1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi 5 Wes Craven Filmi

En iyi 5 Wes Craven Filmi

Wes Craven Filmleri

Merhaba sinemaseverler. Bu yazımızda korku ve gerilim filmlerinin efsane yönetmenini anarak en iyi 5 Wes Craven filmi listesi yayınlayacağız.

Wes Craven Kimdir ?

Korku filmlerinin efsane yönetmeni Wes Craven, 2 Ağustos 1939‘da Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde dünyaya geldi. Wheaton Üniversitesi’nde yazarlık ve psikoloji okuduktan sonra John Hopkins Üniversitesi’nde yazarlık seminerlerine katılan Craven, aynı üniversitede master yaptı ve bu üniversiteden mezun oldu. Sinema sektörüne ise New York’da ses teknisyenliği yaparak girdi.

Yönetmenlik kariyerine 1972 yılında ‘Soldaki Son Ev’ (The Last House on the Left) adlı korku filmiyle başlayan Craven, uluslararası şöhreti 1984’te yayınlanan ‘Elm Sokağında Kabus’ (A Nightmare on Elm Street) filmiyle yakaladı. Unutulmaz korku filmi karakterlerinden Freddy Krueger’i sinema dünyasına kazandıran ‘Elm Sokağında Kabus’, devamında gelen sekiz sinema filmi ve çeşitli televizyon dizileri, romanlar ve çizgi romanlarla birlikte bir seri halini aldı.

Korku filmlerinin unutulmaz yönetmeni Wes Craven, 30 Ağustos 2015 yılında Los Angeles’taki evinde yaşamını yitirdi.

En iyi 5 Wes Craven Filmi

En iyi 5 Wes Craven filmi listemiz IMDB puanına göre sraılanmıştır.

Elm Sokağı Kabusu / A Nightmare on Elm Street

Wes Craven Filmleri

IMDB : 7.5

Yapım Yılı : 1984

Oyuncular : Heather Langenkamp, Johnny Depp, Robert Englund

En iyi 5 Wes Ceaven filmi listemizdeki ilk film bir korku efsanesi olan Elm Sokağında Kabus.

Los Angeles’ta bir mahalledeki gençler ilginç bir şekilde ölmeye başlamıştır. Parmaklarında jilet keskinliğindeki bıçakların bulunduğu korkunç bir adam kabuslar uyurken canlarını almaktadır.

Çığlık / Scream

Wes Craven Filmleri

IMDB :7.2

Yapım Yılı :1996

Oyuncular : Neve Campbell, Courteney Cox, David Arquette

En iyi 5 Wes Ceaven filmi listemizde bulunan Çığlık filiminde, Üniversitede okuyan gençleri teker teker öldürmeye kalkan maskeli psikopat bir katilin cinayetleri anlatılıyor. Casey genç bir lise öğrencisidir ve bir gün tuhaf bir telefon alır. Telefondaki sesi tanımamaktadır. Bir süre sonra yaşanan bir cinayet üzerine polis araştırmalarına başlar. Katil çevresinde gördüğü gençleri tek tek öldürmeye başlamıştır.

Red Eye / Gece Uçuşu

Wes Craven Filmleri

IMDB :6.5

Yapım Yılı :2005

Oyuncular :Rachel McAdams, Cillian Murphy, Brian Cox

Lisa Reisert uçak yolculuğundan nefret eden bir kadındır. Miami’ye yapmak zorunda kaldığı gece uçuşu sırasında terörün yanıbaşında olduğunu fark edecektir. Uçağın havalanışından kısa süre sonra Lisa’nın yanındaki koltukta oturan Jackson adlı bir adam, gayet nazik bir ses tonuyla bu yolculuğa çıkışının gerçek sebebini açıklar. Çok zengin bir işadamını öldürmekle görevlendirilmiş gizli ajandır. Lisa ise onun başarısının anahtarı olacaktır. Eğer işbirliği yapmayı kabul etmezse genç kadının babası bir suikastçi tarafından derhal öldürülecektir. Bu cinayet için Jackson’ın bir telefonu yeterli olacaktır.

Tepenin Gözleri / The Hills Have Eyes

Wes Craven Filmleri

IMDB : 6.4

Yapım Yılı :1977

Oyuncular :Suze Lanier-Bramlett, Robert Houston, Martin Speer

Vahşi, acımasız ve soluk aldırmayan gerilimiyle, tatile çıkan Amerikalı bir ailenin başından geçen hayatta kalma mücadelesini anlatan film, çok çok düşük bütçesi ile sinir sistemimizde şok edici etkiler bırakmayı başardı. Modern korku sinemasının tarihsel olayları içinde çok az filmi, bir kült klasik haline gelmiş Wes Craven’ın 1977 yılı yapımı Hills Have Eyes’ı kadar derin bir etki bırakmıştır.

Soldaki Son Ev / The Last House on the Left

Wes Craven Filmleri

IMDB :6.0

Yapım Yılı :1972

Oyuncular :Sandra Peabody, Lucy Grantham, David Hess

Korku filmleri ustası Wes Craven’dan süper bir korku filmi.Collingwood ailesi bir dağ evinde rahatlamanın ve stres atmanın iyi olacağı düşüncesiyle yola çıkıp kendilerine bir tatil planı hazırlarlar. Ailenin kızı Mari de gittikleri bu dağ evinde tanıştığı Paige ile iyi bir arkadaşlık kurar. Ancak her şey bu arkadaş grubunun bir çete tarafından kaçırılması ile değişir. İlk filmle benzer bir işkence ve alıkoyma sonrasında Mari kaçmaya çalışırken çete üyelerinden birisi tarafından öldürülür

En iyi 5 Wes Ceaven filmi listemiz burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap