1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En İyi Bağımsız Filmler

En İyi Bağımsız Filmler

bağımsız film önerileri

En iyi bağımsız filmler makalemizde sizlere bağımsız film önerileri vereceğiz.

Bağımsız sinema, sinemayı kendini ifade etme biçimi olarak gören, çoğunlukla sıra dışı konuları ele alan ve düşük bütçelerle çekilen filmlerden oluşur.

Büyük stüdyoların dışında çekilen bu filmler daha önce işlenmemiş konulara yenilikçi bakış açılarını uygulayan ve bu yenilikçi fikirleri ile sinema anlatımını geliştiren deneysel filmlerdir. Bu tür sinema tarihine bir çok “Ataeur” yönetmen kazandırmıştır.

Koş Lola Koş – Lola rennt

bağımsız film önerileri

IMDB: 7.7

Yapım: 1998

Oyuncular: Franka Potente , Moritz Bleibtreu , Herbert Knaup , Nina Petri , Armin Rohde

Birbirlerine büyük bir tutkuyla aşık olan Lola ve Manni Berlin’de yaşayan iki genç sevgilidir. Bir çete için bazı işler yapan Manni, metroda giderken içinde yüksek miktarda para olan çantayı kaybeder. Parayı bulmak ve çetenin patronuna vermek için sadece 20 dakikası vardır. Bu süre içinde parayı bulamazsa hayatını kaybedecektir. Hemen Lola’ya telefon eder ve durumunu anlatır. Böylece Lola parayı bir şekilde bulmak için koşmaya başlar…

 

Seks Yalanları – Sex, Lies, and Videotape

bağımsız film önerileri

IMDB: 7.2

Yapım: 1989

Yönetmen: Steven Soderbergh,

Oyuncular: Andie MacDowell , Peter Gallagher , James Spader , Laura San Giacomo

Steven Soderbergh’in ilk uzun metraj yönetmenlik denemesinden akıllarda kalacak bir film.Graham, John’un uzun zamandır görüşmediği eski bir okul arkadaşıdır ve bir gün kadın düşkünü arkadaşı John, onun melek gibi karısı Ann ve arsız kardeşi Cynthia’nın hayatlarına aniden girer. Teker teker hepsi Graham’ın kişisel planına doğru çekilmeye başlarlar… aralarındaki ilişkileri sonsuza dek değiştirerek!

Yanyol – Sideways

bağımsız film önerileri

IMDB: 7.5

Yapım: 2004

Oyuncular: Paul Giamatti , Thomas Haden Church , Virginia Madsen

Miles Raymond, bütün hayatı bir yazar olabilme hayalleriyle geçmiş, ama evliliğindeki gibi mesleğinde de başarısız olmuş, bir İngilizce öğretmenidir. En yakın arkadaşı Jack ise, hiç kimse tarafından tanınmayan bir televizyon oyuncusudur ve evlenmek üzeredir.Miles’ın son yazarlık denemesi de başarısızlıkla sonuçlanınca en yakın arkadaşı Jack’i, evlenmeden önce, bir haftalık bir yolculuğa davet eder.

Arka Sokaklar – Mean Streets

bağımsız film önerileri

IMDB: 7.3

Yapım: 1973

Yönetmen: Martin Scorsese,

Oyuncular: Robert De Niro , Harvey Keitel , David Proval , Amy Robinson

New York’ un küçük İtalyası’ ndaki bir mahalle içi barın sahipleri olan Tony ve Michael için gelecek parlaktır, fakat Charlie için aynı şey geçerli değildir. Charlie, amcası için çalışmaktadır ve onunla da sevgilisi epilepsi olduğundan dolayı sorunlar yaşar. Aynı zamanda sevgilisi sayesinde tanıştığı Johnny Boy amcasına sorun çıkaran, güvenilmez. Charlie’nin amcası Giovanni, ona ilk adım olarak bir restaurant işletmeyi teklif ettiğinde, Charlie güç sahibi olma arzusu, aşkı Teresa ve Johnny Boy’u koruma arasında tercih yapmaya zorlanır.

Kabak Tadı – Bad Taste

bağımsız film önerileri

IMDB: 6.7

Yapım: 1987

Oyuncular: Terry Potter, Pete O’Herne, Craig Smith

Başka bir gezegenden dünyaya gelen fast-foodçuların amacı insan eti temin etmektir. Birkaç ufak tefek kasabayı sildikten sonra bu yabancılar, başlarında Pete O’Herne ile birlikte hükümet süikastçıları ile savaşmak zorunda kalacaklardır. Film ilerledikçe O’Herne’in ekibi ellerinden geldiğince düşmanı kırıp geçirirler. Olayların dışında masum bir izleyici olan Craig Smith marine edilir.

Silgi Kafa – Eraserhead

bağımsız film önerileri

IMDB: 7.4

Yapım: 1977

Yönetmen: David Lynch,

Oyuncular: Jack Nance , Charlotte Stewart , Allen Joseph , Jeanne Bates , Judith Roberts

Jack Nance’in canlandırdığı Henry Spencer’ı yeri tanımsız bir ‘endüstriyel çöl’ün kabusumsu atmosferinde gelişen bir dizi olayın merkezindeki özne olarak takip ediyoruz. Geçmiş bir ilişkisi esnasında partneri Mary’nin hamile kaldığını öğrenen Spencer onu kendi küçük evine getirir. Burada mutant, sürüngen benzeri bir yaratık dünyaya getiren Mary’nin evden kaçmasıyla Spencer evde ‘bebek’le, radyatörün arkasında hayali bir sahnede gördüğü kadınla ve kendisini baştan çıkarmaya çalışan karşı komşusu ile başbaşa kalır.

Akıl Defteri – Memento

bağımsız film önerileri

IMDB: 8.5

Yapım: 2000

Yönetmen: Christopher Nolan,

Oyuncular: Guy Pearce , Carrie-Anne Moss , Joe Pantoliano , Mark Boone Junior

 Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyer, son model bir Jaguar kullanır; bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. Başarılı bir iş adamı görüntüsündedir… Ancak Leonard’ın tek işi intikam almaktır; karısının ırzına geçip öldüren adamın peşindedir. Şüpheleri polis tarafından dikkate alınmayan Leonard’ın yaşamındaki tek mücadelesi, adalet arayışı uzerine kurulmuştur. Katili belirlemesinde ise büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Leonard’ın nadir görülen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. “Kaza” oncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen Leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.

Cennetten de Garip – Stranger Than Paradise

bağımsız film önerileri

IMDB: 7.6

Yapım: 1984

Oyuncular: John Lurie, Eszter Balint, Richard Edson

Macar asıllı bir Newyorklu olan Willie’nin yaşam düzeni halasından gelen bir telefonla bozulur. Willie’nin yanına Macaristan’dan kuzeni Eva gelecektir. Eva’nın gelmesi ile aralarındaki farklar hemen su yüzüne çıkar. İkisi o denli farklıdır ki, iletişim kuramazlar ve birbirlerinden çok sıkılırlar. Bu sıkıcı tempoyu dağıtmaya karar veren Eva, Cleveland’daki Lotte halasının yanına gitmeye karar verir. Bir süre sonra Willie Eva’yı özlediğini anlar ve yanına Eddie’yi de alarak yola çıkar. Cleveland’a giden Willie Eva’yı ikna eder ve üçlü Florida’nın yolunu tutar.

Kansız – Blood Simple

bağımsız film önerileri

IMDB: 7.6

Yapım: 1984

Oyuncular: John Getz, Frances McDormand, Dan Hedaya

Zengin ve kıskanç bir adam olan Julian Marty, kendisini aldattığını düşündüğü karısı Abby’yi öldürmesi için özel bir dedektif Visser’ı kiralar. Abby’nin aşık olduğu kişi salon işleten Marty’nin barmenlerinden biri olan Ray’dir. Dedektif Visser, kendince başka planlar yapmaya kalkınca işler karışır.

Tanrı Kent – Cidade de Deus

bağımsız film önerileri

IMDB: 8.6

Yapım: 2002

Oyuncular: Alexandre Rodrigues , Leandro Firmino , Phellipe Haagensen , Douglas Silva

1960’larda inşa edilmiş ve 80’lerin başında Rio De Janeiro’nun en tehlikeli mahallelerinden birine dönüşmüş, sosyal konutlardan oluşan “Tanrıkent”te organize suçun destansı tarihi. Film 60’larda iki kenar mahalle çocuğunun seçtiği iki ayrı yolu takip eder.Fotoğrafçı olma hayalleri kurar ama fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Öte yandan, Küçük Ze çocukluğundan beri tam bir suçlu özellikleri taşır; acımasız, akıllı ve hırslıdır. Küçük yaşta planladığı bir genelev soygunu sırasında öldürmenin tadını alır, gün geçtikçe bu konudaki iştahı giderek artar. 70’lerde Ze, sakin ve becerikli Bee’nin desteğiyle, favela’nın (mahallenin) uyuşturucu ticareti üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırır. 80’lerin başlarında “Tanrıkent”i çetelerarası savaş sarar ve amansız genç suçlulardan oluşan yeni bir kuşak çıkıp “eskilerin” yerini almaya çalışırken, artık bir fotoğraf makinesine sahip olan Rocket, onu bu bitmek tükenmek bilmez katliam döngüsünü belgelemede kullanır…

Withnail ve Ben – Withnail & I

bağımsız film önerileri

IMDB: 7.8

Yapım: 1987

Oyuncular: Richard E. Grant , Paul McGann , Richard Griffiths , Michael Elphick

 İki alkolik, zevk meraklısı, işsiz, aktör arkadaş Withnail ve Marwood, bir kenar mahalledeki evlerinde sefalet içinde yaşarlar. Paraları yoktur, dahası ne yemek bulabilirler, ne ısınabilirler. Yaşadıkları ortamdan, uyuşturucu satıcılarından ve İrlandalı bir adamın yaptığı tacizlerden uzaklaşmak için Withnail’in gay amcası Monty’nin kır evine giderler. Bir süreliğine de olsa sefaletlerinden uzaklaşacağını düşünen ikilinin hava şartlarından, komşularından ve Monty amcanın gayliğinden dolayı başına gelecekler vardır. Traji ve komedi öğelerini birleştiren film, Bruce Robinston’un 1960 sonlarında yaşadığı hayatı konu alır.

Yorum Yap

Yorum Yap