1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi İran Filmleri

En iyi İran Filmleri

İran Filmleri

Baskılara rağmen oldukça başarılı yapımlara imza atmış İran sinemasından en iyi İran filmleri listesi ile karşınızdayız.

Tarih boyunca İran’da yaşanan her türlü siyasal değişimden birebir etkilenmiş olan İran Sineması’nı izleyerek İran tarihine tanıklık etmek bir anlamda mümkündür.

1979’daki İslam Devrimi’nden sonra kendine has anlatım üslubunu geliştirerek birçok nitelikli eser vermeyi sürdüren İran Sineması özellikle 1990’larda büyük yükseliş kaydetti. Filmlerde sömürmeden işledikleri insani ilişkiler, savaşın olumsuz etkileri, insan olmanın erdemleri gibi konularla fark yaratmakla kalmayıp bunu filmlerde biçim olarak da en doğal haliyle ortaya koymaları bakımından İran filmlerinin dünya sinemasında ayrı bir yeri var.

İran’ın sinema ile tanışması 1900’lü yılların başında gerçekleşiyor. Ülkede ilk uzun metraj film Ermeni asıllı yönetmen Ovans Oganyas tarafından çekilen Abi ve Rabi oluyor. 1970’lerden itibaren ise Abbas Kiyarüstemi ve Cafer Panahi önderliğinde, onca baskıya ve sansüre rağmen yepyeni bir sinema anlayışı ile birlikte daha modern bir anlatıma kavuşan İran Sineması 1990’lardan sonra tüm dünyaya yayıldı. Daryuş Mehrcui, Cafer Panahi, Mecid Mecidi, Asghar Farhadi, Abbas Kiyarüstemi başta olmak üzere dünya çapında tanınmış ve birçok yönetmene ilham olmuş sinemacılar barındıran İran, sinema sanatının en doğru icra edildiği ülkelerden biri.

İran Sinemasıyla henüz tanışmamış olanlar için en iyi İran filmleri.

Codayi-i Nadir Ez Simin | Bir Ayrılık

İran Filmleri

IMDB: 8.3

Yapım: 2011

Yönetmen: Asghar Farhadi,

Oyuncular: Leila Hatami , Payman Maadi , Shahab Hosseini , Sareh Bayat , Sarina Farhadi

En iyi İran filmleri listemizdeki ilk film olan Ayrılık,  boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor. Simin (Leila Hatami), kocası Nader (Payman Maadi) ve kızı Termeh (Sarina Farhadi) ile birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Nader’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.

Bacheha-Ye Aseman |  Cennetin Çocukları

İran Filmleri

IMDB: 8.3

Yapım: 1997

Yönetmen: Majid Majidi,

Oyuncular: Mohammad Amir Naji , Amir Farrokh Hashemian , Bahare Seddiqi ,

Onlar karşılaştıkları ve yaşadıkları sorunları aileleriyle paylaşmıyorlar, kendileri çözmeye çalışıyorlar. Aslında sorunları Zahra’nın kaybolan ayakkabılarıyla ilgili. Abisi Zahra’nın ayakkabılarını kaybettiği için kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalıyor. Çünkü yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksullar. İki kardeş günlerini tek bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar.

Nema-ye Nazdik | Yakın Plan

İran Filmleri

IMDB: 8.3

Yapım: 1990

Yönetmen: Abbas Kiarostami

Oyuncular: Hossain Sabzian, Mohsen Makhmalbaf, Abolfazl Ahankhah

Fakir hayatının içerisindeki en büyük eğlence ve tutku olan sinema, genç Hüseyin Sebziyan’ın sonunda başını belaya sokar. Genç adam, otobüs yolculuğu yaparken yaşlı bir kadın ile sohbet etmeye başlar ve kendisini ünlü bir yönetmen olarak tanıtır. Olaylar bu noktadan sonra çığırından çıkar.

Hamoun

İran Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım: 1990

Yönetmen: Dariush Mehrjui

Oyuncular: Ezzatolah Entezami, Bita Farahi, Sedigheh Kianfa

Önde gelen bir ithalat-ihracat firmasında yönetici olan Hamid Hamoun yetişmekte olan soyut resim sanatçısı Manshid ile evlidir. Mahshid zengin bir aileden gelmektedir ama entelektüel zevkine ve ileri görüşlü fikirlerine aşık olduğu orta sınıftan gelen Hamoun ile evlenmiştir. Evlendikten 7 yıl sonra, bir zamanlar Hamoun’a deliler gibi aşık olan Mahshid kısa bir süre sonra kocasını kendi hayatını anlamlı kılma çabasına bir engel gibi görmeye başlar. Bir yandan doktora tezini hazırlarken diğer taraftan yazar olmak isteyen Hamoun da zaman zaman öfkesini karısından çıkarmaktadır. Bir süre sonra, Mahshid boşanmak ister.

Rang-e Khoda | Cennetin Rengi

İran Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım: 1999

Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Hossein Mahjoub, Mohsen Ramezani, Salameh Feyzi

Küçük Muhammed (Mohsen Ramezani), Tahranda bir kör okulunda yatılı olarak eğitim gören bir çocuktur. O doğduğunda bu haldedir ve herşeyi görmeden dokunarak ve işiterek hayal etmeye anlamaya çalışır. Yaz gelmiş ve okul tatil olmuştur. Babası onu alıp köyüne götürmek üzere okula gelir. Muhammed’in annesi hayatını kaybetmiş ve babası artık oğlundanda kurtulmak istiyordur çünkü yeni bir evlilik yapmak ister. Özürlüde olduğu için onun yüzünden evlenemeyeceğini düşünür. Bakalım bundan sonra neler olacaktır.

Darbareye Elly | Elly Hakkında

İran Filmleri

IMDB: 8.0

Yapım: 2009

Yönetmen: Asghar Farhadi

Oyuncular: Golshifteh Farahani, Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti

Almanyada yaşayan Ahmet iranlıdır ve memleketini çok özlemiştir. Bunu hisseder hissetmezde kendine bir bilet alıp İranın yolunu tutar. Onu havaalanında arkadaşları ve dostları karşılamış ve onun için güzel bir planlama yaparlar. Hazar gölü kıyısında tam 1 hafta geçirip eski günleri hatırlayıp muhabbet edeceklerdir. Sepideh bu planlamayı yapacak kişidir. Onun kızının öğretmeni vardır Elly. Elly’i kimseye söylemeden bu planın içine dahil eder. Bunun sebebi onunla Ahmetin evlenmesini sağlamaktır. Tatil başlamış ve aradan tam 3 gün geçmiştir. Fakat Elly birden bire ortadan kaybolur.

Lakposhtha Parvaz Mikonand | Kaplumbağalar da Uçar

 İran Filmleri

IMDB: 8.1

Yapım: 2004

Yönetmen: Bahman Ghobadi

Oyuncular: Soran Ebrahim, Avaz Latif, Saddam Hossein Feysal

En iyi İran filmleri listemizde bulnan bir diğer yapım olan Kaplumbağalarda Uçar, İran ve Türkiye arasında Amerika’nın işgal ettiği bir Kürt mülteci kampında, yaşıtlarından çok daha kötü şartlar altında hayatla mücadele eden, hiç çocukluğunu yaşayamamış gençlerin hikayesi anlatılıyor.

Kamptaki diğer çocukların liderliğini yapan 13 yaşındaki Saran, geçimini mayın toplayarak sağlamaktadır. Amerika-Irak savaşına az bir zaman kalmıştır ve Saran günlerini uydudan duyduğu haberleri köylülere çat pat İngilizcesiyle çevirerek geçirir.

Agrin ise aynı kampta yaşamakta olan, 14 yaşında bir annedir. Onun için Saran’ın ona duyduğu platonik aşkın da, hayatta kalmanın da artık pek bir önemi yoktur. Yaşamın tüm ağırlığını omuzlarında hisseden Agrin için ölmek belki de en mantıklı çözüm yoludur.

Avaze Gonjeshk Ha | Serçelerin Şarkısı

İran Filmleri

IMDB: 7.9

Yapım: 2008

Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Mohammad Amir Naji, Maryam Akbari, Kamran Dehghan

Karim, Tahran’ın dışındaki bir deve kuşu çiftliğinde çalışmaktadır. Küçük evinde ailesi ile sade ve mutlu bir hayat sürmekteyken bir gün deve kuşlarından biri kaçar. Karim bundan sorumlu tutulur ve çiftlikten kovulur. Kısa bir süre sonra, büyük kızının işitme cihazını tamir ettirmek için şehre iner, ama motosikletli taksi sürücüsü olduğu sanılır. Karim böylece yeni mesleğine başlamış olur; sıkışık trafiğin içinde insan ve yük taşır. Ancak her gün uğraştığı insanlar ve malzemeler Karim’in cömert ve dürüst karakterini değiştirmeye başlar ve karısı ile kızlarının mutsuzluğuna yol açar. Karim’in bir zamanlar o kadar el üstünde tuttuğu değerleri geri kazanmasını sağlamak en yakınlarına kalmıştır.

Baran | Yağmur

İran Filmleri

IMDB: 7.8

Yapım: 2001

Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Hossein Abedini, Zahra Bahrami, Mohammad Amir Naji

17 yaşındaki Azeri Latif, Tahran’daki bir inşaatta işçidir. Aynı inşaatta kaçak olarak çalışan bir Afganlı iş kazasında yaralanınca Latif’in hayatı da beklenmedik bir yön alır. Sakatlanan işçinin yerine oğlu Rahmat çalışmaya başlar. Kalabalık ailesini geçindirme derdindeki bu çekingen genç, bir süre sonra istemeden de olsa Latif’in kantindeki işini elinden alır. O andan itibaren Latif, Rahmat’a karşı büyük bir kin beslemeye başlar. Ancak bu büyük kin, bir sırrın açığa çıkmasıyla büyük bir aşka sebebiyet verecektir.

Zamani Barayé Masti Asbha | Sarhoş Atlar Zamanı

İran Filmleri

IMDB: 7.7

Yapım: 2000

Yönetmen: Bahman Ghobadi

Oyuncular: Ayoub Ahmadi, Rojin Younessi, Amaneh Ekhtiar-dini

ş Atlar Zamanı full izle, Sarhoş Atlar Zamanı türkçe dublaj izle, Sarhoş Atlar Zamanı hd izle, Yönetmen , Yapımcı ve Senaryosunu İranlı Bahman Ghobadi’nin yaptığı gerçek yaşanmış hayattan derlenmiştir. Sarhoş Atlar filmi bu yüzden doğal halk tarafından gerçekleştirilmiştir. İranlı bir Kürt ailesinin fertleri, babalarının ölümünden sonra zor şartlar altında hayatlarını sürdürmektedir ki, kardeşlerden birinin acilen ameliyat olması gerektiği öğrenilir. Henüz 12 yaşındaki Eyüp, ailenin yeni lideri olarak güç bir durumda kalmıştır. Film, adını sözkonusu coğrafyanın zor şarlarına has ilginç bir yöntemden; ayakta kalmaları için alkol verilen atlardan alıyor.

Roozi ke zan shodam | Kadın Olduğum Gün

İran Filmleri

IMDB: 7.3

Yapım: 2000

Yönetmen: Marzieh Makhmalbaf

Oyuncular: Fatemeh Cherag Akhar, Hassan Nebhan, Shahr Banou Sisizadeh

Havva sıradan bir hayat süren küçük bir kızdır. Dokuzuncu doğum gününü kutlayacağı gün çok heyecanlı ve mutludur. Ancak tam da o gün hayatı hiç tahmin etmeyeceği şekilde değişmeye başlar. Annesi ona, artık bir kadın olduğunu ve sokakta erkeklerle oynamasının artık doğru olmadığını söyler. Diğer taraftan, genç bir kadın, kocasının karşı çıkmasına rağmen bir bisiklet yarışına katılmaya karar verir, ve onu engellemeye çalışan pek çok kişiye karşı verdiği mücadele, bir özgürlük mücadelesine dönüşür. Son olarak, eline bir miktar para geçen, ve artık istediği her şeyi yapmakta özgür olan yaşlı bir kadının seçimleri ve hikayesi anlatılmaktadır.

Hiss Dokhtarha Faryad Nemizanand | Şşş! Kızlar Bağırmaz

İran Filmleri

IMDB: 7.0

Yapım: 2013

Yönetmen: Pouran Derakhshandeh

Oyuncular: Tannaz Tabatabayi, Merila Zare’i, Babak Hamidian

Şirin adındaki bir kızın evlenmesine ramak kalmıştır, ancak o saatlerde hiç beklenmedik bir şeyler olur ve Şirin bir adamın ölmesine sebep olur. Peki, Şirin neden böyle bir şey yapmıştır? Bu sorunun cevabı, Şirin’in kötü geçen çocukluk döneminde saklıdır. Bu saklı olan gerçeği ortaya çıkarmak için Şirin’in geçmişine dönmek gerekir. Fakat geçmişe döndükçe ve gerçekler bir bir ortaya çıktıkça, gerçeklerin aslında çok daha farklı olduğu anlaşılır. Acaba suçun asıl faili kimdir?

Takhté siah | Kara Tahta

 İran Filmleri

IMDB: 7.0

Yapım: 2000

Yönetmen: Samira Makhmalbaf

Oyuncular: Said Mohamadi, Behnaz Jafari, Bahman Ghobadi

İran’ın bir köyünde ise öğretmenler kendilerine öğrenci aramaktadırlar. Tek amaçları çocuklara birşeyler öğretebilmek ve onların ufuklarını genişletebilmektir. Tabii ki okul falan yok bunu da sırtlarına bir “kara tahta” alarak yaparlar. Onlar için heryer okuldur. Öğretmen olan Reeboir grup içerisinden ayrılıp Irak sınırına doğru gider, burada öğrenci yaşında olan gençlerle tanışır. Bu gençler iki ülke arasında kaçak olarak bir takım mallar taşımaktadırlar. Reeboir onlara okuma yazma öğreteceğini düşünür fakat çocuklardan hiçbiri oralı bile olmaz. Çünkü onlar için tek iş kaçakçılıktır. Her birinin mal götürüp getirmesi ve ailesine para götürmesi gerekmektedir. Bunun içinde hayatlarını büyük tehlikeye sokarlar.

En iyi İran filmleri listemiz yeni eklemelerle güncellenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap