1. Ana sayfa
  2. En iyi Diziler
  3. En İyi İngiliz Dizileri

En İyi İngiliz Dizileri

Amerikan dizilerinin hüküm sürdüğü şu zamanlarda değişik kurgu ve anlatımı ile biraz da İngiliz dizileri izlemeye ne dersiniz.

«

İngilizlerde dizi konusunda mükemmel işler çıkarıyorlar. Birbirinden harika yüzlercesi arasında sizlere en iyi İngiliz dizileri listesi sunacağız.

Amerikan dizilerinin hüküm sürdüğü şu zamanlarda değişik kurgu ve anlatımı ile biraz da İngiliz dizileri izlemeye ne dersiniz. Ayrıca, İngilizcenizi geliştirmek için İngiliz dizileri izleyebilirsiniz.

Doctor Who

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMDB Puanı:  : 8.7

Oyuncular : Jodie Whittaker, Peter Capaldi, Pearl Mackie

İngiliz yapımı olarak 1963 ten beri hayatımızda olan BBC tarafından yayınlanan Doctor Who dizisi 26 sezondur yayın hayatına devam ediyor. Konu olarak bir bilim kurgu dizisi olan Doctor Who bir polisiye dizisi olarak da sınıflandırılmış olsa da bilim kurgu ağırlıklı bir dizidir.

Seri 26 Sezon sürmüştür. 1989 yılında 7. Doktor ile diziye ara verilir. Klasik Serinin kapanışı ise 1996 yılında yayınlanan TV Filmi ile yapılır. Bu filmin ardından 2005 yılında başlayacak olan Doctor Who Modern Seriye kadar dizi durdurulur.

Konusuna gelirsek; Doctor Who, aslen bir uzaylıdır. Yüzlerce yıldır uzayda ve zamanda yolculuk ederek; çeşitli galaksilerdeki envai çeşit mahlukata yardım ve bilgelik götüren barışçıl bir karakterdir. Zira 6. sezonda söylediği “Uzay ve zamanda dolaşarak geçirdiğim 900 sene boyunca önemsiz tek bir canlıya bile rastlamadım.” sözü, karşısında duran şey saf kötülükten ibaret olsa bile her türlü yaşam formuna ne derece önem verdiğini vurgulamaktadır.

Sherlock

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMDB Puanı: 9.2

Oyuncular : Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington

Dünyanın en ünlü ve zeki dedektiflerinden Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) ve ‘ortağı’ Dr. Watson (Jude Law) bu sefer Londra’nın dışına çıkarak Fransa, Almanya ve İsviçre’ye yol alacakları yeni ve tehlikeli bir maceraya sürükleniyorlar.Onlardan hep bir adım önde olan kurnaz ve vicdansız Profesör Moriarty (Jared Harris) ise -ki Holmes en zeki olma unvanını ona kaptırmak üzere- büyük bir laneti değiştirecek planların peşindedir. Kahramanlarımız ise ne olursa olsun Moriarty durdurmaya kararlıdır.

Peaky Blinders

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMDB Puanı : 8.8

Oyuncular: Cillian Murphy, Paul Anderson, Helen McCrory

Peaky Blinders, 1900’lerin ilk yarısında Birmingham’ın kanunsuz sokaklarında geçen gerçek bir gangster hikayesi. Başlıklarının ucuna jilet gizlemeleriyle ünlü Peaky Blinders çetesinin gerçek hikayesini ekrana taşıyan dizide, Cillian Murphy’nin canlandırdığı, acımasız patron Thomas Shelby’nin icraatlarını izliyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış İngiltere’yi, yasadışı faaliyet gösteren çeşitli çeteler sarmıştır. Bunlardan biri de soygunculuk ve at yarışıyla para kazanan Peaky Blinders’dır. Polislere rüşvet yedirerek paçayı kurtaran çete, bir soygunda yanlışlık yapınca, başlarına bela olacak yeni bir müfettişin şehre gelmesine vesile olurlar.

Downton Abbey

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMDB Puanı : 8.7

Oyuncular : Hugh Bonneville, Phyllis Logan, Elizabeth McGovern

Downton Malikanesi’nde yaşayan Crawley Ailesi ve malikanenin çalışanlarının hayatı üzerine kurulu olan dizi, bir dönem dizisi.

Malikanenin sahibi Robert Crawley diğer adıyla Grantham Kont’u Lord Grantham, eşinin ailesinden kalan bu malikaneyi işletmeyi hem sever hem de görevi olarak görür. 3 adet kızı var ve kendisi vefat ettiğinde ünvanının ve mülkünün mirasçısı olarak birinci kuşaktan kuzeni Patrick Crawley ve oğlu vardır. Babasının yaptığı anlaşma gereği kızları mirasa katılamıyor. İşte dizi tam olarak burada başlıyor.

Bir sabah aileye Titanic gemisinin battığı haberi ulaşıyor ve kuzenleri Patrick ve oğlunun geminin içinde olduğu söyleniyor. Böylece hem bilinen varisin vefatını hem de dizinin 1912 yılında başladığını öğrenmiş oluyoruz.

Luther

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMDB Puanı: 8.5

Oyuncular: Idris Elba, Dermot Crowley, Michael Smiley

 4 Mayıs 2010 tarihinde BBC One kanalında yayınlanmaya başlayan Luther dizisi, suç, gizem ve dram ağırlıklıdır. Dizinin kadrosunda Idris Elba, Dermot Crowley ve Warren Brown gibi isimler yer alırken, ilk sezon toplam 6 bölümden oluşmaktadır.

John Luther, başarılı bir dedektif iken dürtülerine yenik düşmesi sonucu bir hata yaparak yaklaşık 7 ay kadar mesleğinden uzaklaştırılır ve döndüğünde ise hiçbir şey eskisi gibi değildir. Evliliğinde bazı problemler ortaya çıkmıştır ve yaptıklarından dolayı hissettikleri ile arka plana itmeye çalıştığı iç dünyası arasında bir savaş hakimdir. Mesleğine geri döndüğünü öğrendiği gün, karşısına çıkan davada tanıştığı sanık Alice Morgan ile arasında garip bir bağ oluşur. Sonuç olarak başarılı dedektifimiz meslek arkadaşları ile birlikte çeşitli davaları çözmeye çalışırken yer yer onun iç dünyasına ve özel hayatına dahil oluyoruz.

Black Mirror

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMDB Puanı: 8.9

Oyuncular : Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson

Bilim Kurgu türünde en iyi Netflix Dizileri listemizde yer verdiğimiz Black Mirror, Netflix’in en çok sevilen yapımlarından ve ilk olarak 2011 yılının Aralık ayında hayatımıza giren Black Mirror, 6 yıldır hayatımızda.

Black Mirror, Charlie Brooker tarafından hazırlanan ve modern toplumun, özellikle de yeni teknolojilerin beklenmedik sonuçlarına ilişkin olarak, karanlık ve hicivsel temalar etrafında yoğunlaşan hikâyelere sahip İngiliz televizyon dizisidir.Her sezonunda ve her bölümünde farklı konu işleyen dizi ayrıca her sezonunda bambaşka bir yapım haline gelmekte, farklı oyuncular, farklı yönetmenler ve farklı senaristler.

Hikâyeler genellikle alternatif bir evren veya yakın gelecekte geçer. Black Mirror ilk olarak 2011 yılında İngiliz kanalı Kanal 4’te yayınlandı. Üç bölümden oluşan ilk sezonuyla oldukça çarpıcı konuları izleyiciyle buluşturarak dünya çapında bir ün yakaladı.

Utopia

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMBD Puanı: 8.5

Oyuncular : Fiona O’Shaughnessy, Alexandra Roach, Nathan Stewart-Jarrett

Birbirini önceden tanımayan bir grup insan, Internet’te bir çizgi roman forumunda tanışıyorlar. Efsanevi çizgi roman The Utopia Experiments’ın (Ütopya Deneyleri) orijinal müsveddesi ellerine geçiyor ve buluşmaya karar veriyorlar. Ardından, olaylar karışıyor. Kahramanlarımız kendilerini, gizli ve tehlikeli bir teşkilat olan The Network tarafından kovalanır buluveriyorlar.

Merlin

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMBD Puanı: 7.9

Oyuncular : John Hurt, Colin Morgan, Bradley James

Merlin, İngiliz BBC One televizyonun da yayınlanan fantastik bir drama dizisidir. Türkiye’de Cnbc-e ekranlarında yayınlanıcaktır. Dizi, adından da anlaşılacağı üzere tarihin en büyük büyücüsü Merlin’in gençlik yıllarını anlatıyor. Birleşik Krallık’ta büyücülerin sihir yapmalarının yasaklandığı bir dönem yaşanıyordur, tahtta ise Kral Uther bulunmaktadır. Bu dönemlerde, doğaüstü yeteneklere sahip olan Merlin adlı bir genç, ileride Kral Uther’ın yerini alıcak Prens Arthur ile karşılaşır. İki gencin tanışmaları büyük bir rekabetle başlasada bu tanışıklık ileride büyük bir dostluğa dönüşecek ve bu dostluk ülkenin kaderini değiştirecektir.

Taboo

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMBD Puanı: 8.5

Oyuncular :Tom Hardy, David Hayman, Jonathan Pryce

James Delaney (Tom Hardy), annesinin mensup olduğu bir Afrika kabilesinde geçirdiği on yıllık sürenin ardından, babasının ölümü ile memleketi İngiltere’ye geri döner. Bu sırada, dönemin meşhur ve çok tehlikeli Doğu Hindistan Şirketi’nin göz koyduğu kritik bir arazinin, babası tarafından sadece oğlu James’e bırakıldığı ortaya çıkar. Bu işe dünden razı olan ve şirket ile pazarlıklarda sona yaklaşan James’in üvey kız kardeşi ve onun kocasının hain planları bir anda suya düşer. İngiltere’de ortalık karışmaya başlayacaktır.

The Night Manager

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMBD Puanı: 8.2

Oyuncular : Hugh Laurie, Tom Hiddleston, Elizabeth Debicki

Casusluk ve dram türündeki dizi The Night Manager; Tom Hiddleston, Hugh Laurie ve Olivia Colman başrolleri paylaşıyor. The Night Manager; John le Carré’nin aynı adlı kitabından uyarlanmış.

The Night Manager, eski bir İngiliz askeri, şimdilerde geceleri lüks bir otelde denetimci olarak çalışan Jonathan Pine’ı merkezine alıyor.

Pine, bir gün Sophie isminde Fransız-Arap bir kadınla tanışır. İyice yakınlaştığı Sophie kendisine karanlık bir silah taciri ve İngiliz istihbaratına karşı olanlarla çalışan Richard Onslow Roper hakkında bilgi verir.

Rome

izlenmesi gereken ingiliz dizileri

IMDB Puanı : 8.8

Oyuncular : Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker

HBO yapımı bir televizyon dizisi olarak bilinen Rome, 28 Ağustos 2005 tarihinde başlamış ve 14 Ocak 2007 tarihinde bitmiştir. Toplamda dizimiz 2 sezon sürmüş ve 22. bölümü ile final yapmıştır.

Roma İmparatorluğu’nun efsanevi komutanı Sezar, 8 senelik bir dönem sonrası Galya’yı fethetmeyi başarmıştır. Savaş sonrası kazandığı büyük bir ganimeti ile askerleriyle birlikte Roma’ya geri dönecektir. Sezar bu düşünce içerisinde olsa da senato aynı fikirde değildir. Senato üyeleri onun geri dönmesinden rahatsızdır. Onu savaş suçları ile yargılamak ile tehdit etmektedirler. Fakat Sezar’ın yakın dostu Pompey bu düşünceyi yatıştıracaktır.

13. Lejyon askerlerinden Lucius Vorenus ve Titus Pullo, lejyonların birleştirici simgesi olan bayraklarının çalınmasıyla birlikte Galya’ya geri gönderilir. Onların bu yolculuğu aslında Roma’da oluşacak olayların başlangıcıdır.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.