«

Hint sineması hayranları ve bu sinemanın kralı Aamir Khan sevenler için, mutlaka izlenmesi gereken IMDB’de yüksek puana puana sahip en iyi Aamir Khan filmleri listesi derledik.

Yazılarımızda sık sık en iyi dizilerin yanı sıra en iyi filmleri de yayımlamaktayız. Bundan sonrada sık sık en iyi oyuncular yada yönetmenlerin topluca yer aldıkları filmleri listelemeye çalışacağız. Bu konuda ilk derlememiz Hint sinemasının efsanesi Ammir Khan olacak.

Aamir Khan kısaca kimdir değinelim. 4 Mart 1965 yılında Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti olan Mumbai ya da Türkçe ismiyle bilinen adıyla Bombay’da, Mumbai Bandra Holy Aile Hastanesi’nde Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.İslam dinine inanan Aamir Khan, dünyanın en ünlü Hintli oyuncularından biridir. Aamir Khan oyunculuğunun yanı sıra yapımcı ve yönetmendir.

En iyi Aamir Khan Filmleri

Birçoğumuza Bollywood’u yani Hint Sinemasını sevdiren, toplumsal duyarlılığı ön plana çıkaran IMDB puanı yüksek en iyi  Aamir Khan filmleri listesini sizlere sunuyoruz.

İşte Aamir Khan’ın başrolünde olduğu en iyi filmler.

Dangal

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

IMDB Puanı8.6

Yönetmen:  Nitesh Tiwari

Senaryo:  Nitesh Tiwari

Yapımcı: Aamir Khan,  Kiran Rao

Oyuncular : Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi listemizin ilk sırasında yer alan, Aamir Khan’ın yapımcılığını yapıp başrolünde yer aldığı Dangal, eski bir güreşçi olan Mahavir Singh Phogat ile türlü zorluklara rağmen güreş eğitimi verdiği kızlarının hikâyesini anlatıyor.

Mahavir Singh Phogat (Aamir Khan), Haryana’daki bir köy olan Balali’de yaşayan eski bir amatör güreşçidir. Gençliğinde babasının baskıları sonucunda sporu bırakmak zorunda kalsa da içindeki güreş aşkı devam etmektedir ve ileride doğacak oğlunu şampiyon yapmak için kendine söz verir, ancak erkek çocuk sahibi olmak yerine dört kız çocuğunun babası olur.

Bunun üzerine hayalini gerçekleştirmek için İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur. Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır.

Taare Zameen Par / Her Çocuk Özeldir (Yerdeki Yıldızlar)

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı8.5

Yönetmen:  Aamir Khan

Senaryo:  Amole Gupte

Yapımcı: Aamir Khan,  Ajay Bijli

Oyuncular :Darsheel Safary, Aamir Khan, Tanay Chheda

Filmde disleksi bir çocuk ile onun resim öğretmeni arasındaki gelişen olaylar konu edilmektedir.

Ishaan isimli küçük Hintli çocuğun Disleksi yani öğrenme bozukluğu vardır. Onun bu durumunu ne ailesi ne de okuldaki öğretmenleri fark eder. Bu yüzden ailesi çevresi ve diğer öğretmenler onun tembel ve hayalci bir çocuk olduğunu düşünürler.

Derslerindeki başarısızlıklarından dolayı ailesi Ishaan’ı sonunda yatılı okula vermeye karar verir. Ishaan gittiği bu okulda hayatının tamamıyla değişeceğini bilememektedir, nihayetinde resim öğretmeni Ram Shankar (Aamir Khan) ile tanışır.

Resim öğretmeni Ishaan’ın ne kadar çalışkan ve özel bir çocuk olduğunu keşfedecektir.

3 Idiots / 3 Aptal

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı8.4

Yönetmen:  Rajkumar Hirani

Senaryo:  Rajkumar Hirani,  Abhijit Joshi

Yapımcı: Vidhu Vinod Chopra,  Vir Chopra

Oyuncular : Aamir Khan, Ranganathan Madhavan, Sharman Joshi, Kareena Kapoor, Boman Irani

3 İdiots filmi 3 aylak öğrencinin Hindistandaki en iyi mühendislik okuluna başlamalarını ve okul boyunca yaptıklarını konu almaktadır.

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir.

Farhan fotoğrafçı olmak istemektedir fakat babasının korkusundan mühendislik okumaktadır. Raju nun ailesinin maddi durumu iyi değildir, hasta babası için iş sahibi olmak istemektedir. Rancho diğer öğrencilerin aksine eğitimin ezberle ve yarışla değil anlayarak düşünerek sorgulayarak olacağını düşünmektedir.

Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı.

Bu 3 arkadaşın başından geçen komik, duygusal, şaşırtıcı ve hepimizin hayatından evreler görebileceğiniz bu film gerek müzikleri gerek danslarıyla hindistan’ın en çok izlenen filmi olmuştur.

Rang De Basanti / Onu Sarıya Boya

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı8.3

Yönetmen:  Rakeysh Omprakash Mehra

Senaryo:  Rakeysh Omprakash Mehra,  Renzil D’Silva

Yapımcı: David Reid,  Rakeysh Omprakash Mehra

Oyuncular : Aamir Khan, Soha Ali Khan, Siddharth

Genç bir İngiliz olan Sue  büyükbabasının 1920 yıllarında Hindistan‘ın özgürlüğü hakkında yazdığı günlüğü ile ilgili olarak Hindistan’a gidip, onların bağımsızlık mücadelesiyle ilgili bir belgesel çekmek ister.

Hindistan’da kendisine yardım etmeyi kabul eden Hintli genç kız (Sonia) ile birlikte belgesel filmde oynayacak oyuncuyu üniversitede aramaya kalkışırlar. Kültüründen uzaklaşmış birçok aday kitlesinden sonra kötünün iyisi tadında bir grup oluşturulur. Grup, belgesel çekildikçe konuyu kavramaya, benimsemeye ve haliyle de bilinçlenmeye başlar…

Secret Süperstar

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı8.3

Yönetmen:  Advait Chandan

Senaryo:  Advait Chandan

Yapımcı: Aamir Khan,  Kiran Rao

Oyuncular : Aamir Khan,Zaira Wasim, Meher Vij, Raj Arjun

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi listemizde 5.ci sırada Secret SuperStar filmi bulunyor. Hindistan’ın küçük kasabalarından birisinde yaşayan genç bir kız tek hayali olan şarkıcılık için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışmaktadır. Fakat önünde çok çok büyük bir engel olarak babası durmakta ve kızının hayallerine ulaşmasına engel olmaktadır.

Insu’nun bu hayale karşı gelen katı karakterli babası bir gün gitarını parçalar ve şarkı söylemeyi yasaklar. Ancak hayallerinden vazgeçmeyen Insu, Shakti Kumar (Aamir Khan) adındaki bir müzik yapımcısıyla tanışır. Bu tanışmanın ardından Insu’nun dünyası değişir ve güzel sesini tüm dünyaya duyurmak için büyük bir maceranın içine atılır.

Dil Chahta Hai /Kalbin Arzusu

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen:  Farhan Akhtar

Senaryo:  Farhan Akhtar,  Kassim Jagmagia

Yapımcı: Ritesh Sidhwani,  Anupam Sharma

Oyuncular : Aamir Khan, Saif Ali Khan, Akshaye Khanna

Film , içinde aşkı, dostluğu, ayrılığı, yalnızlığı, sevinci, hüznü bulabileceğiniz bir baş yapıt.

Film, çok yakın ama birbirinden tamamen farklı olan 3 arkadaş Samee, Akash ve Siddharth’ın hayatının bir yaz ayında tamamen değişmesini konu almaktadır.

Aşka bakış açıları tamamen farklı olan bu üç arkadaştan Sameer her gördüğü kıza aşık olan biraz şıpsevdi ve romantik bir adamdır,  Siddhart sanatçı ruhlu ve kendini çalışmaya adayan aşk meşk meselerinde gözü olmayan biridir, Akash (Amir Khan) ise aşka hiç inanmaz ve bir ilişkinin en fazla iki hafta sürmesi gerektiğini düşünür.

Aşkı tamamen yanlış anlayan bu üç arkadaşın hayatı, Shalini, Tara ve Pooja ile tanışıp güzel bir ders almalarıyla tamamen alt üst olur.

Lagaan: Once Upon a Time in India / Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı8.2

Yönetmen:  Ashutosh Gowariker

Senaryo:  Ashutosh Gowariker

Yapımcı: Aamir Khan,  Reena Datta

Oyuncular : Aamir Khan, Raghuvir Yadav, Gracy Singh

1893’te, İngiliz sömürge yönetimi sırasında, Champaner Hindistan’ın kalbinde küçük bir köydür. Champaner halkı tarımla geçiniyordur.  Ancak bu kent büyük bir kuraklık içerisine girmiştir. Köylüler bir araya gelerek, toprak sahiplerinden Lagaan adlı verilen vergilerin bir süre için durdurulmasını isterler, çünkü ellerinde vergi namına verecek hiçbir şeyleri kalmamıştır.

Fakat İngiliz yerel yöneticiler Hintli halkın önüne bir koşul koyalar. Lagaan vergisinin kaldırılması ancak köylülerin İngilizleri bir kriket müsabakasında yenmesine bağlıdır! Fakat köyde kriket oynamayı bilen hiç kimse yoktur…

Köyden Bhuvan adında genç ve cesur bir delikanlı, eline ahşaptan bir sopa almamış olmasına İngilizlere meydan okur. Bu arada bu \”adil\” düelloyu duyanlar akın akın köye gelirler. Köylülerin ve Bhuvan’ın kendilerinden başka tek destekçisi ise İngiliz albay Russell’ın kız kardeşi Elizabeth’tir.

Sarfarosh 

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı8.2

Yönetmen:  John Mathew Matthan

SenaryoHriday Lani, John Mathew Matthan

Yapımcı: John Mathew Matthan

Oyuncular :Aamir Khan, Ahmed Khan, Ajit Mehra, Akash Khurana, Akhilendra Mishra, Ali Khan, Anil Upadhyay, Ashok Lokhande

Ajay Singh Rathod (Aamir Khan)’un erkek kardeşi teröristler tarafından öldürünce, tıpta okumayı yarıda bırakır ve Hindistan polisine katılıp terörist avına çıkar.

P.K. (Peekay)

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen:  Rajkumar Hirani

Senaryo:  Rajkumar Hirani,  Abhijit Joshi

Yapımcı: Aamir Khan,  Rajkumar Hirani

Oyuncular : Aamir Khan, Anushka Sharma, Sanjay Dutt

Film, uzak bir gezegenden dünyamıza gelen bir uzaylının Hindistan’daki bir çöle inmesiyle başlıyor.

Dünyaya çırılçıplak gelen uzaylının, gezegenindeki insanlarla iletişim kurmasını sağlayan boynuna asılı ufak kontrol kolyesinden başka yanında taşıdığı hiçbir şey ve bırakıldığı yer hakkında hiçbir bilgisi yoktur. İndirildiği çölde kontrol kolyesini  çaldıran PK; ardından kolyenin peşine düşer ve araştırırken sık sık “Sana ancak Tanrı yardım edebilir” ya da ” Senin işin Tanrı’ya kalmış cümlelerini işitir. Bunun sonucunda da Tanrı’ya ulaşıp kendisine kumanda aletini vermesi için yardım etmesini istemeye karar verir.

Fakat Hindistan gibi pek çok dini inancın bir arada yaşandığı bir ülkede bu pek de kolay değildir.

Çoook eğlenceli bir filmdir mutlaka izleyin, izlettirin!

Andaz Apna Apna

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen:  Rajkumar Santoshi

Senaryo:  Rajkumar Santoshi

Yapımcı: Vinay Kumar Sinha

Oyuncular : Aamir Khan, Salman Khan, Raveena Tandon

Akılları havada hayalperest iki serseri olan Aamir ve Salman sürekli olarak hayal kurup dururla. Raveena ise ünlü bir zenginin kızıdır ve bir adamla evlenmek için Hindistan’a gelir. Bunun öğrenen iki kafadar kızı tavlamak için kızın villasına gitmeye karar verirler.

Jo Jeeta Wohi Sikandar

IMDB 8.0 üzeri en iyi 11 Aamir Khan Filmi

 

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen:  Mansoor Khan

Senaryo:  Nasir Hussain,  Mansoor Khan

Yapımcı: Nasir Hussain

Oyuncular :Aamir Khan, Aditya Lakhia, Ahmed Khan, Ajit Vachani, Anjan Srivastav, Asrani, Ayesha Jhulka, Bobby Khanna, Deb Mukherjee, Deepak Tijori, Deven Bhojani, Faisal Khan, Imran Khan

En iyi Aamir Khan filmleri listemizde son tanıtacağımız Aamir Khan filmi 1992 yapımı Jo Jeeta Wohi Sikandar.Filmin konusuna kısaca değinirsek;  Sanjaylal ve abisi fakir olduklarından dolayı normal bir okula gitmektedirler. Zenginlere birazda olsa imrenen bu çocuklarımız hep zengin olmak istemektedirler. Bu uğurda ünlü olabilmek için bisiklete yönelen kardeşler yarışlara katılmak için çalışmaya başlarlar. Ancak genelde yarışları zengin bir ailenin çocuğu kazandığı için işleri hiçte sandıkları kadar kolay olmayacaktır.

Ghajini

En iyi Aamir Khan Filmleri

 

IMDB Puanı: 7.3

Yönetmen:  A.R. Murugadoss

Senaryo:  A.R. Murugadoss,  Piyush Mishra

Yapımcı: Allu Aravind,  Madhu Mantena Varma

Oyuncular : Aamir Khan, Asin, Jiah Khan

En iyi Aamir Khan filmleri listemizde son tanıtacağımız Aamir Khan filmi 2008 yapımı Ghajini.

Ghajini 25 Aralık 2008 tarihinde gösterime girmiş bir Hint filmidir. Filmin yönetmeni A. R. Murugadoss 2005 yılında Tamil dilinde çektiği Ghajini filminin Hint uyarlamasını yapmıştır. Akıl Defteri filminden uyarlanarak yapılan filmin baş rollerinde Aamir Khan ve Asin yer almaktadır.

Sanjay Singhania Hindistan’ın en büyük iş adamlarından biridir. Bir iş gezisi dönüşünde evinde nişanlısı öldürülür ve kendisi de ağır yaralı olarak kurtulur. Ama başına demir sopayla darbeler alan Sanjay kısa süreli hafıza kaybına uğrar. Kafasına aldığı darbe yüzünden her 15 dakikada bir hafızasındaki herşey silinir. Bu duruma günlük yaptığı alışkanlıkları ile vücuduna ve not defterine yazdığı yazılar ile her şeyi hatırlamaktadır. Sanjay, eşini gözleri önünde öldüren Ghajini’yi bulmaya çalışacaktır

Sizlere bu yazımızda Aamir Khan sevenler için, mutlaka izlenmesi gereken en iyi Aamir Khan filmleri listesini sunduk.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.