1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En İyi 10 Politik Komedi Filmi

En İyi 10 Politik Komedi Filmi

Politik Komedi Filmleri

Siyasi figürleri komedi haline getirere siyaset dünyasına eğlenceli bir bakış atmak isteyenler için en iyi 10 politik komedi filmi listesi hazırladık.

Zübük

politik komedi filmleri

IMDB : 8.5

Yapım Yılı : 1980

Zübük, Aziz Nesin’in, toplumu ve siyasi hayatı gözler önüne serdiği, yazıldığı tarihten bugüne kadar, işlediği konusu ve ortaya koyduğu tespitlerle hala güncelliğini koruyabilen en önemli eserlerinden biri.

İbrahim Zübükzade (Kemal Sunal) mesleğinden ihraç edilmiş bir siyasetçidir. Sözünde durmayan, ahlaksız bir adamdır. Gazeteci Yaşar (Metin Serezli) gazetede yayınlamak istediği yazı dizisi için Zübükzade’nin yaşam öyküsünü öğrenmek ister. Gittiği köyü Gülören’de karşılaştığı köylüleri Zübükzade’yi nefretle anarlar. Yaşar’ın köylüden aldığı bilgiye göre Zübük iş hayatına bir dairede katip olarak başlamış, kısa sürede aldığı rüşvetlerle zengin olup çıkmıştır. Foyası ortaya çıkınca kovulan Zübük, Destek Partisi’ne girip yağcılıkla ocak başkanlığına yükselir. Girdiği her yere de rüşveti bulaştırır. Muhalefet partisinden olan Kadir Ağa’nın (Kadir Savun) kızı Yektane’yi (Nevra Serezli) evlenme vaadiyle kandırıp birlikte olur.

The Great Dictator

politik komedi filmleri

IMDB :8.5

Yapım Yılı :1940

Türkçe Adı : Büyük Diktatör

Charlie Chaplin’in 1940 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen başında, o büyülü sessizliğini bozarak çektiği ilk sesli filmidir Büyük Diktatör (The Great Dictator).

Büyük Diktatör, bir yanlışlık sonucu diktatör Adenoid Hynkel ile karıştırılan bir berberin hikayesini anlatıyor. Fakir ama iyi niyetli Yahudi bir berber, bir gün bir karışıklık sonucunda diktatör Adenoid Hynkel ile karıştırılır. Bu büyük karışıklık sonucunda halk karşısında yaptığı konuşma ise herkesin hayatına dair birçok şeyin değişmesine yol açacaktır.

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

politik komedi filmleri

IMDB :8.4

Yapım Yılı :1964

Türkçe Adı :Dr. Garipaşk

Soğuk Savaş’ın yaşandığı dönemde, çok yeni ve korkutucu olan hidrojen bombası yanlış eller tarafından ateşlenseydi ne olurdu? Hiç düşündünüz mü? İşte, Dr. Strangelove’da ünlü yönetmen Kubrick, oyun oynamayı seven yanlış ellerin bir düğmeye basarak dünyayı götürebilecekleri noktayı tamamen fantastik bir şekilde işliyor. Amerikan haberalma ve genelkurmay noktalarında bulunan “önemli kişilerin”, verdikleri yanlış kararlar yüzünden dünyanın bir atom savaşına sürüklenişi anlatılıyor. Filmin senaryosunu da yazan Kubrick, kullandığı komedi öğelerinin içine, modern insanın bilinç altında yatan savaş korkusu ve paranoyalarını, keskin ve acımasız bir şekilde, ustaca yerleştirmiş.

Mr. Smith Goes to Washington

politik komedi filmleri

IMDB : 8.2

Yapım Yılı :1939

Türkçe Adı :Mr. Smith Washington’a Gidiyor

Washington’da senatörün ölmesinin haberi tüm eyalette yayılmıştır ve Senator Joseph Paine’in medya patronu Jim Taylor‘dan istediği geçici göreve gelecek kişi için işlerine pek karışamayacak birini bulmasıdır. Jefferson Smith Boy Rangers’ın başkanı, dürüst ve idealleri olan biridir ve bu istek için biçilmiş kaftandır. Ne var ki, Washington entrikaları içinde Jefferson’ın dürüstlüğü ve kendini insanlara adaması bazı değişimlere sebep olur.

Good Bye Lenin!

politik komedi filmleri

IMDB :7.7

Yapım Yılı :2003

Türkçe Adı :Elveda Lenin

1989 Doğu Almanya’sında yaşayan Alex’in annesi aniden kalp krizi geçirir ve komaya girer. Komada kaldığı sekiz ay boyunca aşina olduğu dünya ve politik düzende sarsıcı gelişmeler olur. Doktoru, oğlu Alex’e, önemli bir aktivist ve Komünist Parti’nin sıkı savunucularından biri olan Christiane’in en ufak bir şokta ölebileceğini söyler. Bunun üzerine komadan çıktıktan sonra Alex, annesine onun hatırladığı türden bir dünya oluşturmaya çalışır.

In the Loop

politik komedi filmleri

IMDB :7.5

Yapım Yılı :2009

Türkçe Adı :Kısırdöngü

Bu hızlı ve şiddetli politik komedide İngiltere ve ABD hükümetlerinin Ortadoğu’da bir savaşa doğru gidilen zamanlarda güç koridorlarındaki gizli çalışmalarını izliyoruz. Bir İngiliz bakan, yaptığı düşüncesizce bir savaş karşıtı açıklamanın ardından kendisini partisiyle aklı arasında ince bir çizgide buluyor. Devlet ilişkileri hakkındaki bu taşlama aynı zamanda En İyi Senaryo Uyarlaması dalında Oscar’a aday oldu.

The Death of Stalin

politik komedi filmleri

IMDB :7.2

Yapım Yılı :2017

Türkçe Adı :Stalin’in Ölümü

Yıl 1953. Joseph Stalin’in, sağlık durumu -biraz paranoyak olması dışında- gayet iyidir ve ona karşı çıkan herkesi terörize edip, gözünü kırpmadan ortadan kaldırmaktan imtina etmemekte; bu durum yakın dostlarını dahi hizaya getirmektedir. Ta ki bir sabah çalışma odasında ölü bulunana kadar. Bundan sonrası, hiciv ustası Armando Iannucci’nin ellerinde mükemmel bir komediye dönüşür. Yalakalar bir anda iktidar yarışına girer; sümsük Malenkov, ukala Khrushchev, şaşkın Molotov, mafyöz Zhukov, Beria Stalin’in sarhoş oğlu Vasily ve yorgun kızı Svetlana.

Wag the Dog

politik komedi filmleri

IMDB :7.1

Yapım Yılı :1997

Türkçe Adı :Başkanın Adamları

Seçimlere çok az kalmıştır. Başkan ve diğer rakipler bir birilerin açığını yakalamaya çalıştığı zamanlardır. Tam ABD bu seçkiye hazırlanırken, bir skandal ortalığı karıştırır. Beyaz Sarayı ziyaret eden kızlardan biri başkanın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia edince işler karışır. Başkanın rakipleri bu işe çok sevinirken, başkan kurtulmak için bir yol aramaktadır ancak bu zordur.

Er ist wieder da

politik komedi filmleri

IMDB :7.1

Yapım Yılı :2015

Türkçe Adı :O Aramızda

Alman siyasi tarihinin bir numaralı ismi olan Adolf Hitler 2015 Almanya’sında kendini bulursa ne olur? Çocukların büyükleri takmadığı, herkesin cep telefonları ile dolaştığı, kısacası artık diktatörlüğün geçmediği bu dünya da Hitler’in işi hiç de kolay olmayacaktır.

Man of the Year

politik komedi filmleri

IMDB : 6.2

Yapım Yılı : 2006

Türkçe Adı : Yılın Başkanı

Politika ile ilgili bir televizyon şovunun sunucu olan Tom Dobbs (Robin Williams) bir anda eğlence için başkanlık seçimlerine aday olmaya karar verir. Gerçekte, asla kazanacağını ummamaktadır. Ancak 2 Kasım’daki seçimlerde bilgisayar oylama hatası yapınca Dobbs seçimleri kazanır. Sonra ne mi olur?

En iyi 10 Politik Komedi filmi listemiz burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap