1. Ana Sayfa
  2. Diziler
  3. En iyi 5 İskandinav Gerilim Dizisi

En iyi 5 İskandinav Gerilim Dizisi

en iyi İskandinav dizileri

Yazılarımızda sık sık İskandinav dizi ve filmlerine yer veriyoruz. Bu makalemizde en iyi 5 İskandinav gerilim dizisi listesi hazırladık.

Son zamanlarda sürekli karşımıza çıkan Nordik diziler izleyicilerini hikayeleri, başarılı prodüksiyonları ve kaliteli oyunculukları ile kendilerine hayran bırakıyor. Bizde Nordik dizi ve filmlere yazılarımızda sık sık yer veriyoruz.

Soğuk İskandinav topraklarından çıkmış en iyi İskandinav polisiye gerilim dizileri.

Ørnen: En krimi-odyssé | The Eagle: A Crime Odyssey

en iyi İskandinav dizileri

IMDB 7.5

Yapım Yılı : 2004-2006

Oyuncular : Jens Albinus, Marina Bouras, Steen Stig Lommer

Rejseholdet | Unit 1

en iyi İskandinav dizileri

IMDB : 8.2

Yapım Yılı : 2000-2004

Oyuncular : Charlotte Fich, Mads Mikkelsen, Lars Brygmann

2000-2004 yılları arasında 4 sezon olarak yayınlanan suç ve drama dizisidir. Adam kaçırma, şantaj, sınır ötesi seks trafiği, çocuk pornografisi olarak özellikle sansasyonel gerçek olaylar işlenmekte olan dizide Charlotte Fich , Mads Mikkelsen, Lars Brygmann ve Waage Sanda başrollerde yer alıyor.

Ófærð | Trapped

en iyi İskandinav dizileri

IMDB : 8.1

Yapım Yılı : 2015

Oyuncular : Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Eggert Sigurðsson

Danimarka’nın Hirtshals kenti ile arasında düzenli olarak yapılan seferlerden birinde feribot limana yanaşmadan önce balıkçıların ağlarına kafası, ayakları ve kolları kesilmiş halde sadece gövde kısmıyla bir erkek ceset takılır. İzlanda polisi cesedin feribottan atıldığı şüphesiyle, içindeki yolcular ve mürettebatla birlikte kimsenin dışarı çıkmasına izin vermez.Yaşamı oldukça olumsuz etkileyen yoğun kar tipisi yüzünden, kasabaya ulaşım hava yoluyla da sağlanamadığı için özel soruşturma ekibi olaya müdahale edemez. Böyle bir olayla nasıl mücadele edeceği konusunda deneyimsiz polis ekibi artık kendi başınadır. Diğer yandan kasabaya Çinli girişimlerin oluşturduğu bir konsorsiyumla yeni bir liman projesinin temelleri atılmaktadır. Valinin öncülük ettiği bu projeye kasaba halkı içinde sert muhalefet yapanlar, topraklarının Çinlilere peşkeş çekildiğinden yakınır.

Forbrydelsen | The Killing

en iyi İskandinav dizileri

IMDB : 8.4

Yapım Yılı : 2007-2012

Oyuncular : Sofie Gråbøl, Morten Suurballe, Lars Mikkelsen

Bafta ödüllerinde En İyi Uluslararası Dizi seçilen Danimarka yapımı sürükleyici polisiyede; olaylar, cinayete kurban giden bir genç kızın soruşturması etrafında şekillenirken yapım, zekice kurgulanmış senaryosu, muhteşem oyunculukları ve İskandinav kültürünü yansıtan atmosferi ile dikkat çekiyor.

Stockholm’e transfer olmak üzere olan dedektif Sarah, Kopenhag’daki son görev gününü iple çeker. Ancak taşınma planları, genç bir kızın kaybolmasıyla bozulur.

Bron/Broen | The Bridge 

en iyi İskandinav dizileri

IMDB : 8.7

Yapım Yılı : 2011-2018

Oyuncular : Sofia Helin, Rafael Pettersson, Sarah Boberg

Danimarka’yı İsveç’e bağlayan Öresund Köprüsünde bir kadın cesedi bulunur. Soruşturmayı her iki ülkenin emniyet güçlerinin ortaklaşa yürütmesine karar verilir. Ve polisiye dizi başlar…Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan köprüde bir ceset bulunmasıyla birlikte, her iki ülkenin de cinayet masası dedektifleri harekete geçer. Tam bir işkolik olan İsveçli Dedektif Saga Noren, kaba saba, garip bir kadınken, Danimarkalı Dedektif Martin Rohde ise, yeni olduğu ameliyat sebebiyle fiziksel olarak zorluk çekmektedir.

İşlenen cinayetin faillerini bulmak üzere iki ülke polisi beraber çalışmaya başlarlar ve her kazılan topraktan çıkan bir başka ipucu ile bu cinayetin basit bir cinayet olmadığı anlaşılır.

Yorum Yap

Yorum Yap