1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En İyi Distopya Filmleri

En İyi Distopya Filmleri

distopik filmler

Distopik filmler arıyorsanız tam yerine geldiniz. Sizlere beyazperdenin en iyi Distopya filmleri listesini sunuyoruz.

Distopya, günümüzde ve gelecekte ideal olan toplumun giderek kötüleşeceğini, özellikle düzenin insanları terörize edip toplumsal bağların yok olacağını ortaya koyan bir bakış açısıdır. Daha anlaşılabilir tanımla Distopya, ütopyanın karşılığı olarak kötü, karamsar, kıyamet senaryoları içeren bir dünya üzerine kurulu hayal anlamına gelir.

Distopik toplum, otoriter bir devlet modeli ya da baskıcı sistem altında ele alınır. Karamsar bir gelecek, teknolojinin insana faydalı olmaktan çok zarar vermesi, hüküm süren kaos, suçun kontrolden çıkması, adaletsizliğin büyümesi, tüketime yenik düşen insanlık distopyanın varlığını oluşturur.

Distopik filmler kendi içinde de kültürel, apokaliptik, post-apokaliptik, sahte ütopik, totaliter, siberpunk, yaratık tabanlı vb. türlere ayrılıyor.

Biz en iyi Distopya filmleri listesmizde Distopik filmler ‘i ortaya karışık yaptık. Ama seçici davranarak IMDB puanı en yüksek Distopik filmler ‘i listemize dahil ettik.

The Matrix

distopik filmler

IMDB: 8.7

Yapım: 1999

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski,

Oyuncular: Keanu Reeves , Laurence Fishburne , Carrie-Anne Moss , Hugo Weaving

İki türlü gerçeklik vardır: biri yaşanan, öteki yaşamın ötesinde olan. Bunlardan biri rüya, öteki de Matrix’dir. Neo, umutsuz bir çaba ile Matrix hakkındaki gerçeği araştırıyor. Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor.Matrix Nedir? Neo, efsaneler aracılığı ile tanıdığı ve son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır.Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

Terminator 2: Judgment Day – Terminator 2: Mahşer Günü

distopik filmler

IMDB: 8.5

Yapım: 1991

Yönetmen: James Cameron,

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger , Linda Hamilton , Robert Patrick , Edward Furlong

1997 Ağustos’unda yaşanan ve 3 milyarı aşkın insanın ölümüne neden olan olayın üstünden yıllar geçmiş ve 2029 yılına gelinmiştir. John Connor makinelere karşı insan direnişinin lideri konumundadır. Onu 2029 yılında yok edemeyen makineler şimdi yok edemedikleri düşmanlarını geçmişte yok etmeyi denemeye karar verirler ve John’un 10 yaşında olduğu döneme bir yok edici makine yollarlar.

A Clockwork Orange – Otomatik Portakal

distopik filmler

IMDB: 8.3

Yapım: 1971

Yönetmen: Stanley Kubrick,

Oyuncular: Malcolm McDowell , Patrick Magee , Adrienne Corri , Michael Bates , Warren Clarke

Geleceğin Britanya’sında gençlerden oluşan bir çete her gece savunmasız insanlara saldırmakta, dövmekte ve tecavüz etmektedirler. Gençlerden biri çeteyle zıtlaşınca onu gruptan atıp polisin yakalamasını sağlarlar. Cezasını azaltmak için kendisine bir tür beyin yıkama sayılacak bir terapi yapılmasını kabul eden Alex, dışarı çıktığında artık şiddetten nefret etmektedir ama geçmişi onu rahat bırakmaz…

Blade Runner – Bıçak Sırtı

distopik filmler

IMDB: 8.2

Yapım: 1982

Yönetmen: Ridley Scott,

Oyuncular: Harrison Ford , Rutger Hauer , Sean Young , Edward James Olmos , M. Emmet Walsh , Daryl Hannah

Uzaydaki bir madende çalışan androidler, kaçıp dünyada rehine alıyorlar. Rick Deckard (Harrison Ford)’ın işi onları bulup yok etmektir. Kaçanları ararken, anroidlerle insanları biribirinden ayırmak zorundadır. Aramaları sırasında kopya insanları, yani androidleri yapan şirket Tyrell Corporation hakkında gizli bilgiler elde ediyor. Görsel olarak muhteşem, yoğun aksiyon sahnelerine sahip ve yapımından bu yana güçlü bir etkiye sahip olan Ridley Scott’ın Bladerunner’ı, uzatılmış ve daha önce asla görülmemiş özel efektlere sahip Son Versiyon’u ile karşınızda. 21.Yüzyıl Dedektifi Rick Deckard rolünde Harrison Ford erkeksilik ve incinebilir bir varlıkla bu tarz sahibi kara gerilime imza atıyor. İleri teknoloji bir dünyada şehrin dışında ve sosyal dejenerasyonla dolu bir gelecekte Deckard, kaçak ve katil replikaların peşindedir – ve kısa süre içerisinde ruhunu teslim edeceği esrarengiz bir kadına doğru yol almaya başlamıştır.

Twelve Monkeys – 12 Maymun

distopik filmler

IMDB: 8.0

Yapım: 1995

Yönetmen: Terry Gilliam,

Bruce Willis , Madeleine Stowe , Brad Pitt , Christopher Plummer , David Morse

Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996’da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca %1’ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkumlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yapar.Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, 1996’da akıl hastanesine alınır. Burada Dr. Kathryn Railly ile tanışan Cole, onu içinde bulundukları duruma inandırmaya başlar.

Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi

distopik filmler

IMDB: 8.0

Yapım: 1968

Yönetmen: Franklin J. Schaffner,

Oyuncular: Charlton Heston , Roddy McDowall , Kim Hunter , Maurice Evans , James Daly

Bir grup astronot, çok uzun bir yolculuğun sonunda uyanarak, bilinmeyen bir gezegene iniş yapar. Burada konuşmayı bilmeyen ilkel mağara insanları ile, konuşan, avlanan, adeta insanla yer değiştirerek medeniyet kurmuş maymunlar yaşamaktadır. Grup dağılır, astronotlardan George Taylor (Charlton Heston), insan avcısı maymunlar tarafından esir edilir. Üzerlerinde deney yapılacaktır ki, maymunlardan Dr. Zaius, esir Taylor’ın konuşulanları anlayan, ‘maymunlar kadar zeki’ bir insan olduğunu fark eder. Bu durumun yerleşik inançlara ters düşüp evrim kuramını altüst edeceğini düşünen tutucu doktor, olan biteni görmezden gelir. O esnada devreye idealist ve sempatik Cornelius (Roddy McDowall) ile Dr. Zira (Kim Hunter) girerek Taylor’ı korumaya çalışırlar. Diğer arkadaşlarını bulmak ve esaretten kurtulmak isteyen Taylor, çıkan bir kargaşadan faydalanarak güzel Nova’yla beraber kaçmaya başlar.

Children of Men –  Son Umut

distopik filmler

IMDB: 7.9

Yapım: 2006

Yönetmen: Alfonso Cuarón,

Oyuncular: Clive Owen , Michael Caine , Julianne Moore , Chiwetel Ejiofor , Charlie Hunnam

Dünya, 2027: Gelecek için umut gittikçe önemini kaybeden bir kaynak oluyor. Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiş ve açıklanamayan evrensel çocuksuzluk her geçen yıl beşeriyet sınırlarını, gelecekteki tüm haklarından vazgeçirmeye yaklaştırmıştır. Çoğu insan kaçınılmazı benimsemeyi seçip, ayrılıkçılığın, kanunsuzluğun ve nihilizmin içine çekilirken, diğerleri birleşik bir gezegen ve yavaş yavaş azalan nüfus için mücadeleye devam eder.

Escape from New York – New York’tan Kaçış

distopik filmler

IMDB: 7.2

Yapım: 1981

Yönetmen: John Carpenter,

Oyuncular: Kurt Russell , Lee Van Cleef , Ernest Borgnine , Donald Pleasence

1997 yılında suçun artması sonucu duvarlar ve dikenli tellerle çevrilen New York, ABD’nin geri kalanından yalıtılarak adeta dev bir açık hava cezaevine dönüştürülmüştür… En iflah olmaz suçlular oraya atılıp anarşik ve vahşi bir yaşama mahkum edilirken, kaçmaya çalışanlar vurulmaktadır. Manhattan’ı anakaraya bağlayan köprüler havaya uçurulmuş ve mayınlanmıştır. ABD başkanının uçağı Hava Kuvvetleri , teröristlerce kaçırılır ve başkan kaçış kapsülüyle New York’a düşer… Onu kurtarmak için eski asker ve şimdinin dik başlı mahkumu katil Snake (Yılan) Pliskin bir anlaşmaya zorlanır. Snake’in koluna 24 saat içerisinde infilak edecek bir patlayıcı yerleştirilip New York’a gönderilecek ve başkanı bulup getirecektir. Zamanında ve bu imkansız görevi tamamlamış olarak dönerse, Snake’in hayatı da kurtulacaktır…

En iyi Distopya filmleri listemizdeki Distopik filmler sadece bu kadarla sınırlı değil.  Distopik filmler listemize sürekli yeni filmler ekleyeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap