1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi 10 Stephen King Filmi

En iyi 10 Stephen King Filmi

En iyi Stephen King Filmleri

En iyi 10 Stephen King filmi listemizde korku-gerilim-fantastik türünün ünlü yazarı Stephen King’in sinemaya uyarlanan en iyi filmlerini sıraladık.

“Korku-gerilim türünün en çok satan yazarı” unvanına sahip olan yazar Stephen King, 60‘dan fazla kitabı yayınlanmış dünyaca ünlü Amerikalı yazardır. Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2005 yılında sona erdie Dark Tower) serisi ile ünlüdür.

Kariyeri boyunca “Hayvan Mezarlığı”, “Kujo”, “Sadist” gibi birçok korku romanına imza atarak ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturan King’in, bunun yanında masalsı bir fantezi kitabı olan “Ejderha’nın Gözü” ve “Kara Kule” gibi eserleri en çok ilgi görenler arasındaydı.

King’in Yeşil Yol ve Esaretin Bedeli gibi eserleri beyaz perdeye uyarlanmış ve en iyi filmler arasında girmiştir.

Sizler için Stephen King’in sinemaya uyarlanan ve beğeni kazanan en iyi Stephen King filmlerini derledik…

The Green Mile  – Yeşil Yol

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB : 8.5

Yapım Yılı : 1999

Oyuncular : Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse

Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünümlü bir adamla tanışır. Ancak Coffey’in bu ürkütücü görünümünün altında oldukça saf bir ruh yatmaktadır.

The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB : 9.3

Yapım : 1994

Oyuncular: Tim Robbins , Morgan Freeman , Bob Gunton , William Sadler , Clancy Brown

Andy genç ve başarılı bir bankerdir. Karısı ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası alır. Shawshank Hapishanesi’nde her türlü kötü muameleyi yaşamaktadır. Fakat Andy hayata karşı iyimser bakışını kaybetmemektedir. Bu durum çevresindeki diğer mahkumların dikkatini çeker. Diğer mahkumlara parmaklıklar ardında bile özgür bir yaşam olabileceğini öğretir. Hapishanede yaptığı işler ve yardımlar sebebiyle bir çok kişi tarafından sevilen Andy’nin çalışmalarında en büyük yardımcısı arkadaşı Red’dir.

The Mist – Öldüren Sis

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB: 7.2

Yapım: 2007

Oyuncular: Thomas Jane , Marcia Gay Harden , Laurie Holden , Andre Braugher

Kasabaya sanki başka bir dünyadan gelmiş izlenimi veren tuhaf bir sis tabakasının çökmesi üzerine korku ve panik içinde süpermarkete sığınan kasaba halkı arasında David Drayton ve küçük oğlu Billy de vardır.Koyu ve kalın sis tabakasının içinde esrarengiz bazı yaratıkların pusuya yatmışçasına gizlendiğini ilk fark eden David olmuştur. Bu dünyaya ait olmayan öldürücü, korkutucu yaratıklardır bunlar… Kurtuluş ise marketteki herkesin hep birlikte hareket etmesine bağlıdır. Ancak insan doğası hesaba katılınca hep birlikte hareket edebilmeleri mümkün müdür?Markete sığınan kasaba halkının korkuya kapılarak paniklemesi üzerine mantık devre dışı kalırken David kendisini en çok neyin korkuttuğunu merak etmeye başlamıştır: Sisin içinde pusuya yatmış canavarlar mı, yoksa marketin içindeki, daha düne kadar arkadaşı, komşusu bildiği insanların sergilediği tutarsız davranışlar mı?

The Shining – Cinnet

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB: 8.5

Yapım: 1980

Oyuncular : Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Stephen King’in aynı isimli romanından usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye uyarlanan film; yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır.

Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır.

Doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğulları Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar.

Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar. Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.

Stand By Me – Benimle Kal

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB: 8.1

Yapım: 1986

Oyuncular: Wil Wheaton , River Phoenix , Corey Feldman , Jerry O’Connell , Kiefer Sutherland

Stephen King’in küçük bir romanından uyarlanan bu filmde, yazar (Richard Dreyfuss) kendi ve üç diğer arkadaşının yaşadığı macerayı ve kahramanlıklarını anlatıyor. Bu çocuklar, 1950’lerde Oregon ormanlığında kayıp bir çocuğun cesedini aramaya koyulurlar. Yol boyunca daha da yakınlaşan çocuklar birbirleri hakkında da çok şey keşfederler…

The Dead Zone – Ölüm Bölgesi

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB: 7.2

Yapım: 1983

Oyuncular: Christopher Walken , Brooke Adams , Tom Skerritt , Martin Sheen

Johnny Smith bir araba kazası ile girdiği komadan tam beş yıl sonra çıkar. Uykuda olduğu dönemde dünya şüphesiz çok değişmiştir. Fakat kısa sürede kendisinde de bazı önemli değişiklikler olduğunu fark eder. Smith bazı olayların ardından medyumluk özellikleri gösterdiğini fark eder. Bu yeni özelliğini bir cinayet davası için kullanmaya başlayınca da ürkütücü deneyimler yaşamaya başlar.

1408

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB: 6.8

Yapım: 2007

Oyuncular: John Cusack , Samuel L. Jackson , Mary McCormack , Jasmine Jessica Anthony

Mike Enslin buranın ve şimdinin dışında hiçbir gerçeklik olmadığını ispatlamaya çalışan bir adam. Başka bir hayat yok…. Tanrı yok… İkinci şanslar yok… Yoksa var mı?Korku ustası Stephen King’in tüyler ürpertici kısa filminden uyarlanmıştır.Ünlü korku romanı yazarı Mike Enslin (John Cusack) sadece kendi gözleriyle gördüğü şeylere inanır. Uyduruk perili evler ve mezarlıklarda geçen doğan üstü olayları kötüleyen bir dizi çok satan kitap yazdıktan sonra Enslin’in hayaletlerden uzak ve yalnız geceleri, yeni projesi için gittiği kötülüğüyle ün salmış Dolphin Otel’in 1408 numaralı odasında kalmaya başladığında değişmeye başlar.

Secret Windows – Gizli Pancere

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB: 6.6

Yapım: 2004

Oyuncular: Johnny Depp , John Turturro , Maria Bello , Timothy Hutton , Charles S. Dutton

Ünlü gerilim romanları yazarı Mort Rainey, yeni kitabı üzerinde çalışmak üzere göl kıyısındaki ıssız evine çekilmiştir. Karısından yeni ayrılmış olan Mort, bir türlü kafasını toplayıp çalışamamaktadır.Bir gün garip görünüşlü John Shooter adında bir adam ziyarete gelir. Adamın iddiasına göre Mort, onun bir kısa öyküsünü çalarak kendi imzasıyla yayınlatmıştır. Shooter’ın uyarıları kısa zamanda tehditlere dönüşünce, Mort bir özel dedektiften yardım ister. Tüm yardımlara rağmen Shooter’ın durdurulamaması, olayların çığrından çıkmasına yol açacaktır.Panik Odası’nın yazarı David Koepp, bir Stephen King romanını başarıyla senaryolaştırmış ve yönetmen koltuğuna da bizzat kendisi oturmuş. Oscar adayı Johnny Depp’e, Oscar ödüllü Timothy Hutton ve usta aktör John Turturro eşlik ediyor.

IT – O

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB: 6.9

Yapım: 1990

Oyuncular: Richard Thomas , Harry Anderson , Dennis Christopher , Richard Masur

Film, Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan 7 çocuğu ele alıyor. Bu yedi arkadaş okullarında dışlanan bir gruptur. Ancak en büyük sorunları bu değildir. Arkadaşlar bir yandan hayatın getirdiği sorunlarla, bir yandan da ergenlikle uğraşırken, başlarına beklemedikleri bir bela daha açılır. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen Pennywise, ürkütücü bir palyaço kılığında bu 7 çocuğa dehşet saçmaya başlar. Artık okuldaki sorunları, verecekleri hayatta kalma mücadelesine oranla bir hayli önemsiz kalacaktır…

Ölüm Kitabı – Misery

En iyi Stephen King Filmleri

IMDB7.8

Yapım : 1990

Oyuncular: James Caan, Kathy Bates, Richard Farnsworth

Paul Sheldon seri romanlar yayınlayan popüler bir yazardır. Yayınevinin baskılarıyla çıkardığı “Misery” serisini sona erdirmek ve daha ciddi eserler yazmak için serinin son kitabında baş karakter Misery’i öldürmeyi planlamaktadır.

Romanı yazmak için gittiği Silver Creek’ten geri dönerken kar fırtınası yüzünden bir kaza geçirir. Eski hemşire ve Sheldon’ın büyük bir hayranı olan Annie onu kurtarıp evinde iyileştirmeye çalışır. Ölümden dönen Sheldon’ın şansı yaver gittiyse de zamanla Annie’nin tuhaf davranışlar sergilediğini fark eder.

Misery serisini büyük bir takıntıyla seven Annie, roman taslağında onun öldüğünü okuyunca gerçek kimliğini ortaya çıkaracaktır. Üstelik Sheldon yatalak ve tamamen savunmasız haldedir.

Kathy Bates’in En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ıyla ödüllendirilen ürkütücü performansı ve yüksek gerilim yaşatan sahneleriyle akıllara kazınan film, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap