En iyi 5 Sosyal Medya Konulu Film

sosyal medya filmleri

Sosyal medyanın konumu artık tartışmasız durumda. Bizde En iyi 5 sosyal medya konulu film yazımızda İnternetin tehlikelerini ele alan, siber zorbalık, sosyal ağ tarzı filmlerden örneklere yer vereceğiz.

Facebook, Twitter, Tumblr, Instagram ve dahası… Sosyal Medya, kullanıcısının kendi ürettiği içeriği yayınladığı ve paylaştığı online bir ağdır. Sosyal medya birçok kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı erişim kolaylaşmakta, kullanıcılar içerikleri, makaleleri, haberleri, düşünceleri, günlük yaşanan olayları, fotoğrafları sosyal medya aracılığı ile görebilmekte görüşlerini yine bu sosyal ağ ile yansıtabilmektedir.

Günümüz dijital çağında birçok insan veya kurum sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu sayede bilgiye hızlı erişim kolaylaşmaktadır.

İnternet Türkiye’de ilk defa 12 Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başladı. Dünya internet kullanımına göre Türkiye’de internet yeni de olsa şu an interneti ve sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerden birisiyiz.

Sosyal medyayı ele alan film ve dizilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bizde en iyi 5 sosyal medya konulu filmi sizler için bir araya getirdik.

İçerik Listesi:

En iyi 5 Sosyal Medya Konulu Film

Sanal Hayatlar – Disconnect

sosyal medya filmleri

Hayatı olmadığınız yerlerde de yaşamanın sonuçları nelerdir? İnternetin bize sağladığı özgürlük müdür, tutsaklık mı? Henry-Alex Rubin´in bu ilk uzun metrajlı kurmaca filmi, sinsice iç içe geçen bir dizi sürükleyici öykü eşliğinde internetin günlük hayatımıza etkisini anlatıyor ve bizi unutulmayacak karakterlerle tanıştırıyor: kimlik hırsızlığı kurbanı gergin çift, sanal zorbalık yapan oğluyla uğraşan eski polis, oğulları intihara kalkışan sevgi dolu anne-baba, yetişkin sitelerde internet kamerası hep açık hırslı TV muhabiri… İlk gösterimi Venedik Film Festivali´nde yapılan Disconnect, “Defolu ve insan olmaya dair bir aşk mektubu.” Rubin, 2005 yapımı, tekerlekli sandalye rugby´si konulu belgesel Murderball´un da yönetmeni…

Sosyal Ağ – The Social Network

sosyal medya filmleri

2003 yılının Ekim ayında alkollü bir gece, kız arkadaşından yeni ayrılmış olan Mark, üniversitenin bilgisayarlarına sızarak, kampustaki tüm kadınlarla ilgili bilgilerden oluşan bir veri tabanını içeren bir site yaratır, ardından yan yana iki fotoğraf koyarak kullanıcılardan hangisinin “daha ateşli” olduğunu seçmesini ister. Sitenin adını Facemash koyar; site bir anda virüs gibi etrafa yayılarak tüm Harvard sistemini çökertir ve görünürdeki kadın düşmanlığıyla kampusta tartışma yaratır; Mark, Facemash’ı yaratarak kasıtlı olarak güvenliği, telif hakları yasasını ve özel hayatı ihlal etmekle suçlanır. Tam o anda, Facebook’un altyapısını oluşturan iskelet ortaya çıkmıştır. Kısa süre sonra, Mark Harvard’da bir ekrandan diğerine , Ivy League üzerinden Silikon Vadisi’ne ve tüm dünyaya bir yangın misali sıçrayacak olan thefacebook.com sitesini oluşturur…

Siber Zorbalık – Cyberbully

sosyal medya filmleri

 

Belgesel-dram türündeki filmde, sanal zorbalıkla yüzleşen genç bir kızın yaşamı konu ediliyor

Casey adındaki İngiliz bir genç kız rolüyle karşımıza çıkan Game of Thrones’un (Taht Oyunları) Arya Stark’ı Maisie Williams, bir hacker tarafından verilen emirleri yapmaya zorlanmaktadır. Eğer Casey bu istekleri yerine getirmezse hacker genç kızın özel resimlerini internete sızdıracaktır.

Her şey Casey Jacobs’un Spotify hesabının saçmalaması üzerine en yakın arkadaşı Megan’la (Ella Purnell) Skype üzerinden bağlantı kurup, ”Spotify hesabın çalışıyor mu?” sorusu ile başlıyor. Her şey diyorum, başlıyor diyorum, çünkü; Megan’ın cevabı şöyle oluyor; ”Evet. Alex Freeman seni hacklemiştir.” Alex Freeman daha önce Casey’nin telefonundaki numaraları Harry Potter isimleriyle değiştirmiş kendisini de Lord Voldemort diye kaydetmiş Northfield Grove lisesinden birisidir.

Herşeyimiz Meydanda – We Live In Public

sosyal medya filmleri

Her Şeyimiz Meydanda, adını hiç duymadığımız en büyük internet öncüsü Josh Harris’in yaşamına odaklanıyor. Harris bir yandan güçlü, bir yandan da yaralı bir karakter; kendisinden bahsederken, “beni televizyon yetiştirdi” diyor. 1990’ların sonunda, internet alanında yaşanan patlama döneminde kurduğu yeni medya şirketleri arasında ilk internet televizyonu olan Pseudo.com da var.

Hüküm ve Koşullar Geçerli Olabilir – Terms and Conditions May Apply

sosyal medya filmleri

Bilişim hukukunun en tartışmalı alanlarının başında gelen özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması bağlamında sanal dünyada gittikçe kaybolan mahremiyeti konu alan “Hükümler ve Koşullar Uygulanabilir” belgeseli, okumadan kabul edilen hizmet şartları sözleşmeleri gibi elektronik sözleşmelerin nelere yol açabileceğini mercek altına alıyor. Belgesel süresince Facebook ve Google gibi internet şirketlerinin, kullanıcılarının kişisel verilerini nasıl işlediği ve değerlendirdiği detaylı bir biçimde inceleniyor

Bir cevap yazın