1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Boks Filmleri

En iyi Boks Filmleri

boks filmleri listesi

Boks meraklılarının mutlaka izlemesi gereken Rocky’den Muhammed Ali’ye en iyi boks filmleri ile birlikteyiz.

Sinemada boksörlerin hayatı işlenen popüler konulardan birisi. Spor müsabakaları arasında oldukça dikkat çeken boks üzerine gerek Hollywood gerekse dünya sinemasında bir çok film çekilmiştir.

Boks filmi deyince akla gelen ilk isim Rocky serileri oluyor. Rocky Serileri  ‘Eye of the tiger ‘ şarkısıyla, Apollo’suyla, Adrian’ıyla, Mickey’i ile, yaramaz kayınço Poly’si ile müthiş bir klasik, müthiş bir efsane.

İşte Sinema tarihinin en iyi ve en başarılı boks filmleri.

Rocky

boks filmleri listesi

IMDB : 8.1

Yapım Yılı : 1976

Oyuncular : Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young

En iyi boks filmleri listemizin ilk sırasında tabiiki Rocky serisi var. Yoksul ve kimsesiz bir boksör olan Rocky Balboa ,Dünya Ağır Sıklet şampiyonu Apollo Creed ile Ünvan maçına çıkacaktır. Apollo Creed için bir gösteri maçından başka bir şey olmayacak olan bu maç Rocky için hayatının şansı anlamını taşımaktadır

Raging Bull | Kızgın Boğa

boks filmleri listesi

IMDB : 8.2

Yapım Yılı : 1980

Oyuncular : Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci

Boksör Jakc la mottanın kendi ağzından anlattığı şampiyonluklardan bar komedyenliğine uzanan hırslı hayat hikayesi.Usta yönetmen Martin Scorsese’nin yönettiği bu film protesto amacıyla siyah-beyaz çekilmiştir,aynı zamanda sinema eleştirmenleri ve yönetmenleri tarafından tüm zamanların en iyi filmleri içinde ilk 10 sıradadır.

When We Were Kings

boks filmleri listesi

IMDB : 8.0

Yapım Yılı : 1996

Oyuncular :Muhammad Ali, George Foreman, Don King

Sene 1974. Muhammed Ali 32 yaşında ve şatafatlı döneminin sona ermekte olduğuna dair görüşler hakim. Rakibi George Forman ise ondan 10 yaş daha genç ve Dünya Ağırsiklet Şampiyonu. İkilinin Zaire”nin başkenti Kinşasa”da 1974 yılında yılında yaptığı maç tüm heyecanı ve çekişmesiyle bu belgeselde.

The Boxer | Boksör

boks filmleri listesi

IMDB : 7.1

Yapım Yılı : 1997

Oyuncular :Daniel Day-Lewis, Emily Watson, Daragh Donnelly

Filmde, gençliğinde geleceği parlak bir boksörken IRA ile bağlantısı olduğu anlaşılan ve bu yüzden 14 yıl ingiliz hapishanelerinde yatan Danny Boy Flynn’ın, tekrar ringlere dönmesini ve art arda aldığı galibiyetlerle kuşatma altındaki Belfast kentine umut aşılamasını seyrediyoruz. Sheridan filme başlamadan önce Scorsese’nin ‘Kızgın Boğa’sını defalarca izlemiş. Daniel Day Lewis ise üç yıl boyunca boks dersleri aldığı için rolünü büyük bir başarıyla oynamış.

The Hurricane | Onaltıncı Round

boks filmleri listesi

IMDB : 7.6

Yapım Yılı : 1999

Oyuncular : Denzel Washington, Vicellous Shannon, Deborah Kara Unger

Ortasiklet boks şampiyonluğunun eşiğine kadar gelen Boksör Rubin “Hurricane” Carter (Denzel Washington) yanında bir arkadaşıyla birlikte New Jersey’ de bir barda otururken işlenen bir cinayet sonucu üç kişi hayatını kaybeder. Cinayet olayından sorumlu tutulan Carter yanındaki arkadaşı ile tutuklanır ve yapılan yargılama sonucunda suçlu bulunarak üç kere ömür boyu hapis cezasına çarptırılır.

Ali

boks filmleri listesi

IMDB : 6.8

Yapım Yılı : 2001

Oyuncular :Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight

Yıl 1964… Cassius Clay azılı rakibi Sonny Liston’ı yener ve boksta dünyanın en iyisi olma ünvanını kazanır. Ardından gelen on yıl boyunca ünlü boksör tüm dünya tarafından tanınan efsane bir kişilik haline gelir. Tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilen efsane boksçu müslümanlığı seçerek bir kez daha tüm ilgiyi üzerine çeker. O artık Muhammet Ali’dir ve halen daha boks evreninde mucizeler yaratmaktadır, ta ki Vietnam Savaşı’na katılmayı reddedene kadar…

Million Dollar Baby | Milyonluk Bebek

boks filmleri listesi

IMDB : 8.1

Yapım Yılı : 2001

Oyuncular :Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman

Frankie Dunn, tüm hayatını ring üzerinde dehşet dövüşçüler yetiştirerek geçirmiştir. Boksörlerine öğrettiği en önemli ders hayatın temel kuralıdır : Her şeyin ötesinde daima kendini koru! Zaman içinde kızından kopmanın acısı ile uyanışa geçen Frankie, uzun zamandır hiç kimseyle fazla yakınlaşmayı tercih etmeyen bir adamdır. Frankie’nin salonuna bakan tek arkadaşı eski boksör Scrap, onun hırçın mizacının ardında 25 yıldır affedilmeyi bekleyen bir adamın var olduğunu bilir. Bir gün Maggie Fitzgerald kapıdan içeri girer ve boks öğrenmek istediğini söyler. Dört dalda Oscar sahibi olan filmin yönetmeni Clint Eastwood.

Cinderella Man | Külkedisi Adam

boks filmleri listesi

IMDB : 8.0

Yapım Yılı : 2005

Oyuncular : Russell Crowe, Renée Zellweger, Craig Bierko

En iyi boks filmleri listemizde yer alan Cinderella Man filminde, Amerikan tarihinin en büyük efsanelerinden İrlanda asıllı boksör James Braddock’un gerçek yaşam hikayesi anlatılıyor.

1930’ların Amerika’sında hayatta kalmak oldukça zorlaşmıştır. Hayattaki en büyük isteği gerçek bir boksör gibi yaşamak olan Jim, ailesine bakabilmek için sporu bırakmış ve limanlarda işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Ancak günün birinde talih Jim’in yüzüne güler ve ağır sıklet boks şampiyonu Max Bear’ın karşısına çıkma şansı tanır. Jim’e istediği ünvanı getirecek olan maç tam 15 raund sürer. Sonunda Jim bir efsaneye dönüşür. Ama acaba ünü hayatından neler götürecektir?

The Fighter | Dövüşçü

boks filmleri listesi

IMDB : 7.8

Yapım Yılı : 2010

Oyuncular :Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams

En iyi boks filmleri listemizde bulunan Dövüşçü filminde Boston’lı dövüşçü Mickey Ward’ın öyküsünü anlatan filmde, dünya hafif siklet şampiyonası sırasında kardeşi Dicky Eklund’ın desteği vurgulanıyor. Adams filmde Charlene adında, Mickey’in kız arkadaşı olan sert ve cesur bir barmaidi canlandırıyor. Loe ise filmde Bale ile Wahlberg’in annesini canlandırıyor.

Warrior | Büyük Dövüş

boks filmleri listesi

IMDB : 8.2

Yapım Yılı : 2011

Oyuncular :Tom Hardy, Nick Nolte, Joel Edgerton

Trajik bir geçmişin kovaladığı eski bir denizci olan Tommy Riordan doğduğu kasaba olan Pittisburgh’a geri döner. Eski antrenörü ve iyileşmiş bir alkolik olan babasını, kendisini tarihteki en yüksek ödülü veren Savaş Sanatları Turnuvası’na hazırlaması için seçer. Tommy ünvana giden şiddetli yolda parlarken, eski bir savaş sanatları dövüşçüsü olan kardeşi Brendan, öğretmen maaşı yetmediği için amatör olarak ringlere geri döner. Yıllar geçmiş olmasına rağmen, suçlamalar ve geçmiş ihanetler, Brendan’ı acı bir şekilde ayrıldığı babası ve Tommy’den uzak tutmaktadır. Kazanma ihtimali düşük bir yarışmacı olarak, Brendan’ın beklenmedik yükselişi, Tommy rakip olmasına yol açtığında, iki kardeşte en şiddetli ve kazananın her şeyi aldığı bir yarışta mücadele ederken kendilerini ayıran güçlerle yüzleşmek zorunda kalacaklar.

Real Steel | Çelik Yumruklar

boks filmleri listesi

IMDB : 7.1

Yapım Yılı : 2011

Oyuncular :Hugh Jackman, Evangeline Lilly, Dakota Goyo

Yakın bir gelecekte, yeni bir dövüş sporu ortaya çıkmıştır. Bu, yaklaşık 2000 kiloluk dev robotların kıyasıya dövüştüğü bir boks maçıdır. Robotlar insanlar tarafından eğitilmektedir. Bu antrenörlerden biri de Charlie Kenton’dır.

En iyi boks filmleri listemiz burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap