«

En iyi yabancı dizilere ayırdığımız sitemizde bu yazımızda korku dizisi severlerin izleyebileceği en iyi 15 korku dizisi hangileri bakacağız.

Korku filmleri her zaman sinemalarda iyi gişe yapmış filmlerdir. Korku türü tutkunu olup, izlenebilecek en iyi korku dizileri nelerdir diyenlere izlerken gerim gerim gerileceğiniz en iyi korku dizilerini bir araya getireceğiz.

En iyi 15 Korku Dizisi

Sizlere korku temalı En iyi diziler listesi hazırladık. İşte mutlaka izlemeniz gereken en iyi 15 korku dizisi tavsiyesi.

Penny Dreadful

En iyi 15 Korku Dizisi

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen Juan Antonio Bayona,  Coky Giedroyc,  James Hawes,  Dearbhla Walsh

Senaryo: John Logan

Yapımcı: Sam Mendes,  John Logan

Oyuncular : Josh Hartnett, Timothy Dalton, Eva Green

Viktorya dönemi Londra’sının karanlık sokaklarında geçen bu korku dizisi, Dracula, Frankenstein, Dorian Gray ve diğerlerinin iç içe geçen klasik hikayelerini anlatıyor.

Penny Dreadful’da, Edebiyat’ın ünlü ve korkunç karakterlerinden bazıları Dr. Frankenstein ve Frankenstein Canavarı, Dorian Gray ve Dracula’nın romanındaki ikonik karakterler de dahil olmak üzere Viktorya Londra’sında yer alacaklar. Dizi bu klasik korku hikayelerini bir araya getirecek ve karakterlerin canavar yönlerini kavramalarını anlatacak. Dizi “Psikolojik Gerilim” olarak tanıtılıyor. Öncelikle Josh Hartnett, Eva Green ve Timothy Dalton’ın dizide yer aldığını yazayım. Sadece bu isimler bile konuya bakılmaksızın ilginizi çekecektir. Tabi ki sadece bu kadar değil. Dr Who dizisinden tanıdığımız Billie Piper, bir çok yapımda yab rol olarak görülen 20 yıllık tecrübe Helen McCrory, yine bir çok diziden yüzünü anımsayacağınız Rory Kinnear dizide yer alan isimler.

American Horror Story

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen: Ryan Murphy,  David Semel,  Alfonso Gomez-Rejon,  Bradley Buecker

Senaryo:Ryan Murphy,  James Wong,  Jennifer Salt,  Jessica Sharzer,  Tim Minear,  Brad Falchuk

Yapımcı: Ryan Murphy,  Brad Falchuk

Oyuncular :Lady Gaga, Kathy Bates, Angela Basset

Ödüller:Mini dizi en iyi kadın oyuncu (66. Emmy Ödülleri-2014),En iyi kadın oyuncu – mini dizi (73. Altın Küre Ödülleri-2016)

Her bir sezonu başka bir hikayeyi konu alan American Horror Story, ilk sezonunda lanetli bir ev üzerinden ilerleyerek, bizi bu evin zaman içindeki sakinleri ile tanıştırdı. 2. sezonda ise hikayenin odağında bir akıl hastanesi var. Bu kez yıllar öncesine gidecek ve bu akılalmaz hastanede yaşananlara tanık olacağız..

The Walking Dead / Yürüyen Ölüler

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Frank Darabont,  Ernest R. Dickerson,  Guy Ferland,  Johan Renck,  Michelle MacLaren,  Gwyneth Horder-payton

Senaryo:Frank Darabont,  Robert Kirkman,  Tony Moore

Yapımcı: Tom Luse,  David Alpert

Oyuncular : Andrew Lincoln, Norman Reedus, Melissa McBride

 The Walking Dead/Yürüyen Ölüler bir çatışmada yaralandıktan sonra kendine gelen ve dünyayı yaşayan ölülerin ele geçirdiğini gören bir kasaba şerifinin hikayesini anlatıyor.

Ailesini bulmak için büyük şehire gidiyor fakat burada durumun kendi kasabasınınkinden de kötü. Yine de ailesini ve hayatta kalan birkaç kişiyi daha bulmayı başarıyor.Yürüyen Ölüler başkahramanının tüm zayıflıklarını ve insani yönleri göstermeye çalışan, yan karakterlerinin hikayelerine de olabildiğince eğilen, iyi yazılmış, dramatik derinliğe sahip sıkı bir film tadında.

Hemlock Grove

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı7.2

Yönetmen: Eli Roth,  David Semel,  Deran Sarafian,  T.J. Scott,  David Straiton

Senaryo: Lee Shipman,  Brian McGreevy,  Daniel Paige,  Mark Verheiden

Yapımcı: Eli Roth,  Eric Newman

Oyuncular :Famke Janssen, Bill Skarsgård, Landon Liboiron

Pennsylvania’nın küçük bir kasabasında genç bir kızın parçalanmış halde bulunan cesedinin sorumlusu olarak bir kurt adamın görülmesi, kasabada büyük korku yaratır. Katili bulmak için yola koyulan Roman, aynı zamanda cinayetin şüphelilerinden de biridir.

Cabin Fever, Hostel, Hostel: Part II ve The Last Exorcism gibi bir çok yapımla korku fanlarının yakından tanıdığı bir isim olan Eli Roth’un yapımcı ve yönetmen olarak imza attığı dizi 13 bölümden oluşuyor. Netflix’de yayınlanacak olan dizi Brian McGreevy’nin romanından uyarlanmış.

Supernatural / Doğaüstü

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 8.5

Yönetmen: Robert Singer,  Kim Manners,  David Nutter,  Steve Boyum,  Charles Beeson,  Mike Rohl,  J. Miller Tobin,  Philip Sgriccia,  Peter Ellis

Senaryo: Eric Kripke,  Sera Gamble,  John Shiban,  Terri Hughes,  Ron Milbauer,  Richard Hatem,  Raelle Tucker,  Ben Edlund,  Cathryn Humphris,  Jeremy Carver,  Matt Witten

Oyuncular :Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver

Daha çocukken, annelerini gizemli ve şeytani bir güce kurban veren iki kardeş… Birisi babasıyla karanlık güçlere karşı savaşmayı, diğeri sakin bir hayatı seçmiştir. Babalarının kaybolduğu gün ikisi için de yeni bir dönem başlar.inanılmaz gerilim ve fantastik maceralar onları beklemektedir.

Masters of Horror / Korkunun Ustaları

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 7.6

Yönetmen: John Carpenter,  Dario Argento,  Takashi Miike,  Tobe Hooper,  Joe Dante,  Larry Cohen,  John Landis,  Mick Garris,  William Malone,  John McNaughton,  Don Coscarelli,  Stuart Gordon,  Lucky McKee

Yapımcı: Mick Garris,  Keith Addis

Oyuncular : Karen Elizabeth Austin, J. Winston Carroll, Miho Ninagawa

Masters of Horror, yani “Korkunun Ustaları” adını taşıyan diziye, birer saatlik korku filmlerinden oluşan bir proje olarak bakılabilir. Eski “Alacakaranlık Kuşağı” öyküleri tadında her “bölüm”de ayrı bir hikaye anlatılıyor, bu öykü o bir saat içinde başlayıp bitiyor ve her “bölüm” korku sinemasının kalburüstü bir ismi tarafından çekiliyor.

Bu filmlerin çoğu “Clive Barker”, “Stephen king”, “Edgar Allan Poe” ve “H.P.Lovecraft” öykülerinden uyarlanmış. Ve çoğunun da yönetmeni korku sinemasının duayeni olan yönetmenler. Argento’dan Carpenter’a, Tobe Hooper’dan Takashi Mikee’ye kadar çok ünlü yönetmenlerin 13 filmlik dev projesinin ilk sezonu 2005 yılında izleyisiyle buluşmuştu.

From Dusk Till Dawn: The Series

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 7.0

Yönetmen: Robert Rodriguez,  Joe Menendez,  Eduardo Sánchez

Senaryo: Quentin Tarantino,  Robert Rodriguez,  Robert Kurtzman,  Matt Morgan,  Juan Carlos Coto,  Marcel Rodriguez

Yapımcı: Robert Rodriguez,  Joe Menendez

Oyuncular : D.J. Cotrona, Zane Holtz, Jesse Garcia

Texas’tan geçerken büyük bir soygun yapan Gecko kardeşler, bir rahip ile ailesini rehin alırlar. Meksika’ya kaçan kardeşler; buluşma için bir barın kapısını aşındırdıklarında, başlarına geleceklerden tamamen habersizdirler.

Dead Set

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 7.8

Yönetmen:Yann Demange

Senaryo: Charlie Brooker

Yapımcı: Charlie Brooker,  Angie Daniell

Oyuncular : Jaime Winstone, Liz May Brice, Beth Cordingly

Dead Set 5 bölümden oluşan mini bir korku dizisidir.Dizide, kahramanlarımız Big Brother (Biri Bizi Gözetliyor) evinde yaşayanlar vardır. Dışarda bulunan tüm insanlar ise yaratığa dönüşmekle meşguller. Tabi evin içindekiler hapis oldukları için bu durumu bilmiyorlar, sadece onlar ve bir kaç kişi daha bundan etkilenmemiş durumdadır.

Harper’s Island

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 7.5

Yönetmen: Sanford Bookstaver,  Craig R. Baxley

Senaryo: Ari Schlossberg,  Jeffrey Bell

Yapımcı: Jon Turteltaub,  Jeffrey Bell

Oyuncular :Elaine Cassidy, Christopher Gorham, Katie Cassidy

Bir grup aile ve arkadaşları tatil amaçlı bir adaya giderler. Ada’da bir düğüne katılmayı planlarlar. Adaya ulaştıklarında her şey istedikleri gibi giderken tatilleri kabusa dönüşür. Ada uzun zaman önce cözülmemiş cinayetlerle gündemdedir. Ama onlar bunu bilmiyordur. Eğlence devam ederken katil arkadaşlıkları test edip sırlar açıya çıkmaya başlayınca her gün birini öldürmeye başlar. Ada’da tek yaşayan onlar oldukları için herkez birbirinden şüphelenmeye başlar.

Bates Motel

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen:Tucker Gates

Senaryo: Robert Bloch,  Kerry Ehrin,  Anthony Cipriano

Yapımcı: Carlton Cuse,  Anthony Cipriano

Oyuncular : Vera Farmiga, Freddie Highmore, Max Thieriot

 Sapık (Psycho) filmini izleyip de Norman Bates ve annesinin arasındaki ilişkinin nasıl bulunduğu duruma geldiğini merak etmeyen yoktur. İşte bu yeni dizi, bizi bu meraktan kurtarmayı hedefliyor. Bates Motel izleyiciyi filmin öncesine götürerek, Norman Bates’in sapık olmadan önceki hayatına ışık tutacak.

Rosemary’s Baby / Rosemary’nin Bebeği

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 5.5

Yönetmen: James Wong,  Agnieszka Holland

Senaryo: James Wong,  Ira Levin,  Scott Abbott

Yapımcı: James Wong,  Robert Bernacchi

Oyuncular : Zoe Saldana, Patrick J. Adams, Carole Bouquet

Dizi 2 bölümden oluşan mini bir dizidir. Tanınmış bir aktör olmak için çabalayan Guy ve güzeller güzeli karısı Rosemary, yeni hayatlarına başlamak için eski bir binada mütevazi bir daire kiralarlar. Genç çiftin bu yabancı yere alışmalarındaki en büyük yardımcısı üst katlarında oturan yaşlı Castavet çifti olur.

Castavet çiftinin ‘fazlaca’ misafirperver olan tavırları güzel Rosemary’i şüphelere sürüklerken kocası Guy olan bitenin farkında değildir. Günden güne tedirginleşen ve şüpheleri kocası tarafından önemsenmeyen Rosemary gördüğü tuhaf ve korkutucu bir rüyayla derinden sarsılır. Rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını gören kadın gerçek hayatında da hamile kaldığında komşuların gizemi giderek artacaktır.

True Blood

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 7.9

Yönetmen: Alan Ball,  Marcos Siega,  John Dahl,  Michael Lehmann,  Daniel Minahan,  Scott Winant

Senaryo: Alan Ball,  Charlaine Harris,  Nancy Oliver,  Raelle Tucker,  Brian Buckner,  Alexander Woo,  Chris Offutt

Yapımcı: Alan Ball,  Nancy Oliver

Oyuncular : Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell

 Japonların;  true blood adıyla sentetik kan üretip piyasaya sürmeleri sonucu vampirlerle insanların içiçe yaşadığı bir dünya söz konusudur.Sookie Stackhouse ise büyükannesi ve abisi ile Louisiana’nın küçük bir kasabasında yaşayan, zihin okuma yeteneğine sahip genç bir garson kızdır. bir gün Sookie’nin çalıştığı bara Bill Compton adında bir vampir geliyor ve anında Sookie’nin ilgisini çekiyor.

The Strain

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 7.4

Yönetmen:Guillermo del Toro

Senaryo:Guillermo del Toro,  Regina Corrado

Yapımcı: Guillermo del Toro,  Gary Ungar

Oyuncular : Corey Stoll, David Bradley, Kevin Durand

 Oldukça sürükleyici yapısıyla sizi içine çekeceğine şüphe yok. Düşen bir uçakta sadece 4 kişi hayatta kalıyor. Fakat hayatta kalan bu 4 kişi, kana susamış birer yaratık gibi sağa sola saldırıyorlar. Bir şekilde vampire dönüşmüşlerdir ve bunları temizleyecek olan kişinin işi kolay olmayacak.

Salem

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 7.6

Yönetmen:Richard Shepard

Yapımcı: Brannon Braga,  Adam Simon

Oyuncular : Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel

17. yüzyıl Amerika’sında geçen dizi, İngiliz kolonilerin yaşadığı Massachusetts eyaletine bağlı Salem kasabasında kurulmuş Salem Cadı Mahkemeleri’nde yaşanmış gerçek olaylardan uyarlandı.

Teen Wolf / Genç Kurt

En iyi 15 Korku Dizisi

 

IMDB Puanı: 7.7

Yönetmen: Toby Wilkins,  Russel Mulcahy,  Tim Andrew

Senaryo: Jeff Davis

Yapımcı: Jeff Davis,  René Echevarria

Oyuncular : Tyler Posey, Holland Roden, Dylan O’Brien

Lise hayatının zorluklarına bir de kurtadam olmanın yükü eklenince Teen Wolf’un kahramanı Scott’ın hayatı komik olduğu kadar korkutucu olaylara sahne oluyor. 80’lerin unutulmaz filmi, yepyeni yorumuyla tekrar karşımızda.

Kuzey California’daki Beacon Hills’te yaşayan Scott McCall, öğrencisi olduğu lisenin sosyal hayatı pekte parlak olmayan gençlerinden biriyken, doğaüstü bir olay hayatını değiştirecek. Lise hayatının popülerlik basamaklarını tırmanmak için bir gereklilik olan spor konusundaki başarısızlığı, genç kahramanımızın kendine farklı uğraşlar aramasına neden oluyor.

Küçük bir banliyöde çalışan Scott, ormandaki bir cesetle ilgili söylenti duyunca havanın kararmasını bekleyip, araştırmak için yola düşüyor. Araştırması kurtadama dönüşmesine yol açacak bir ısırıkla sonuçlanıyor.Gün geçtikçe yeni özellikler kazanan Scott’ın hayatı, spor becerisinden sosyalleşmesine kadar bir kurtadam olarak yepyeni bir boyuta taşınıyor.

Kahramanımız sık sık “Bu bir lanet mi yoksa bir armağan mı?” sorusuna cevap aramaya çalışırken yakın arkadaşı Stiles Stilinski, biricik aşkı Allison ve yeni akıl hocası Derek Hale’den destek alıyor.

Sizlere bu yazımızda korku dizisi severlerin izleyebileceği en iyi 15 korku dizisini tanıttık.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.