1. Ana Sayfa
  2. Belgeseller
  3. En iyi İkinci Dünya Savaşı Belgeselleri

En iyi İkinci Dünya Savaşı Belgeselleri

Savaş belgeselleri

Milyonlarca insanın hayatına mal olan dünyanın 2.ci büyük savaşı. Hakkında yazılmış binlerce kitap bulunan bu savaşa ait en iyi ikinci dünya savaşı belgesellerini derledik.

Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan 2. Dünya savaşının en iyi belgeselleri.

Hitler’s Last Year  | Hitler’in Son Yılı

2. dünya savaşı belgeseli

Hitler’in ve Nazi Almanyası’nın son yılını, II. Dünya Savaşı’nın da son dönemini anlatan ‘National Geographic’ tarafından hazırlanan belgesel.

Belgesel, Normandiya Çıkarması’ndan, Almanya’nın teslimiyetine kadar olan II. Dünya Savaşı’nın son bir yıllık sürecini konu alıyor. National Geographic’in, II. Dünya Savaşına dair en kapsamlı belgesellerinden biri olup, daha önce görülmemiş görüntüler de içermektedir.

The World At War | Savaşan Dünya

2. dünya savaşı belgeseli

Stalingrad

2. dünya savaşı belgeseli

Savaşa Almanların gözünden bakan film, bir grup Alman askerinin Avrupa’dan Rusya’ya gidişini ve Stalingrad Savaşını anlatıyor. Hitler 2. Dünya Savaşında Nazi ordusunu toplayarak Rusya’nın doğusunda Kızılordu’ya saldırır. Tarihin en büyük savaşları arasında yer alan bu savaş 2. Dünya Savaşının sonucuna da etki edecektir.

Soviet Storm: World War II In the East | Sovyet Fırtınası : Hava Savaşı

2. dünya savaşı belgeseli

2.dünya savaşındaki Sovyet taaruzlarını ve savunmalarını anlatan,16 kısa belgeselden oluşan Sovyet Fırtınası (Soviet Storm) belgeseli

The Nazis: A Warning From History | Naziler: Tarihten Bir Uyarı

2. dünya savaşı belgeseli

BBC’nin televizyon için hazırladığı, Nazilerin iktidara gelmelerinin ve sonrasındaki gelişmelerin altı bölüm hâlinde aktarıldığı, The Nazis: A Warning from History (Naziler: Tarihten Bir Uyarı) adlı belgesel dizisinin ilk bölümü. Bu bölümde, I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılan Almanların bu yenilgiye olan öfkelerini, savaşı kaybetmelerine sebep olarak gördükleri Marksistlere ve Yahudilere yöneltmeleriyle birlikte Nasyonal Sosyalist hareketin gelişmeye başladığı aktarılıyor. Ekonomik buhran ve açlık, sefalet içinde olan halk, demokrasi deneyiminden pek hoşnut kalmamış olacak ki Adolf Hitler’in başını çektiği Nazi Partisine yöneliyorlar. Belgeseli seslendiren, Samuel West, belgeselin senaristi ve yapımcısı, Laurence Rees’tir.

Battlefield

2. dünya savaşı belgeseli

Battlefield tam 26 bölümden oluşan bir seridir. Battlefield oyununun da ilham kaynağı olan bu yapım, çoğunlukla savaş stratejileri üzerinde yoğunlaşmıştır. Dahice hamlelerin yapıldığı, izlerken bir satranç maçı izlenimine kapıldığınız taktiksel hamleler, kan, gözyaşı ve büyük yıkıma tanık olan insanların yer aldığı bu belgesel de insanların hayata bakışını değiştirebilecek türdendir.

Apocalypse The Second World War | Kıyamet 2: Dünya Savaşı

2. dünya savaşı belgeseli

2. Dünya Savaşı’ nın doğuşunu, gelişimini ve bitişini gerçek görüntüler eşliğinde özellikle nadir bulunan kamera kayıtlarının renklendirilmiş olarak sunulmasıyla beraber belgeselin dengeli bir şekilde kurgulanmış sahneleri, farklı cephelerden olayların bir kısmının ele alınması bakımından ve de savaşın gidişatını değiştiren küçük ayrıntılarında anlatıldığı başarılı bir belgeseldir.

Yorum Yap

Yorum Yap