1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Hapishane Filmleri

En iyi Hapishane Filmleri

En iyi Hapishane Filmleri

Parmaklıklar arasında yaşananları bütün gerçekliği ile gözler önüne seren en iyi hapishane filmleri listemiz ile birlikteyiz.

Parmaklıklar arkasındaki zorlu yaşam koşulları ile mahkumların kaçış hikayelerini konu alan hapishaneden kaçış filmleri her zaman ilgi görmüş ve gişe başarısı sağlamıştır.

Macera,dram ve zekice hazırlanmış kaçış planlarını izlemek isteyenler için en iyi hapishane filmleri

En iyi Hapishane Filmleri

En iyi hapishane filmleri listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı: 9.3

Oyuncular: Tim Robbins , Morgan Freeman , Bob Gunton , William Sadler , Clancy Brown

Andy genç ve başarılı bir bankerdir. Karısı ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası alır. Shawshank Hapishanesi’nde her türlü kötü muameleyi yaşamaktadır. Fakat Andy hayata karşı iyimser bakışını kaybetmemektedir. Bu durum çevresindeki diğer mahkumların dikkatini çeker. Diğer mahkumlara parmaklıklar ardında bile özgür bir yaşam olabileceğini öğretir. Hapishanede yaptığı işler ve yardımlar sebebiyle bir çok kişi tarafından sevilen Andy’nin çalışmalarında en büyük yardımcısı arkadaşı Red’dir.

Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995’te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterildi.

The Green Mile / Yeşil Yol

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı:   8.5

Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse

Edgecomb, hikayesini anlatırken bir huzur evinde yaşamaktadır ve hapishanedeki görevinin üzerinden yıllar geçmiştir. Edgecomb’ un hapishanedeki görevi, hücrelerinden alınan idam mahkümlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir.

Edgecomb yıllar boyunca bu yoldan sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı biri olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Edgecomb onunla yakınlaştıkça artık hiç beklenmedik yerlerde mucizelerin olabileceğine inanmaya başlayacaktır.

Le trou / Delik

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı:   8.5

Oyuncular: André Bervil, Jean Keraudy, Michel Constantin

Karısını öldürmeye teşebbüs suçundan hüküm giymiş ve mahkemesini bekleyen bir mahkum olan Claude Gaspard, başka bir hücreye transfer edilince, bu hücrede tanıştığı mahkumların hapishaneden kaçma planlarının olduğunu öğrenir. Bu sırada mahkum olduğu dava düşünce, Gaspard’a, en fazla 5 yıl içinde hapishaneden çıkacağı açıklanır. Fakat kaçış planı hala işliyordur ve diğer mahkumlar er geç bu durumu öğrenecektir… Gerçek bir olaya dayanan Le Trou, filmin çekimlerinin bitmesinden bir kaç ay sonra ölen yönetmen Jacques Becker’in son filmidir.

Papillon / Kelebek

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı 8.0

Oyuncular: Steve McQueen, Dustin Hoffman, Victor Jory

Henri Channiere’nin romanından uyarlanan bu film ihtilalden sonra hapis cezasına çarptırılan bir grup Fransız mahkumun yaşadıklarını anlatan etkileyici ve dram yüklü bir macera. Fransız Guyana’sındaki kaçışı olmayan bir adada ki hapishaneye gönderilen kelebek lakaplı Henri “Papillion” Charriere (Steve Mcqueen) sürekli olarak kaçmaya çalışmaktadır ve bu çabaları başarısız olur. Oda bundan asla vazgeçmeyecektir. Burada tanıştığı Louis Depo (Dustin Hoffman)’la oluşan dostluklarıyla birlikte onunda yardımını alan Henri hapishanenin vahşi kurallarına karşı daha büyük bir azimle mücadelesine devam eder.

Un prophète / Yeraltı Peygamberi

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı:   7.9

Oyuncular: Tahar Rahim, Niels Arestrup, Adel Bencherif

Malik El Djebena polislere saldırmaktan altı yıllık cezasını çekmek için hapishaneye girdiğinde henüz 19 yaşındadır. Mahkumlar Araplar ve Korsikalılar olarak gruplaşmıştır ve Malik’in Araplar tarafında olması gerekirken Korsikalıların liderinin birçok işini emanet ettiği adam olacaktır. Hiç kimsenin umursamadığı Malik’in mafyada yükselmesi böyle başlayacaktır.

Das Experiment / Deney

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı:   7.7

Oyuncular: Moritz Bleibtreu, Christian Berkel, Oliver Stokowski

Taksi şoförü Tarek Fahd iş ilanında bir deneye kobay olarak katılmak karşılığında 4000 Mark verileceğini görünce bu fırsatı kaçırmak istemez. Hemen ertesi günü yeterince bilgilendirilmeden deneyin içinde bulur kendini. Toplam 20 kişiden oluşan kobayların bazılarından gardiyan, bazılarından da mahkum rolü oynanması istenir. Sorun şu ki gardiyanlar işini fazla ciddi yapmaya başlarlar.

Celda 211 / Hücre 211

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı:   7.7

Oyuncular: Luis Tosar, Alberto Ammann, Antonio Resines

Juan bir hapishanede gardiyan olarak işe başlar. İşteki ilk gününde hapishanede tadilat vardır ve diğer gardiyanlar ona hapishaneyi gezdiriyorlardır. Bu sırada bir inşaat malzemesinin kafasına düşmesi sonucu baygınlık geçirir ve arkadaşları onu boş olan 211 numaralı hücreye götürürler. Juan uyandığında hapishanede bir isyanın başladığını fark eder. Yardım alabileceği kimsesi olmayan Juan için mahkum gibi davranmaktan başka çözüm yoktur.

Hunger / Açlık

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı:   7.6

Oyuncular: Stuart Graham, Laine Megaw, Brian Milligan

IRA ile ilişkilendirilmiş bu filmde, Bobby Sands’in insanlık dışı muamelelere maruz kalışı sert bir dille ele alınıyor. Mahkumların battaniye ve yıkanmama eylemleriyle ilerleyen direnişleri, altı hafta süren açlık grevi ile doruğa çıkıyor. Hayatı mücadele ile geçmiş Sands’ın kendi vücudunu yaşamının son savaş alanı olarak addedmesiyle yaşanan dramatik süreç muazzam bir etkileyicilikle gözler önüne seriliyor. En az hapishane mahkumları için olduğu kadar gardiyanlar için de tam bir cehennem olan hapishane dahilinde gardiyanların alt üst olmuş psikolojisi de aktarılıyor.

Escape From Alcatraz / Alcatraz’dan Kaçış

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı:   7.6

Oyuncular: Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Roberts Blossom

Clint Eastwood’un oynadığı 1979 yapımı Escape from Alcatraz kaçılması imkansız olarak görülen ünlü Alcatraz Hapishanesinden kaçmaya çalışan üç mahkumun gerçek olduğu söylenen öyküsünü anlatıyor. Kendinden sonra birçok hapishaneden kaçış filmine ön ayak olan Escape from Alcatraz klasik olmayı hak eden önemli bir yapım.

Starred Up / Yüksek Risk

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı:   7.4

Oyuncular: Jack O’Connell, Ben Mendelsohn, Rupert Friend

enç mahkumun dram dolu hikayesini konu edinen bir yapım.. Eric genç olmasına rağmen, aşırı şiddete eğiliminden dolayı, yetişkin hükümlülerin kaldığı bir hapishaneye nakledilir… Aynı zamanda babasının da gün doldurduğu bu hapishanede kendini gardiyanlardan koruması, diğer tutuklularla işbirliği yapması ve hatta babasıyla yüzleşmesi gerekecektir… Ama onu yok etmeye yemin etmiş birtakım güçler de bu dört duvarın içindedir.

The Last Castle / Son Kale

En iyi Hapishane Filmleri

IMDB Puanı:   6.9

Oyuncular:Robert Redford, James Gandolfini, Mark Ruffalo

Korgeneral Eugene Irwin yaşının da vermiş olduğu tecrübeye dayanarak, savaş taktikleri konusunda usta haline gelmiş ve saygı duyulan bir kişilik olmuştur. Günün birinde hiç beklemediği ve hak etmediği bir suçlama ile karşı karşıya kalarak askeri cezaevine gönderilir. Hapishanenin müdürü ise Winter isimli bir Albay’dır ve sözde disiplini sağlamak için mahkumlar üzerinde çok sert metotlar uygulamaktadır. Yaşanan bir kaç olayın ardından Irvin tüm mahkumları kendi cephesine çeker ve cezaevinin başında ki Albay’dan kurtulmaya çalışır.

En iyi hapishane filmleri listemiz şimdilik bu kadar.

Hapishane film önerileri verdiğimiz bu yazımız her hafta güncellenerek yeni filmler listemize eklenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap