1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

En iyi 10 Joaquin Phoenix filmi yazımızda Gladiator, Aşk ve Usta filmlerindeki performansları ile büyük övgüler alan ABD’li aktör Joaquin Phoenix’in en iyi filmlerini listeleyeceğiz.

Joaquin Phoenix Kimdir ?

8 Ekim 1974’te Porto Riko’da doğan Joaquin Phoenix ABD’li bir aktördür. Genç yaşlardan itibaren oyunculuğa olan ilgisi ve sevgisinden ötürü bu yönde eğitim alan Phoenix, bugüne kadar pek çok film ve dizide rol almıştır.

Joaquin Phoenix, oyunculuğa çocuk yaşta başlamıştır. İlk olarak 1982’de yani 8 yaşındayken Seven Brides for Seven Brothers dizisinde konuk oyuncu olarak yer alan Phoenix, Hill Street Blues adlı TV dizisinde de oynamıştır.

1995 yılında Nicole Kidman ile oynama şansı yakaladığı ”Sonsuz İhtiras” filmiyle ilk ciddi rolünü aldı. 2005 yılındaysa şarkıcı Johnny Cash’ın hayatını anlatan ”Sınırları Aşmak” filminde başrol oynadı. Buradaki rolü sayesinde Altın Küre Ödülleri’nde ”En İyi Erkek Oyuncu” seçildi ve aynı yıl birçok farklı sinema ödülünün sahibi oldu.

Oyunculuğun yanı sıra 2010’da gösterime giren ”I’m Still Here” filminde senaryo yazarlığını da yapan Joaquin Phoenix, bir dönem kendisi gibi oyuncu olan Liv Tyler ile aşk yaşadı.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

En iyi Joaquin Phoenix filmleri listemiz IMDB puanına göre hazırlanmıştır.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

Gladiator

IMDB : 8.5

Yapım : 2000

Oyuncular : Russell Crowe (Maximus) Joaquin Phoenix (Commodus), Connie Nielsen (Lucilla), Oliver Reed  (Proximo)

Roma İmparatorluğu’na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır.

Fakat, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius ,Maximus’a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir.

Maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma’ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus’un tek amacı Commodus’u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

Her – Aşk

IMDB8,2

Yapım : 2013

Oyuncular: Joaquin Phoenix (Theodore), Amy Adams (Amy), Scarlett Johansson (Samantha )

Filmde Theodore Twombly ( Joaquin Phoenix ) yakın bir gelecekte artık insanların neredeyse tüm işlerini bilgisayar programlarının yapmakta olduğu bir dönemde oldukça nadir bulunan el yazımı mektup işinde çalışmaktadır.

Theodore bir süre önce çok sevdiği karısından boşanmıştır ve artık kendisini hayata bağlayacak olan yeni bir amaç aramaktadır.

Bir gün Theodore piyasaya yeni çıkacak olan ve kusursuz bir yapay zekâya sahip olduğu söylenilen bir işletim sistemini satın alır.

Bu yeni işletim sistemini açması ile Theodore, sadece sesi ile insanlarla iletişime geçen ve sanal bir varlık olan Samantha ile tanışacaktır.

Samantha yapay zekâya sahip bir varlık olduğu için hayat ve insanlar ile ilgili anlamlandıramadığı şeyleri Theodore’a sormaya başlar. Bu saatten sonra bir insan olan Theodore ile yapay zekâya sahip olan Samantha arasında oldukça garip bir ilişki başlayacaktır.

