1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Fatih Akın Filmleri

En iyi Fatih Akın Filmleri

Fatih Akın Filmleri

En iyi Fatih Akın filmleri listemizde senarist, yapımcı, yönetmen kimliğiyle Dünya çapında ünü bulunan Fatih Akın’ın en iyi filmlerini derledik.

Türk asıllı Alman yönetmen 25 Ağustos 1973 yılında dünyaya geldi.  1995 yılında ilk kısa filmi olan Sensin- Du bist es’i yönetti. Bu film ona Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülü kazandırdı.

Fatih Akın başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel’in yer aldığı Duvara Karşı (Gegen Die Wand) projesiyle Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazandı.  Fatih Akın 2018 Altın Küre Ödülleri’nde son filmi Paramparça (Aus dem Nichts) ile Yabancı Dilde En iyi Film ödülü aldı.

Fatih Akın’ın kazandığı ödüllerden bazıları şöyle:

1998- Bavaria Film Ödülleri – En İyi Genç Yönetmen (Kısa ve Acısız)
1998- Locarno Film Festivali – Bronz Leopar (Kısa ve Acısız)
2004 -Berlin Film Festivali – Altın Ayı (Duvara Karşı)
2004 -Avrupa Film Ödülleri – En İyi Film, İzleyici Ödülü (Duvara Karşı)
2007 -Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007- Bavaria Film Ödülleri – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007 -Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Avrupa Sineması LUX Ödülü (Yaşamın Kıyısında)
2007- Cannes Film Festivali – En İyi Senaryo Yaşamın Kıyısında
2014 – Douglas-Sirk Ödülü

İşte izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken en iyi Fatih Akın filmleri.

Duvara Karşı – Gegen die Wand

Fatih Akın Filmleri

IMDB : 8.0

Yapım :2004

Oyuncular : Birol Ünel, Sibel Kekilli, Güven Kiraç

Cahit 40 yaşlarında, bir eğlence mekanında boş içki şişelerini toplayarak para kazanmaktadır ve bir gün isyan noktasına gelir. İntihara teşebbüs eder. Gideceği hastanede yine aynı sebepten orada bulunan sibel ile tanışacaktır. Cahit herşeyden vazgeçmiş hayata tutunmak için bir nedeni olmayan birisidir. Sibel ise aile baskısından bunalmış, ve bu baskıdan kurtulmanın tek kaçış yönü bir Türk ile evlenmektir.

Yaşamın Kıyısında – Auf der anderen Seite

Fatih Akın Filmleri

IMDB : 7.8

Yapım : 2007

Oyuncular : Baki Davrak, Gürsoy Gemec, Cengiz Daner

Almanya’da yaşayan ve intihardan vazgeçmiş iki insan olan Cahit ile Sibel piskolog yardımıyla sorunlarını kısmen halletmişlerdir. Cahit sibele yardımcı olmak ister. Fakat Sibel çıkış yolunu evlilikte arar ve eşi ise henüz yeni tanıdığı Cagit olur. Aynı çatı altında yaşamaya başlayan ikili arasında yüksek ölçüde yakınlaşma başlar.

Temmuz’da – Im Juli

Fatih Akın Filmleri

IMDB : 7.8

Yapım : 2000

Oyuncular : Moritz Bleibtreu, Christiane Paul, Mehmet Kurtulus

Daniel bir öğretmendir. Kişiliğinin de getirileriyle hiçbir şekilde kendi öğrencileriyle yakın olmak istememektedir. Onun bakış açısından herkes kendi görevini bilmeli ve buna göre hareket etmektedir. Bir gün Juli ile tanışır. Juli, Daniel’e hayatının aşkını çok kısa bir süre içerisinde bulacağını söyler. Daniel buna inanır. Bir gün Melek isimli bir Türk kızına aşık olur. Melek’in peşine takılıp bir ucu da Türkiye’ye kadar varacak bir yolculuğa çıkacaktır. Bu yolculuğun sürprizleri ise hiç eksik olmayacaktır.

Aşka Ruhunu Kat – Soul Kitchen

Fatih Akın Filmleri

IMDB : 7.3

Yapım : 2009

Oyuncular :Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Pheline Roggan

Genç restoran sahibi Zinosun (Adam Bousdoukos) peşini şanssızlık bırakmamaktadır: kız arkadaşı Nadine (Pheline Roggan) yeni bir iş için Şangaya taşınır. Kendisi kaza sonucu omurlarındaki diskleri sakatlar ve yeni bir ahçı (Birol Ünel) işe aldığından beri kalan tek tük müşterisi de kaçar. Ama restoranı yeni bir konsepte soktuktan sonra gelip giden meşhurların sayısı artar. Buna rağmen Zinos aşkının peşinden, Nadine için Şangaya gitmeye karar verir ve işini kardeşi Illiasa (Moritz Bleibtreu) bırakır.

Paramparça – Aus dem Nichts

Fatih Akın Filmleri

IMDB : 7.1

Yapım : 2017

Oyuncular :Numan Acar, Adam Bousdoukos, Diane Kruger

Hamburg’da yaşanan bir bombalı saldırı, Katja Şekerci’nin (Diane Kruger) hayatını paramparça etmiştir. Türk kökenli eşi Nuri’yi (Numan Acar) ve oğlu Rocco’yu (Rafael Santana) kaybetmesinin ardından uzun süre kendini toparlayamayan kadın, yas döneminden sonra hakkını aramak ister. Mahkeme, zanlılardan yana tavır koyunca Katja’nın bütün gücüyle sarıldığı yası yavaş yavaş öfkeye dönüşmeye başlar ve kendi adaletini aramaya koyulur.

Elveda Berlin – Tschick

Fatih Akın Filmleri

IMDB : 7.0

Yapım : 2016

Oyuncular :Tristan Göbel, Aniya Wendel, Justina Humpf

Alman yazar Wolfgang Herrndorfs’un Tschick adlı kitabının beyaz perdeye aktarılması, yönetmen ise Fatih Akın. Zengin olmalarına rağmen iletişim sorunu yaşayan bir aile. Bu ailenin çocuğu olan Maik (Tristan Göbel) yaz tatili tek başına kalır. Sınıflarına yeni gelen göçmen Andrej Tschick (Anand Batbileg) bir gün çalıntı bir arabayla Maik’in karşısına çıkar ve yolculukları artık başlamıştır. Hayal dünyalarını zorlayacak bir yolculuk bu iki arkadaşı beklemektedir.

Kebab Connection

Fatih Akın Filmleri

IMDB : 6.7

Yapım : 2004

Oyuncular : Denis Moschitto, Nora Tschirner, Emanuel Bettencourt

İbo bir Türk gencidir ve oldukça iyi bir Bruce Lee hayranı olmasından dolayı Almanyada bir Alman Kung-fu filmi çekmek istiyordur fakat tam buna karar verecekken sevgilisinin hamile olduğunu öğrenmiş ve bundan sonra olaylar çok karışmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap