1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En İyi İskandinav Filmleri

En İyi İskandinav Filmleri

İskandinav Filmleri

Merhaba sinema severler. En iyi İskandinav filmleri yazımızda Hollywood yapımı filmlerden sıkılanlar için Avrupa sinemasının en iyi örneklerini sunacağız.

İskandinav sinemasının belki de en önemli ismi Ingmar Bergman olsa gerek. Bergman filmlerinin genel dokusu da genel kanıya uygun denebilir; kasvetli havasıyla, siyah beyaz soğukluğuyla, din ve ölüme olan vurgularıyla Bergman insanlık durumunu betimlerken şahane örnekler sunar bize.

Özellikle Hollywood’dan sıkılan ve artık farklı bakış açıları, farklı hikayeler, farklı yaklaşımlar arayan bünyeler için İskandinav sineması adeta bir hazine.

İşte sizler için seçtiğimiz en iyi İskandinav Filmleri.

Jagten – Onur Savaşı[/highlight]

kuzey avrupa filmleri

2012 Danimarka yapımı Thomas Vinterberg filmi Jagten (The Hunt) (Onur Savaşı), baş rollerinde Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen ve Annika Wedderkopp’un yer aldığı 2 saatlik bir sosyolojik drama. Kuzey Avrupa insanının karakteristik özelliklerini ön plana çıkarırken toplumsal konulara doğru şekillerde parmak basan, izleyiciyi filmin karakterlerinden biri haline getirebilen ve bu yapısı dolayısı ile de soluksuz izlenen bu çarpıcı filmde, Vinterberg mesaj kaygısı taşıdığını hissettirmeden, anlatmak istediklerini ince ince işleyip tam hedefe göndermeyi başarıyor.

Personakuzey avrupa filmleri

Dönemin en gözde tiyatro oyuncusu, güzeller güzeli Elisabeth Vogler, önemli bir piyes sırasında aniden susar. Şaşkına dönen insanlar ne olup bittiğini anlayabilmek için ellerinden geleni yapsalar da Vogler konuşmamaya devam eder.

Elizabeth, bir kadın psikiyatrist tarafından değerlendirilir ve fiziksel ve ruhsal bir hastalığı olmadığı teşhisi konulur. Genç bir hemşire olan Alma, onun bakımı için görevlendirilir. Ancak Elizabeth’ in durumu klinikte kötüye gider ve Alma’ yla birlikte deniz kıyısında ıssız bir sayfiye evine giderler.

Elizabeth modern hayattan uzaklaştığı bu yerde rahatlar, hafifler ve Alma ile aralarında bir yakınlık doğar. Orada Alma, Elizabeth’ e açılır, geçmişle ilgili kimseyle paylaşmadığı sırlarını anlatır. Ancak, Elizabeth konuşmaya direndikçe Alma’ nın hayal kırıklığı artar ve iki kadının fiziksel ve ruhsal şiddet içeren çatışması başlar.

Bu filmimize çoklu kişilik bozukluğu konulu en iyi filmler listemizde daha önce yer vermiştik.

Söz – Ordet

kuzey avrupa filmleri

Film Batı Jutland’de dini bir komünitenin bir parçası olan bir çiftçi ailesine odaklanmaktadır. Sofu baba Morten’in yanında üç oğlu vardır: dini inancı olmayan en büyükleri Mikkel; dini inançları nedeniyle terzi Peter’in kızının kendisiyle evlenmesine izin vermediği Anders; ve akıl sağlığını yitirip kendisini İsa zanneden üçüncü ve en gençleri Johannes. Morten kendi dininin “hayat” ile alakalı olduğunu düşünmekte, Peter’in inancını ise “ölüm” ile alakalı olmakla suçlamaktadır

Dogville

kuzey avrupa filmleri

30’ların Amerika’sında Rock dağlarında bir kasabadayız. Peşindeki gangsterlerden kaçan güzeller güzeli Grace, bir kasabaya sığınmak zorunda kalır. Kadına acıyan kasaba halkı, başlangıçta iyi niyetlerle kadına sahip çıkar ve arasına alır. Fakat kadının konumunun kendileri açısından da bir tehlike arz etmesiyle, aralarındaki ilişki farklı boyutlar kazanmaya başlayacaktır. Grace, kasabalının öteki yüzünü görmeye başlar ve çaresizliği bir kurban konumu almasına neden olur.

Oslo, 31 August

kuzey avrupa filmleri

2006 tarihli ilk uzun metraj filmi Reprise ise İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’ye uzanan Norveçli genç yönetmen Joachim Trier, iki kıtayı bağlayan şehirde yeniden yarışıyor. Oslo, August 31st’te madde bağımlısı olan ve tedavi gören Anders’e odaklanan yönetmen, filmi Pierre Drieu La Rochelle’in romanından uyarlamış. İş görüşmesine gitmek için şehre inen Anders’in arkadaşlarıyla buluştuğu, başıboş gezdiği ve gün sonuna doğru dayanamayıp kendisine yasak olan alkolü tükettiğini izlerken bir yandan da geçmişin gölgesinden kurtulma mücadelesine tanık oluyoruz.

The Square – Kare

Christian, Stockholm’de bir modern sanat galerisinde çalışmaktadır ve projelerinden biri de The Square olarak adlandırılan alandır. Bu alan büyük bir toplumda farklı katmanlardan, farklı sosyal sınıflardan gelen insanların küçük bir yansımasıdır ve Christian ziyaretçileri insanlara güvenmeli mi güvenmemeli mi sorusu ile iki farklı yoldan birini seçmeye davet etmektedir ve bu soru bizi tüm film boyunca takip eder.

Hævnen – Daha İyi Bir Dünyada

kuzey avrupa filmleri

Boşanmanın eşiğine gelen doktor çiftin büyük çocukları Elias (Markus Rygaard), sürekli okuldaki çozukların saldırısına uğramaktadır. Hayatı boyunca birçok ülkede yaşamış olan ve annesini kaybettikten sonra Danimarka’ya gelen Christian (William Jøhnk Nielsen) bu saçmalığa son vermeye karar verir. Bu arada Sudan’daki bir mülteci kampında gönüllü doktorluk yapan Elias’ın babası Anton (Mikael Persbrandt), bir yandan çatışmalarda saldırıya uğramış kadınları tedavi etmekte, bir yandan da bunlara sebebiyet e tıbbi yardım yapıp yapmama konusunda ikileme düşmektedir.

Babette’s Feast – Babette’nin Şöleni

kuzey avrupa filmleri

Danimarka´da bir köyde köylüler tarafından büyük saygı duyulan papaz babalarıyla birlikte yaşayan iki kız kardeş, köyden ayrılmamak için evlenmezler. Yıllar sonra evlerine aldıkları bir mülteci kadın, büyük ´sır´rıyla onları şaşırtacaktır.

Hamsun

kuzey avrupa filmleri

Nobel ödüllü Norveçli yazar ve şair Knut Hamsun ile her şeyini kocası için feda eden karısı Marie Hamsun’un öyküsü… Hamsun’un çalkantılı bir evliliği vardır. Norveç Nazi işgali altındayken Hamsun halkın önünde açıkça Hitler propagandası yapar.

Yorum Yap

Yorum Yap