1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En İyi Dans ve Müzikal Filmler

En İyi Dans ve Müzikal Filmler

Dans Filmleri

Dans ve Müzik tutkunu olanlar için sinemanın ayrılmaz bir parçası olan en iyi dans ve müzikal filmler listesi hazırladık.

Dans ve Müzik sinemanın ayrılmaz bir parçasıdır. Sinemanın doğduğu yıllara bakıldığında yapılan ilk çekimlerde sokaktaki trafik, kuşların uçuşu, hayvanların hareketi, sirk oyuncularıyla birlikte en fazla kaydedilen görüntülerden biri de dans görüntüleridir. Neredeyse her filmde bir müzik yada dans sahnesi bulunur.

Bizde en iyi dans ve müzikal filmleri listemizde dansçıların profesyonel kariyerlerine ışık tutan biyografik filmlerden müzikallere kadar her konuda dans filmleri sunacağız.

Singin’ in the Rain – Yağmur Altında

Dans Filmleri

IMDB Puanı: 8.3

Yapım Yılı : 1952

Oyuncular : Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds

Artık sessiz filmlerin dönemi kapanmaktadır ve konuşmaların yeraldığı sesli filmlere geçilirken, ünlü bir sahne yıldızı, en iyi arkadaşı, olası kız arkadaşı ve kurnaz oyuncu arkadaşı bu zorlu geçiş dönemine yakalanmışlardır.

The Red Shoes – Kırmızı Pabuçlar

Dans Filmleri

IMDB Puanı: 8.3

Yapım Yılı : 1948

Oyuncular :Anton Walbrook, Marius Goring, Moira Shearer

Genç yaşına rağmen başarılı bir balerin olma yolunda ilerleyen Vicky Page, asil bir kökene sahip olan tanınmış bir ailenin kızıdır. Tanınmış bir kadın olan halasının verdiği bir partide ünlü bir balenin yöneticisi olan Boris Lermantov ile tanışır. Lermantov, son derece kibirli ve de otoriter bir adamdır. Başlarda Vicky’i küçük görüp önemsemeyen Lermantov, zamanla genç kızın yeteneğine karşı bir ilgi duymaya başlar ve Kırmızı Pabuçlar isimli yeni yazılan ve kısa zamanda sergilenecek olan balede başrolü ona vermeyi planlar. Ancak Vicky’nin beklenmedik birine aşık olması işleri çığırından çıkaracaktır.

Dancer in the Dark – Karanlıkta Dans

Dans Filmleri

IMDB Puanı: 8.0

Yapım Yılı : 2000

Oyuncular : Björk, Catherine Deneuve, David Morse

Selma, oğluyla beraber bir karavanda göçmen statüsünde yaşamaktadır. Fabrika’da çalışarak geçinmeye çalışan Selma, fırsat bulduğu anlarda da, Müziğin Sesi adlı müzikalde provalar yapmaktadır. Selma’nın başına bela olan kalıtsal bir hastalığı vardır ve bu yüzden günden güne gözleri görme yetisini kaybeder.

Black Swan – Siyah Kuğu

Dans Filmleri

IMDB Puanı: 8.0

Yapım Yılı : 2010

Oyuncular : Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel

Bir balerinin hikayesini anlatan psikolojik bir drama/gerilim filmi olan Siyah Kuğu’nun öyküsü şu şekilde.

New York’ta yaşayan Nina genç ve yetenekli bir balerindir. Hayatının tamamını kapsayan dans en büyük tutkusu, yaşam amacıdır. Nina, eski bir balerin olan ve kızına sürekli dans konusunda hırs aşılayan annesi ile birlikte kalıyordur. Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, yeni sezonda Beyaz Kuğu’yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar ve ilk terci olarak da Nina’yı görür.

Moulin Rouge! – Kırmızı Değirmen

Dans Filmleri

IMDB Puanı: 7.6

Yapım Yılı : 2001

Oyuncular :Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo

1899 yılında,şiirde yetenekli olan genç Christian babasına karşı gelerek evden ayrılır ve Paris’te Montmartre’de yaşamaya başlar. Orda bir müzik holde Satin adında bir müzikhol yıldızıyla tanışır ve ona sırılıklam aşık olur. Satin de Christian’a aşık olur fakat bu aşk çok tehlikelidir. Gerçek ise Satin Paris’in en zengin adamları ile birlikte olan ünlü bir fahişedir.

Silver Linings Playbook – Umut Işığım

IMDB Puanı:7.7

Yapım Yılı :2012

Oyuncular :Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro

Pat Solotano (Bradley Cooper) her zaman iyimser ve hayata daima pozitif bakan bir adamdır. Karısı kendisini aldatır ve terkeder, bunun üzerine akıl hastanesinde bir süre tedavi gören Pat çıktıktan hemen sonra karısını tekrar kazanmak ister. Ebeveynlerinin yanına taşınan Pat artık karısının istediği gibi bir koca olmak ister. Fakat Tiffany (Jennifer Lawrence)’le tanışınca hayatı ilginç bir hal alır

Pina

Dans Filmleri

IMDB Puanı: 7.7

Yapım Yılı : 2011

Oyuncular : Pina Bausch, Regina Advento, Malou Airaudo

Wim Wenders’in Pina Bausch’un vefatından önce çekimlerine başladığı ve sanatçının ölümüyle iptal edildiği söylentileri çıkan belgesel havasındaki film, ünlü dansçının “Café Müler”, “Sacre Du Printemps”, “Vollmond” ve “Kontakthof” isimli dans eserlerinden uyarlandı…

Billy Elliot

Dans Filmleri

IMDB Puanı: 7.7

Yapım Yılı : 2000

Oyuncular : Jamie Bell, Julie Walters, Jean Heywood

1984 İngiltere’si… Kuzeyde çalıştırılma metotları nedeniyle koşullarına karşı gelen madencilerin grev yaptığı dönem… Billy Elliot yaşına rağmen olgun, 11 yaşındaki bir çocuktur. Babası ve ağabeyi ile birlikte yapılan grevlere katılmaktadır. Billy, kararlarını tıpkı bir yetişkin kararlılığıyla vermeye çalışmaktadır. Bir gün boks sporunu bırakıp bale yapmak istediğini söyleyince ise ailesi ona karşı çıkacaktır. Ancak Billy’nin yanında onun bu kararını destekleyen insanlar da olacaktır. Stephen Daldry’nin başrolünü Jamie Bell’e teslim ettiği Billy Elliot, 3 dalda Oscar’a aday gösterilmişti.

Grease

IMDB Puanı: 7.2

Yapım Yılı : 1978

Oyuncular :John Travolta, Olivia Newton-John, Stockard Channing

Danny Zuko ve Sandy Olsson, kusursuz bir yaz aşkı yaşamıştır. Yaz biter ve ikili, okullarına başlamak üzere ayrılırlar. Danny, Rydell’deki ilk gününde, “cool” deri ceketli serseri çetesi T-Birds’ün başına döner. En yakın arkadaşları Kencikie, Doody, Sonny ve Putzie ile yaz tatilinde ne kadar eğlendiğini ve çapkınlığını anlatırken, tesadüfen aynı okula kaydolmuş olan Sandy de onu aralarına katmak isteyen Pink Ladies ile tanıştırılmaktadır. İkilinin birbirine düşman iki gruba dahil olması, ilk başta aralarında ve grupları arasında gerginliklere yol açsa da, aşkları kısa sürede tekrar buluşmalarını sağlayacaktır.

Dirty Dancing – İlk Aşk İlk Dans

 Dans Filmleri

IMDB Puanı: 6.9

Yapım Yılı : 1987

Oyuncular : Patrick Swayze, Jennifer Grey, Jerry Orbach

Amerika… 1963 yazı… Catskill Dağları’nda bir yaz kampında dans öğretmenliği yapmakta olan yakışıklı Johnny Castle (Patrick Swayze), iş dışında kalan vakitlerinde de diğer dansçılarla dans etmektedir. Kampta ablası ve ailesi ile beraber tatil yapmakta olan ve “Baby” olarak tanınan genç bir kız kendisine eğlence aramaktadır. Gerçekleşen büyük tesadüflerin de yardımıyla Baby, Johnny’e aşık olur ve zamanla onun hem sevgilisi hem de dans partneri olur.80’li yılların önemli filmlerinden biri sayılabilecek yapım, 1988’de en iyi şarkı dalında Oscar ödülünü “The Time of My Life” şarkısıyla kazanmıştı.

Shall We Dance – Aşka Davet

Dans Filmleri

IMDB Puanı: 6.1

Yapım Yılı : 2004

Oyuncular : Richard Gere, Jennifer Lopez, Susan Sarandon

Clark iş hayatında başarılı ve ailesiyle huzurlu yaşantıya sahip olan bir adamdır. Fakat her gün kafasına birşeylerin eksi olduğu düşüncesi gelmektedir. İşten çıkıp eve gitmek için her gün aynı yolu kullanan Clark, bir dans merkezinde sürekli olarak aynı kızı görmeye başlar. Clark o kızla tanışmak için dans kulubüne başlayacaktır.  

Kendinizi iyi hissedeceğiniz, ailece güzel zaman geçireceğiniz, gülüp eğlenip bunun yanında Jennifer Lopez’le dans ve müziğe doyacağınız güzel bir film.

Yorum Yap

Yorum Yap