1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Mitolojik Filmler

En iyi Mitolojik Filmler

mitolojik filmler listesi

Tanrılar, Tanrıçalar, tuhaf yaratıklar, farklı evrenler… Hayal gücünün sınırlarında dolaşıp zorlayan en iyi Mitolojik filmler listesi sunuyoruz.

Mitoloji Kelime anlamı olarak bir halk kültürüne ait olan kahramanlar, dini bir inanış, insanın var oluşuna tanıklık eden yazılı veya sözlü olarak nesilden nesile aktarılan efsanelerin ve bu efsaneleri yorumlayan çalışmaların tamamına Mitoloji diyoruz. Halk tabiriyle söyleyecek olursak Efsanevi olayların tamamına Mitoloji diyoruz.

Mitoloji kültürünün özünde çok tanrı inancı vardır. Bu sebeple de Tanrıları kendilerine konu olarak seçerler. Bir çok Mitoloji anlatımlarında bir devletin kuruluş aşamasında ki olağan üstü olayları konu edinir.

Tanrılar, tanrıların çocukları, ölümsüzlük, insanüstü güçler, savaşlar ve daha fazlası. İşte En iyi Mitolojik Filmler Listesi

Thor

IMDB: 7.0

Yapım: 2011

Yönetmen: Kenneth Branagh,

Oyuncular: Chris Hemsworth , Natalie Portman , Tom Hiddleston , Anthony Hopkins

En iyi Mitolojik filmler listemizdeki ilk filmimiz olan “Thor” yalnız bir adamın destansı yolculuğunun, tahtın veliahtı hırçın bir prensken, tahta geçme hakkını kazanan bir süper kahramanın öyküsünü epik bir kurguyla anlatıyor…Öykünün odak noktasında, düşüncesiz tavırları yüzünden antik bir savaşı tekrar alevlendiren güçlü ve kibirli savaşçı Thor var. Dünya’ya sürgün edilen Thor, dünyada insanlar arasında yaşamaya mecbur bırakılmıştır. Ait olduğu dünyanın en tehlikeli kötü adamı, karanlık istila güçlerini Dünya’yı ele geçirmek için yollayınca kahramanımız Thor, gerçek kimliğini ortaya koymak için ne yapması gerektiğini öğrenecektir…

Troy

Truva 

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 7.2

Yapım: 2004

Yönetmen: Wolfgang Petersen,

Oyuncular: Brad Pitt , Orlando Bloom , Eric Bana , Brian Cox , Sean Bean , Brendan Gleeson

Mitolojik filmler listesindeki sıradaki filmimiz harika bir efsane olan Troy Truva Efsanesi…

İnsanlık tarihi savaşlarla doludur. Kimi güç için, kimi onur için, kimi de zafer için savaşmıştır. Bazıları ise aşk için savaşı göze almıştır. Eski Yunan’da, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Helena arasındaki aşk, iki kabileyi savaşa sürüklemiştir. Paris’in Helena’yı baştan çıkartması, kocası Kral Menelaus’u çok kızdırmıştır. İntikam almak ve Helena’yı Truva’dan geri getirmek niyetinde olan Menelaus, kardeşi Mikene Kralı Agamemnon’un desteğiyle tüm Yunan kabilelerini birleştirerek Truva’ya savaş açar.Agamemnon’un kardeşini desteklemesinin esas sebebi onurunu temizlemek değil, Truva’yı ele geçirerek Ege denizini kontrolü altına almaktır. Fakat Truva kolay lokma değildir. Tarih boyunca hiçbir ordu Truva duvarlarını aşamamıştır. Kral Priam ve güçlü Prens Hector şehrin ele geçirilmeyeceğine inanmaktadır ve uzun kuşatmaya hazırlıklılardır.

Immortals

Ölümsüzler

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 6.0

Yapım: 2011

Yönetmen: Tarsem Singh,

Oyuncular: Mickey Rourke , Kellan Lutz , Isabel Lucas , Henry Cavill

Antik Yunan’da geçen filmde, savaşçı prens Theseus kötü güçlere karşı savaş açar; tanrılar ve insanlar, titanlara ve barbarlara karşı mıdır? Mickey Rourke’nin canlandırdığı Titan Hyperion, yıllar sonra insanlığa savaş açar. Savaş Tanrısı Ares tarafından üretilen efsane bir silahın, Epirus Yayı’nın peşindedir. Bu silah, Titanları Tartaruslardan kurtarmaya yarayacaktır, bu silah sayesinde öç alabilecektir. Tanrılar savaşta Hyperionlar ya da insanlık arasında bir seçim yapma yetisine sahip değildirler, taraf tutamamaktadırlar. Tanrıları ve toprağını korumakla görevli olan Theseus’tur ve onu da Zeus seçmiştir.

Clash of the Titans

Titanların Savaşı

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 5.8

Yapım: 2010

Yönetmen: Louis Leterrier,

Oyuncular: Sam Worthington , Liam Neeson , Ralph Fiennes , Gemma Arterton

Nihai güç için süren mücadele, insanları krallara karşı ve kralları da tanrılara karşı kışkırtmaktadır. Diğer taraftan, tanrılar arasındaki savaş da dünyayı yok edebilecek güçtedir. Bir tanrı olarak doğmuş, ancak insan gibi yetiştirilmiş olan Perseus, ailesini yeraltı dünyasının kinci tanrısı Hades’e karşı korumak konusunda çaresizdir. Kaybedecek hiçbirşeyi kalmayan Perseus, Zeus’un güçlerini ele geçirebilecek ve dünyaya cehennemi yaşatabilecek Hadese karşı, çok tehlikeli bir görevi yönetmeye gönüllü olur. Şeytanlarla ve korkunç canavarlarla olan savaşı kazanmanın tek yolu tanrı olarak güçlerini kabul etmek ve kendi kaderini çizmektir.

300

300 Spartalı

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 7.7

Yapım: 2006

Yönetmen: Zack Snyder,

Oyuncular: Gerard Butler , Lena Headey , Dominic West , David Wenham ,

Pers Kralı Xerxes, zafer kazanmaya alışmış güçlü ordusunu yine kendinden emin bir eda ile Yunan Krallıkları üzerine yollar. Ne denli güçlü bir ordu ile karşı karşıya olduğunun farkında olan Sparta Kralı, Tanrıları savaşmaya ikna edemeyince en cesur 300 askerini toplayarak Thermopylae’de Perslilerle savaşmaya gider.Çocukluklarından beri tamamen savaşçı olarak yetiştirilmiş olan bu 300 asker, hayatlarının en büyük mücadelesini vereceklerdir. Ölüm ne kadar kaçınılmaz olsa da, cesaretleri ve güçleri bunu yenmeye hazırdır. Büyük bir dirençle düşmana karşı koyarken bir yandan da, savaşmama kararı ile yanlış bir karar vermiş olan konseyin yanlışını anlayarak orduyu savaşa göndermesini bekleyeceklerdir.

Wrath of the Titans

Titanların Öfkesi

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 5.7

Yapım: 2012

Yönetmen: Jonathan Liebesman,

Oyuncular: Sam Worthington , Liam Neeson , Ralph Fiennes , Edgar Ramírez

Canavar Kraken’e yenilişinden 10 yıl sonra, Zeus’un yarı Tanrı oğlu Perseus, on yaşındaki oğlu Helius’a bakan bir balıkçı olarak biraz daha sessiz bir hayat sürmeye çalışmaktadır… Bu arada Tanrılar ve Titanlar arasında bir güç savaşı vardır. İnsanlığın fedakârlıklarının azalması sonucu tehlikeli biçimde güç kaybeden Tanrılar; hapsettikleri Titan’lar ve onların zalim lideri Zeus, Hades ve Poseidon’un babası Kronos’un kontrolünü de kaybetmektedirler. Uzun zaman önce üç kardeş babalarının tahtını devirmiş ve onu yeraltı dünyasının derinliklerindeki korkunç bir zindan olan Tartarus uçurumuna atmışlardı. Perseus, Hades Zeus’un tanrı oğlu Ares (Edgar Ramírez) ile birlikte ihanet edip Zeus’u ele geçirmek için Kronos’la anlaşınca harekete geçmeye karar verir. Zeus’un hâkimiyeti zayıfladıkça dünya cehenneme dönmekte ve Titan’lar her geçen gün güç kazanmaktadır…

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 5.2

Yapım: 2008

Yönetmen: Rob Cohen,

Oyuncular: Brendan Fraser , Jet Li , John Hannah , Maria Bello , Luke Ford

En iyi Mitolojik filmler listemizde bulunan The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor, İkinci film “The Mummy Returns”ten 10 yıl sonrasında geçen “Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı”nda O’Connell ailesi bu kez iki bin yıllık uykusundan uyanan Ejder İmparatoru’nun mumyasıyla baş etmeye çalışıyor.Ejder İmparatoru Han’ı yenmenin tek yolu ise imparatorun düşmanlarından oluşan, Çin Seddi’nin yapımı sırasında duvarların altında kalan orduyu canlandırıp savaşmaktır. Brendan Fraser’ı üçüncü kez Rick O’Connell rolünde gördüğümüz filmde, Rachel Weisz’ın yerini Mario Bello alırken olaylar 10 yıl sonrasında geçtiği için 20 yaşındaki Alex rolüne de Luke Ford getirilmiş.

Agora

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 7.2

Yapım: 2009

Yönetmen: Alejandro Amenábar,

Oyuncular: Rachel Weisz , Max Minghella , Oscar Isaac , Ashraf Barhom

O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia. Filmde Hypatia’yı Oscar ödüllü oyuncu Rachel Weisz canlandırıyor. Rol arkadaşları ise bir süre önce yaşama veda eden yönetmen Anthony Minghella’nın oğlu Max Minghella ile Oscar Isaac. İşte bu filmle bir kez daha hatırlanan İskenderiyeli Hypatia’nın trajik öyküsü.

Gods of Egypt

Mısır Tanrıları

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 5.4

Yapım: 2016

Yönetmen: Alex Proyas,

Oyuncular: Brenton Thwaites , Nikolaj Coster-Waldau , Gerard Butler

Kötü kalpli karanlıklar tanrısı Set (Gerard Butler) Mısır ülkesinin tahtını ele geçirdikten sonra bu barış içinde yaşayan ülkeyi tam bir kaos ve yıkıma sürüklemiştir. Bu barbar lidere kimse karşı çıkamamaktadır. Ancak genç bir hırsız olan Bek (Brenton Thwaites) Set’in elinde bulunan sevgilisini kurtarmak ve dünyayı karanlığın şerrinden korumak için Horus (Nikolaj Coster-Waldau) adında bir başka tanrı ile güçlerini birleştirirler.

Conan the Barbarian

Barbar Conan

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 5.2

Yapım: 2011

Yönetmen: Marcus Nispel,

Oyuncular: Jason Momoa , Stephen Lang , Rachel Nichols , Ron Perlman

Conan’ın amacı, babasının ölümünden ve köyü Cimmerian’ın yok edilmesinden sorumlu olan Khalar Zym’i bulmak ve onu öldürmektir. Khalar Zym da yeniden dirilişin anahtarı olan Tamara adlı kadını bulmak için yolculuğa çıkmıştır. Conan, Tamara’yı kaçırıp onu yem olarak kullanmaya başlayınca peşine koca bir ordu düşer. Bu süreçte yaratıklarla da savaşmak zorunda kalan Conan, kendini büyü ve kurban etme ritüellerinin ortasında bulur…

Beowulf

Beowulf: Ölümsüz Savaşçı

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 6.2

Yapım: 2007

Yönetmen: Robert Zemeckis,

Oyuncular: Ray Winstone , Angelina Jolie , Anthony Hopkins , Robin Wright

Beowulf güçlü ve korkusuz bir savaşçıdır. Bütün şehirleri kana bulayan ve çıkardığı kaosla insanları terörize eden grendel’le başa çıkabilecek tek kişi beowulf’tur. Fakat grendel’i yenmek, kabusun bitmesine yetecek midir? İntikam duygusu ile yanıp tutuşan grendel’in annesi, grendel’den bile daha tehlikeli olacaktır.

Pan’s Labyrinth

Pan’ın Labirenti

Mitolojik Filmler Listesi

IMDB: 8.2

Yapım: 2006

Yönetmen: Guillermo del Toro

Oyuncular: Ivana Baquero, Ariadna Gil, Sergi López

İkinci dünya savaşı ve o dönemde güzel bir fantastik macera. 10 yaşında olan Ofelia’nın daha yeni taşındığı bir evin arkasındaki bahçede bir labirent vardır. Bu gizemli labirenti keşfetmiş ve orada pan isimli bir yaratık yaşamaktadır. Bu yaratık küçük kızın hayatını değiştirir. Bakalım bu güzel filmde başka neler yaşanacaktır.

En iyi Mitolojik filmler listemiz yeni eklemeler yapılarak sürekli güncellenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap