1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Marilyn Monroe Filmleri

En iyi Marilyn Monroe Filmleri

marilyn monroe filmleri

En iyi Marilyn Monroe filmleri listemizde Hollywood’un tartışmasız en güzel ve efsanevi oyuncusu olan Marilyn Monroe’nun en iyi filmlerini sizlere sunacağız.

Marilyn Monroe 1926 yılında Amerika’nın California Eyaletinin Los Angeles şehrinde dünyaya gelmiştir. Model ve sinema oyuncusu olan Marilyn Monroe’nun gerçek ismi Norma Jean’dir.

Marilyn Monroe’nun bir şekilde karakteri olduğu 185 gösteri ve film bulunuyor. Hayatını kaybettikten sonra bile ödüller almayı başaran Monroe’nun rol aldığı birçok film başyapıt olarak günümüze gelmeyi başardı.

Bazıları Sıcak Sever – Some Like It Hot

marilyn monroe filmleri

IMDB : 8.2

Yapım Yılı : 1959

Oyuncular :Marilyn Monroe , Tony Curtis , Jack Lemmon , George Raft , Joe E. Brown

İki işsiz müzisyen Joe (Tony Curtis) ve Jerry (Jack Lemmon), tesadüfen mafyanın sevgililer gününde yaptığı bir katliama tanık olurlar. Arkasında şahit bırakmak istemeyen gangsterler ikilinin peşine düşer. Canlarını kurtarmak için yollara düşen ikili, Miami’ye turneye gitmekte olan ve tamamı kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılırlar.

Kadın kılığında grupla yola çıkarlar ancak her ikisi de grubun solisti sarışın bomba Sugar Kane’e aşık olurlar ancak kimlikleri ortaya çıkmasın diye güzel kadına karşı duygularını belli edememektedirler. Bunun üzerine Joe, üçüncü bir kimlik yaratarak utangaç bir milyoner olarak Kane’e yaklaşmayı dener. Öte yandan Jerry’nin de başı, kadın kimliğine aşık olan bir milyonerle derttedir.

 Yaz Bekarı – The Seven Year Itch

marilyn monroe filmleri

IMDB : 7.2

Yapım Yılı : 1955

Oyuncular :Marilyn Monroe , Tom Ewell , Evelyn Keyes , Sonny Tufts , Robert Strauss

Karısı ve oğlunu şehir dışına tatile gönderen bir adam üst kata taşınan sarışın güzel ve çekici bir bayan ile tanışır ve onun güzelliği karşısında bir şeyler hissetmeye başlar bir yakınlaşma olur.. Evli bir adam olduğu bilincinde olması karısını aldatmak istemese de aklı hep sarışında olup onunla her seferinde görüşmek isteyecektir.. Kafasında kurduğu hayaller de onu rahatsız etmekte karısını aldattığını düşünerek sürekli hayal kurmakta ve bu hayaller ile başa çıkmak zorunda kalacaktır.

Erkekler Sarışınları Sever – Gentlemen Prefer Blondes

marilyn monroe filmleri

IMDB : 7.2

Yapım Yılı : 1953

Oyuncular :Marilyn Monroe , Jane Russell , Elliott Reid , Charles Coburn , Tommy Noonan

Lorelei ve Dorothy taşradan büyük şehire gelmiş iki genç kadındır. Bir müzikholde dansçılık ve şarkıcılık yapan bu iki genç kadın Paris’e giden bir transatlantikte iş bulurlar. Çok geçmeden Lorelei ve Dorothy’nin etrafını zengin adamlar sarar. Zengin bir koca bulmayı isteyen Lorelei ve Dorothy aşkın anlamını öğreneceklerdir.

Niagara

marilyn monroe filmleri

IMDB : 7.1

Yapım Yılı :1953

Oyuncular : Marilyn Monroe, Joseph Cotten, Jean Peters

Niagara şelalesinin yakınlarında bir otele yerleşen George ve Rose Loomis çifti balayını burada geçirecektir. Burada tanışacakları çift daha sonra Rose’un eski sevgilisinden birisinin de olduğunu öğrenirler. Rose ve bu adam George’u öldürmeyi deneyecektir.

Milyoner Avcıları – How to Marry a Millionaire

marilyn monroe filmleri

IMDB : 7.0

Yapım Yılı : 1953

Oyuncular :Betty Grable , Marilyn Monroe , Lauren Bacall , David Wayne , Rory Calhoun

Amerikalı genç ve bekar olan 3 bayan Pola, Loco ve Schatce, şehrin merkezi bir yerinde lüks bir daireye kalmaktadırlar. Bu üç bayan zengin koca hayalleriyle yollarına devam ederken bu yol üzerinde karşılaştıkları maceraları izleyeceğiz.

Bir Gecelik Macera – Don’t Bother to Knock

marilyn monroe filmleri

IMDB : 6.9

Yapım Yılı : 1952

Oyuncular :Richard Widmark , Marilyn Monroe , Anne Bancroft , Donna Corcoran , Jeanne Cagney

Bir heykeltıraş olan Jess, genç kızı Chloe’nin velayetini almaya çalışmaktadır. Gece Chloe ve sevgilisi Danny, kentsel bir efsaneye meydan okuyan bir şaka yaparlar: cadı Mary Aminov’un kapısını iki kez çalarlar. Çok geçmeden Danny bir ifrit tarafından ele geçirilerek ortadan kaybolur. Kötü ruh Chloe’nin peşine düşünce o da ondan ayrı yaşayan annesi ve kocası Ben ile kalmak için evden kaçar.

Dönüşü Olmayan Nehir – The River of No Return

marilyn monroe filmleri

IMDB : 6.7

Yapım Yılı : 1954

Oyuncular :Robert Mitchum , Marilyn Monroe , Rory Calhoun , Tommy Rettig , Murvyn Vye

Karısının ölümünden sonra oğluyla birlikte kuzeybatının nefes kesen vahşi ve sert doğasında yeni bir hayata başlayan Matt Calder (Robert Mitchum), Harry Weston (Rory Calhoun) adında acımasız bir kumarbaz tarafından saldırıya uğrayıp, yaralanıp her şeyi elinden alınınca, Weston’un güzel nişanlısı (Marilyn Monroe) Calder’e eski sağlığına kavuşması için yardım etmeye karar verir. Bu durumu çok kıskanan kumarbaz Weston, herkesi tehlikeli bir nehir gezintisine çıkartır ve hayatlarını hiçe sayar.

Otobüs Durağı – Bus Stop

marilyn monroe filmleri

IMDB : 6.6

Yapım Yılı : 1956

Oyuncular :Marilyn Monroe , Don Murray , Arthur O’Connell , Betty Field , Eileen Heckart

Bus Stop, 1950’lerde Amerika’da geçen filmi kısaca açıklayacak olursak, Marilyn monroe, güzelliğine, oynadığı cherie karakterinin naifliğini de katmış olduğu bu filmde seyredeni bir kez daha büyülerken, pek yakışıklı Don Murray’nin canlandırdığı fena halde aşık bir kovboy olan Bo’nun hal ve hareketleri, “Bir kadını kendinizden uzaklaştırmak istiyorsanız neler yapmalısınız?” sorusunun cevabı niteliğindedir.

Sahne Aşıkları – There’s No Business Like Show Business

marilyn monroe filmleri

IMDB : 6.5

Yapım Yılı : 1954

Oyuncular :Ethel Merman , Donald O’Connor , Marilyn Monroe , Dan Dailey , Johnnie Ray

Sahne Aşıkları eğlence dünyasının içinden bir ailenin, geriye dönüp müzikal ve gerçek yaşamlarındaki tecrübelerini ve başarılarını gözden geçirmelerini anlatan, şaşırtıcı ve eğlenceli bir film.

Gel Sevişelim – Let’s Make Love

marilyn monroe filmleri

IMDB : 6.5

Yapım Yılı :

Oyuncular :Marilyn Monroe , Yves Montand , Tony Randall , Frankie Vaughan , Wilfrid Hyde-White

Milyoner iş adamı Jean Marc Clement (Yves Montand) bir tiyatro oyununda hayatının parodi olarak sergileneceğini öğrenince çılgına döner. Fakat tiyatroya gelip yıldız oyuncu Amanda (Marilyn Monroe) ile tanışınca ona aşık olur ve kalbini kazanmak için bu kendisine başrol teklif edilen bu oyunda sahne yeteneğini umutsuzca geliştirmeye çalışır.

En iyi Marilyn Monroe filmleri listemizin sonuna geldik.

Yorum Yap

Yorum Yap