1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En İyi Depresyon Filmleri

En İyi Depresyon Filmleri

Depresyon Filmleri

Sizlere yalnız, mutsuz, bunalım takılan depresif karakterlerin yer aldığı en iyi depresyon filmleri listesi sunuyoruz.

Depresyon bir duygu-durum bozukluğudur. Kişinin günlük faaliyetlerini yerine getirmesini engelleyen üzüntü, kayıp ya da öfke duygularıyla tetiklenir. Depresyondaki insanda  konsantrasyon ve dikkat bozuklukları, eksik özgüven, suçluluk duygusu ve değersizlik, ümitsizlik, uyku bozuklukları veya iştah kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

En iyi depresyon filmleri listemizde sizlere sunacağımız bu yapımlarda, hayattaki pek çok olumsuz duruma karşı bir çıkış yolu arayan, nefes alma peşindeki karakterlere tanık olacak ve belkide kendinizde bir parça bulacaksınız.

Melancholia | Melankoli

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.1

Yapım: 2011

Oyuncular: Kirsten Dunst , Charlotte Gainsbourg , Kiefer Sutherland , Charlotte Rampling

Yeni evlenen Justine (Kirsten Dunst) ve Michael (Alexander Skarsgård) evliliklerini Justine’in ablası Claire’in (Charlotte Gainsbourg) malikanesinde, görkemli bir davet ile kutlarlar. Fakat bu iki kız kardeş yapı itibariyle birbirlerine ters karakterlerdir. Justine depresyona ve melankoliye yatkın bir kadınken, Claire kız kardeşine göre daha az problemlidir. Justine’in düğün gününde ise ailede herkesin kendine has arızaları bir bir ortaya çıkmaya başlar. Tam da bu kutlama esnasında Melancholia adlı bir gezegen, şimdiye kadar güneşin arkasında saklı kaldığı yörüngeden çıkarak dünyaya doğru gelmektedir. Şimdi herkesin kıyameti kendisine göredir.

The Hours | Saatler

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 2002

Oyuncular: Nicole Kidman , Julianne Moore , Meryl Streep , Stephen Dillane , Miranda Richardson , George Loftus

Yıl 1923… Başarılı yazar Virginia Woolf, Londra’nın dışındaki gözlerden uzak evinde Mrs. Dalloway isimli kitabını yazmaya başlar. Sağlık problemleriyle boğuşan Woolf, ağır bir depresyonun pençesindedir. Yıl 1951… Tutkuyla Mrs. Dalloway’i okuyan ev kadını Laura Brown sahip olduğu hayattan kaçmanın tek yolunu böyle bulur. Yıl 2001… AIDS’e yakalanan eski kocasının onuruna bir parti düzenleyen Clarissa Vaughan ve eski kocası Richard arasında Mrs. Dalloway üzerine kurulu özel bir bağ vardır. Bu film, farklı zaman dilimlerinde yaşayan üç farklı kadının bir gününü, Virginia Woolf’un kült romanı Mrs. Dalloway ekseninde anlatmaktadır.

It’s A Wonderful Life | Şahane Hayat

Depresyon Filmleri

IMDB: 8.6

Yapım: 1946

Oyuncular: James Stewart , Donna Reed , Lionel Barrymore , Henry Travers , Thomas Mitchell

İflasın eşiğine gelen George Bailey (James Stewart) bir Noel gecesinde kendini nehre atarak intihar etmek üzeredir. Doğduğundan bu yana aynı küçük kasabada yaşayan Bailey kendisini buraya ve insanlarına adamış, hoşgörülü, güvenilir ve yardımsever bir insandır. Büyük bunalım’ı hasarsız atlatmış,babasından devraldığı konut ve finans şirketi aracılığı ile kasabalıların neredeyse tamamını konut sahibi yapmıştır. Bu arada para kazanmayı, mimar olma fırsatını,dünyayı gezmeyi, kısaca tüm hayallerini ertelemek zorunda kalmıştır. Kasabaya yaptığı bunca iyilik kötü yürekli banker Henry F. Potter (Lionel Barrymore)’ın çıkarları ile çakışır. Potter, Bailey’in sürekli peşindedir artık.Birgün aradığı fırsat çıkar ve Finans şirketine ait önemli bir miktarda para Bailey’in alkolik ve yaşlı amcası Billy Bailey (Thomas Mitchell)’in dalgınlığı sonucunda Potter’ın eline geçer. Banka müfettişlerinin yaptığı bir denetlemeden sonra şirketin açığı ortaya çıkar. Bu iflas ve tutuklanma anlamına gelmektedir…

A Single Man | Tek Başına Bir Adam

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 2009

Oyuncular:  Colin Firth, Julianne Moore, Matthew Goode

George Falconer 52 yaşında bir edebiyat profesörüdür. Uzun zamandır hayatını beraber sürdürdüğü Jim’i kaybetmiştir. Jim’in hayatını kaybetmesiyle birlikte George hayatının anlamını kaybettiğini düşünmektedir. George’nin en yakın arkadaşı güzel Charley’dir. Charley’de George gibi varlık problemleri yaşayan bir kadındır. George hayatı sorgulamakla uğraşırken günün sonunda anı yaşamanın anlamını çözer.

The Virgin Suicides | Masumiyetin İntiharı

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.2

Yapım: 2000

Oyuncular: Kirsten Dunst , Josh Hartnett , A.J. Cook , James Woods , Kathleen Turner

Film Özeti: Bir grup çocuk, komşuları olan 5 kızla dostlukları sayesinde hem kendi cinselliklerini, hem de kadınlığın gizemlerini keşfederler.Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın kızı Sofia Coppola’nın ilk filmi, yönetmenine bol ödül kazandırmış bir yapım.

Ordinary People | Sıradan İnsanlar

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.8

Yapım: 1980

Oyuncular: Donald Sutherland, Mary Tyler Moore, Judd Hirsch

Büyük oğullarını bir tekne kazası sonrasında kaybeden Beth ve Calvin çifti küçük oğulları Conrad ile hayatını sürdüren bir ailedir. Zor günler içerisinde olan ailede Conrad abisinin ölümünden kendisini suçlu tutmaktadır. Bu geçirdiği zor günlerde ayakta kalmasını sağlayan tek kişi ise psikiyatristidir.

Side Effects | Acı Reçete

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.1

Yapım: 2013

Oyuncular: Jude Law , Rooney Mara , Catherine Zeta-Jones , Channing Tatum

Emily (Rooney Mara) ve Martin (Channing Tatum) New York’ta başarılı ve yüksek standartlarda yaşayan bir çifttir. Bir gün borsa yolsuzluğu yüzünden Martin hapse girer. Tabi bu arada yaşam standartları da haliyle düşer ve Emily Manhattan’da ufak bir apartman dairesine taşınır. Dört yıl boyunca kocasının hapisten çıkmasını bekler. Bu sırada ağır depresyona girer. Emily’nin intihar girişiminden sonra yanına danışman olarak psikiyatrist Jonathan Banks (Jude Law) getirilir. Emily terapi görmeyi ve antidepresan ilaçlar almayı kabul eder. Emily’nin verdiği bu karar ile hem kendi hayatını hem de çevresindeki tüm insanların hayatını etkileyebileceğinden haberi bile yoktur.

Wristcutters: A Love Story | Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.3

Yapım: 2006

Oyuncular: Patrick Fugit , Shannyn Sossamon , Shea Whigham , Leslie Bibb , Will Arnett

Desiree ile yaşadığı ayrılık sonrası umutsuzluğundan kurtulamayan Zia bileklerini keserek intihar eder ve kendini sadece intihar eden insanların olduğu büyük çöllerle kaplı, sağda solda eski lastiklerin ve yanmış kanepelerin görüldüğü bir öteki dünyada bulur. Tesadüf eseri, Desiree’nin de onun intiharından birkaç ay sonra intihar ettiğini ve şu an kendisini aramakta olduğunu öğrenir ve Desiree’yi aramaya başlar. Eugene (kendisi elektrik ile öldüren bir Rus rockçı) ile birlikte Desiree’yi aramak üzere arabayla yola çıkarlar, bulundukları yerin sorumlularını aramakta olan ve yanlışlıkla bu yere alındığına inanan otostopçu Mikal’ı arabalarına alırlar. Kısa zamanda kendilerini Kneller’in kampında bulurlar, burada yaşanan küçük mucizelerin sayısı giderek artmaktadır. Mucizeler yaratan bir kral hakkında söylentiler duyarlar. Zia Desiree’yi bulabilecek midir? Peki ya bulduktan sonra ne olacak? Ölümün olduğu yerde umut da vardır.

The Fall | Düşüş

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.9

Yapım: 2007

Oyuncular: Catinca Untaru , Lee Pace , Justine Waddell , Kim Uylenbroek , Aiden Lithgow

Video klip ve reklamların usta yönetmeni Singh’in odağında bu kez, sakat bir adam ile küçük bir kızın bir hastanede yaşadıkları olağandışı aşk hikâyesi var. Adam ve kız kendi aralarında, intikam peşindeki beş kahraman hakkında bir masal uydururlar: Maskeli bir kabadayı, Afrikalı kaçak bir köle, Hintli bir mistik, İtalyan bir anarşist ve bir doğabilimci, ıssız bir adaya sürgün edilmişlerdir. Düşüş, akıl almaz sahnelerin rengârenk canlandırma planlarıyla harmanlandığı son dönem filmler arasında, izleyiciyi görselliğiyle yakalayacak, akıllardan kolay silinmeyecek bir yapıt.

Interiors | İç Dünyalar

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.5

Yapım: 1978

Oyuncular:  Diane Keaton, Geraldine Page, Kristin Griffith

Renata, Joey ve Flyn yetişkin üç kızkardeştir. Birbirlerinden farklı karakterlere ve dünya görüşlerine sahip olan kardeşler, anne ve babalarının boşanma kararı ile yeniden bir araya gelirler. Anneleri boşanmak istememesine rağmen, babaları bunu yapar ve hatta hayatına başka birini bile sokmuştur. Boşanma sebebini ise annelerinin psikolojik rahatsızlıkları olarak gösterir.

It’s Kind of a Funny Story  | Komik Bir Hikaye

Depresyon Filmleri

IMDB: 7.1

Yapım: 2010

Oyuncular: Keir Gilchrist , Emma Roberts , Zach Galifianakis , Viola Davis , Zoë Kravitz

Hayatı istediği gibi gitmeyen ve olumsuzluklar yüzünden depresyona girmiş olan Craig isimli genç, tüm çabalara rağmen bundan kurtulamaz ve sonunda yetişkin insanların bulunduğu bir psikiyatri kliniğinde yardım almaya başlar. Burada, her şeye yeni bir başlangıç yapacağını düşünen genç adamın, ortamdaki ilginç ve eğlenceli tiplerle tanışınca düşünceleri değişecektir * Tatlı, sıcak, samimi dialoglarıyla yavaş yavaş ilerleyen içten bi dram-komedi * Minimal ama hepimizi bir şekilde anlatmayı başarmış film.

Prozac Nation  | Prozac Toplumu

Depresyon Filmleri

IMDB: 6.3

Yapım: 2001

Oyuncular: Christina Ricci, Jonathan Rhys Meyers, Jessica Lange

Yetenekli genç yazar Elizabeth Wurtzel (Ricci), Harvard’da gazetecilik bursu kazanır ve bunu ait olduğunu düşündüğü işçi sınıfından kurtulmanın bir yolu olarak görür. Sonunda gerçek yeteneği ortaya çıkacaktır. Ancak gelecek vaat eden genç yazarın rüyalarının peşinden çıktığı bu yolculuk, onu sorunlu aile ilişkileri, yalnızlık, uyuşturucu, seks ve umutsuz beklentilerle örülü bir bunalıma sürükleyecektir.
Yorum Yap

Yorum Yap