1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi 10 Yeşilçam Komedi Filmi

En iyi 10 Yeşilçam Komedi Filmi

Yeşilçam komedi Filmleri

En iyi Türk filmleri listelerini yayımlamaya devam ediyoruz. Bu sefer size defalarca izlense bile yüzünüzde tatlı bir tebesssüs bıraktıran en iyi 10 yeşilçam komedi filmi listesi hazırladık.

Biliyorsunuz dünyada en çok izlenen film türü komedidir.  Yeşilçam’daki birçok film bugüne kadar Türk izleyicisinin kalbinde taht kurmuştur.  Biz bu filmleri defalarca televizyonlarda izledik ama etkisinden hiç bir şey kaybetmediler.  Her defasında bizi güldürdüler, verdikleri aile havası ile içimizi ısıttılar.

En iyi 10 Yeşilçam Komedi Filmi

En iyi 10 Yeşilçam komedi filmi listemizi IMDB puanına göre sıraladık.

Mavi Boncuk

Yeşilçam Komedi Filmleri

En iyi 10 Yeşilçam komedi filmi listemizdeki ilk film Mavi Boncuk.

6 arkadaş Emel Sayın´ın çalıştığı bir gazinoya eğlenmeye ve yemek yemeye giderler. Ancak hesabı ödemek için yeterli paraları olmadığı için, kötü muamele görürler. Gazinonun sahibinden intikam almak için Emel Sayın´ı kaçırmaya karar verirler. Planlarını başarıyla uygulayan arkadaşlar, Emel Sayın´ı Münir Özkul´un evinin çatı katında gizlerler.

IMDB : 7.9

Yapım Yılı : 1974

Oyuncular : Emel Sayin, Tarik Akan, Zeki Alasya

Sakar Şakir

Yeşilçam Komedi Filmleri

Kayseri’de yaşayan ve sakarlığıyla çevresindekileri bıktıran Şakir’e İstanbul’da ölen amcasından büyük bir miras kalır.ve amcası Şakir’e gelmesi için Kayseri’ye telgraf çeker. Fakat amcası Şakir’i göremeden vefat eder.ama mirası paylaşmak istemeyen bir akrabası onu ortadan kaldırmak için planlar yapmaya başlar.

IMDB : 8.1

Yapım Yılı : 1977

Oyuncular : Kemal Sunal, Adile Nasit, Ali Sen

Şekerpare

Yeşilçam Komedi Filmleri

Film, bekçi ile evlatlığını evlendirmek isteyen bir komiserin hikâyesini anlatmaktadır. Ziver yardımcısı Hurşit ile birlikte Galata’da haraç toplayan bir başkomiserdir. Bekçi Cumali dürüstlüğü yüzünden İstanbul’a sürülür. Ziver’i de kendisi gibi dürüst zannederek ona bağlanır. Bu arada evlatlığı Peyker’i hamile bırakan Ziver ise olayı örtbas etmek için kızı evlendirecek birini aramaktadır. Cumali’nin kendisine bağlılığını görünce Peyker’i onunla evlendirmek karar verir. Ancak Cumali’nin geneleve gitmesi Ziver’in plânlarını altüst eder.

IMDB : 8.1

Yapım Yılı : 1983

Oyuncular : Ilyas Salman, Sener Sen, Yaprak Özdemiroglu

Çiçek Abbas

Yeşilçam Komedi Filmleri

Çiçek Abbas (İlyas Salman), Şakir adında (Şener Şen) bir minibüsçünün yanında bir muavindir. Şakir çapkın, bencil ve yalancının tekidir. Abbas ise tam tersine saf biridir. Tek hayali minibüsçü olmak ve aşık olduğu ve patronunun da evlenmek istediği kızla evlenmektir. Bir gün bir minibüs hurdasını tefeciden borç isteyerek alır ve çalışarak borcunu öder. Bu sırada patronun ayrıldığı nişanlısı ile birbirlerine aşık olurlar. Şakir bunu hazmedemez ve bir gün Abbas`ın minibüsünün tekerlerini çalar. Minibüse mahallenin tefecisi el koyar. Şakir zorla Abbas`ın aşık olduğu kızla evlenmek için bastırır ve babası ekonomik durumu daha iyi olduğu için kızını ona verir. Nikah günü Şakir`in kızkardeşi (Ayşen Gruda) Abbas`a yardım eder ve Abbas sevdiği kızı nikah masasından kaçırır.

IMDB : 8.2

Yapım Yılı : 1982

Oyuncular : Ilyas Salman, Sener Sen, Aysen Gruda

Köyden İndim Şehire

Yeşilçam Komedi Filmleri

Filmde, buldukları defineyi bozdurmak için Ankara’ya giden dört kardeşin hikâyesi konu edilir.Tarlalarında altın bulan dört kardeş bunu herkesten gizler. Devletin haber alıp altınlara el koymasından korkarlar. Bu yüzden kuyumcu hemşerileri Ali Rıza’yı bulmak için Ankara’ya giderler. Kardeşlere evini açan Ali Rıza da altınları ele geçirmenin hesabını yapmaktadır. Kardeşler de altınları Ali Rıza’dan kurtarma derdindedir. Bu kovalamaca iki tarafın da hayal edemediği bir sona sürüklenecektir.

IMDB :8.4

Yapım Yılı : 1974

Oyuncular : Kemal Sunal, Meral Zeren, Zeki Alasya

Gülen Gözler

Yeşilçam Komedi Filmleri

Kalabalık ailesinin geçimini sağlamak için çok çalışmakta, cimriliği ve hilekarlığı ile zengin olmuş eski arkadaşı Yunus’un inşaatları için doğramacılık yapmaktadır. Kızlarının gönül ilişkilerinin hareketliliğinden habersiz bir şekilde, onlara münasip kısmetler bulmak ister.

Büyük kızı Fikret’e (Ayşen Gruda) âşık olan Vecihi (Şener Şen) sürekli olarak kapısını aşındırsa da kızını ona vermemekte direnir. Hikmet ise evin alt katındaki çırakların gözdesidir; bütün vaktini onlara oyunlar oynayarak geçirir. En düşkün olduğu kızı İsmet (Müjde Ar) Yunus’un oğlu Temel (Mahmut Hekimoğlu) ile evlenir

IMDB : 8.6

Yapım Yılı : 1977

Oyuncular :Münir Özkul, Adile Nasit, Halit Akçatepe

Züğürt Ağa

Yeşilçam Komedi Filmleri

Haraptar köyünün Ağası için yaşamı çekilmez kılan olayların başlangıcı bu olurken, kendi köylüleri tarafından dolandırılan Ağa çareyi köyü satılığa çıkarmakta bulur. Gözünü rant hırsı bürümüş siyasilere Haraptar’ı peşkeş çeken Ağa soluğu büyük şehirde alır. Ancak metropol yaşamı, şimdiye dek tanıdığı görkemli yaşantısında edindiği pratiklerle altından kalkılabilecek gibi değildir. Çoğu kez komik ve kimi zaman acıklı denemelerle hayatta kalma savaşı veren Ağa’yı karısı da terkettiğinde yanında sadece Kiraz kalıp ona destek verir.

IMDB : 8.8

Yapım Yılı : 1985

Oyuncular :Sener Sen, Erdal Özyagcilar, Nilgün Nazli

Kibar Feyzo

Yeşilçam Komedi Filmleri

Feyzo askerden döndüğünde ilk aşkı ve yıllardır sevdiği kadın olan Gülo’yu babasından istemeye karar verir. Gülo köyün ağası Maho Ağa’nın kızıdır ve Maho Ağa kızını en çok başlık parası verenle evlendirecektir. Bu aşamada Feyzo’nun rakibi Bilo’dur. Ancak türlü taktiklerle kızı almayı başaran Feyzo, başlık parasının yarısını verir. Diğer yarısı ise Ağa’ya yaptığı senetlerle ödenecektir. Eğer Feyzo senetleri ödemede başarısız olursa Ağa, kızını geri alacağını söyler. Korkuya kapılan Feyzo parayı denkleştirebilmek için büyük şehre göçer. Burada gördüğü medeni yaşam Feyzo’yu değiştirecek, köye döndüğünde birçok şeyi düzenleyip değiştirmesini sağlayacaktır.

IMDB : 8.7

Yapım Yılı : 1978

Oyuncular :Kemal Sunal, Sener Sen, Ilyas Salman

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

Yeşilçam Komedi Filmleri

Özel Çamlıca Lisesi’nin en ‘özel’ sınıfı olan Hababam Sınıfı’nın haşarı öğrencileri ‘sahte diplomalar’ yüzünden sınıfta kalmışlardır. Artık lise yaş haddinin son demlerine gelen öğrencilerin arasından Ferit’in bir çocuğu olmuştur. Ferit çocuğuna nasıl bakacağını bilemediği için çocuğu mecburen okula getirmiştir. Mahmut Hoca’nın sürekli olarak ağlayan bu bebeğin varlığını fark etmesi ise yalnızca an meselesidir.

IMDB : 9.0

Yapım Yılı : 1976

Oyuncular : Kemal Sunal, Münir Özkul, Semra Özdamar

Süt Kardeşler

Yeşilçam Komedi Filmleri

En iyi 10 Yeşilçam komedi filmi listemizdeki son filmimiz efsane Süt Kardeşler.

Filmde, Osmanlı zamanında bahriye eri olan Ramazan ve Şaban’ın maceraları anlatılır. Şaban bir gün sütannesi Melek’ten kendisini İstanbul’a davet eden bir mektup alır. Melek, konağa gelen Ramazan’ı sütoğlu Şaban zanneder. Ağabeyi Hüsamettin’den çekinen Melek, Ramazan’ın damadı olduğunu söyler. Evdeki yanlış anlaşılmalar devam ederken, ev halkı geceleri Gulyabani görmeye başlar.

Gulyabani korkusuyla ev halkı daha da yakınlaşır. Tam da bu sırada gerçek damat çıkagelir.

IMDB : 9.0

Yapım Yılı : 1976

Oyuncular :Kemal Sunal, Sener Sen, Halit Akçatepe

En iyi 10 yeşilçam komedi filmi listemiz bu kadar. Dilerseniz buradaki yazımızdan içinizi ısıtacak, dostluk, kardeşlik, dayanışma temalı, unutulmaz Yeşilçam’ın en iyi aile filmleri ‘nede bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap