En iyi Netflix Suç Belgeselleri

Suç konulu Netflix Belgeselleri

Netflix suç belgeselleri makalemizde cinayet, seri katil, faili bulunamamış dosyalar gibi gerçek suç ve cinayetleri ele alan yapımları ele alacağız.

True Crime Series yani gerçek suçu işleyen yapımlar her zaman ilgi görmüştür. İşlenen cinayetlerin ya da suçların gerçekten yaşanmış olması ve işin içindeki karakterlerin öykülerinin verdiği gerilim hissi bu ilginin asıl sebebi sanırım.

İşte nefes nefese izleyeceğiniz, adeta birer polisiye ya da aksiyon filmi gibi kurgulanmış en iyi suç belgeselleri.

The Staircase | Soupçons

Suç konulu Netflix Belgeselleri

2001 yılında yazar Michael Peterson, evinin merdivenlerinde ölü bulduğu eşi Kathleen Peterson’ı öldürmekle suçlanır. Michael Peterson, başarılı bir yazarken eşinin gizemli ölümünün baş şüphelisi haline gelir. Kathleen’i merdivenlerden aşağıya gerçekten kocası mı itmiştir? Jean-Xavier de Lestrade 16 yıl süren bu hukuki mücadelenin tutuklama sürecinden hüküm verilmesine kadar her detayını gözler önüne seriyor.

Flint Town

Suç konulu Netflix Belgeselleri

Flint, Michigan’da iki yıl boyunca polislerle birlikte hareket eden yapımcılar, kaynak yoksunluğu ve altyapı eksikliğinin çok olduğu, şiddet ve suyun zehirlenmesi gibi katlanılmaz şartlarda olan toplulukla uğraşan departmanı gözler önüne seriyor.

I Am a Killer

Suç konulu Netflix Belgeselleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde idam cezası mahkumlarının kendi öykülerini aktarmalarına tanıklık ettiğimiz bu dizide, hem idam cezası alan suçlular hem de suçları yüzünden acı çekmiş olan kurban yakınlarının ifadelerine yer veriliyor. Yine Netflix üzerinden izleyebileceğiniz bir başka gerçek suç belgesel dizisi.

The Keepers

Suç konulu Netflix Belgeselleri

A.B.D.’de Baltimore şehrinde bir Katolik okulunda öğretmenlik yapan bir rahibe öldürülür. Rahibe Cathy herkesin sevdiği bir insandır. Cesedi iki ay sonra bulunur. Aynı günlerde aynı bölgede bir kız daha kaçırılıp öldürülür.

Aradan elli yıl geçmesine rağmen bu cinayetlerin suçluları bulunamaz. Kilise, devlet, polis, bu cinayetleri örtbas eder. Bu okulda o yıllarda okumuş birkaç kız öğrenci, onca yıl sonra, okuldaki birkaç rahip tarafından cinsel tacize uğradığını açıklarlar.

Wild Wild Country

Suç konulu Netflix Belgeselleri

Netflix belgesel dizisi “Wild Wild Country”, dünyanın en tartışmalı topluluklarından birinin gerçek hikayesine odaklanıyor. Hindistan’da ünlenmiş ve kendine binlerce mürit kazanmış guru Bhagwan Shree Rajneesh’in – ya da daha çok tanındığı adıyla Osho –  tüm topluluğu kısa bir sürede ABD’nin Oregon eyaletindeki ufak bir kasabanın çorak arazilerini satın alıp burada kendi ütopya kurallarıyla yönettikleri bir şehir kuruyorlar. Topluluğun kasaba yerlileriyle ve hatta devletle olan psikolojik ve fiziksel kavgaları, gizemli ve korkutucu yaşam tarzları günden güne tarihe geçecek bir çekişmeye dönüşüyor.

Making a Murderer

Suç konulu Netflix Belgeselleri

Çekimleri 10 yıl süren belgeselde, Steven Avery’in hayatı konu ediliyor. Monitowoc’da doğup büyümüş bir adam olan Steven, babası ve ağabeyi ile sahip oldukları hurdalıkta çalışır. Monitowoc’ta sahile giden bir kadının tecavüze uğrayıp darp edilmesi Steven’ın da hayatını karartır. DNA analizlerinin çok iyi olmadığı dönemde eski usul halledilen soruşturma sonucunda Steven Avery ne kadar suçsuz olduğunu söylese de içeri atırlır. 18 sene hapis yattıktan sonra Steven Avery‘nin katil olmadığı kanıtlanır ve gerçek suçlu içeri girer. Suçsuz yere onca yıl hapis yatan Steven hakkını ararken yeni bir davada zanlı olur

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

Suç konulu Netflix Belgeselleri

Dizinin hikâyesi genel olarak üç ana başlıktan oluşuyor. Durst’ün Kathleen ile evlendikten sonra ilişkilerinin bozulması ve Kathleen’in kayıplara karışması, daha sonra bu konuyla ilgili polise yardımda bulunmak isteyen Susan’ın öldürülmesi ve en son da Durst’ün komşusu olan kişinin vahşice öldürülmesi. Fakat hikâyeye ana temasını veren ise Durst’ün bu üç davadan da bir şekilde aklanmasıdır.

 O.J.: Made in America

Suç konulu Netflix Belgeselleri

Modern Amerikayı ırkçılık, medya, şiddet ve adalet sistemine bir eleştiri çerçevesiyle anlatmakta olan filmin yönetmenliğini Ezra Edelman yapmaktadır. Film, 1994 Haziran’ında eski eşi Nicole’ü ve garson olan Ronal’ı öldürme suçu ile yargılanan o.j. Simpson’ın geçmişine ve o günlere kadar gelişini aydınlatmaktadır.

Unsolved: The Murders of Tupac and the Notorious B.I.G

Suç konulu Netflix Belgeselleri

7 Eylül 1996’da Las Vegas, Nevada’da 4 kez vurularak öldürülen rap sanatçısı Tupac Shakur ve 9 Mart 1997’de Los Angeles’ta suikast sonucu öldürülen Christopher Wallace’in (Biggie Smalls) cinayetlerini araştırmaya dayanan gerçek suç dizisidir.

Little Boy Blue

Suç konulu Netflix Belgeselleri

Henüz 11 yaşındaki Rhys Jones, Liverpool’daki futbol antremanı sonrası evine dönerken silahla vurularak öldürülür. Rhys’in ailesi büyük bir şok yaşarken katili bulabilmek adına dedektifler çalışmalarını sürdürür. Dedektif Dave Kelly tarafından şüpheli bir gencin katil olabileceği düşünülür. Ancak daha sonrasında bulunan bir kanıt yüzünden davanın seyri değişecektir. Küçük Rhys’in katili kimdir? Öldürülmesinin ardında yatan sır nedir?

Netflix suç belgeselleri listemiz burada sona erdi.

Bir cevap yazın