1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Akira Kurosawa Filmleri

En iyi Akira Kurosawa Filmleri

Akira Kurosawa Filmleri

Akira Kurosawa Japon Sinemasının en değerli yönetmenlerindendir. Bizde bu makalemizde büyük ustanın anısına en iyi Akira Kurosawa filmleri listesi hazırladık.

Akiɾa Kuɾosava Jaρon film yönetmeni, film yaρımcısı, senaɾist ve kuɾgucu. 57 senelik kaɾiyeɾinde 30 film yöneten Kuɾosawa, sinema taɾihinin en önemli ve etkileyici yönetmenleɾinden biɾi olaɾak kabul ediliɾ.

Eski bir subay olan babası daha sonra da öğretmen olarak Japonya’da jimnastik eğiti­minin gelişmesine katkıda bulunmuştu. Or­taöğrenimini yanda bırakan Kurosawa bir sanat okuluna girdi ve Batı tarzında resim yapmaya başladı. Önemli ödüller kazanma­sına karşın ressamlıktan vazgeçti ve 1936’da yönetmen yardımcısı olarak sinema dünya­sına girdi. 1943’e değin, II. Dünya Savaşı Japonyası’nın onemü yönetmenlerinden Yamamoto Kaciro’ya asistanlık etti. Bu dö­nemde kusursuz bir senaryo yazarı olarak adını duyurdu. En iyi senaryolarından bazı­sı filme çekilmeyip yalnızca dergilerde yayımlandıysa da özgünlükleriyle dikkati çekti ve ödüllere değer görüldü.

Sekiz çocuğun en küçüğü olarak dünyaya gelen ve henüz 26 yaşında iken PLC stüdyolarında çıraklık eğitimine başlayan Kurosawa, savaş zamanında yönetmen olarak yaptığı ilk özelliklerin arka planında kullandığı milliyetçi ve muhafazakar dokunuşlarla tanınıyor.

Seven Samurai – Yedi Samuray

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 8.7

Yapım Yılı : 1954

Köyü haydutlardan korunmak için usta samuraylardan oluşan bir grubu anlatan Yedi Samuray, Kurosawa’nın yakuza kültürünün tartışmasız başarısı olmaya devam ediyor. Japonya’nın o dönemde gördüğü en büyük bütçeli film, yapım ve gişe dolaşımı açısından Batı sinemasında da çok büyük bir etki yarattı.

The Ikiru – Yaşamak

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 8.3

Yapım Yılı :1952

Orta yaşlı bir meslektaşının hayatının son aşamasına odaklanan Ikiru, hümanist Kurosawa’ya ışık tutuyor. Takeshi Shimura, Drunken Angel’ın kahramanı, takdir edebileceği bir projede bir tür itfar bulmadan önce, terminal konser teşhisi konur ve  başlangıçta, onu yabancılaşmış umutsuzluğa gönderen aslında bürokrasidir.

Yojimbo

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 8.3

Yapım Yılı :1961

Benzer şekilde Yojimbo Film Noir ve klasik Batıyı sadece Sergio Leone etkili bir biçimde isimsiz yalnız bir savaşçıdan birinin suçluların bir başkasının oynattığına dair, ilhamından esinlenerek kitlesel olarak etkili, olduğunu kanıtladı. daha eğlenceli daha grotesk bir netice olan Sanjuro, daha sonraları etkisini yıllarca sürdürdü.

Rashomon

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 8.3

Yapım Yılı : 1950

Rashomon, sadece Kurosawa’nın uluslararası atılımlarından biri değil, aynı zamanda yeni Japon sinemasının standart bir taşıyıcısıdır. Bir çiftin çeşitli çelişkili perspektifinden kurulan pusuyu anlatan filmde, konvansiyonel anlatıma karşı radikal olarak meydan okuyuşu güzel stilize edilmiş fotoğraflarıyla tamamlanmıştır.

Ran

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 8.2

Yapım Yılı : 1985

Kurosawa’nıon hayatının son on yılları, sanatsal özgürlük için yaptığı en büyük mücadeleyi gördü ve ona maddi destek için japonya’nın ötesine bakmasını sağladı renkli bir çekim ve son büyük ölçekli projesi King Leon’dan etkilenen Ran profesyonel ve kişisel maliyeti almasında değil, yeteneklerinin sağlam kalmasında asıl dikkatleri üzerine çeker.

The Hidden Fortress – Gizli Kale

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 8.1

Yapım Yılı : 1958

Mifune’nin oynadığı bir dönem samuray macerasını konu alan The Hidden Fortress, Japon ve Japonca’nın birleşiminde başka bir Kurosawa ana sınıfıydı. Hollywood Trope film yapımcısının ilk geniş ekran çabası, bir prensesin güvenliğinin sağlanması ve sonunda topraklarının özgürlüğüne kavuşturulması için çalışan bir kadavra grubunun hikayesi.

Throne of Blood – Kanlı Taht

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 8.1

Yapım Yılı : 1957

Macbeth’in Orta Çağ , Japonya’ya taşınması kar dağıtımı yapmaya devam ediyor. Shakespeare’in tüm ekran uyarlamalarının en etkileyici özelliklerinden birini anlattığı düzene sokuluyor ve bir dizi bravera görsel darbesiyle ifade ediliyor.

Mifune, şiddet, güzellik ve ironi ile örtülü sert dünyanın merkezindeki hırslı bir samuray rolünde.

Stray Dog – Sokak Köpeği

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 7.9

Yapım Yılı : 1949

Akira Kurosawa’nın bu güçlü erken Film Noir yapımında Toshiro Mifune, Takashi Shimura’nın hekimi ile bir ilişkiye giren uçucu, tüberküloz bir suçlu olarak ekranı parlatır. Savaş sonrası Tokyo’nun çamurlu bataklıkları ve arka sokaklarında yer alan sarhoş melek, yönetmenin en unutulmaz şiddet dolu zincirlerinden birine sahip, hain bir zaman ve mekan hatırlatıcısıdır.

Drunken Angel – Sarhoş Melek

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 7.8

Yapım Yılı :1948

Sarhoş Melek filmi, Kurosawa’nın kadrolu oyuncusu olan Toshiro Mifune ile ilk tanıştığı film olma özelliğini taşıyor; bu aktör-yönetmen ilişkisi ilerleyen yıllarda da aynı şekilde devam etmiştir. Filmde Mifune, silahı çalınan ve tekrar bulabilme işini takıntı haline getirmiş bir tokyo polisini oynuyor. Sarhoş Melek, Kurosawa’nın atılım filmi, hem çağdaş Tokyo hakkındaki hislerini hem de Amerikan gelenekleri hakkındaki hayranlığını doğruluyor.

The Idiot – Aptal

Akira Kurosawa Filmleri

IMDB Puanı : 7.4

Yapım Yılı :1951

Saldırıya uğramış Krosawa’nın kalıcı öfkesine orijinal uzunluğundan iddiasına, yönetmenin Avrupa edebi kaynaklarından bir Japon bağlamına adaptasyonunun erken bir örneğidir. Dostoyevski’nin romanı Masayoki Morinin yakın tarihte yayınlanan bir savaş suçlusu ve Misourinin sevimli arkadaşı olduğu haka iddialı bir iş başardı.

Yorum Yap

Yorum Yap