1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En İyi İsveç Filmleri

En İyi İsveç Filmleri

Nordik Filmler

Sitemizde en iyi Avrupa filmleri listesine sık sık yer veriyoruz. Bu makalemizde ise en iyi İsveç filmleri listesi hazırladık.

(Nordic Community) Kuzey Avrupa’daki bir kısım ülkenin oluşturduğu ekonomik ve siyasal bir birliktir. Üyeleri Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç ve Danimarka’dır.

Nordik ülkeler; Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda sinemalarının en güzel örneklerini sitemizde bulabilirsiniz.

Şimdi Nordik sinemdadan en iyi İsveç filmleri listemize geçelim.

The Square | Kare

Nordik Filmler

IMDB : 7.3

Yapım Yılı : 2017

Oyuncular : Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West

Christian (Claes Bang), bir çağdaş sanat müzesinin saygı duyulan küratörüdür. Boşanmış ve iki çocuk babasıdır, elektrikli araba kullanır ve hayır işlerine destek olur. Bir sonraki şovu, yanından geçenleri başkaları için fedakarlığa davet eden, onlara sorumlu insanlar olduklarını hatırlatan “KARE” isminde bir enstalasyondur. Ancak bazen prensiplerinize uygun adımlar atmanız zordur: Christian’ın, telefonunun çalınmasına verdiği aptalca tepki, onu utanç verici durumlara düşürecektir. Christian başına gelen sorunlarla uğraşırken, müzenin PR ajansı “KARE” için umulmadık bir reklam kampanyası hazırlar. Kampanyanın çektiği tepki, Christian’ı ve müzeyi bir varoluş krizine sokacaktır.

En man som heter Ove | Ove Adında Bir Adam

Nordik Filmler

IMDB : 7.7

Yapım Yılı : 2015

Oyuncular :Rolf Lassgård, Bahar Pars, Filip Berg

2017 OSCAR ödüllerinde İsveç adına yarışan filmde, 59 yaşındaki Ove (Rolf Lassgård) mahallenin huysuz ihtiyarıdır ve birkaç sene önce kat mülkiyeti dernek başkanlığı görevinden de azledilmiştir ancak bunu hala kabullenmemekte ve mahalleyi bir demir yumrukla yönetmeye devam etmektedir. 43 senedir çalıştığı işinden de çıkarılmasının ardından bir sene önce vefat etmiş eşi Sonja’yı (Ida Engvoll) daha fazla düşünmeye başlar ve “onun yanında olabilmek” için kendini öldürmeye çalışır. Bir gün hamile Parvaneh (Bahar Pars) ve ailesi karşısındaki daireye taşınır. Parvaneh’in eşi geri geri giderken yanlışlıkla Ove’nin posta kutusuna çarpar. Bu şekilde aralarında beklenmedik bir dostluk oluşur. Sevgi ve hayata dair gerekli şeyleri çevrende bulundurmanın önemi üzerine dramatik bir komedi.

En duva satt på en gren och funderade på tillvaron | İnsanları Seyreden Güvercin

Nordik Filmler

IMDB : 7.0

Yapım Yılı : 2014

Oyuncular : Holger Andersson, Nils Westblom, Viktor Gyllenberg

Sam ve Jonathan, hayattan bıkmış iki gezgin satıcıdır. Ne işleri tıkırındadır, ne de yaptıkları işten memnun oldukları söylenebilir. En sonunda bu gidişi değiştirebilmek için taktik değiştirmeye, insanlara daha cafcaflı laflar etmeye, icabında yalan söylemeye karar verirler.

Force Majeure | Turist

Nordik Filmler

IMDB : 7.3

Yapım Yılı : 2014

Oyuncular : Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren

Dağ başındaki ıssız bir mekanda geçen ve aile içi birtakım hiyerarşik durumları gözler önüne seren film bir bakıma The Shining’e benzemektedir. Normalde bir iş adamı olan Tomas; ev hanımı olan eşi Ebba, genç kızlık evresinde bulunan kızı Vera ve henüz çocuk olan Harry üzerinde çığ olayında kaybettiği karizmasını ve gücünü tekrar kazanmak istemektedir çünkü hem aile hem de toplum içinde kendisine biçilen rol budur.

I rymden finns inga känslor | Aşkın Formülü Yok

Nordik Filmler

 

IMDB : 7.1

Yapım Yılı : 2010

Oyuncular : Bill Skarsgård, Martin Wallström, Cecilia Forss

İsveç’in Oscar adayı olan Aşkın Formülü Yok, abisi Sam kız arkadaşı tarafından terk edilince dünyası alt-üst olan Simon adında 18 yaşındaki bir gencin öyküsünü anlatıyor. Her şeyin yeniden düzene girmesini isteyen Simon, kendine bir görev edinir: Sam’e yeni bir sevgili bulacaktır. Hastalığı yüzünden ne aşk ne de duygu hakkında hiç bir şey bilmeyen Simon tamamen bilimsel yöntemlerle planını gerçekleştirmeye çalışacaktır.

Sound of Noise | Yaşamın Ritmi

Nordik Filmler

IMDB : 7.2

Yapım Yılı : 2010

Oyuncular :Bengt Braskered, Sanna Persson, Magnus Börjeson

Polis memuru Amadeus Warnebring sonunda çılgınlığın pençesine mi düşmüştür, yoksa dünyanın geri kalanı kesin olarak delirmiş midir? Warnebring kariyerinin en zor vakasıyla, müzikal bir soruşturmayla karşı karşıyadır: Şehri orkestra olarak kullanan ve müzikal bir kıyamet ?çalan? altı eylemci davulcudan oluşan, ele avuca sığmaz bir çete. Bu vaka müzikten nefret eden kahramanımız için bir işkencedir; ancak son görevi kardeşinin konserini bu ses teröristlerinden kurtarmak olacaktır. Aşk, delilik ve gürültülü davullarla ilgili, kahkahalarla dolu, yaratıcı bir kentsel durum komedisi…”

Flickan | Ateşle Oynayan Kız

Nordik Filmler

IMDB : 6.7

Yapım Yılı : 2009

Oyuncular :Blanca Engström, Shanti Roney, Annika Hallin

Lisbeth Salander bir yıl aradan sonra İsveç’e döner. Mikael Blomkvist ise İsveç’teki fuhuş çeteleri hakkında bir dosya yapmak üzere çalışmalara başlamıştır. Ancak çok geçmeden dosyanın muhabiri ile kız arkadaşı ölü bulunur ve silahın üzerinde Lisbeth’in parmak izine rastlanır. Polis Lizbeth’in peşine düşer. Mikael, Lisbeth’in masum olduğundan emindir ancak bunu kanıtlayabilmek için cinayetleri araştırmaya başlar. Bu araştırmalar sırasında Lisbeth’in peşindeki karanlık adamların Lisbeth’in geçmişiyle bağlantılı olduğunu fark edecektir…

Maria Larssons eviga ögonblick | Ölümsüz Anlar

Nordik Filmler

IMDB : 7.5

Yapım Yılı : 2008

Oyuncular :Maria Heiskanen, Mikael Persbrandt, Jesper Christensen

İsveç yapımı film 1900’lü yılların başında geçiyor. O dönemin sosyal dönüşümü, ideolojileri, yoksulluğu, sanayileşme vb. önemli olaylar filmin yan destekleyicileri. Fakat tüm bu toplumsal dönüşümün ardında, bir ailenin yılları, ve daha da önemlisi kızının anlatımıyla, zamanla bir fotoğraf tutkununa dönüşen Maria Larsson’un hikâyesi izleyiciye sunuluyor. Kimi dramatik olaylar yönetmenin becerisi sayesinde arka planda kalıyor ve o dramatik olayların etkileri filme konu edilen hayatlara yansıyor. Filmin odak noktası ise Maria Larsson’un yoksul bir hayatta, çocuklarına bakmakla ve alkolik kocasıyla uğraşmakla yükümlüyken, kendini fotoğrafçılığa kaptırması ve bu durumun hayatını şekillendirmesi.

Lat den rätte komma in | Gir Kanıma

Nordik Filmler

IMDB : 7.9

Yapım Yılı : 2008

Oyuncular : Kåre Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar

Stockholm’de 1982 yılında geçen hikaye iki çocuk arasındaki sıradışı ilişkiyi anlatıyor. Alt sınıfın yaşadığı devasa binaların arasında bulunan karlar içinde bir parkta vakit geçiren Oskar, soğuktan etkilenmeyen, beyaz yüzlü ve gizemli Eli ile tanışır. İki çocuk yakınlaşırken, fonda aynı mahallede çeşitli cinayetlerin işlendiğini görürüz. Uzun süredir vampir olan Eli’nin kan ihtiyacı babası tarafından giderilmektedir. Fakat zamanla Eli’nin durumu iki çocuğun da başını belaya sokar…

Du levande | Siz Yaşayanlar

Nordik Filmler

IMDB : 7.5

Yapım Yılı : 2007

Oyuncular :Elisabeth Helander, Jörgen Nohall, Jan Wikbladh

2000 yılı Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen “İkinci Kattan Şarkılar”ın ardından, İsveçli yönetmen Roy Andersson, Avrupa Film Akademisi Ödülleri adayı olarak açıklanan son filmi “Siz, Yaşayanlar”da kendine özgü loş mizah ve ‘disiplinli basitlik’ anlayışını sürdürüyor…

Yorum Yap

Yorum Yap