En İyi 10 Polisiye Animesi

En İyi 10 Polisiye Animesi

Merhaba Animeciler… Bu yazımızda polisiye olayları ve cinayet araştırmalarını konu alan dedektiflik ve heyecan dolu en iyi 10 polisiye animesi ile birlikteyiz.

En İyi 10 Polisiye Animesi

En İyi 10 polisiye animesi listemiz IMDB puanlamasına göre sıralanmıştır.

Death Note (2006-2007) 9.0

En İyi 10 Polisiye Animesi

Hikaye, Ryuk adında bir Shinigami(Ölüm Tanrısı)nin Death Note(ölüm defteri)ni Dünya’ya düşürmesiyle başlar.
Death Note, bir okulun bahçesine düşmüş ve Light adında bir öğrenci defterin düştüğünü görmüştür.

Gidip defteri alır. Üzerinde Nasıl kullanıldığı yazmaktadır:”Bu deftere ismi yazılan insan ölecek.

Bu defterin yazarı, kişinin ismi ve suratı aklında olmadığı sürece sonuç göstermez. Bununla beraber, aynı ismi taşıyan diğer kişiler de bundan etkilenmez.Eğer kişinin ismi yazıldıktan 40 saniye sonra ölüm biçimi yazılırsa, kişi o şekilde ölür.

Eğer ölüm sebebi belirtilmemişse, sadece kalp krizinden ölür. Ölüm sebebi yazıldıktan sonra, ölümün ayrıntılarının 6 dakika 40 saniye içerisinde yazılması gerekir.”

Monster (2004-2010) 8.7

En İyi 10 Polisiye Animesi

Monster, 80’li yıllarda Almanya’da yaşayan, çok başarılı ve dürüst bir beyin cerrahı olan Japon doktor Kenzou Tenma etrafında geçiyor.

Dr.Tenma, Almanya’da oldukça iyi bir konuma gelmiş, ünlü ve yetenekli bir beyin cerrahıdır.

Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş bir kadının, kocasının ardından ağlamasını gördükten sonra bundan sonra hiç bir hastasına sosyal statüsüne göre öncelik tanımayacağına dair kendi kendine karar verir.

Bu kararından sonra, kafasından vurulmuş bir çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı ona hastanedeki pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olur. Tedavi ettiği çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur.

Bunu izleyen günlerde hastane müdürü ve Dr. Tenma’yı suçlayan bir kaç doktor öldürülür. Tenma, eski pozisyonuna getirilir; ama bu, onu cinayetlerdeki bir numaralı şüpheli yapmaya yeter.

Kôkaku kidôtai: S.A.C. 2nd GIG – Individual eleven (2006) 8.4

En İyi 10 Polisiye Animesi

Yıl MS. 2049. Motoko Kusanagi, 9. Şubeden ayrılalı iki sene olmuştur.

Togusa, personel sayısı dikkat çekici boyutta artan takımın yeni lideridir. Genişletilmiş yeni 9. Şube bir dizi karmaşık olayla karşı karşıya kalır ve araştırmalar tüm olayların arkasında Kuklacı adında bir hackerın olduğunu ortaya çıkarır.

Bu esnada, dosyayı farklı bir yönde takip eden Batou Motoko ile karşılaşır.

Motoko “Solid State Society’den uzak dur” dedikten sonra uzaklaşır. Batou’nun içine Kuklacının Motoko olabileceğine dair bir şüphe düşer.

Psycho-Pass (2012-2014) 8.3

En İyi 10 Polisiye Animesi

Yakın gelecekte teknolojinin hızla gelişmesinin sonucu olarak “Sibyl” adında bir sistem keşfedilir.

Sibyl Sistemi, insanların ruh halleri ve kişilik değerlerinin ölçülmesini sağlamaktadır.

Değerleri ölçen bu birime ise animenin de ismiyle aynı olan Psycho-Pass denilmektedir. Sistem “Refah Bakanlığı” nın kontrolündedir ve Kamu Güvenlik Bürosu ile ortak çalışarak ülkenin dört bir yanını Psycho-Pass ölçerler ile donatmışlardır.

İnsanların her an, her ortamda bu ölçerler sayesinde ruh halleri değerlendirilmekte ve riskli olan kişiler hemen tedavi edilmesi için terapiste yönlendirilmektedir.

Mousou Dairinin (2004) 8.1

En İyi 10 Polisiye Animesi

Tokyo bir süredir kimliği bilinmeyen bir şahıs tarafından  gerçekleştirilen vur-kaç saldırıları ile çalkalanmaktadır.

Kurbanlar saldırganı, altından bir patene ve eğilmiş, altın bir beyzbol sopasına sahip, ilkokul seviyesinde bir çocuk olarak teşhis etmektedir.

Halk arasında Shounen Bat olarak adlandırılan saldırgana ilişkin vakaları incelemekle görevlendirilen polis dedektifleri Keiichi Ikari ve Mitsuhiro Maniwa çalışmalarına ilk kurban Tsukiko Saki’yi sorgulayarak başlarlar.

Tsukiko Saki, son zamanlarda bir fenomene dönüşen köpek karakter Maromi’nin yaratıcısıdır.

Parçalar bir araya gelmeye başladıkça, olayların yalnızca kriminal boyutla sınırlı olmadıkları anlaşılır.

Kochira Katsushikaku Kameari Kouenmae Hashutsujo (1996-2004) 7.8

En İyi 10 Polisiye Animesi

Düşük ücretle çalışan bir polis memuru olan Ryoutsu, hızlı para kazanmak için her zaman yetersiz planlar ile gelir.

Ama planları hiçbir zaman yolunda gitmeyip, şefle başını belaya sokmaktadır.

Patlabor 2 : The Movie (1993) 7.6

En İyi 10 Polisiye Animesi

Tokyo Körfezi olayının ardından üç yıl gibi bir süre geçmiştir. Artık başkent daha sakin ve huzurlu bir şekilde hayat akışını sürdürmektedir.

Ancak Güneydoğu Asya’da Birleşmiş Milletlere bağlı olan Japon askerlerine düzenlenen saldırı sonrasında, bu sakin hayat daha fazla devam etmeyecektir. Olaya dikkat çekmek için düzenlen terörist bir saldırı şehirde artık insanları korkutmaya başlar.

Bu saldırı buz dağının sadece görünen kısmıdır, asıl plan ise orduyu kullanarak bir darbe gerçekleştirmektir.

Bir şekilde olayların içine giren Özel Vasıtalar Bölümü yine büyük bir tehlikeye karşı şehri koruyacaktır! Ancak öncelikle dağınık durumda olan ekibi toplamalı ve olayın derin bir araştırmasını yapmalıdır.

Jin-Roh: The Wolf Brigade (1999) 7.5

En İyi 10 Polisiye Animesi

Jin-Roh: The Wolf Brigade, alternatif bir geçmişte, Kerberos isimli polise bağlı özel bir birliğin üyesi olan Kazule Fuse’yi konu alıyor. Jin-Roh’un geçtiği dünyada Japonya ağır bir savaştan çıkmış ve halk ile devlet arasında bu yüzden uyum sağlanamamıştır.

Devletin baskıcı olduğunu düşünen Sect isimli bir terör örgütü başkent Tokyo’da boy göstermektedir.

Sayıları gün geçtikçe arttığından ve güçlü bir organizasyon yeteneğine sahip olan Sect’in karşısında polis kuvvetleri sadece Tokyo’da görev alacak olan yardımcı bir teşkilat, yani Kerberos’u kurar.

Bu birlik gizlilik içinde hareket etmekte, ağır zırh ve silahları ile doğrudan öldürme yetkisine sahiptir.

Detective Conan: Episode One – The Great Detective Turned Small (2016) 7.3

En İyi 10 Polisiye Animesi

17 yaşında, henüz liseye gitmesine rağmen birçok olayı çözmüş genç bir dedektif olan Shinichi Kudo, kız arkadaşıyla gittiği parkta, şüpheli birilerini takip ederken siyahlar giymiş bir adam tarafından bayıltılır.

Bulundukları mekân siyah giyinmiş adamın silah kullanmasına müsait olmadığı için, bağlı bulunduğu organizasyonun yeni geliştirdiği, vücutta hiç iz bırakmadan içirilen kişiyi öldüren zehirli bir hapı içirir ve Shinichi’yi olay yerinde bırakarak hızla ayrılır.

Hap henüz denenmemiştir ve Shinichi’yi öldürmek yerine onu bir ilkokul çocuğu ebatlarına getirir.

ACCA: 13-ku Kansatsu-ka (2017) 7.1

En İyi 10 Polisiye Animesi

​13 farklı eyaletin birliğinden oluşan Dowa Krallığı, ülkelerindeki monarşi yönetiminin 99. yılını kutlamaktadır. Bu 13 eyalet, ACCA olarak bilinen çok büyük bir örgütün çeşitli kurumlarıyla yönetilmektedir. Jean Otis ise ACCA’nın Teftiş Komitesi’nde müdür yardımcılığı görevini yerine getirmektedir. Teftiş Komitesi her eyalette 10 çalışanı olan ve başkentteki merkez ofisi ile işlerini yürüten bir kurumdur.

Komite çalışanlarının görevi, ACCA’nın ülke genelindeki faaliyetlerinin kayıtlarını tutmak ve her eyaletten toplanan bu bilgileri merkezdeki ofise göndermektir. Jean’ın ayrıca eyaletlerdeki personelin durumu kontrol etmek için merkez ofisten ayrılıp iş gezilerine de çıkması gerekmektedir.

En iyi polisiye animeler yazımız burada sona erdi.

Bir cevap yazın