«

Merhaba film severler. En iyi filmleri derlediğimiz sitemizdeki yazılarımıza soluksuz izleyeceğiniz en iyi 15 macera filmi listesi ile devam ediyoruz.

En iyi 15 Macera Filmi

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü / The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.9

Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

En iyi macera filmleri listemizde ilk sırada Yüzüklerin efendisi serisinin son filmi var.

Yüzüklerin Efendisi son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor. Türkçe basımının ilk iki kitabı Yüzük Kardeşliği ve İki Kule, bu ilginin evrenselliğini kanıtladı.

Gandalf ve arkadaşları yeni savaş meydanının Gondor olacağını öğrenir. Gerçek Kral Aragorn’dur ve Kral tahta çıkıp tüm Orta Dünya’yi birleştirmeden Sauron orayı yıkmak ister. Fakat Kral Theoden bir önceki savaşta Gondor’un onların yardımına gelmemesi üzerine o da yardıma gitmek istemez. Bunun üzerine Gandalf yanına Pippin’i de alıp Gondor’a yola çıkar.

Gondor’a geldiğinde pek de sıcak karşılanmaz. Kral büyük oğlu Baromir’in öldüğünü öğrenmiş, dahası gerçek kral Aragorn’un geldiğini duymuştur. Bu yüzden savaşı görmezden gelir ve yardım ateşini yakmaz. Bunun üzerine Gandalf Pippin’i kullanarak gizliden yardım ateşini yakar ve tüm güçleri Gondor’a çağırır.

Baslangıç / Inception (2010)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.8

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page

En iyi 15 macera filmi listemizdeki 2.ci sırada bulunan film Leonardo DiCaprio’nun başrolünde olduğu harika bir film olan Inception – Başlangıç.

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır.

Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği / The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.8

Oyuncular: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom

İyiyle kötü arasındaki mücadelenin epik bir anlatımı olan filmde, muazzam bir sorumluluğu üstlenmek zorunda kalan ve barışçı bir Hobbit olan Frodo Baggins’in destansı serüveni işleniyor.

Kendisine, pek çok gücü olan Tek Yüzük teslim edilen Frodo’nun Orta Dünya’dan geçerek Mordor topraklarına ulaşması ve yüzüğü, yapıldığı yer olan Hüküm Dağı’nın alevlerinde yok etmesi gerekmektedir.

Tek Yüzük asırlarca kayıp olarak kalmıştır ve Karanlıklar Efendisi Sauron’un “zalimliğini, kötü niyetini ve tüm yaşama hükmetme arzusunu” içinde barındırmaktadır.Yolculuğu sırasında, Frodo’ya dokuz üyeden oluşan ‘Yüzük Kardeşliği’ eşlik etmektedir.

İyi bir büyücü ve Frodo’nun akıl hocası olan Boz Gandalf (Ian McKellen), Aragorn, Gondor’un müstakbel kralı ve asil bir savaşçı olan Aragorn (Yolgezer olarak da bilinir-Viggo Mortensen), Gondor’un ateşli askerlerinden Boromir (Sean Bean), balta kullanma ustası olan cüce Gimli (John Rhys-Davies), usta okçu Legolas (Orlando Bloom), ve Hobbitler Samwise Gamgee (Sean Astin), Peregrin Took (Billy Boyd) ve Meriadoc Brandybuck (Dominic Monaghan).

Karanlıklar Efendisi Sauron’un karanlık savaşçıları Orklar, mağara trolleri ve kötü büyücü Ak Saruman (Christopher Lee) tarafından toplanan Goblin’ler tarafından amansızca takip edilen Yüzük Kardeşleri, yüzüğün sınırsız tahrik gücüne direnmek zorundadırlar.

Yıldız Savaşları: İmparator / Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.8

Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher

Yeni Bir Umut’un sonundaki Yavin Savaşı’ndan 3 yıl sonra, İsyan Güçleri’nin üç kahramanı Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia Organa Darth Vader ve İmparatorluk güçleri tarafından aranmaktadır.

Sonunda İmparatorluk Donanması Galaksinin bir ucundaki Hoth buzul gezegeninde üst kuran asi ittifakının yerini tespit eder.

Darth Vader komutasındaki İmparatorluk ordusu asileri ablukaya alır.

Asiler ciddi kayıplarla Buzul gezegeninden kaçmayı başarırlar fakat Millenium Falcon gemisindeki Han ve Leia İmparatorluk tarafından galaksi boyunca takip edilir.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule / The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.7

Oyuncular:  Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (İngilizce: The Lord of the Rings: The Two Towers), J. R. R. Tolkien’nin Yüzüklerin Efendisi: İki Kule adlı kitabından uyarlanmış ve Peter Jackson tarafından yönetilmiş 2002 yılında gösterime giren fantazi filmidir

Yüzüklerin efendisi serisinin ikinci filmi olan İki Kule’de Sauron ve ordusu gitgide büyürken Orta Dünya’nın büyük bir kısmı karanlığın hükmü altına girmektedir. Bir maia ve Gandalf’ın üstü olan Saruman, Sauron’a biat etmeye başlamış ve Frodo ile yüzüğü yakalaması için güçlü ork türü Uruk Hai’lerden oluşan bir ordu kurmuştur.

Bu sırada ilk filmin ardından Yüzük Kardeşliği Boromir’in ölümünün ardından Uruk Hai saldırısıyla dağılmıştır. Sam ve Frodo yüzük ile birlikte Mordor’a doğru yola çıkarken, Merry ve Pippin Uruk Hai’ler tarafından yakalanmış. Aragorn, Legolas ve Gimli ise onların peşine düşmüştür. Saruman güçlü düşmanlarından Rohanlılara saldırıya hazırlanırken, kader kardeşliğin bir kısmını düşmekte olan halka gönderecek ve büyük bir savaş başlayacaktır. Yüzüğün kaderi ise Frodo, Sam ve yeni tanışacakları yol arkadaşları Smeagol’ün elindedir.

J.R.R. Tolkien’ın romanından uyarlanan Yüzüklerin Efendisinin ikinci filminin yönetmenliğinde Peter Jackson yer alırken, filmin oyuncu kadrosunda Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Cate Blanchett, Orlando Bloom, Christopher Lee, Andy Serkis, Karl Urban ve Liv Tyler yer alıyor.

Yıldızlararası / Interstellar (2014)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB :8.6

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain

En iyi macera filmleri listemizde bulunan Yıldızlararası / Interstellar filmi, Kip S. Thorne’nun evrende ‘Solucan Delikleri’nin gerçekten var olduğu ve bu sayede zamanda yolculuğun mümkün olabileceği teorisinden ilham alınarak yaratılmıştır.

Nolan’ın uzay-zaman kavramını bilimsel bir açıdan irdeleyen filmi, dünyanın artık insanların yaşamı için elverişli olmadığı bir dönemde küçük ve gizli bir örgüt olarak faaliyetlerini sürdüren NASA’nın, uzayda keşfettiği solucan deliğinin ardındaki yeni galakside yaşam arayışına çıktığı yıldızlararası yolculuğu konu ediniyor.

Dünya üzerindeki yaşamımız sona ererken, bir grup araştırmacı insanlık tarihinin en önemli görevini üstlenirler; Bulunduğumuz galaksinin ötesine yolculuk ederek insanlığın, yıldızların ötesinde yaşamını sürdürmesinin mümkün olup olmayacağını keşfe çıkarlar.

Teknik bilgisi ve çok becerikli Cooper, mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; hayattaki tek amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan dede Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir..

Yıldız Savaşları / Star Wars (1977)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.6

Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher

 Seriler ile ilgili bilmeniz gereken en önemli karakterlerin başında Padmé Amidala, Anakin Skywalker, Darth Vader, Obi-Wan Kenobi, R2-D2, C-3PO, Yoda, Han Solo, Qui-Gon Jinn, Count Dooku, Chewbacca, Luke Skywalker, Jar Jar Binks, Mace Windu geliyor.

Bu karakterlere Samuel L. Jackson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Liam Neeson, Christopher Lee, Harrison Ford ve daha bir çok başarılı isim hayat veriyor.

Geleceğe Dönüş / Back to the Future (1985)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.5

Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson

Marty Mcfly (Michael J. Fox), çılgın profesör (Christopher Lloyd) tarafından icat edilmiş plütonyumla çalışan bir zaman makinesiyle 1955’li yıllara geri giden 18’li yaşlarında tipik bir Amerikan gencidir.

Zamana yaptığı bu histerik ve sürprizlerle dolu yolculuğu sırasında Marty’nin geleceğe dönebilmek için garantilemek zorunda olduğu çok önemli bir şey vardır.

O da gelecekte bıraktığı anne ve babasını tanıştırıp, bir şekilde birbirlerine aşık olmalarını sağlamaktır.

Tüm zamanların en fazla gişe hasılatı yapmış filmlerinden birisi! Steven Spielberg zeka, hayalgücü ve bulaşıcı bir dehaya sahip, zaman sınırlamalarını aşan bu fantastic komediyi sunuyor.

Gladyatör / Gladiator (2000)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.5

Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen

En iyi 15 macera filmi listemizde başrolünü Russell Crowe’un üstelndiği harika bir film olan Gladyatör var.

Filmin konusu işe şöyle;Roma İmparatorluğu’na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır.

Fakat, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius ,Maximus’a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir.

Maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma’ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus’un tek amacı Commodus’u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.

Kutsal Hazine Avcıları / Raiders of the Lost Ark (1981)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.5

Oyuncular: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman

Yapımcılığını George Lucas, yönetmenliğini ise Steven Spielberg’in üstlendiği 1981 yapımı Raiders of the Lost Ark tam anlamıyla bir aksiyon ve macera filmi. Başrol olarak Indiana Jones karakterinde, Star Wars serisi ile altın dönemini yaşamış Harrison Ford’u görmekteyiz.

II. Dünya Savaşı’ndan önce geçen hikayade Naziler Kutsal Sandık’ı bulmak için bir ekip görevlendirmiştir ve bu ekibin başında Jones’un en büyük rakiplerinden Belloq bulunmaktadır.

Kutsal Sandık’ın içinde Musa’nın On Emir(Ten Commandments)’i yazılı olarak getirdiği tabletler bulunmaktadır. Bu sandığa sahip olan ordu yenilmez olacaktır. Amerikan Ordu’sundan gelen yetkililer sandığı Amerika’ya getirmesi için Indiana Jones’u görevlendirirler ve kahramanımız büyük bir mutlulukla yollara düşer.

Önce Nepal’e giden Jones eski sevgilisi Marion’dan Kutsal Sandık’ı bulmasına yardımcı olacak madolyonu alır. Daha sonra Jones ve Marion Mısır’a giderek kendilerini büyük bir serüvenin ortasında bulurlar.

Mukaddes Vazife / Das Boot (1981)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.4

Oyuncular: Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wennemann

1979 yılında çekilmiş 1981 yılında vizyona giren, İkinci dünya savaşında u 96 adlı tip 7 sınıfı alman U-boot mürettebatın konu alan film.

Propaganda unsuru taşımaz. Wolfgang Peterson yönetmenliğinde Almanca çekilen film yaklaşık 6 saatir.

Savaşta Alman denizcilerin hayatlarını içinde bulundukları psikolojik durumu görsel bir anlatış biçimiyle dile getirmektedir.

1980’deki galasında zamanın ünlü isimleri filmi sonunda Wolfgang Petersonu ayakta alkışlamıştır. Diğer savaş filmlerinde olmayan savaşın insancıl boyutunu ortaya çıkartmıştır.

Soysuzlar Çetesi / Inglourious Basterds (2009)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.3

Oyuncular: Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth

En iyi 15 macera filmi listemizde bulunan Soysuzlar Çetesi filimin konusu şöyle.

Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla bilinen Raine’ın grubu, Nazi Almanyasının önde gidenlerine zarar verme misyonunu üstlenmiştir.

II. Dünya savaşı döneminde Fransa’da geçen filmde bir yanda Yahudi’leri yakalamaya çalışan Nazi komutanlar, diğer taraftan Nazilere karşı bir araya gelmiş soysuzlar çetesi. Ailesi katledilen Shosanna’nın kaçarak Paris’e gelmesi ve burada yeni bir kimlikle hayatına devam etmesi ile Teğmen Raine’ne ile ortak planladıkları ve yollarının kesiştiği bir hikayeyi konu almaktadır.

Teğmen Raine ve Soysuzların Çetesi, yakaladıkları Nazi askerlerini akıl almaz yöntemlerle öldürerek Nazi askerler arasında nam salmışlardır. Nazi askerleri tarafından her birinin lakabı bilinmektedir. Aynı zamanda Nazi askerlerinin de gerçekleştirdikleri başarılara göre lakapları vardır.

Aykırı yönetmen Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, başrollerini ise Brad Pitt ve Diane Kruger’ın paylaştığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

Batman Başlıyor / Batman Begins (2005)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.3

Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Ken Watanabe

Gotham’ın koruyucusu Batman, modern zamanlarda beşinci kez sinemaya dönüyor. Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği bu filmde daha önce anlatılmış olan öykülerden farklı olarak bu kez yarasa adamın kariyerine ilk başladığı yıllar konu alınıyor.

Ailesinin öldürülmesinin ardından muazzam bir servetin sahibi olsa da, büyük hayal kırıklığı yaşayan Bruce Wayne (Christian Bale), adaletsizlikle savaşmanın yollarını bulmak, ve güçsüzleri korkuya boğanlara gözdağı vermek amacıyla dünyayı dolaşır.

Wayne bir süre sonra Gotham’a dönerek, diğer kimliğini ortaya çıkarır: Gücünü, aklını ve yüksek teknoloji ürünü araçlarını, şehri tehdit eden kötü güçlere karşı kullanan maskeli Batman’i.

Arabistanlı Lawrence / Lawrence of Arabia (1962)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.3

Oyuncular: Peter O’Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn

Lawrence of Arabia 1962 yapımı Oscarlı film. T. E. Lawrence’ın hayatını konu almaktadır. Filmin yönetmenliğini David Lean, yapımcılığını Sam Spiegel yapmıştır.

T.E. Lawrence (Peter O’Toole), Kuzey Afrika’da konuşlanmış İngiliz ordusunda görevli genç bir teğmendir. İstihbarat bölümünün harita kısmındaki pozisyonundan mutsuz olan Lawrence, bugün Suudi Arabistan olan bölgede araştırma görevi teklif edilince heyecanla kabul eder.

Bölgede savaşmakta olan Arap ordusunun komutanı olan Prens Feisal’ı (Alec Guinness) gözlemlemekte olan Lawrence, bir süre sonra bölgede kalarak Prens’e yardım etmeye karar verir.

Tarihin en ünlü casuslarından biri olan Lawrence, Araplar’ı Osmanlılar’a karşı kışkırtıp, Arap topraklarına batılı medeniyetlerin girmesine ön ayak olmuştu.

O dönemin tarihinde önemli yeri olan T.E. Lawrence’ın anılarından gazeteci Jackson Bentley’in araştırmalarıyla sinemaya aktarılan Arabistanlı Lawrence, 1963 yılında 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, en iyi film ve en iyi yönetim dalları başta olmak üzere 7 dalda ödüle layık görülmüştü.

2001: Uzay Yolu Macerası / 2001: A Space Odyssey (1968)

En iyi 15 Macera Filmi

IMDB : 8.3

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester

En iyi 15 macera filmi listemizde bulunan son film 1968 yapımı 2001: Uzay Yolu Macerası / 2001: A Space Odyssey filmi.

2001: Bir Uzay Destanı (İngilizce: 2001: A Space Odyssey), 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilimkurgu filmidir.

Senaryosu Kubrick ve ünlü bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke tarafından kaleme alınmıştır.

İnsanlığın şafağında Afrika çölünde bir grup primat kavga etmektedir. Aniden beliren siyah bir taş bu maymun insanlardan birini esrarengiz bir şekilde etkileyerek bir kemiği silah olarak kullanmasını sağlar: İnsanın ataları ilk aleti bulunmuştur.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.