En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Issız adada, bir dağda, vahşi doğada, esir kampında yada tek mekanda geçen en iyi 20 hayatta kalma filmi listemiz ile siz sinemaseverlerin karşısındayız.

Hayatta kalmacılık (survivalism) bir tehlikeye veya acil duruma karşı hayatta kalmak için hazırlık yapma hareketidir.

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

En iyi 20 hayatta kalma filmi listemizde bulunan hayatta kalma mücadelesi içerikli filmler IMDB puanına göre listelenmiştir.

The Snow Walker / Karda Yürüyen

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

En iyi hayatta kalma temalı filmlerin ilki olan Karda yürüyen, Bir çiftin uçak kazası sonucu Alaska’nın vahşi ortamına düşerek, medeniyetten kilometrelerce uzakta verdikleri yaşam mücadelesini anlatıyor.

Kanada’da yaşayan ve eski püskü bir uçakla mal taşımacılığı yapan birisinin yolu eskimo bölgesine düşer. Orada hasta bir kızı hastaneye götürmesi karşılığında yerlilerden bir şeyler alır. Ancak uçak yarı yolda düşer ve Eskimo kız bir yandan yaşamda kalma mücadelesi verirken bir yandan da doğayı da tanıdığı için her iksini de hayatta tutmaya çalışır.

IMDB: 7.4

Yapım Yılı :2003

Oyuncular : Barry Pepper, Annabella Piugattuk, James Cromwell

Nordwand / Kuzey Yamacı

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Almanya, 1936 yazı: Çocukluk günlerinden beri arkadaş olan Toni ve Andi özellikle bir dağla, “ölü taraf” olarak da bilinen kuzey tarafı daha fethedilmemiş Eiger Dağı’yla ilgilenmektedir. İki arkadaş hala yapabileceklerine ikna olmuştur ve eğer başarırlarsa yalnızca özlemini duydukları toplumsal takdiri kazanmakla kalmayacaklar,

Olimpiyat altın madalyasına da göz kırpacaklardır.Kuzey tarafının yamacındaki hazırlıkları sırasında Toni’nin sevdiği ilk kadın Luise’le karşılaşırlar. Bir gazeteci olan Luise, sadık Nazi muhabiri Arau’yla birlikte Toni ve Andi’nin denemelerini haber yapmak için buradadır. Aralarındaki ateş yeniden alevlenmiştir, ama Luise Arau’ya karşı da bir çekim hissetmektedir.

IMDB: 7.4

Yapım Yılı : 2008

Oyuncular :  Benno Fürmann, Florian Lukas, Johanna Wokalek

So Weit Die Füße Tragen /  Ayaklarımın Beni Taşıdığı Yere Kadar

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

II. Dünya savaşı sırasında asker olan Clemens Forell, savaş suçlusu olarak Sibirya’nın doğusundaki çalışma kampına yollanır. 4 yıl kadar orda kaldıktan sonra (1949) karısına ve çocuklarına dönmek için kamptan kaçmaya çalışır. Kimi zaman trenle, botla ama çoğunlukla yürüyerek doğadan ve insanlardan kaynaklanan tehlikelerle dolu bu yolculuğunda asla bir sonraki adımının son olmadığını bilmeyerek tek amacı ailesine yuvasına dönmektir.

IMDB: 7.4

Yapım Yılı : 2001

Oyuncular :  Bernhard Bettermann, Iris Böhm, Anatoliy Kotenyov

Nine Lives / Dokuz Canlı

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

En iyi 20 hayatta kalma filmi olan Nine Live , II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşir ve Jan Baalsruds’ın gerçek hikayesini, Kuzey Norveç kıyılarından gelen Alman ordusundan ve sınırdan nötr ülkeye İsveç’ten inanılmaz bir şekilde kaçışını anlatır.

IMDB: 7.5

Yapım Yılı : 1957

Oyuncular :  Jack Fjeldstad, Henny Moan, Alf Malland

Rabbit-Proof Fence / Çit

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Follow The Rabbit-Proof Fence romanından uyarlanan film 1930’lu yıllarda geçiyor. Avustralya’daki yerli halkı tamamen ortadan kaldırma amaçlı melez çocuklar ailelerinden koparılıp, uzak yerlerde köle kamplarına getirilir. Bu kampdan kaçmayı başaran 3 kız çocuğu özgürlüklerine kavuşabilmek için açlık, peşlerine düşen adamlar ve diğer tüm zorluklarla başa çıkmak zorundadırlar. Oldukça iç burkan film. Özellikle de yaşanılanların gerçek olduğunu bilmek insanı kahrediyor.

IMDB: 7.5

Yapım Yılı : 2002

Oyuncular : Everlyn Sampi, Tianna Sansbury, Kenneth Branagh

Train to Busan / Zombi Treni

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Sok-woo, yoğun iş temposundan dolayı sürekli kızını ihmal etmektedir. Doğum gününde kızının ısrarlarına dayanamayan Sok -woo, onu eski eşinin yanına götürmek için gönülsüzce Seul’den kalkıp Busan’a gidecek olan trene biner.

Tren kalkmak üzereyken, Güney Kore’yi etkisi altına alan yıkıcı bir zombi virüsünden etkilenen bir kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes, birer birer zombiye dönüşür. Sebebi belirlenemeyen virüs, tüm ülkeye yayılırken, hızla Busan’a yol alan trende de Sok-woo, kızı ve daha birçok yolcu amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişir.

IMDB: 7.5

Yapım Yılı : 2016

Oyuncular :  Yoo Gong, Yu-mi Jung, Dong-seok Ma

The Impossible / Kıyamet Günü

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Film, bir ailenin 2004’te yaşanan tsunami felaketindeki yaşama mücadelesini konu ediniyor. Çocuklarıyla beraber Tayland’a tatile giden Maria ve Henry çifti, otelin havuzunda keyifli vakit geçirirken korkunç seslerle birlikte üzerlerine gelen dalgalarla neye uğradıklarını şaşırırlar. Mutlak suretle izlenmesi gereken filmlerden birisi.

IMDB: 7.6

Yapım Yılı : 2012

Oyuncular :  Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland

Apollo 13

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Nasa’nın aya üçüncü insanlı iniş denemesi patlayan oksijen tankı nedeniyle yarıda kalır. Aya yapılması planlanan iniş bir kurtarma operasyonuna dönüşür. Gerçek bir hikayeye dayanması filmi diğer uzay filmlerinden ayırıyor.

IMDB: 7.6

Yapım Yılı : 1995

Oyuncular :  Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon

Die Fälscher / Kalpazanlar

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

2. Dünya Savaşı sırasında Alman hükümetinin çevirdiği kalpazanlık operasyonu anlatılıyor. Sahte para basabilen bir grup yahudi toplama kampında diğerlerine göre iyi şartlarda tutulur. Almanya sahte para basarak diğer ülkelerin ekonomisini çökertmek ister. Yahudiler bu iş için hevesli olmasalar da, daha fazla yaşayabilmek için başka şansları yoktur.

IMDB: 7.6

Yapım Yılı : 2007

Oyuncular :  Karl Markovics, August Diehl, Devid Striesow

127 Hours / 127 Saat

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

En iyi 20 hayatta kalma filmi listemizde bulunna ve Gerçek bir öyküye dayanan film bir kaya parçasına sıkışıp kalan dağcıyı konu alıyor. Kolu yerin metrelerce altında bir kayaya sıkışıp kalan Aron, aç, susuz bir yaşam mücadelesi verecektir.

IMDB: 7.6

Yapım Yılı : 2010

Oyuncular : James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mar

Walkabout / Sonsuz Çöl

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Nicolas Roeg tarafından yönetilen “Walkabout”, James Vance Marshall’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmış olan 1971 yapımı bir film. Filmde, babalarının ölmesi üzerine Avusturalya’nın ıssız bir çölünde yalnız kalan iki kardeşin hayatta kalma mücadeleleri ve bu sırada onlara yardım eden Aborjin bir çocukla olan ilişkileri anlatılmaktadır. Gelenekleri gereği hayatta kalıp kalamayacağı sınanmak üzere ıssız çöle gönderilen bu Aborjin çocuk ile talihsizlik sonucu çölün ortasında kalan iki kardeşin iletişimi, ancak insanlığın ortak dilini keşfetmeleri halinde mümkün. Özellikle modern insana yönelik başarılı hicivleri ile dikkat çeken film, macera yaşamak isteyen sinefiller için biçilmiş kaftan.

IMDB: 7.7

Yapım Yılı : 1971

Oyuncular :  Jenny Agutter, David Gulpilil, Luc Roeg

Deliverance / Kurtuluş

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Dört arkadaş Georgia nehrine kanolarıyla biraz haftasonu hareketi için gelirler. Amaçları biraz eğlenmek, macera yaşamak ve şehirden uzaklaşmaktır. Ancak içlerinden bazıları özellikle köylülerle alay eden bir tutum içindedirler. Hem hor gördükleri doğa hem de yöre insanlarının onlara unutamayacakları bir senaryo yazacağını kimse tahmin etmemiştir.

IMDB: 7.7

Yapım Yılı : 1972

Oyuncular :  Jon Voight, Burt Reynolds, Ned Beatty

Cast Away / Yeni Hayat

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

İşte en iyi 20 hayatta kalma filmi listemizde bulunan favori filmin.

Chuck Noland, kişisel ve iş yaşamını saatin akışına göre kurmuş bir sistem mühendisidir. Chuck’ın son derece titizlikle yürüttüğü bu dakik düzen beklenmedik bir uçak kazası sonunda ansızın kesintiye uğrar. Büyük Okyanus’taki ıssız bir bölgede bulunan küçük bir adaya sağ olarak çıkmayı başaran Chuck burada tek başına ilginç bir yaşam mücadelesi vermeye başlar. Burada, şehir hayatındaki kimliğinden tamamen uzaklaşmış ve alışkanlıklarının hiçbir işe yaramadığını görmüştür. Üstüne üstlük bu ıssız adada onu inanılmaz zorluklar ve tehlikeler de beklemektedir.

Mesleği gereği sorunlarla mücadele etme ve onları çözüme kavuşturmayı başarıyla yürütmüş bir kişi olarak burada da karşısına çıkacak her türlü güçlük ve sorunla başa çıkma mücadelesi vermeye başlar. En büyük sorunu ise gerçek yalnızlığın kendisinde yaratmaya başladığı duygusal zorluklardır.

IMDB: 7.7

Yapım Yılı : 2000

Oyuncular :  Tom Hanks, Helen Hunt, Paul Sanchez

Apocalypto

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Güçlü Maya Krallığı, gittikçe yayılan şehirler kurarak, gökyüzünü delen piramitler yaparak ve olağanüstü kültürel ve bilimsel başarılar elde eden etkileyici gelişmiş bir toplum inşa ederek Amerika’da 1000 yıldan fazla bir süre hüküm sürdü. Ondan sonra, tarihin ışıltısı içinde, bu dünya çöktü. Bütün bunlardan geriye kalan ormanlarla kaplı birkaç piramit ve boşuna umut veren bir gizem oldu.

IMDB: 7.8

Yapım Yılı : 2006

Oyuncular :  Gerardo Taracena, Raoul Max Trujillo, Dalia Hernández

Life of Pi / Pi’nin Yaşamı

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

 En iyi 20 hayatta kalma filmi listemizde bulunan Pi’nin Yaşamı filmi bir deniz kazasından kurtulan genç Pi’nin macera ve keşif dolu destansı yolculuğunu anlatıyor.

Filikadaki macerasında ona eşlik eden bir Bengal kaplanı ile birlikte hayatta kalma mücadelesi verir.

IMDB: 7.9

Yapım Yılı : 2012

Oyuncular :  Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain

Letters from Iwo Jima / Iwo Jima’dan Mektuplar

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Iwo Jima’ya gönderilen Japon askerleri, büyük olasılıkla geri dönmeyeceklerini biliyorlardı. Bu askerlerin arasında; yeni doğan kızını görmekten başka bir isteği olmayan fırıncı Saigo (Kazunari Ninomiya); becerisi ve onuruyla dünyaca tanınan Olimpiyat şampiyonu binici Baron Nishi (Tsuyoshi Ihara); idealizmi henüz savaş sınavından geçmemiş eski bir askeri polis olan genç Shimizu (Ryo Kase) ve teslim olmaktansa intiharı yeğleyebilecek katı bir asker olan Teğmen Ito (Shidou Nakamura) vardı.

IMDB: 7.9

Yapım Yılı :2006

Oyuncular :  Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Tsuyoshi Ihara

The Revenant / Diriliş

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

 En iyi 20 hayatta kalma filmi listemizde bulunan The Revenant / Diriliş filmi, senaryosu Michael Punke’nin 2002’de yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanarak yönetmen ve senarist Mark L. Smith tarafından yazılmıştır. Senaryo sınır sakini Hugh Glass ‘ın (1780-1833) hayatından esinlenilmiştir.

1823’te keşfedilmemiş vahşi doğanın içinde kürk avına çıkan efsanevi avcı Hugh Glass, acımasız bir ayı saldırısına uğrar. Tüfeği ulaşamayacağı yerdedir ve ayının güçlü pençeleri karşısında çaresizdir. Neyse ki ayı bir süre sonra onu bırakır ama bu saldırı sonucu ağır yaralanmıştır. Avcı ekibi onu ölüme terk edince, Glass kendi avında neredeyse bir avcı konumuna düşmüştür. Vahşi arazide eve dönüş yolunu bulmak için hayatta kalma becerilerini kullanarak yaralı bir biçimde ilerler. Bir yandan da intikam ateşiyle yanıp tutuşmaktadır.

IMDB: 8.0

Yapım Yılı : 2015

Oyuncular : Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter

The Martian / Marslı

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde beklenmedik bir anda şiddetli bir fırtına baş gösterir. Bu fırtına sırasında kopan ağır metal bir alet Mark Watney (Matt Damon) isimli astronota  çarpar ve Mark’ı sürükler. Diğer astronotlar görüş mesafesini azaltan fırtınanın etkisiyle Mark’ı bulamayınca onun öldüğünü düşünürler ve Mars’tan ayrılırlar. Aslında çarpan parçadan kopan bir cisim Mark’ın kıyafetini delip vücüduna saplanmıştır. Biriken kan ve saplanan bu cisim Mark’ın astronot elbisesindeki noktaları kapatır ve Watney şans eseri hayatta kalır. Uyandığında ise Mars’ta kendisini yapayalnız bulur.

IMDB: 8.0

Yapım Yılı : 2015

Oyuncular :  Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig

Into the Wild / Özgürlük Yolu

En iyi Hayatta Kalma Filmleri

Okulunun gözde öğrencisi Christopher McCandless, 1990 yılında mezun olduktan sonra biriktirdiği 24.000 doları bir vakfa bağışlar ve hayatının seyahatine çıkmaya hazırlanır. Orta gelirli bir ailenin oğlu olan Christopher’ın en büyük amacı Alaska’ya giderek oradaki vahşi doğayla iç içe yaşayabilmektir. Christopher çıktığı yolda hayatını değiştirecek birbirinden ilginç karakterle karşılaşacaktır.

IMDB: 8.1

Yapım Yılı : 2007

Oyuncular : Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

Touching the Void / Boşluğa Dokunmak

En iyi 20 Hayatta Kalma Filmi

En iyi 20 hayatta kalma filmi listemizde tanıtacağımız son ve 1 numaradaki film olan Touching the Void / Boşluğa Dokunmak 1985 yılında iki genç ingiliz dağcının daha önce hiç kimsenin tırmanmayı başaramadığı Peru’daki Siula Grande zirvesine tırmanmaya çalışırken başlarına gelen akıl almaz kazanın gerçek hikayesini anlatıyor.

1985 yılında iki İngiliz genç dağcı Joe Simpson ve Simon Yates, o zamana kadar hiçkimsenin tırmanmayı başaramadığı Peru’daki Siula Grande zirvesine tırmanmaya çalışır. Ancak işler yolunda gitmez ve her ikisi için de bu tırmanış tam bir hayatta kalma mücadelesine dönüşür. Gerçek bir olaydan sinemaya aktarılan ve olayı yaşayan kişilerle yapılan röportaja dayanan belgesel film, bir insanın tüm zorluklara rağmen hayata tutunuşunu ve mücadele azmini oldukça iyi bir şekilde yansıtıyor.

IMDB: 8.1

Yapım Yılı : 2003

Oyuncular :  Simon Yates, Joe Simpson, Brendan Mackey

Bir cevap yazın