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

Walk the Line – Sınırları Aşmak

IMDB : 7.9

Yapım :  2005

Oyuncular : Joaquin Phoenix (John R. Cash), Reese Witherspoon (June Carter), Ginnifer Goodwin (Vivian Cash)

1955 yılında, adının J. R. Cash olduğunu söyleyen genç bir gitarist, ünlü olmak amacıyla Memphis’teki Sun Stüdyoları’na gelir. Amerikan kültürünün üzerinde silinmez bir iz bırakacak adamın şöhrete ilk adımlarıdır bunlar. Gitarında dolaşan parmakları, demirden daha keskin ve kararlı bakan gözleri ve kapkara, derin bir geceyi andıran sesiyle daha önce hiç duyulmamış bir hayatı anlatmaktadır…

Şöhretinin ilk günlerini ateşleyen farklı karakteri ve insanlar üzerinde bıraktığı etki, günümüzün rock, country, punk, folk ve rap starlarına kadar bir çok yeteneğin de ortaya çıkmasında ön ayak olacaktır.

Kendine has sesi ve kariyeri boyunca yaşadığı kişisel değişimler, sert karakterinin uzantısı olur.

Önceleri kendisini yok eden bir çok yıldız gibi yaşayan Cash, daha sonraları idol haline gelen “Siyah Giyinen Adam” karakteriyle hem bıçak sırtındaki şöhretin ne kadar acımasız, hem de aşkın doğasının ne kadar güçlü olduğuna örnek oluşturacaktır.

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

The Master – Usta

IMDB : 7.1

Yapım : 2012

Oyuncular : Philip Seymour Hoffman (Lancaster Dodd), Joaquin Phoenix (Freddie Quell), Amy Adams (Peggy Dodd)

1950’li yıllara odaklanan yapım The Cause tarikatının din temelli faaliyetlerinin Amerika çapında yayılmaya başlamasını merkezine alıyor.

Eski donanma subayı Freddie Sutton, tüm dünyayı alt üst eden II. Dünya Savaşı’nda cephede görev aldıktan sonra ülkesine döner. Fakat bundan sonra ne yapacağı, hayatını nasıl şekillendireceği konusunda kararsızdır.

Tam bir boşluğa düşmek üzereyken The Cause tarikatının karizmatik lideri Lancaster Dodd ile tesadüfen tanışır ve ona tutunur.

Scientology tarikatının kuruluşunu anlattığı iddia edilen filmin başrollerindeki Amy Adams, Philip Seymour Hoffman ve Joaquin Phoenix performanslarıyla Oscar’a aday gösterildiler.

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

Two Lovers – İki Aşık

IMDB7.1

Yapım Yılı: 2008

Oyuncular:  Moni Moshonov (Reuben Kraditor ), Isabella Rossellini (Ruth Kraditor), Gwyneth Paltrow (Michelle Rausch), Vinessa Shaw (Sandra Cohen), Joaquin Phoenix (Leonard Kraditor)

Leonard babasıyla beraber aile işleri olan kuru temizleme dükkanıyla ilgilenen,yakın zamanda büyük bir ruhsal travma yaşamış ve buna bağlı olarak intihar eğilimli bir adamdır.Çok sevdiği nişanlısını basit bir sağlık problemi nedeniyle kaybeden ve ondan bir daha haber alamayan Leonard uzun bir süre bu durumun derbederliğini çekmesi nedeniyle akıl sağlığında da bozulmalar olmuştur.

Leonard’ın hayata karşı boşvermişliği dükkanlarını satın almak isteyen Cohen ailesinin ailece evlerini ziyaret edene kadar sürer.Bu ziyaret esnasında kendine ilgi duyan Sandra ile tanışır.Leonard da kendine karşı duyulan bu güzel hislerin karşılığında ufak düzelmeler başlamıştır ki bu esnada Leonard basamaklarda tanıştığı güzeller güzeli yeni komşusu Michelle’e vurulur. Bir yandan Sandra ile ilgilenen ve ona değer veren Leonard diğer yandan Michelle’i daha yakından tanıma çabasına girer.

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

To Die For – Sonsuz İhtiras

IMDB 6.8

Yapım : 1995

Oyuncular : Nicole Kidman (Suzanne Stone), Matt Dillon (Larry Maretto), Joaquin Phoenix (Jimmy Emmett)

Nicole Kidman’ın çıkış yaptığı yıllarda çevirdiği ilk filmlerinden sonsuz ihtiras bir Gus Van Sant filmi. Matt Dillon İtalyan eş Moretto rolünde, Joaquin Phoenix ise Suzanne Stone’a ihtirasla bağlı lise öğrencisi Jimmy rolünde.

