«

Dizi severler merhaba. Bu yazımızda tarihin tozlu sayfalarında bizi yolculuğa çıkaracak en iyi 8 Türk dönem dizisi listesi hazırladık.

Televizyonlarımızda yakın tarihimizi anlatan bir çok dizi oynadı. Bunların kimi başarısız olarak yayından kaldırıldı kimi ise oldukça ilgi görerek senelerce devam etti.

Türk tarih filmlerine meraklı olan ve kendi tarihimizi dizlerde görmek isteyenler için en iyi Türk dönem dizilerinden bir seçme hazırladık.

En iyi 8 Türk Dönem Dizisi

Muhteşem Yüzyıl

En iyi 8 Türk Dönem Dizisi

Oyuncular: Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Selma Ergeç

En iyi Türk dönem dizileri arasında süphesiz ki en popüleri Muhteşem Yüzyıl. ”Muhteşem Yüzyıl”, Tims Productions tarafından yapılıp Star TV’de yayınlanan Türk yapımı tarihî televizyon dizisidir.

Dizi, temel olarak Osmanlı İmparatorluğu padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Hürrem Sultan’ın hayatı, Hürrem Sultan’ın evlatları için giriştiği taht mücadelesi ve saray hayatı üzerine kurgulanmıştır.

Aldığı Ödüller: En İyi Sanat Yönetmeni (3.Antalya Televizyon Ödülleri-2012), En İyi Dizi (Dram) (39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri-2012), En İyi Kadın Oyuncu (Dram) (39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri-2012), En İyi Görüntü Yönetmeni (3.Antalya Televizyon Ödülleri-2012), En İyi Senaryo (3.Antalya Televizyon Ödülleri-2012)

Öyle Bir Geçer Zaman ki

En iyi 8 Türk Dönem Dizisi

Oyuncular: Erkan Petekkaya, Ayça Bingöl, Wilma Elles, Yıldız Çağrı Atiksoy, Aras Bulut İynemli, Farah Zeynep Abdullah, Emir Berke Zincidi

En iyi 8 Türk dönem dizisi listemizdeki 2.ci yapımımız Öyle bir geçer zaman ki dizisi. Hikaye, 1967 yılında, İstanbul’un eski semtlerinden birinde başlayan ve günümüze kadar sürecek olan bir zaman dilimini içerir.

Hikayenin odağında Akarsu ailesi vardır. Denizci olan Ali Akarsu’nun, Hollandalı Carolin’le olan aşkı, karısı Cemile Akarsu tarafından öğrenilince, yaşanan büyük sıkıntılar ve bu durumun yarattığı olumsuz koşullar, Cemile, Ali ve çocukları üzerinde, hayatlarının geri kalanını şekillendirecek kalıcı etkiler bırakır.

Hatırla Sevgili

En iyi 8 Türk Dönem Dizisi

Oyuncular: Cansel Elçin, Beren Saat, Belçim Bilgin Erdoğan

1950′ li yılların sonlarında İstanbul Büyükada’ da yaşanan bir aşk hikayesi ve bunun çevresinde yaşananlar. Menderes Döneminin Türkiyesi’ ni iki tarafı ile de alınan bir dizi.

Elveda Rumeli

En iyi 8 Türk Dönem Dizisi

Oyuncular : Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez,  Gülçin Santırcıoğlu, Berrak Tüzünataç, Filiz Ahmet

Ramiz, Makedonya’nın Pürsıçan kasabasında karısı ve 5 kızıyla yaşayan bir sütçüdür. Siyasi olaylardan uzak bir kasabadır Pürsıçan. Fakat,birgün kasabaya bir kaymakam atanır. Bu esrarengiz adam, Meşrutiyeti getirmeye çalışan İttihatçılardan sadece biridir.

Bu Kalp Seni Unutur mu ?

En iyi 8 Türk Dönem Dizisi

Oyuncular: Bülent İnal, Melis Birkan, Okan Yalabık, Berrak Tüzünataç

1980’leri anlatan bu dönem dizisinde; hem geçmiş hem de bugün “değişim” “savrulma” “yalnızlaşma” ve “farkındalık” duyguları ile birlikte anlatılıyor.

Diriliş: Ertuğrul

En iyi 8 Türk Dönem Dizisi

Oyuncular: Engin Altan Düzyatan, Esra Bilgiç, Kaan Taşaner

TRT1’in en iddialı dizilerinden biri olan Diriliş Ertuğrul Osmanlı Devletinin kuruluş hikayesini ele alıyor. Başrollerinde Engin Altan Düzyatan ve Esra Bilgiç’in yer aldığı dizide Osmanlı’nın kuruluşa giden yolda Ertuğrul Bey’in yaşadıkları anlatılıyor. TRT 1’in çok yüksek bir bütçe ile çektiği dizi son zamanların en büyük dizi projelerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Hanımın Çiftliği

En iyi 8 Türk Dönem Dizisi

Oyuncular: Mehmet Aslantuğ, Özgü Namal, Caner Cindoruk

Hanımın Çiftliği, Orhan Kemal’in Vukuat Var romanının devamıdır. Romanda bir fabrikada çalışan Güllü, sevgilisi Kemal öldürülünce zengin, çiftlik sahibi Muzaffer Bey’in yeğeni Ramazan’la evlendirilmek üzere çiftliğe gönderilir. Ancak Güllü, biraz saf bir tip olan Ramazan’la evlenmek istemez. Zaten çapkın bir tip olan Muzaffer Bey de yeğenini bir kenara iterek Güllü’ye göz koymuştur. Bu durum çiftlikte büyük bir hoşnutsuzluğa yol açar. Ancak herkesin itirazına rağmen Muzaffer Bey’le Güllü evlenir.

Güllü adını değiştirmiş Serap Hanım olmuştur. Lüks arabalara biner, sosyetik toplantılara katılır ve bol bol alışveriş yapar. Bu gelişmeleri içine sindiremeyen ve uzun yıllardır çiftlikte bulunan kâhya Yasin Ağa çiftliği terk eder. Güllü’nün bu durumu fırsat bilen çıkarcı babası Cemşir ve Cemşir’in arkadaşı berber Reşit çiftliğe yerleşir.

Çemberimde Gül Oya

En iyi 8 Türk Dönem Dizisi

Oyuncular: Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu, Kenan Bal, Melisa Sözen

En iyi 8 Türk dönem dizisi listemizin son dizisi Çemberimde Gül Oya. Dizinin kısaca konusu şöyle; Yurdanur’un gençlik hikayesi 1970’lerdeki üniversite öğrenici olaylarıyla başlar. Sağ ve sol fraksiyonlarla uzak bir arkadaş çevresinden gelen Yurdanur, olaylar sırasında bir kaza kurşunuyla en yakın arkadaşını kaybeder. Çıkan büyük kargaşada uzanan tek yardım eli Mehmet’indir.

En iyi 8 Türk dönem dizisi listemizde sizlere en iyi Türk tarih dizilerini sunduk.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.