1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

Cadılık ve büyücülük ile ilgili filmler her zaman rağbet görmüşlerdir. Dönemimizde de çok sayıda büyücülüğü ve cadılığı konu alan filmler  bulunmaktadır. Bizde bu yazımızda meraklıları için en iyi büyücülük ve cadı filmleri listesi hazırladık.

Cadılar, doğaüstü güçlere sahip olan ve kötülük yapan kişilerdir. Dinlere ve kültürlere göre aykırı insanlardır. Dünyada kötülük yapan ve iyilik yapan cadılar olarak bir ayrışma yapmak doğru olacaktır. Ancak yaptıkları işlerin doğru olmaması gerekçesiyle iyi ya da kötü ayrımı yapılmaz. İnsanlar cadıların adını anmazlar, onlardan uzak dururlar.

Büyüde, doğaüstü güçlerin bazı insan davranışları aracılığıyla etkilenebileceği inancı vardır. Karşılaşılan kötülüğü yok etmek için baş vurulan büyücülük, ortaçağda dinsel bir suç olarak görülüyor ve sert bir şekilde cezalandırılıyordu.

Cadılık ya da diğer adıyla büyücülük Hristiyanlıkta olduğu gibi İslam dininde de yasaklanan bir uğraştır. Nitekim sihir ve büyü bedenlere ve gönüllere bir şekilde tesir ettiğine, bu etkileşimden ötürü de insanların arasında nifak yarattığına inanıldığından İslam dini büyüyü kati suretle yasaklamıştır.

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

Büyücülük ve Cadı filmleri listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

The Wizard Of Oz / Oz Büyücüsü (1939)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB: 8.1

Oyuncular: Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger

Büyücülük ve Cadı filmleri listemizdeki ilk filmimiz 1939 yapımı Oz Büyücüsü.

Halası ve halasının kocasıyla çiftlik evinde mütevazı bir yaşam süren Dorothy, küçük köpeği Toto’dan rahatsız olan komşuların, köpeği alıkoymakla tehdit etmeleri üzerine Toto ile birlikte uzaklara gider. Çıkan kasırgada Doğu Cadısı ile tanışan Dorothy, cadıyı öldürür ve bir nevi kahraman olur. İyilik perisinin kendisine verdiği sihirli pabuçları saklamak ve Oz Ülkeesi’ne gidip, büyücüyü bulmakla görevli olan Dorothy, köpeği Toto ile Oz Büyücüsü’nün yaşadığı yere doğru yol alırken yolda kendine yeni arkadaşlar edinecektir

Arkadaşlarından ilki, teneke robottur. Dorothy ile tanışan robot, kızın Oz Büyücüsü’ne gittiğini öğrenince uzun zamandır sahip olmak istediği ‘kalp’e sahip olabilmek için bir şans yakaladığını düşünür ve Dorothy ve Toto’ya katılır.

Robot, Toto ve Doroth, Oz Büyücüsü’nün merkezine doğru ilerlerken, bir korkuluğa rastlarlar. Üçlüye katılmak isteyen bu korkuluk,samandan yapılmıştır ve Oz Büyücüsü’nden ‘beyin’ istemektedir.

Evine dönmek isteyen Dorothy ve Toto, akıl isteyen saman korkuluk ve kalp isteyen robot yollarına devam ederlerken, ormanda karşılarına çıkan aslanla korkuya kapılırlar. Ancak, aslanın da Oz Büyücüsü’nden bir isteği olacaktır; ‘cesaret’.

L. Frank Baum’un “The Wonderful Wizard Of Oz” adlı romanından uyarlanan sinema filmi “The Wizard Of Oz” (Oz Büyücüsü), 1939 senesinde vizyona girdi. Victor Fleming, Richard Thorpe, Mervyn LeRoy ve King Vidor’un yönetmenliğini yaptığı film, iki dalda Oscar’a layık görülürken, dört dalda da Oscar’a aday gösterildi. Verdiği mesajlarla büyük/ küçük herkesin içine işleyen filmde, 1969 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktris Judy Garland, 1949 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Frank Morgan, Ray Bolger, Billie Burke, Bert Lahr ve Jack Haley rol alıyor.

Rosemary’s Baby / Rosemary’nin Bebeği (1968)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB : 8.0

Oyuncular: Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon

Rosemary ve ünlü olmak isteyen oyuncu kocası Guy, New York’ta yeni bir apartman dairesine taşınırlar. Başlangıcından beri tedirginlik duyan Rosemary’yi girdiği yeni çevreye alıştırmak için komşuları Minnie ve Roman gayret göstermektedir. Anlayamadığı bir sebepten dolayı bu çiftte yakınlık duyamayan Rosemary’ye karşılık, kocası Guy kendisine iki iyi dost edinmiş gözükmektedir.

Ancak Rosemary’nin iç sıkıntısı burada sonlanmaz. Gördüğü korkunç kabusun üstüne hamile olduğunu öğrenir. Onun hamileliği ile birlikte kocasının işleri yoluna girmeye başlar. Evliliklerinde mutlu bir dönemeç olacak bu bebek, bir süre sonra Rosemary’nin tüm dengesini bozacak ve onu yavaş yavaş ele geçirmeye başlayacaktır.

Büyük usta Roman Polanski’nin meşhur apartman üçlemesinin ikinci filmi “Rosemary’nin Bebeği” (Rosemary’s Baby), kusursuz rejisi ve oyuncularının unutulmaz performanslarıyla kıymetlenen, ilk günkü tazeliğini koruyabilmiş bir başyapıt.

The Devils / Şeytanlar (1971)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB : 7.9

Oyuncular: Vanessa Redgrave, Oliver Reed, Dudley Sutton

Büyücülük ve Cadı filmleri listemizde bulunan sıradaki filmimiz, Ken Russell’ın yönetip yazdığı filmin senaryosu Aldous Huxley’in The Devils of Loudun adlı romanı ile bu romandan John Whiting’in uyarladığı The Devils adlı tiyatro oyununa dayanıyor. Filmin başrollerinde Oliver Reed ve Vanessa Redgrave var.

17. yüzyıl Fransa’sında Kardinal Richelieu gücünü arttırıp Fransa’daki protestan isyanlarını önlemek için Loudun kasabasını yıkmak istemektedir. Bu hususta ona izin vermeyen kralı ikna etmek için yoğun bir şekilde çabalamaktadır.

Loudun kasabasında ise vali ölmüş ve yönetimi halk tarafından beğenilen ama kendi içinde ve yaptıklarıyla birçok çelişkiye sahip olan rahip Urbain Grandier’e (Reed) bırakmıştır. Kasabanın kontrolünü ele geçirmenin Grandier’i devirmekte gören Richelieu, Grandier’in açıklarını aramaya başlar.

Bu sırada Grandier’e tutkun olup ondan yüz bulamayan rahibe Jeanne kıskançlıkla yalanlar söylemeye başlar ve kısa süre içinde Grandier’in tüm düşmanları ona karşı birleşirler.

Suspiria (1977)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB :7.5

Oyuncular: Jessica Harper, Stefania Casini, Flavio Bucci

1977 yılında geçen hikâyede, Berlin’de bulunan prestijli Markos Tanz Şirketi’ne giden genç bir Amerikalı kadın olan Susie Bannion, Patricia adlı bir balerinin gizemli koşullar altında kaybolduğunu öğrenir.

Susie, şirketin devrimci sanatsal direktörü Madame Blanc’ın rehberliğinde olağanüstü bir gelişme göstermektedir.

Genç kadın çok geçmeden şirketin karanlık ve tehditkar bir sır sakladığı konusundaki şüphelerini paylaştığı başka bir dansçı olan Sara’yla arkadaş olur.

Dario Argento’nun “Three Mothers Trilogy”sinin ilk filmi “Suspiria”, dönemindeki korku-gerilim yapıtlarının en iyilerinden olup kırmızı ağırlıklı iç mekan görüntüleri, müzik ve ses efektleri kullanımıyla yönetmenin mükemmeliyetçiliğini sergilemektedir.

Black Sunday (La Maschera Del Demonio) / Şeytanın Maskesi (1960)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB : 7.3

Oyuncular: Barbara Steele, John Richardson, Andrea Checchi

17.yy’da Moldovya’da cadı olduğu anlaşılan prenses Asa Vajda, aşığı şeytani İgor Javutich ile beraber, şeytana tapmak ve vampirizm nedeniyle, Asa’nın öz abisi tarafından yapılan mahkemece idama mahkum edilir. İç tarafı çivili şeytan maskeleri yüzlerine çakılarak öldürülürlerken Asa, tüm Vajda soyunu lanetler.

2 yy. sonra, tıbbi bir toplantı için yolculuk yapan ve Mirgorod’da konaklamayı planlayan Prof. Thomas Kruvajan ve yakışıklı asistanı Dr. Andreï Gorobek, atlı arabalarının tekerleğinin kırılması sonucu efsanevi cadının tabutunun bulunduğu yıkık dökük şapelin yanında duraklar.

Şapeli tetkikleri esnasında profesör yanlışlıkla tabutun koruyucu haçını kırar, parmağından bir miktar kan da mumyalaşmış cesedin üzerine damlar. Dışarı çıktıklarında bahçede büyüleyici bir genç bayana rastlarlar. Prenses Katia, babası prens Vajda ve erkek kardeşi Constantin ile bu şapelin de içinde bulunduğu şatoda yaşamaktadır. Andreï, prensese görür görmez aşık olur. Kader, yollarını tekrar birleştirecektir.

Senaryo, gizli geçitler, lanetli aileler ve ani ölümlerin alışılageldik bir karşımı olsa da Bava, filmin her karesini büyüleyici ve korkunç detaylarla doldurmuştur. Film, kafalarına şeytan maskeleri mıhlanmış cadıların son derece acayip idam sahnesiyle açılır; ve mezarlarından sürünerek insanları katletmeye giden vampirler gibi pek çok unutulmaz korkunç görüntüyle doludur.

Enchanted – Manhattan’da Sihir (2007)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB: 7.1

Oyuncular: Amy Adams, Susan Sarandon, James Marsden

Büyücülük ve Cadı filmleri listemizdeki filmlerimizden biri olan, Walt Disney’in unutulmaz animasyon klasiklerinden “Enchanted”,bu kez gerçek aktörlerin kamera karşısına geçtiği live action romantik komedi ve macera formatında günümüz izleyicisiyle buluşuyor.

“Enchanted”ta, peri masallarındaki ülkesinden kötü ruhlu kraliçe (Susan Sarandon) tarafından kovulduktan sonra kendisini günümüz Manhattan sokaklarının katı gerçekliğinde bulan güzel prenses Giselle’nin (Amy Adams) öyküsü anlatılır.

Peri masallarının büyüleyici dünyasında mutlu bir şekilde yaşayan güzel prenses Giselle, kötü ruhlu kraliçenin gazabına uğrar. Aniden içine düştüğü yeni ve zorlu çevresinde hiçbir şeyin peri masallarındaki “sonsuza kadar mutluluk” kavramına uygun işlemediğini görünce şok olur. Kısa süre sonra yardımına gelen yakışıklı bir dul avukatla (Patrick Dempsey) tanışınca hayata ve sevgiye bakış açısı değişmeye başlar. Ancak peri masallarındaki mükemmel prense de (James Marsden) evlilik sözü vermiştir. İki arada bir derede kalınca içtenlikle merak etmeye başlar: Hikaye kitaplarındaki tarzdaki bir romantizm, acaba gerçek dünyada varlığını koruyabilecek midir?

Walt Disney Pictures’ın sunduğu “Enchanted”ın yönetmenliğini “Tarzan” ve “Eloise At Christmas Time”dan tanıdığımız Kevin Lima üstlendi. Senaryosunu Bill Kelly’nin (Blast From the Past) yazdığı filmin yapımcılığını Barry Josephson ile Barry Sonnenfeld gerçekleştirdi. Filmde dinleyeceğimiz birbirinden güzel müziklerle şarkı sözleri ünlü besteci Alan Menken ile şarkı sözü yazarı Stephen Schwartz’ın işbirliğiyle (Pocahontas, Hunchback of Notre Dame) ortaya çıktı.

The VVitch: A New-England Folktale / (2015)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB : 6.8

Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie

Büyücülük ve Cadı filmleri listemizde bulunan sıradaki filmimiz 2015 Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan ve festivalde yönetmen ödülünü kazanan, bir de Jüri Özel Ödülü adaylığı alan The Witch, Robert Eggers‘ın senaryosunu yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi olarak karşımıza çıkıyor.

1630’lu yıllarda New England’da geçen The Witch, bağlı olduğu koloniden kovulan bir çiftçinin hikâyesini anlatıyor.

Ailesini de yanına alan çiftçi, cadılar tarafından kontrol edildiği söylenen uğursuz bir ormanın kıyısındaki ücra alana yerleşmek zorunda kalır. Çok geçmeden garip ve sarsıcı olaylar birbirini kovalar; hayvanlar vahşileşir, hasat helak olur ve en kötüsü çiftçinin çocuklarından biri kaybolur. Şüphe ve paranoya tırmandıkça, herkesin dikkati ailenin ergen kızı Thomasin’e yönelir.

Cadılıkla suçlanan genç kız, bütün iddiaları reddeder. Şartlar gittikçe tehlikeli bir hal aldığında, ailenin her bireyinin inancı, sadakati ve sevgisi şok edici ve unutulmaz şekillerde test edilir.

The Crucible – Cadı Kazanı (1996)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB: 6.8

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Winona Ryder, Paul Scofield

Film, Arthur Miller’in 1952 yılında yazdığı tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. yine Arthur miller tarafından senaryosu yazılmıştır.

1692’de Massachusetts’de küçük ve tutucu bir kasabada, insanların hayatı Tanrı’ya hizmet etmeye adanmıştır, ve birkaç genç kız ormanda yakalandıklarında Şeytan’ın işlerini görmekle suçlanırlar.

Zaman ilerledikçe kasabayı cadılık haykırışları kaplar. Ve bu suçsuz bireyler teker teker kitle isterisinin gücüyle yuvaları ve ailelerinden koparılırlar.

The Ninth Gate / Dokuzuncu Kapı (1999)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB : 6.7

Oyuncular: Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin

Ender bulunan kitapları araştıran bir kitap dedektifi, Dean Corso (Johnny Depp), 17. yüzyıla ait olan ‘the Nine Doors to the Kingdom of Darkness(Karanlıklar Efendisine giden dokuz kapı)’ adlı kitabın varolan iki kopyasını bulmakla görevlendiriliyor.

Dean Corso, zengin koleksiyoncular için eski ve çok değerli kitapları araştıran ve bulan bir araştırmacıdır. Yaptığı görev kültürel birikim, hüner ve çelik gibi sinirler gerektirmektedir. Corso, ünlü bir kitapsever olan Boris Balkan için Satanik ayinleri anlatan bir seri kitabın sonuncusunun peşine düşer. Rivayete göre bu kitap Karanlıklar Krallığı’nın dokuz kapısını açacak bir el yazmasıdır. Geri kalan iki kopyası Avrupa’dadır. New York’tan Toledo’ya Portekiz’den Paris’e giden yollarda Corso labirent gibi tuzaklarla vahşi ve gizemli ölümlerle karşılaşır.

Kendisini koruyan güçler yardımı ile kendisinden çok daha güçlü bir varlığa karşı adım adım yaklaşmaktadır. Zamanla asıl görevinin bir kitabı bulmaktan çok daha farklı olduğunu anlar. Ama çember gittikçe daralmaktadır ve Dean bu çemberin ortasında tek başınadır.

Angelina Jolie ile birlikte 2010 yapımı Turist filminde başrolleri paylaşan ve Dr. Parnassus, Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu gibi filmlerde de başrol oyuncusu olan Johnny Depp, Dean Corso rolü ile bu filmde yer alıyor.

The Witches of Eastwick / Kasabanın Cadıları (1987)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB : 6.5

Oyuncular: Jack Nicholson, Cher, Susan Sarandon

Kasabanın yerel gazetesinde köşe yazarlığı yapan Sukie (Pfeiffer), heykeltıraş Alex (Cher) ve kasaba okulunda müzik öğretmenliği yapan çellist Jane (Sarandon) erkeklerden yana bir türlü yüzü gülmemiş üç güzel kadındır.

Kendi hallerinde bir hayat sürerek, yaşadıkları toplumun “o ne der, bu ne der”lerine dikkat ederek yaşamaya çalışan bu kadınlar bir gece adeta kehaneti andıran bir dilekte bulunurlar ve hayallerindeki erkeği yaratırlar. Beklenmedik şekilde ertesi gün kasabaya yeni birinin taşındığı kulaktan kulağa yayılmaya başlar. İsimsiz bu adam, kasabanın en büyük malikanesini satın alan gizemli Daryl Van Horne(Nicholson)’dan başkası değildir. Önce Alex, sonra Jane ve ardından Sukie’nin Daryl’la tanışması çok zaman almayacaktır. İngilizcedeki “devil” (Şeytan) kelimesine benzer telaffuzu ve anlamıyla Daryl gerek erkekliğiyle, gerekse nezaketi ve anlam verilemeyen çekiciliğiyle bu üç kadının kalbini fethederek aynı zamanda onlara bir iyilik de yapacaktır.

Kadınların içindeki potansiyeli fark etmelerine ve onu ortaya çıkarmalarına yardımcı olur. Tabii bu süreçte Sukie, Alex ve Jane’deki gözle görülür değişimin farkına varan kasaba halkı ise dedikodu kazanlarını çoktan kaynatmaya başlar.

Film, 1988 yılı Oscar ödüllerinde “En iyi Müzik” ve “En iyi Ses” dallarında aday olmasına rağmen ödül kazanamadı. Aynı yıl katıldığı Bafta Ödül töreninde ise “En iyi Özel Efekt” ödülünü kazanarak bu alanda döneminin en iyilerinden biri olduğunu bir anlamda kanıtladı.

The Blair Witch Project / Blair Cadısı (1999)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB : 6.4

Oyuncular: Heather Donahue, Michael C. Williams, Joshua Leonard

Büyücülük ve Cadı filmleri listemizdeki bir diğer film hepimizin bildiği yada dyduğu Blair Cadısı filmi.

Film, 1940’lı yıllarda Maryland ormanlarında kaybolan birçok çocuğun hikayeleri üzerine kurgulanmıştır.

Maryland ormanlarında 1940’larda birçok çocuk ortadan kaybolmuştur.Üç sinema öğrencisi yanlarına fotoğraf makinası, bir video kamera ve ses kayıt cihazı alarak Blair Witch adıyla bilinen bu efsane hakkında araştırma yapmak için ormana giderler.

Her adımlarını ve soluklarını kayıt altına alan üç genç, günler sonra ormanda esrarengiz olaylarla birlikte kayıplara karışır. Uzun bir zaman sonra ormanda bulunan bir çantanın içindeki kayıtlar ile projede çalışan gençlerin akıbetini gözler önüne seren film, seyircinin de kendi korkuları ile yüzleşmesine olanak tanıyor.

The Covenant / Şeytanla Anlaşma (2006)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB : 5.3

Oyuncular: Steven Strait, Sebastian Stan, Toby Hemingway

1692 senesinde Massachusetts Ipswich kolonisinde gizli güçlere sahip beş aile, güçleri konusunda konuşmamaya yemin etmiştir. Fakat içlerinden bir aile hırslarına mağlup düşünce, soylarından hiçbir ize rastlanmayacak şekilde aralarından uzaklaştırılır, ta ki o güne kadar.

Seçkin bir okul olan Spencer Akademisinin dört genç öğrencisi, atalarından kalma doğaüstü güçlerle birbirlerine bağlıdır. Her bir tanesi 1600’lerde Ipswich Kolonisine yerleşen ailelerinin mirası olarak özel güçlerle gelmiştir dünyaya.

Bir partiden sonra ortaya çıkan bir öğrenci cesedi, yüzlerce sene ailelerini korumuş sessizlik yemininin bozulması tehdidini de yanlarında getirmiştir. Kötü güçleri durdurmakla görevli dört genç kıskançlığa, kuşkuya yenik düşmeden güçlerini birleştirmeye çalışırlar.

La Terza Madre (The Mother of Tears) / Gözyaşlarının Annesi (2007)

En iyi Büyücülük ve Cadı Filmleri

IMDB : 5.1

Oyuncular: Asia Argento, Cristian Solimeno, Adam James

Büyücülük ve Cadı filmleri listemizdeki son film 2007 yapımı Gözyaşlarının Annesi.

Roma’nın dışında bir mezarlıkta yapılan kazıda antik bir kap bulunur. Tabut biçimindeki bu gizemli kabın, ölülerin küllerini saklamak için kullanıldığı düşünülür.

Bir sanat öğrencisi Sarah Mandy liderliğinde kap açılır, dünyaya kötülük ve vahşet saçan cadıların üçüncüsü Mater Lacrimarum serbest kalır. Bu güçlü ve korkunç cadının dönüşü ile birlikte şehirde kaos başlar, dünyanın çeşitli yerlerinden şeytan görünüşlü kötü kadınlar şehre gelir ve yozlaşmaya sebep olur. Üstün yeteneklere sahip olan Sarah Mandy ise Roma’yı kurtaracak tek kişidir.

Büyücülük ve cadı filmleri listemizi sürekli güncel tutarak, cadılık ve büyücülük konulu filmleri eklemeye devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap