1. Ana sayfa
  2. En iyi Filmler
  3. En iyi Bollywood Filmleri

En iyi Bollywood Filmleri

Hollywood sinemasından sıkılanlar için en iyi Bollywood filmlerini bir araya getirdik. İşte son yıllara damga vuran en iyi hint filmleri.

«

En iyi Bollywood filmleri listemizde Dünya çapında büyük ilgi görmüş romantik, macera ve gizem türündeki en iyi hint filmlerini bir araya getirdik.

Bollywood, Hindistan’ın Mumbai (eski ismi Bombay) şehrinde faaliyet gösteren film prodüksiyonudur. İsmi, Bombay ve Holywood’dan esinlenerek oluşturulmuştur. Bollywood sinemasındaki yapımlar amacı genelde sosyal mesaj üzerine kuruludur. Bollywood’un en önemli iki ögesi şarkılar, ve bu şarkılara eşlik eden ilginç danslardır.

Sempatik oyunculuklar neticesinde izleyicilerin sevgilisi haline gelen Hint filmleri, kültürle de harmanlanarak Dünya çapında önemli yapımlar haline gelip Hollywood filmleri ile yarışır duruma geldiler.

Hollywood sinemasından sıkılanlar ama illede yabancı film izlemek isteyenler için en iyi Bollywood filmlerini bir araya getirdik. İşte son yıllara damga vuran en iyi hint filmleri.

En iyi Bollywood Filmleri

Dünya çapında büyük ilgi görmüş en güzel hint filmlerini sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir

En iyi Bollywood Filmleri 1

En iyi Bollywood filmleri listemizdeki ik film bir Aamir Khan yapımı olan her çocuk özeldir filmi.

 Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir filmdir.

Eğitim hayatının henüz en başında küçük bir çocuk olan Ishaan Awaska, okula başladıktan kısa süre sonra başarısızlığı ile dikkat çekiyor. Öyle ki sınıf arkadaşlarının çok yüksek notlar aldığı derslerde bile iki basamaklılara dahi çıkamayan düşük notlar alıyor. Bunun yanında oldukça yaramaz bir çocuk olduğu için eve gelen onlarca şikâyet, ailesinin sabrının taşmasına neden oluyor. Babasının yatılı okul tehditleri, annesinin oğluna şefkatinden üstün geldiği zaman ise onun için daha zorlu bir hayat başlıyor.

Taare Zameen Par (Every Child Is Special), Türkçe adıyla:”Her Çocuk Özeldir” (Yerdeki Yıldızlar) , 2007 Bollywood yapımı bir Aamir Khan filmidir. Filmde disleksi bir çocuk ile onun resim öğretmeni arasındaki gelişen olaylar konu edilmektedir. Aamir Khan bu filmin yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlenmesinin yanı sıra filmin oyuncularından biridir.

Peekay – PK

En iyi Bollywood Filmleri 2

Film, uzak bir gezegenden dünyamıza gelen bir uzaylının Hindistan’daki bir çöle inmesiyle başlıyor. Dünyaya çırılçıplak gelen uzaylının, gezegenindeki insanlarla iletişim kurmasını sağlayan boynuna asılı ufak kontrol kolyesinden başka yanında taşıdığı hiçbir şey ve bırakıldığı yer hakkında hiçbir bilgisi yoktur. İndirildiği çölde kontrol kolyesini (kumandasını) çaldıran PK; kara kara ne yapacağını düşünürken Hindistan’da başına gelen olaylar, dünyamızı tanıma çabaları ve yaşadığı masum aşk filmimizin konusunu oluşturuyor.

Dangal – Dangal

En iyi Bollywood Filmleri 3

En iyi Hint filmleri listemizde bulunan Dangal’ın konusu kısaca şöyle;
Mahavir Singh Phogat bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur. Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır… “Dangal”, Hindistan’da güreş yarışlarına verilen isimdir.

3 Idiots – 3 Aptal

En iyi Bollywood Filmleri 4

En iyi Bollywood filmleri listemizdeki bir diğer Aamir Khan filmi olan 3 İdiots filmi 3 aylak öğrencinin Hindistandaki en iyi mühendislik okuluna başlamalarını ve okul boyunca yaptıklarını konu almakta.

Filmde eğitim sistemin daima bir yarış üzerine kurulu olduğuna ve herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan 1 öğrenci ve en yakın 2 arkadaşının bu yarış sisteminin karşısında yaptıklarına değiniliyor. Başlarından geçenler olaylar, hayattan aslında ne bekledikleri. Ranço karakterinde Aamir Khan’ın başrol oynadığı film dram, komedinin yanı sıra birçok ilk ve ortaöğretim kurumunda ders niteliğinde verilebilecek eğitici bir film etkiside taşımaktadır.

Aamir Khan’ı bu filmde öğrenci ve filmin devamında bilim adamı olarak izleyeceksiniz. Hayallerinin peşinden koşan ve çevredeki insanların fikirleri değilde kendinin ne yapmak ve ne olmak istediğine önem veren ve bu yolda mücadele veren Aamir Khan filmde en yakın 2 arakdaşınıda etkileyerek onlarında gerçekten olmadıkları istedikleri şeyi olmalarını sağlamada yardımcı oluyor.

Talaash – Yalan Çemberi

En iyi Bollywood Filmleri 5

  Film kaza yapan aracın ardında gizlidir. Müfettiş olayı çözümlemeye çalışırken bir çok cevapsız soru ile karşı karşıya kalacaktır. Ayrıca oğlunun boğularak ölmesi nedeniyle kendini suçlaması ve özel hayatının bitmesi tamamen yormuştur. Müfettişin eşi ölen oğlunun kendisiyle konuşmak istediğini söyleyen kadına inanır ve bunu müfettişin de yapmasını ve acısını hafifletmesini ister.

Müfettiş eşine kızar ve böyle şeylere inanmamasını ister. Bu süreç içerisinde fahişe bir kadının yaklaşması ile kendini anlatacağı bir arkadaş bulur. Bir yandan da kaza sonrasında elde ettiği ipuçları ile nedenini çözmeye çalışır. Fazla aksiyon olmasa da heyecan ve gerilim yüksek seviyede olduğundan sonuna kadar beğeneceksiniz. Gizem dolu sahneleriyle birbirine bağlanan bir hayat izleyeceksiniz.

Lagaan: Once Upon a Time in India – Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da

En iyi Bollywood Filmleri 6

İngiltere’nin sömürgeciliğinin yayıldığı dönemlerde, Hindistan da İngiliz sömürgesi durumundadır. Ülkenin Champagner adlı küçük bir köyü, uzun sürelerden beri yağmur yağışı olmadığından, ciddi bir kuraklık tehlikesi altındadır. Ayrıca İngilizlerin uyguladığı yüksek vergi politikasından dolayı da çok zor durumda kalmışlardır.

Soruna çözüm bulmak için şehrin racasını görmeye giden köyün gençlerinden Bhuvan, ondan da olumlu bir yanıt alamaz. Durumu öğrenen ve huzursuzluğu sakinleştirmek isteyen İngiliz yetkililerinden bir Yüzbaşı, Bhuvan’a kriket maçı yapmayı teklif eder. Takım, köyün gençlerinden oluşacaktır ve İngiliz takımını yenerlerse üç yıl köyden vergi alınmayacak, yenilirlerse ise vergiler üç katına çıkacaktır.

Bhuvan, başka bir çare kalmadığı için teklifi kabul etmek zorunda kalır. Köydeki gençlerden kimse daha kriket oyununun adını bile duymamıştır. Bhuvan kriket takımını kurar ve köylüler haricinde İngiliz Albay’ın kız kardeşi Elizabeth Bhuvan’a destek olmaktadır. Takım Elizabeth’in de destekleri ile çalışmalarına başlar ve maç günü gelip çatar.

Secret Superstar – Süperstar

En iyi Bollywood Filmleri 7

En iyi Bollywood filmleri listemizdeki Şarkıcı olma hayaliyle yanıp tutuşan Insu adındaki bir kızın hikâyesinin anlatıldığı filmde, Insu’nun bu hayale karşı gelen katı karakterli babası bir gün gitarını parçalar ve şarkı söylemeyi yasaklar. Ancak hayallerinden vazgeçmeyen Insu, Shakti Kumar adındaki bir müzik yapımcısıyla tanışır. Bu tanışmanın ardından Insu’nun dünyası değişir ve güzel sesini tüm dünyaya duyurmak için büyük bir maceranın içine atılır.

Dear Zindagi – Sevgili Hayat

En iyi Bollywood Filmleri 8

Sinema sektöründe görüntü yönetmeni olarak çalışan Kaira (Alia Bhatt), hayata pozitif bakan bir kişiliğe sahipti. İşinde çok başarılı olmasına rağmen, her gün aynı işi yapmanın oluşturduğu monoton yaşamını değiştirmek istemektedir. Ayrıca erkeklerle hiçbir zaman sağlam bir ilişki kuramamakta ve onlara güvenmemektedir.

Katıldığı bir konferanstan etkilenen Kaira, erkeklerle olan ilişkisini düzeltmek maksadı ile terapiste gitmeye karar verir. Şans eseri olarak gittiği terapiste (Jehangir Khan – Shah Rukh Khan) monotonluktan sıkılmış ve bir çıkış noktası aramaktadır. İkili arasında gidip geldikçe ortak noktaların çokluğundan dolayı iyi bir ilişki başlar. Kaira eksikliklerinin tamamlandığını hissetmeye başlayarak, Jehangir’e daha da yakınlaşır. Yakınlaşma arttıkça psikiyatristin kötü alışkanlıkları ortaya çıkar ve ikili ayrılmanın eşiğine gelir.

Sanam Teri Kasam – Kalbimdeki Aşk

En iyi Bollywood Filmleri 9

Saru kendini çirkin gören ve kimsenin onu sevmeyeceğini düşünen bir kızdır, Inder ise 8 yılın ardından hapisten çıkmış ailesinden uzak yaşayan başıboş bir adamdır. Saru bir yanlış anlaşılma sonucu babasının evinden kovulur ve yine babası kızım ölmüştür deyip kendisine cenaze ayini bile hazırlar sonrasında ise ona yardım eden tek kişi Inder’dir. Inder Saru’ya gizli fakat derin bir aşk beslemektedir ama sevdiği kadını ne yazık ki kendi elleriyle başka biriyle evlendirmek zorunda kalır. Çünkü Saru’ya layık biri olmadığını düşünmektedir.

Aşkı hep uzakta arayan Saru yanıbaşındaki aşkı görebilecek midir? Aşkı için, aşkından vazgeçen bir adamın hikayesi şüphesiz hepinizin içinde bir sarsıntıya neden olacaktır.

En iyi Hint aşk filmlerine güzel bir örnek.

Lootera

En iyi Bollywood Filmleri 10

Yıl 1953. Varun Shrivastav adlı bir arkeolog, yerel Zamindar’ın tapınak alanını kazmak için Batı Bengal’deki Manikpur köyüne gider. Genç tavrının ötesinde bilgi ve tecrübesi ile Varun, Zamindar’ı ve ailesini çok etkiler. Özellikle Zamindar’ın alçak gönüllü ve tek kızı Pakhi, Varundan çok etkilenir ve ona aşık olmaya başlar.

Pakhi ile arasındaki çekici cazibe, şefkatli ve derin bir sevgiye yol açtığında, Varun kendisi ile geçmişi arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Varun seçimini yaptığında, birden ortadan kaybolur. Bunun üzerine Pakhi, yaşamını sürdürmek için mücadele eder, onu ve ilişkilerini unutmaya karar verir. Bir zaman sonra ise Varun, ortadan kaybolduğu gibi aniden çıkıp gelir.

Baahubali: The Beginning – Baahubali: Başlangıç

En iyi Bollywood Filmleri 11

En iyi Bollywood filmleri listemizde bulunan ve Bütçesi en fazla filmlerden olan Baahubali: The Beginning, Baahubali ve Bhalllaladeva adlarındaki iki kardeşin, Mahismathi Krallığı’nı elde edebilmek için yaptıkları mücadeleyi anlatmaktadır. Filmde boğulmak üzere iken kurtarılan bir bebek olan Baahubali’nin büyümesi, yaşam felsefesi ve sonunda kardeşi Bhalllaladeva ile karşılaşması ve taht mücadelesi anlatılıyor.

Barfi! – Barfi! Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

En iyi Bollywood Filmleri 12

Barfi doğuştan konuşma ve duyma engelli bir gençtir, şehre yeni gelen güzel Shruti’ye aşık olur ama dünyaları ters düşer. Shrutie, Barfi’ye olan ilgisine rağmen, ailesinin baskısı ile normal bir adamla evlenir. Jhilmil ise engelli ve Barfi’nin çocukluktan beri tanıdığı bir kızdır. Yolları bir kez daha kesiştiğinde Shruti, Barfi’ye hâlâ aşık olduğunu fark eder.

Bajrangi Bhaijaan – Sevginin Gücü

En iyi Bollywood Filmleri 13

Shahida, doğuştan konuşamayan Pakistanlı bir kız çocuğudur. Annesi kızının tedavisinin Hindistan’da yapılabildiğini öğrenir ve kızını da alarak trenle Hindistan’a yolculuk eder. Bajrangi Bhaijaan’ın müritlerinden olan Pavan, kıza yardım edebilecek tek kişidir. Tren yolculuğu esnasında annesini kaybeden Shahida, tek başına kalır.

Hindistan’a gelişince Pavan’la karşılaşır ve adam ona bağlanır. Annesini kaybettiğini öğrenince ise hem kızı konuşturmayı hem de annesini bulmayı kendine görev olarak kabul eder. Fakat annesi nerededir? Hindistan ve Pakistan’da kızın annesini aramaya başlayan Pavan’ın ilginç serüveni başlamıştır.

Bhaag Milkha Bhaag – Koş Milkha Koş

En iyi Bollywood Filmleri 14

Film uçan sih olarak adlandırılan ünlü atletin hayatını anlatıyor. 400 m de çok büyük başarılar elde etmiş olan Milkha Singh, Hindistan ve Pakistan’ın dostluklarını pekiştirmek için düzenlediği oyunlara katılmama kararı alır. Ünlü atleti razı etmek için bir çok kişi araya gire. Atletin kararını oluşturan geçmişi anlatılmaya başlanır ve burada Singh’in çocukluğu, ailesi ve askerlik döneminde yaşadıkları hatıralar belirmeye başlar. Filmde aynı zamanda Hindistan ile Pakistan’ın birbirinden ayrılma süreci detarihi gerçekliği ile ortaya konuyor.

Drishyam – Drishyam

En iyi Bollywood Filmleri 15

Drishyam filminde zengin bir aileye mensup olan bir çocuk birgün kız arkadaşını görüntüleri o duştayken çeker. Kız çok masum ve bir başkomiserin kızıdır. Kız bunun üzerine psikolojik bunalıma girer ve görüntülerden dolayı adeta cinnet geçirmiştir. Adaletsizlikten dolayı kendi işini kendi görmek isteyecektir. Bir halt işler ve ailesi sürekli onun yanında olacaktır.

Ghajini – Ghajini

En iyi Bollywood Filmleri 16

Her 15 dakikada hafızası yenilenen bir adamın Sanjay Singhania (Aamir Khan) normal bir hayatı yaşamak için yaşadığı ilginç görüntülerle dolu olan bu filmde , bu adamın hikayesini izleyeceksiniz.

2009 yılında 23 ödülden 7′sini kazanmış. Kalan 16 ödülde ise aday olarak gösterilmiştir. Uluslararası Hint Film Akademisi Ödülleri’nde En İyi Aksiyon, En İyi Ses Kaydı gibi ödülleri almayı hak etmiştir.

Slumdog Millionaire – Milyoner

En iyi Bollywood Filmleri 17

En iyi Bollywood filmleri listemizde en iyi yabancı film dalında Oscar ödülü kazanmış olan Slumdog Millionairefilmi var.

Jamal, Hindistan’da en yoksul insanların yaşadığı bölgesinde, küçük bir gecekonduda büyümüştür. Jamal’ın en büyük hayali ise, ülkenin en çok izlenen ve kazandıran yarışma programına katılarak, tüm soruları bilmek ve büyük ödülü kazanmaktır. Jamal ödülü kazandığı takdirde kendisi ile birlikte birçok kişinin de hayatını değiştirecektir. Jamal’ın isteği olur ve yarışmaya katılmaya hak kazanır.

Yarışmadaki tüm soruları bilmeyi başaran Jamal, son ve büyük ödülü kazandıracak soruya geldiğinde, yarışmanın süresi biter ve son soru bir sonraki haftaya kalır. Jamal’ın zengin olup hayatını değiştirmesi için bir hafta kalmıştır. Bu arada tüm ülke Jamal’ın başarısını konuşmaktadır. Bunun üzerine hile yaptığı söylentilerinden dolayı polis, genç Jamal’ı tutuklar ve sorguya alır. Jamal hayat hikayesinden başlayarak, soruları nasıl bildiğini açıklamaya başlar. Film aynı zamanda en iyi yabancı film dalında Oscar ödülü kazanmıştır.

A Wednesday – Bir Çarşamba Günü

En iyi Bollywood Filmleri 18

Filmde, Hindistan’da 2000 yılı başında meydana gelen terörist eylemleri konu edilmekte. Emekliliğine çok az bir süre kalan başarılı bir polis memuru Prakash Rathod, bilinmeyen numaradan bir telefon alır. Telefondaki ses, bir teröristtir ve şehrin beş değişik bölgesine beş ayrı yüksek imha güçlü bomba koyduğunu bildirir. Terörist bombaların patlatılmamasına karşılık, polisin elindeki dört teröristin serbest bırakılmasını şart koşmaktadır.

Olaydan basının haberi olur ve halk büyük bir endişe ve panik içine girer. Tüm polis teşkilatı bombaları arama ile görevlendirilir fakat elle tutulur hiçbir gelişme kaydedemezler. Zaman daralmaya başladıkça olaylar daha karmaşık bir hal alır ve polis teröristleri serbest bırakmayı bile düşünmeye başlar.

Başarılı polis memuru emekliliğinden önceki son ve en karışık vakası olan bu olayı çözebilecek midir? Telefondaki terörist kimdir ve neden onu aramıştır? Zaman çok azalmıştır ve bir karar verilmek zorundadır.

En iyi Bollywood filmleri listemize yeni Hint filmleri eklenerek sürekli güncellenecektir.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.