1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En İyi İskandinav Filmleri

En İyi İskandinav Filmleri

En iyi İskandinav filmleri yazımızda Hollywood yapımı filmlerden sıkılanlar için Avrupa sinemasının en iyi örneklerini sunacağız.

İskandinav Filmleri

Merhaba sinema severler. En iyi İskandinav filmleri yazımızda Hollywood yapımı filmlerden sıkılanlar için Avrupa sinemasının en iyi örneklerini sunacağız.

İskandinav sinemasının belki de en önemli ismi Ingmar Bergman olsa gerek. Bergman filmlerinin genel dokusu da genel kanıya uygun denebilir; kasvetli havasıyla, siyah beyaz soğukluğuyla, din ve ölüme olan vurgularıyla Bergman insanlık durumunu betimlerken şahane örnekler sunar bize.

Özellikle Hollywood’dan sıkılan ve artık farklı bakış açıları, farklı hikayeler, farklı yaklaşımlar arayan bünyeler için İskandinav sineması adeta bir hazine.

En İyi İskandinav Filmleri

İşte sizler için seçtiğimiz en iyi İskandinav Filmleri.

Jagten – Onur Savaşı

kuzey avrupa filmleri

2012 Danimarka yapımı Thomas Vinterberg filmi Jagten (The Hunt) (Onur Savaşı), baş rollerinde Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen ve Annika Wedderkopp’un yer aldığı 2 saatlik bir sosyolojik drama. Kuzey Avrupa insanının karakteristik özelliklerini ön plana çıkarırken toplumsal konulara doğru şekillerde parmak basan, izleyiciyi filmin karakterlerinden biri haline getirebilen ve bu yapısı dolayısı ile de soluksuz izlenen bu çarpıcı filmde, Vinterberg mesaj kaygısı taşıdığını hissettirmeden, anlatmak istediklerini ince ince işleyip tam hedefe göndermeyi başarıyor.
Yorum Yap

Yorum Yap