En iyi 20 Slasher Korku Filmi

Slasher Korku Filmleri

Korku filmleri arasında Slasher korku filmlerinin yeri başkadır.  İçinde aşırı kanlı ve şiddetin bol olduğu öğeler bulunan en iyi 20 Slasher korku filmi listesi ile kaşınızdayız.

İnsanların katledilmelerini ya da korkunç ölümlerini gösteren korku filmlerine Slasher filmi denmektedir. Daha anlaşılabilir olması dileğiyle şöyle diyelim. Slash”, kesmek / biçmek anlamına geliyor. Buna uygun bir biçimde “slasher” da, korku sinemasının bol bol kesmeli-biçmeli cinayetlere yer veren alt türüne deniyor.

Slasher filmler, kurbandan çok katil odaklı filmler olarak dikkat çeker. Bu tarz yapımlarda genellikle katilin genç yaşında yaşadığı travmatik bir olayın sebep olduğu öldürme dürtüsünün güçlenmesi ön planda tutulur. Katil, travmatik olayın yıl dönümü ya da benzeri hallerde travmasıyla yeniden yüzleşir ve psikolojik olarak aşamadığı bu travmayı seri cinayetlerle bastırmaya çalışır.

Slasher filmlerde balta, testere, bıçak, ustura vs gibi kesici aletler silah olarak kullanılır. Katil, genelde yüzünü saklayan bir maske takar veya filmin sonuna kadar kimliğine dair gizemi korur. Filmin çoğunlukla sonunda, katilin yok edildiğini sanmamıza rağmen tekrar canlanması ya da tekrar ortaya çıkması ile katile doğa üstü bir güç atfedilir.

70`li yıllarda ortaya çıkan bu film türü 80`li yıllarda altın yıllarını yaşamıştır.

Halloween

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 7.8

Yapım Yılı : 1978

Yönetmen: John Carpenter,

Oyuncular: Donald Pleasence , Jamie Lee Curtis , P.J. Soles , Nancy Kyes

Korku sinemasının ustalarından John Carpenter’ı üne kavuşturan filmi “Cadılar Bayramı”, ilk cinayetini altı yaşında işleyen bir çocuğun onbeş yıl sonra hapisten kaçarak geçmişini tekrarlamasını anlatıyor. Azizler günü arifesinde işlediği cinayeti hayatının merkezi haline getiren ve sıradan insanları öldürerek adeta sorunlarıyla hesaplaşan gencin hikayesi.

Psycho | Sapık

Slasher Korku Filmleri

IMDB 8.5

Yapım Yılı : 1960

Yönetmen:  Alfred Hitchcock

Oyuncular: Anthony Perkins , Vera Miles , John Gavin , Janet Leigh , Martin Balsam

Marion Crane(Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır.Sevgilisi Sam(John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion’a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir.Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates(Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır.Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir. Sinerma tarihinde adından ünlü “duş sahnesiyle” söz ettiren, türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olarak kabul edilir…

Peeping Tom | Kadın Katili

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 7.7

Yapım Yılı : 1960

Yönetmen: Michael Powell

Oyuncular:Karlheinz Böhm, Anna Massey, Moira Shearer

Mark Lewis, küçükken, insanların sinir sistemleri üzerinde korkunun etkisini inceleyen bilim adamı babasının deneylerine maruz kalmıştır. Londra’da bir film stüdyosunda çalışan Mark, babasının kendisine yaptığı deneyler nedeniyle bir takım kişilik bozuklukları yaşayan yalnız, içine kapanık, cinsel dürtülerini bastıran bir adam haline gelmişti.

Friday the 13th | 13. Cuma

Slasher Korku Filmleri

 

IMDB6.5

Yapım Yılı : 1980

Yönetmen: Sean S. Cunningham

Oyuncular: Betsy Palmer, Adrienne King, Jeannine Taylor

Crystal kamp yıllar önce birçok esrarengiz cinayete ev sahipliği yapmış bir gençlik kampıdır. Girişimci bir beyin kampı yeniden hizmete açmaya karar verir. Buraya personel olarak yakışıklı erkekler ve güzel bayanlar alır. Bir yağmurun ardından korkunç cinayetler yeniden başlar.

Profondo rosso | Derin Kırmızı

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 7.7

Yapım Yılı : 1975

Yönetmen: Dario Argento

Oyuncular:David Hemmings, Daria Nicolodi, Gabriele Lavia

Caz piyanisti ve müzik hocası Marcus Daly, kanlı bir cinayete şahit olduktan sonra, cinayetin ardındaki gizemi araştırmaya başlar. Zamanla cinayetlerin sayısı artmaya başlar ve Daly cinayetlerle kendisi arasındaki bağlantıdan yola çaıkarak, katilin kim olduğunu bulmaya çalışır. Katile giden yol, sırlarla dolu bir bulmacayı andırmaktadır.

A Nightmare on Elm Street | Elm Sokağı Kabusu

Slasher Korku Filmleri

IMDB7.5

Yapım Yılı :1984

Yönetmen:  Wes Craven

Oyuncular: John Saxon , Ronee Blakley , Heather Langenkamp , Amanda Wyss

Film, Elm Sokağı’nda geçiyor. Boşanmış bir aileye, dedikoducu arkadaşlara, kendisinin verebileceğinden daha fazlasını isteyen erkek arkadaşa sahip olan Nancy Thompson’ın ile kirli, kahverengi şapkası; kırmızı, yeşil kazağı, parmakları bıçaklarla dolu eldiveni ve yanık suratı ile en popüler korku filmi karakteri Freddy Krueger’ın başından geçiyor. Nancy’nin en yakın arkadaşı Tina ve Tina’nın Rod’la baş başa yatak odasında geçirdikleri bir gecede Tina’nın vahşice öldürülmesiyle Nancy’nin komiser olan babası Donald Thompson dahil herkes cinayetten Rod’u sorumlu tutar. Daha sonra Freddy’nin devamlı Nancy’nin kabuslarına girmesi, en yakın üç arkadaşının da kendisiyle aynı kabusları gördüğünü anlaması ve annesinin Nancy’e Freddy’nin gerçek hikayesini anlatması üzerine Nancy; gerçek katilin Rod değil, Freddy olduğundan emin olur ve sadece kabuslarda ortaya çıkan Freddy’e karşı ofansif bir tavır alarak onu rüya dünyasından çıkarmaya çalışır.

The Texas Chain Saw Massacre | Teksas Katliamı

Slasher Korku Filmleri

IMDB7.5

Yapım Yılı :1974

Yönetmen:  Tobe Hooper

Oyuncular: Marilyn Burns , Allen Danziger , Paul A. Partain , William Vail

Film, birkaç gün tatil yapmak için Texas yollarında seyahat eden bir grup genci konu alıyor. Sally (Marilyn Burns), Jerry (Allen Danziger), Franklin (Paul A. Partain), Kirk (William Vail) ve Pam (Teri McMinn) isimli gençler yolda karşılarına çıkan bir otostopçuyu (Edwin Neal) araçlarına almaya karar verirler. Normal olmadığı her halinden anlaşılan otostopçu, çok geçmeden garip yapısını belli eder ve çakısını çıkarıp kendi elini keser. Ardından Franklin’i de bıçaklayan otostopçudan korkan gençler kısa süre sonra onu araçtan atarlar.

Reazione a catena  | Kanlı Körfez

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 6.7

Yapım Yılı :1971

Yönetmen: Mario Bava

Oyuncular: Claudine Auger, Luigi Pistilli, Claudio Camaso

Zengin bir kadın parasına konmak isteyen kocası tarafından öldürür. Kocası ise görülmeyen bir katil tarafından daha sonra yaşlı kadının evinin yakınlarına gelen herkes vahşice öldürür.

Black Christmas  | Kara Noel

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 7.2

Yapım Yılı :1974

Yönetmen: Bob Clark

Oyuncular:Olivia Hussey, Keir Dullea, Margot Kidder

1974 Kanada yapımı olan film, akli dengesi yerinde olmayan bir seri katilin noel tatili sırasında kız öğrencilerin bulunduğu öğrenci yurdunu hedef alması sonucu öğrencilerle arasında geçen mücadeleyi temel alıyor.

Dressed To Kill | Ölüme Kuşanmak

Slasher Korku Filmleri

IMDB7.1

Yapım Yılı :1980

Yönetmen:  Brian De Palma

Oyuncular: Michael Caine , Angie Dickinson , Nancy Allen , Keith Gordon

Cinsel yönden düş kırıklığına uğramış bir eş ve anne olan Kate Miller, onu tatmin etmeyen erotik yaşamından yakınmak üzere, muayenesi Manhattan’da bulunan pek revaçtaki psikiyatrı Dr. Robert Elliott’ı ziyaret eder. Bir yabancıyla tatmin edici bir cinsel ilişki içinde geçirdiği öğleden sonranın ardından Kate, adamın binasının asansöründe usturalı sarışın bir kadın tarafından öldürülür. Katili şöyle bir gören sarışın fahişe Liz, hem baş zanlı, hem de katilin yeni hedefi haline gelir.

The Burning | Hepiniz Öleceksiniz

Slasher Korku Filmleri

IMDB6.5

Yapım Yılı :1981

Yönetmen:  Tony Maylam

Oyuncular: Brian Matthews , Leah Ayres , Brian Backer , Larry Joshua , Jason Alexander

Yaz kampında bir müstahdem, kendisine yapılan bir eşek şakası yüzünden kazara yanar. Seneler sonra tedavi gördügü hastaneden çıkar. Ancak intikamı çok acı olacaktır.

Sleepaway Camp | SleepawayKampı

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 6.3

Yapım Yılı : 1983

Yönetmen: Robert Hiltzik

Oyuncular: Felissa Rose, Jonathan Tiersten, Karen Fields

John Baker iki çocuğuyla birlikte gölde bir gezintiye çıkar ve bu esnada bir kaza meydana gelir. Kazada John ve oğlu Peter hayatını kaybeder, sadece Angela hayatta kalır. Aradan sekiz yıl geçmiştir ve Angela yakın akrabalarıyla birlikte yaşayan çekingen, içine kapanık birine dönüşmüştür. O yaz için kuzeni Ricky ile birlikte yaz kampına gönderilen Angela kendini burada uzun zamandır dahil olmadığı bir sosyal çevrede bulur. Ancak kampta yaşanmaya başlayan esrarengiz olaylar başta o olmak üzere herkesi derinden sarsacaktır.

Sei donne per l’assassino | Kan ve Siyah Dantel

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 7.3

Yapım Yılı : 1964

Yönetmen: Mario Bava

Oyuncular: Cameron Mitchell, Eva Bartok, Thomas Reiner

Rüzgarlı bir gecede model Isabella, çalıştığı moda evinde maskeli bir katil tarafından öldürülür. Moda evinde çalışan diğer modellerden Nicole, Isabella’nın günlüğünü bulur. Günlükte moda evinde çalışanların özel yaşamlarına dair sırlar yer almaktadır. Nicole de katil tarafından yüzüne aldığı darbelerle öldürülür. Günlüğü ele geçiren Peggy’nin sonu da farklı değildir.

Scream | Çığlık

Slasher Korku Filmleri

IMDB7.2

Yapım Yılı : 1996

Yönetmen:  Wes Craven

Oyuncular: Neve Campbell , Courteney Cox , David Arquette , Jamie Kennedy

Üniversitede okuyan gençleri teker teker öldürmeye kalkan maskeli psikopat bir katilin cinayetleri anlatılıyor.

My Bloody Valentine | Sevgililer Günü Katliamı

Slasher Korku Filmleri

IMDB5.5

Yapım Yılı :2009

Yönetmen:  Patrick Lussier

Oyuncular: Jensen Ackles , Jaime King , Kerr Smith , Betsy Rue , Edi Gathegi

Tom yıllar sonra kasabasına geri döner. Kasabada yaşanan felaketin üzerinden tam 10 yıl geçmiştir. 10 yıl önceki sevgililer gününde, bir manyak onlarca kişiyi öldürmüştür. Tom’un dönüşü hiç beklemediği olaylara gebe olur. Onun olayı gerçekleştiren katil olduğuna inanan insanlar bulunmaktadır. Tom’un masumiyetini ispatlaması gerekmektedir…

Shiryô no wana | Evil Dead Trap

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 6.2

Yapım Yılı : 1988

Yönetmen: Toshiharu Ikeda

Oyuncular:Miyuki Ono, Aya Katsuragi, Hitomi Kobayashi

Tv programı sunucusu Nami, izleyicilerinden çektikleri ev videolarını göndermelerini ister. Bir gün yakınlardaki bir fabrikada çekilmiş bir snuff film gelir. Videoda bir kızın bu fabrikada vahşice öldürülüşü kayıtlıdır. Çalıştığı televizyondan bir ekiple filmde geçen olayı incelemek için fabrikaya gider. Fabrika terk edilmiş haldedir. Ekip ve Nami binayı keşfederken teker teker vahşice öldürüleceklerinden habersizdirler…

I corpi presentano tracce di violenza carnale

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 6.6

Yapım Yılı : 1973

Yönetmen: Sergio Martino

Oyuncular: Ernesto Gastaldi, Sergio Martino

Bir kolej kampüsünde seks cinayetleri işlenmektedir. Öğrencilerin hepsi korku içindedir. Dört yakın kız arkadaş Jane (Suzy Kendall), Daniella(Tina Aumont), Ursula(Carla Brait) ve Katia(Angela Covello) daha güvende olmak için bir villaya giderler. Fakat bir süre sonra siyah eldivenli gizemli katil kızları teker teker öldürmeye başlar.

Deliria | Stage Fright

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 6.8

Yapım Yılı : 1987

Yönetmen: Michele Soavi

Oyuncular: David Brandon, Barbara Cupisti, Domenico Fiore

Lokal bir tiyatro binasında ertesi günün gösterisi için hazırlıklar sürmektedir. Yönetmen Peter, o gece tüm oyuncuları ve set ekibini tiyatroda tutabilmek için tüm kapıları kilitlemiştir.Müzikalin konusu; gerçek kuş tüyünden yapılmış kocaman bir baykuş maskesi takan ve vücudunu saran siyah kıyafetler içindeki bir adamın, etrafta dolaşıp şarkı söyleyen rüküş fahişelere tecavüz ederek öldürmesidir.

Mil gritos tiene la noche | Parçalar

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 6.1

Yapım Yılı : 1982

Yönetmen:  Juan Piquer Simón

Oyuncular:Christopher George, Lynda Day George, Frank Braña

Üniversite kampüsünde öldürdüğü kızların parçalarını birleştiren seri katil dehşet saçar.

Curtains  | Perdeler

Slasher Korku Filmleri

IMDB: 5.7

Yapım Yılı : 1983

Yönetmen:  Richard Ciupka

Oyuncular:John Vernon, Samantha Eggar, Linda Thorson

Samantha Sherwood, önemli filmlerde rol almış oyuncudur. Bir süredir birlikte çalıştığı yönetmen Jonathan Stryker kendisine, son filmde canlandıracağı psikolojik rahatsızlığı olan bir kadını canlandırmasını ve bu konuda gözlem yapması için Samantha’yı psikiyatrik hasta gibi bir hastaneye yatması konusunda razı eder. Film bu sahne ile başlar. Daha sonra ise Jonathan Stryker’ı malikanesine oyuncu seçmeleri için düzenlediği bir davette çıkar karşımıza ve buraya gelen oyuncu adayları teker teker öldürülmeye başlar.

Bir cevap yazın