Suzanne Stone, televizyona çıkmak için her şeyi yapmaya kararlı azimli bir o kadar da çekici bir kadındır.

İtalyan bir ailenin oğluyla evlenen Suzanne, mutlu evliliği ve onu seven bir kocası olmasına rağmen kendisine engel olarak görür ve çekiciliğini zekasıyla birleştirip bir plan yapar. Planı başarıyla işler, televizyona da çıkar ama pek de beklediği bir şekilde değil.

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

Inherent Vice – Gizli Kusur

IMDB 6.7

Yapım : 2014

Oyuncular : Joaquin Phoenix (Larry “Doc” Sportello), Josh Brolin (Lt. Det. Christian F. “Bigfoot” Bjornsen), Owen Wilson (Coy Harlingen)

Paul Thomas Anderson ve Thomas Pynchon’dan, çölden Güney California’nın güneşli sahillerine uzanan saykodelik 60’ların sonu ve paranoyaya dair çılgın bir hikaye.

Hikaye 1980 lerin sonlarında Los Angeles’ta geçmektedir.

Özel dedektif Doc Sportello’nun son görevi her zamankinden daha da zordur.

Uzun süredir görmediği eski sevgilisi kayıptır ve kendisinden bu davayı çözmesi istenir. Sportello davanın içine girdikçe işler daha da karmaşık bir hal alır ve bir noktadan sonra gizemin çözülmesi, asıl hedefi olmaktan çıkar…

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

Signs – İşaretler

IMDB : 6.7

Yapım : 2002

Oyuncular : Mel Gibson (Rev. Graham Hess), Joaquin Phoenix (Merrill Hess), Rory Culkin (Morgan Hess)

Graham Hess (Mel Gibson) , geçmişinde oldukça kötü olaylar yaşamış olan ve inancını yitirmiş olan eski bir rahiptir.

Hess’in hayatı, bir gün tarlasına yapılmış garip dev işaretlerden oluşan mesajla değişir. Kardeşi Merrill (Joaquin Phoenix) ile birlikte gizemi araştıran Graham, çok şaşırtıcı ve inanılmaz olayların içinde kalır.

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

The Immigrant – Bir Zamanlar New York

IMDB : 6.6

Yapım : 2013

Oyuncular : Marion Cotillard (Ewa Cybulska), Joaquin Phoenix (Bruno Weiss), Jeremy Renner (Orlando the Magician / Emil)

Ewa ve kız kardeşi Magda, 1921´de Polonya´dan kurtulup hayaller ülkesi Amerika´ya giderler. Ancak Magda´nın hasta olduğu anlaşılınca karantinaya alınır ve Ewa tek başına Manhattan sokaklarına salınır.

Kardeşine tekrar kavuşmak için karşısına çıkan Bruno adındaki adama güvenir. Fakat Bruno Ewa´yı kandırıp fahişelik yapmaya zorlar.

Bu kabustan kurtulamayacağını düşünen Ewa, Bruno´nun sihirbaz kuzeni Orlando ile tanışınca tünelin sonunda bir ışık belirir…

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix Filmi

I’m Still Here

IMDB6.2

Yapım : 2010

Oyuncular : Joaquin Phoenix (Joaquin Phoenix), Antony Langdon (Anton), Carey Perloff (Himself – Play Director )

Joaquin Phoenix’un belgeseli diyebileceğimiz bu film oyuncunun kendiyle dalga geçtiği garip bir film.

Film ünlü aktör Joaquin Phoenix’in başarılı kariyerinden artık vazgeçip, oyunculuğu bırakacağını 2008 yılında açıklamasının ardından başlayan süreci konu edinen bir kurmaca belgesel.

Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

En iyi 10 Joaquin Phoenix filmi yazımız burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap