1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Aksiyon Filmleri

En iyi Aksiyon Filmleri

Sürekli pompalanan adrenalin, kovalamacalar, macera... İşte IMDB 7.0 üzeri en iyi aksiyon filmleri.

En iyi Aksiyon Filmleri

Sürekli pompalanan adrenalin, kovalamacalar, macera… İşte IMDB 7.0 üzeri en iyi aksiyon filmleri.

Aksiyon filmlerinde bir veya daha fazla kahraman ön plânda olur ve bol miktarda dövüş sahneleri, şiddet ve çılgın kovalamaca sahneleri  bulunur. Aksiyon içerikli filmlerde genelde hep başrolde olan kahraman karakterin zaferiyle sonuçlanır.

Şimdi sizlere IMDB puanı yüksek aksiyon filmleri listemizi sunalım.

IMDB 7.0 üzeri en iyi aksiyon filmleri

En iyi aksiyon filmleri listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

John Wick

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.3

Yapım: 2014

Yönetmen: Chad Stahelski, David Leitch

Oyuncular: Keanu Reeves , Michael Nyqvist , Alfie Allen , Willem Dafoe , Dean Winters , Adrianne Palicki

En iyi aksiyon filmleri listesindeki ilk filmimiz olan John Wick’te, Yönetmenliğini David Leitch ve Chad Stahelski ikilisinin üstlendiği film; kendisini öldürmek için tutulan eski bir dostunun peşine düşen tetikçi John Wick’in intikam öyküsünü anlatıyor. Yapılan klasik bir araba hırsızlığı, Rus mafyasının önemli adamlarından birinin oğlunun başını belaya sokacaktır. John Wick, emekliye ayrılmış bir tetikçidir. Emekliliğinin tadını çıkarırken karısının yakalandığı amansız hastalıkla hayatı altüst olur. Karısından kendisine kalan en değerli varlığı ve can yoldaşı köpeğidir. Ancak evine dalan üç gangster onu da öldürür. Gansterlerden biri, mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef Tasarov’dur ve John’un daha önce birlikte çalıştığı bir adamdır. Artık kaybedecek hiçbir şeyi de kalmayan John Wick’in tek istediği intikamdır ve New York sokaklarında düşmanlarıyla nefes kesen bir kovalamacanın içine girer.

John Wick 2

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.5

Yapım: 2017

Yönetmen: Chad Stahelski,

Oyuncular: Keanu Reeves , Common , Laurence Fishburne , Riccardo Scamarcio , John Leguizamo

En iyi aksiyon filmleri listemizde şimdi de John Wick serisinin 2.ci filmine bakalım.

Emekliye ayrılmış olan John Wick can yoldaşı köpeğiyle sakin bir hayat sürmektedir. Ancak başına gelen kimi olaylar onu bir kez daha suç dünyasına iter. Bu kez bu uğurda Roma sokaklarını arşınlaması gerekecektir…

Kiss Kiss Bang Bang

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.6

Yapım: 2005

Yönetmen: Shane Black

Oyuncular: Robert Downey Jr. , Val Kilmer , Michelle Monaghan , Corbin Bernsen , Dash Mihok , Larry Miller

İlk olarak Cannes’da yarışma dışı bölümde izleyicilerle buluşan ve izleyenleri kahkahaya boğan “Kiss, Kiss, Bang, Bang”, ufak hırsızlıklarla geçinen Harry’nin kendini bir cinayet soruşturmasının ortasında buluvermesi çevresinde gelişiyor. Bir tesadüf sonucunda dedektif rolü üstleneceği bir filmin oyuncu seçmeleri için Hollywood’a giden Harry, burada ‘Eşcinsel Perry’ diye tanınan gerçek bir dedektifle beraber alıştırmalar yapmaya başlar. İşin içine lise aşkı Harmony de girince, işler bir anda karışır ve bu tuhaf üçlü, kendilerini gerçek bir cinayet esrarının ve kovalamacalarla dolu bir maceranın ortasında bulurlar…

First Blood – Rambo: İlk Kan

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.7

Yapım: 1982

Yönetmen: Ted Kotcheff

Oyuncular: Sylvester Stallone , Richard Crenna , Brian Dennehy , Bill McKinney , Jack Starrett

Vietnam gazisi John Rambo küçük bir kasabanın şerifi tarafından taciz edilince kontrolden çıkar. Eski bir Yeşil Bereli olduğu farkedilinceğe kadar iş işten geçer. Rambo bir polisi öldürüp kırsal alana kaçar.Görevlilerin, bu genç adamın köşeye sıkıştırıldığında tam bir ölüm makinasına dönüştüğünü anlamaları için mıntıkadaki silahlı personelin çoğunun hayatını kaybetmesini beklemek gerekecektir. Yardım için bölgeye Rambo’nun Vietnam’daki komutanı Albay Trautman gelir. Kendi yetiştirdiği ölüm makinasını yakından tanıyan tecrübeli askerin, yetkililere tek bir önerisi olacaktır: “Ceset torbalarını hazır edin!”

Ip Man

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 8.0

Yapım: 2008

Yönetmen: Wilson Yip,

Oyuncular: Donnie Yen , Simon Yam , Lynn Hung , Hiroyuki Ikeuchi , Gordon Lam Ka-Tung , Fan Siu-Wong

Bruce Lee’nin ustası Yip Man’in yarı-biyografik hikayesini anlatan Ip Man, savunma tekniği WingChun’un tarihine de bir bakış atıyor. Yip Man, Yim Wing Chun tarafından ortaya çıkarılan ve gösteri amaçlı kullanılmayan savunma tekniği WingChun’ı öğreten ilk dövüş sanatları ustası olarak kabul ediliyor.

The Bourne Ultimatum – Son Ültimatom

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 8.0

Yapım: 2007

Yönetmen: Paul Greengrass,

Oyuncular: Matt Damon , Julia Stiles , David Strathairn , Scott Glenn , Paddy Considine , Edgar Ramírez

Jason Bourne’in tek isteği ortadan kaybolmaktır. Ancak kaybolmayı başaramadığı gibi kendisini yaratanlar tarafından ele geçirilir. Hafızasını ve sevdiği tek insanı kaybetmiş olan Jason Bourne, iyi eğitimli yeni kuşak katillerin yoğun ateşi altındadır. Artık sadece tek bir hedefi vardır: Başlangıca dönmek ve kendisinin kim olduğunu bulmak.

Undisputed III: Redemption – Yenilmez 3

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.5

Yapım: 2010

Yönetmen: Isaac Florentine

Oyuncular: Scott Adkins , Mykel Shannon Jenkins , Mark Ivanir , Hristo Shopov , Marko Zaror , Michael Baral

Maksimum seviyede korunan hapishanede gizli dövüşler düzenlenmektedir Dünyanın dört bir tarafından gelen sekiz özel mahkum ölümcül dövüşlerde mücadele etmektedir Kazanan, ödül olarak özgürlüğüne kavuşacaktır Rus tutuklu Boyka da bu dövüşlere hazırlanmaktadır Dizinden sakatlandığı için işi hiç kolay değildir ama hayatta kalmak için dövüşmekten başka çaresi yoktur…

Banlieue 13 – Banliyö 13

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.2

Yapım: 2004

Yönetmen: Pierre Morel

Oyuncular: David Belle , Cyril Raffaelli , Tony D’Amario , Dany Verissimo-Petit , Bibi Naceri

Damien özel bir müdahale timinde görev alan seçkin bir polistir. Dövüş sanatlarında uzman olan Damien, gizli soruşturmalar konusunda tam bir uzmandır. Sorunları kısa sürede etkili ve kesin bir şekilde çözme konusunda da oldukça yeteneklidir. Bu yetenekli adam kariyerinin en zorlu göreviyle karşı karşıyadır. Banliyönün en belalı çetesi tarafından hazırlanmakta olan bir kitle imha aracı insanlığı tehdit etmektedir.

The Man from Nowhere (Ajeossi) – Mazisi Olmayan Adam

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.8

Yapım: 2010

Yönetmen: Jeong-beom Lee

Oyuncular:  Won Bin, Sae-ron Kim, Tae-hoon Kim

En iyi aksiyon filmleri listemizdeki Mazisi Olmayan Adam filmi size aksiyon ve harekete doyuracak bir filmdir.

Annesi uyuşturucu bağımlısı olan küçük kız So-mi,eski bir mahkum (ve eski bir ajan) olan ve bir rehinci dükkanında yalnız yaşayan Tae-sik’in çevresinde dönüp durmakta,annesinden ve çevresinden göremediği ilgiyi ondan almaya çalışmaktadır.

Annesi uyuşturucu çalınca mafya tarafından öldürülür.Kendisi de organ kaçakçısı mafya tarafından kaçırılınca Tae-sik mafya ile savaşmaya başlar. Onları takip ederken organ mafyasının elinde olan ameliyat edilmeyi bekleyen çocukları bulur ve So-mi’nin ölmüş olabileceğini düşünür.

Huo Yuan Jia  – Korkusuz

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.7

Yapım: 2006

Yönetmen: Ronny Yu

Oyuncular:  Jet Li, Li Sun, Yong Dong

Huo Yuanjia (Jet Li), oldukça tanınmış bir dövüşçü olan babasının herkesin önünde yenilmesinden duymuş olduğu utançtan dolayı gelecekte çok büyük bir dövüşçü olmaya yemin etmiştir. Seneler sonrasında amacına ulaşmış olsa da yaşadığı büyük bir trajedi sonucunda hayatı ciddi bir şekilde sarsılacaktır. Ancak herşeye rağmen yılmadan savaşına devam edecektir

The Fugitive – Kaçak

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.8

Yapım: 1993

Yönetmen: Andrew Davis,

Oyuncular: Harrison Ford , Tommy Lee Jones , Sela Ward , Julianne Moore , Joe Pantoliano

Kaçak filminide En iyi aksiyon filmleri listemize dahil ettik.

Chicago Memorial Hastanesi’nde saygıdeğer bir cerrah olan Doktor Richard Kimble (Harrison Ford), Chicago şehrinin ABD başkanı George W. Bush kadar zeki! polisleri tarafından karısını öldürmekle suçlanmaktadır. Dr. Kimble bunu reddetmekte, karısını tek kollu bir adamın öldürdüğünü söylemektedir, fakat deliller aleyhinedir.Mahkemeye çıkarılan Dr. Kimble suçlu bulunur ve zehirli iğneyle öldürülmesine karar verir. Dr. Kimble öldürüleceği yere nakli sırasında onunla beraber nakledilen diğer mahkumların kaçış entrikaları sayesinde kurtulur ve kaçar. Kimble’ın hedefi karısını öldürdüğünü söylediği tek kollu adamı bulmaktır. Ancak Kimble’ın işi kolay değildir; çünkü peşinde fazlasıyla inatçı bir dedektif olan Samuel “Sam” Gerard vardır. Kimble hem tek kollu adamı bulup cinayeti onun işlediğini kanıtlamak hem de bu süre zarfında dedektif Gerard’a yakalanmamak zorundadır.

Jui kuen – Küçük Dev Adam (Altın Yumruk)

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.6

Yapım: 1978

Yönetmen: Woo-Ping Yuen

Oyuncular:  Jackie Chan, Siu Tin Yuen, Jung-Lee Hwang

Won Fei Hung (Jackie Chan) çok önemli bir dövüş hocası olan amcasının yanına, onun öğrencisi olarak gönderilir. Amcasından öğreneceği çok özel teknikler ile yenilmez bir savaşçı olacağına inanan Fei Hung onu görünce adeta yıkılır. Çünkü o efsanevi hoca sabahtan akşama kadar şarap içen bir ayyaştır ve eğitime aldığı birçok genci sakat bırakmıştır. Bu acımasız hocanın diktatörce uyguladığı eğitim alanından bir yolunu bulup kaçan Fei Hung, kiralık bir katil tarafından bulunup adeta hastanelik oluncaya kadar dövülünce kendini aşağılanmış sayar ve gururu kırılır.

Lethal Weapon – Cehennem Silahı

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.6

Yapım: 1987

Yönetmen: Richard Donner,

Oyuncular: Mel Gibson , Danny Glover , Gary Busey , Mitchell Ryan , Tom Atkins , Darlene Love , Traci Wolfe

Los Angeles polis teşkilatı dedektiflerinden Çavuş Roger Murtaugh, 50 yaşına girdiği günlerde artık emekliliği düşünürken, Vietnam savaşından tanıdığı bankacı arkadaşı Michael Hunsaker’ın kızının öldürülmesini soruşturmaya başlar. Soruşturmayla birlikte yeni de bir ortağı olur. Çavuş Martin Riggs, karısını trafik kazasında kaybettiğinden beri intihar eğilimleri içinde olan çılgın karakterli bir polistir.

Taken  – 96 Saat

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.8

Yapım: 2008

Yönetmen: Pierre Morel,

Oyuncular: Liam Neeson , Famke Janssen , Maggie Grace , Katie Cassidy , Holly Valance , Xander Berkeley

Kızının kaçırılışını, cep telefonu bağlantısında hiçbir şey yapamadan dinleyen bir babanın durumundan daha kötü ne olabilir? Kâbus gibi bu durum, eski bir gizli ajan olan Bryan’ın başına gelir. Genç kadınları satan bir çetenin elinden kızını kurtarmak için önünde çok kısa bir zaman vardır. Ancak Bryan’ın önünde çözülmesi gereken ilk sorun, kendisinin Los Angeles’te, kaçırılan kızının ise Paris’te olmasıdır.

The Rock – Kaya

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.4

Yapım: 1996

Yönetmen: Michael Bay,

Oyuncular: Sean Connery , Nicolas Cage , Ed Harris , John Spencer , David Morse

General Hummel, ABD ordusu adına herhangi bir kaydı bulunmayan gizli operasyonlara katılmış ve komuta etmiştir. Bu operasyonların sonucunda yıllar sonra toplam yüze yakın adamını arkasında ölü olarak bırakmıştır. ABD hükümeti bu gizli operasyonlarda öldürülen kişilere sahip çıkmamakta ve onları reddetmektedir. Bunun üzerine Hummel ve beraberindeki bir grup asker her biri 80,000 kişiyi öldürebilecek V.X. gazlarıyla dolu 15 adet roketi ele geçirir ve Alcatraz adasını içindeki 81 adet turistle birlikte ele geçirirler. Hummel emrinde ölen, ama devletin resmen reddettiği her asker için $1,000,000 tazminat talep eder ve bu talep karşılanmazsa roketlerin San Francicso’yu vuracağını belirtir.Pentagon, Hummel ile konuşur ve parayı ödemeye yanaşmaz, ama onu oyalamaya karar verir

Live Free or Die Hard – Zor Ölüm 4.0

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.1

Yapım: 2007

Yönetmen: Len Wiseman

Oyuncular: Bruce Willis , Justin Long , Timothy Olyphant , Cliff Curtis , Maggie Q , Mary Elizabeth Winstead

Geçen yıllarda artık yaşlanmaya başlayan polis memuru John McClane (Bruce Willis), karısından boşanmış ve alkol tedavisi görmektedir. Artık polis departmanında çalışmayan McClane, devlete bağlı bir güvenlik biriminde tehlikeli bilgisayar korsanlarını takip etmektedir. Matt Foster (Lustin Long)isimli genç bir korsanı tutuklamak için yolda olduğu bir sırada, trafiğin içinde sıkışmış durumda iken, terörist saldırıların modern bir versiyonunu ilk elden yaşar. Greg Pope (Timothy Olyphant) tarafından yönetilen bir bilgisayar korsanları çetesi, Amerika’nın bilgisayar altyapı unsurlarına saldırıp, işe trafik ışıklarından başlayarak sistemleri teker teker kapatmaktadırlar. Bankalar arası bilgisayar ağlarına ve borsaya da müdahale ettikten sonra, Amerika’nın ekonomisi çökmeye başlamıştır. Her zamanki gibi McClane, bütün bu olayların ortasında kalıvermiştir.

Mad Max 2 – Çılgın Max 2: Yol Savaşcısı

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.6

Yapım: 1981

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Mel Gibson , Bruce Spence , Michael Preston , Max Phipps , Vernon Wells

Mel Gibson’un Max Rockatansky adında bıkkın bir polisi canlandırdığı film, peşine düştüğü çetenin yardımcısını öldürmesinden sonra kendisini ve ailesini hayatta tutmak için harekete geçen bir polisin hikayesini anlatıyor.Öyküsüyle değil, daha çok yakın gelecek olarak tasvir edilen, kıyamet sonrası atmosferiyle dikkatleri üzerine çeken filmin ardından iki devam filmi daha yapıldı. Mad Max filmi çekmediği zamanlarda da Kasabanın Cadıları gibi başarılı filmler yapan George Miller, yakın zamanda serinin yeni filmi olacak olan Mad Max 4’ü yapmaya hazırlanıyor.

Enemy of the State – Devlet Düşmanı

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.3

Yapım: 1998

Yönetmen: Tony Scott,

Oyuncular: Will Smith , Gene Hackman , Jon Voight , Lisa Bonet , Regina King , Stuart Wilson

Robert Dean, tesadüfen önemli bir siyasi cinayetin delilerini ele geçirir. Bir anda hükümete bağlı bir istihbarat servisinin hedefi haline gelen Dean için hayat kabus haline gelir.Yüksek teknoloji ürünü haberalma cihazları ve tehlikeli ajanlar Dean’in peşine düşmüştür. Devletin sahip olduğu, insanları kolayca gözetleyebilmeyi sağlayan yüksek teknolojik imkanlar, ona neredeyse kaçacak nokta bırakmamıştır. Ama tüm bu imkansızlıklara rağmen Dean, hayatını, ailesini ve kariyerini kurtarmak zorundadır.Macera-aksiyon filmlerinde kendi tarzını yaratmayı başarmış yönetmen Tonny Scott, Devlet Düşmanı’nda, politik taşlamaların da olduğu seyir zevki yüksek bir aksiyon sunuyor.

Face/Off – Yüz Yüze

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.3

Yapım: 1997

Yönetmen: John Woo

Oyuncular: John Travolta , Nicolas Cage , Joan Allen , Alessandro Nivola , Gina Gershon , Dominique Swain

FBI ajanı Sean Archer, sadist bir terörist olan Castor Troy’un Los Angeles’ta sakladığı biyolojik silahın peşine düşer. Archer, oğlunun ölümünden sorumlu tuttuğu Troy’u ele geçirir ve onun yüzünü alarak terör çetesinin içine girmeyi planlar. Ancak öldüğünü sandığı Troy komadan çıkarak Archer’ın labaratuvarda bıraktığı yüzü ameliyatla kendine taktırır. Archer, teröristlerin arasında kalırken, Troy da Archer’ın ailesinin içine sızar.

Casino Royale – James Bond: Casino Royale

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 8.0

Yapım: 2006

Yönetmen: Martin Campbell,

Oyuncular: Daniel Craig , Eva Green , Mads Mikkelsen , Judi Dench , Jeffrey Wright

‘CASINO ROYALE’ James Bond’un kariyerinin ilk dönemini ele alıyor. Ajanın ‘007’ olarak ilk görevi onu dünya teröristlerine bankerlik yapan Le Chiffre’ye (Mads Mikkelsen) götürür. Onu durdurup, terörist ağını çökertebilmek için, Bond’un Le Chiffre’yi CASINO ROYALE’deki yüksek bahisli poker oyununda yenmesi gerekmektedir. Hazine Dairesi’nin güzel memuresi Vesper Lynd’in (Eva Green) poker oyunu için gerekli miktarı getirip, hükümetin parasına göz kulak olmakla görevlendirilmesi önce Bond’un canını sıkar. Ama, Le Chiffre ve adamlarının düzenlediği bir dizi ölümcül saldırıdan kurtulma mücadeleleri sırasında Bond ve Vesper arasında karşılıklı çekim oluşur ve bu durum iki aşığı daha büyük tehlike ve olayların içine sürükler. Tüm bunlar Bond’un hayatını sonsuza dek şekillendirecek olaylardır.

Ajan Casuslukla ilgili yapımları seviyorsanız en iyi 10 ajan-casusluk dizileri yazımızda bakabilirsiniz.

Mission: Impossible: Ghost Protocol – Görevimiz Tehlike 4

en iyi aksiyon filmleri listesi

IMDB: 7.4

Yapım: 2011

Yönetmen: Brad Bird,

Oyuncular: Tom Cruise , Jeremy Renner , Simon Pegg , Paula Patton , Anil Kapoor , Josh Holloway

Serinin 4. filmi Ghost Protocol’da, Ethan Hunt’ın maceraları kaldığı yerden devam ediyor.Kremlin Sarayı havaya uçurulmuş ve Rusya “Hayalet Protokolünü” etkinleştirmiştir. Olayın sorumluluğu birileri tarafından Hunt ve ekibine mal edilmiş bu işten sorumlu tutulmaktadır. Hunt, amirinden de yardım alarak işin arkasında olanları ortaya çıkarmak için özel bir ekip kurar. Aynı zamanda hayatta kalabilmek için amansız bir mücadele içerisine girecektir.

En iyi aksiyon filmleri listemizi yeni filmler eklenerek güncelleyeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap