1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En İyi 10 Gerilim Filmi

En İyi 10 Gerilim Filmi

En İyi 10 Gerilim Filmi

Merhaba sinemaseverler. Mutlaka izlenmesi gereken filmler kuşağında bu sefer en iyi 10 gerilim filmi listemiz ile birlikteyiz.

En İyi 10 Gerilim Filmi

Gizem ve gerilimi bir potada eriterek son ana kadar ilginizi hep yüksek tutacak en iyi 10 gerilim filmi listemizdeki filmler IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Fight Club – Dövüş Kulübü (1999)

En İyi 10 Gerilim Filmi

   IMDB: 8.8

Oyuncular : Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf

En iyi 10 gerilim filmi listemizdeki ilk film olan Dövüş Kulübü, (orijinal adı Fight Club), Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilmiş, izlediğiniz zaman etkisinden kolay çıkamayacağınız , dünya üzerinde ki sistem üzerine eleştirel bir bakış açısına sahip mükemmel bir film.

Jack (Edward Norton) hayatın monotonluğuna kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir de “Uykusuzluk Hastalığından” şikayetçidir. Kendisini rahat hissedebilmek ve psikolojik sorunlarından kurtulmak için grup terapilerine katılır. Bu terapiler sırasında Marla(Helena Bonham Carter) ile tanışır ve bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden(Brad Pitt) ile… Durden , Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış bir adamdır ve Jack’i Dövüş Kulübü ile tanıştıracaktır.

Inception – Başlangıç (2010)

IMDB: 8.8

Oyuncular : Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page

En iyi 10 gerilim filmi listemizdeki 2.ci sırada bulunan film Leonardo DiCaprio’nun başrolünde olduğu harika bir film olan Inception – Başlangıç.

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıcı tamamlayabilirse… Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

Seven – Yedi (1995)

En İyi 10 Gerilim Filmi

IMDB: 8.6

Oyuncular : Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey

    Senaryosu Andrew Kevin Walker tarafından yazılmış, Hristiyanlık’ın yedi ölümcül günahını (Kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik) işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katil ve onun peşindeki iki dedektifin çabalarını konu alan film sürekli karanlık mekanlarda çekilen sahneleri çarpıcı finali ile sinema klasikleri arasında gösterilmektedir.

Cinayet Masasına bağlı 2 dedektif azılı bir seri katilin izini sürmeye başlar.

Soğukkanlı katil, dünyayı yedi ölümcül günahtan arındırmak için bu cinayetleri işlemektedir.

Yedi günahtan herhangi birini işleyenlerden liste yapan acımasız katil, kendini tanrının görevlisi olarak görür ve bu günahları işleyenleri zalimce öldürür.

The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler (1995)

En İyi 10 Gerilim Filmi

IMDB: 8.6

Oyuncular : Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri

San Pedro’da bir geminin güvertesinde ‘Keyser (Kayzer) Söze’ olarak tanınan bir adam ile Keaton adlı yaralı biri arasında kısa bir diyalog yaşanır. Keyser, Keaton’ı vurur ve gemi yanar.

FBI ajanı Jack Baer ve gümrük ajanı Dave Kujan, gemide neler olduğunu araştırmak üzere San Pedro’ya gelirler. Sağ kalan iki kişiden biri, Roger ‘Verbal’ Kint ve diğeri hastanelik olmuş bir Macar suçludur. Macar, neredeyse efsanevi bir üne sahip olan Türk mafya lideri Keyser Söze’nin de limanda olduğunu ve onun birçok kişiyi öldürdüğünü iddia eder.

‘Verbal’ Kint ise dokunulmazlık karşılığında olay hakkında uzun bir ifade vermek ister.

Verbal, bölge savcısında ifade verdikten sonra çavuş Jeffrey Rabin’in odasına götürülür. Bütün hikayeyi altı hafta öncesinden başlayarak anlatması istenir.

The Shining – Cinnet (1980)

En İyi 10 Gerilim Filmi

IMDB: 8.5

Oyuncular : Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Stephen King’in aynı isimli romanından usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye uyarlanan film; yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır.

Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır.

Doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğulları Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar.

Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar. Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.

A Clockwork Orange – Otomatik Portakal (1971)

 En İyi 10 Gerilim Filmi

IMDB: 8.4

Oyuncular : Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates

En iyi 10 gerilim filmi listemizde bulunan sıradaki film A Clockwork Orange – Otomatik Portakal 1971 yapımı Stanley Kubrick filmidir.

Tarihi belirsiz, apokaliptik bir gelecekte, şiddet günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir.

Uyuşturucu, hırsızlık, tecavüz ve cinayete dayalı bir eğlence anlayışının hükmettiği gençlerden biri, suçüstü yakalandığında arkadaşları tarafından yüzüstü bırakılır ve hapse girer. Hapisten çıkmak için herşeyi göze alan Alex, hükümetin suçluları “topluma kazandırmak” amaçlı tedavi araştırmalarında denek olmayı kabul eder.

Toplumsal yaşam içinde bireyin konumunu ve özgür iradenin dokunulmazlığını, insanı insan yapan özelliklere hükümet müdahalesinin nerelere varacağını sorgulayan film, unutulmaz sahneleriyle, görsel, sosyal ve politik açılardan söyleyecek çok sözü olan, izleyiciye soru işaretleri armağan eden eşsiz bir yapım.

Taxi Driver – Taksi Şoförü (1976)

 En İyi 10 Gerilim Filmi

IMDB: 8.3

Oyuncular : Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd

Vietnam’da savaşının izlerini henüz atamayan bir askerin, geceleri taksi şoförlüğü yaparak gördüğü kirli ve adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetme hikayesini anlatan film, Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakteriyle kültleşmiştir.

Travis, New York sokaklarında geceleri taksi şoförlüğü yalnız bir adamdır. Sosyal ilişkiler konusunda arası pek de iyi olmayan genç adam, yaşadıkları ve gördükleri yüzünden adım adım katil olmaya doğru gitmektedir.

Eline silah alan Travis, sokakları pisliklerden temizlemeye başlar. Fahişelik yapan bir kadına aşık olan Travis’in hayatı artık asla eskisi gibi olmayacaktır…

The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi (2004)

En İyi 10 Gerilim Filmi

IMDB: 7.7

Oyuncular : Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters

Evan Treborn 20 yaşında ve çoğu genç gibi hayatında büyük duygusal boşluklara sahip olan bir üniversite öğrencisidir. Ama o, yedi yaşından beri hayatının önemli anlarını bir unutkanlık kara deliğinde kaybetmiş ve o üzücü geçmişinin büyük kısmını hatırlamamaktadır.

Evan bir gün, çocukluğunun en zor ve kötü dönemlerinde, psikoloğunun tavsiyesiyle yazdığı günlükleri bulur; ne var ki, bu günlükleri okurken genç adam geçmişe dönebildiğini ve bugünkü aklıyla o günleri yaşayabildiğini fark eder.

Bu arada çocukluk aşkı Kayleigh’nin hâlâ kendisini sevdiğini öğrenen genç adam, geçmişe dönüp kötü günlerini düzeltmeye ve en önemlisi çocukluk aşkını mutlu olduğu bir dünyada yaşatmaya karar verir.

Ama Evan ne zaman geçmişe dönüp bir şeyleri değiştirse, yaptıklarının bugün için umulmadık ve feci sonuçlar doğurduğunu görür.

American Psycho – Amerikan Sapığı (2000)

En İyi 10 Gerilim Filmi

IMDB: 7.6

Oyuncular : Christian Bale, Justin Theroux, Josh Lucas

Babasının Wall Street’teki şirketinde çalışan Patrick Bateman, genç ve iyi görünümlü aileden zengin bir adamdır.

Gençliği ve yakışıklı olması, kendisine hem işinde hem de sosyal hayatında avantajlar sağlamaktadır.

Oldukça sıradan bir hayata kapılıp gidiyormuş gibi görünen Bateman’ın hayatının karanlık tarafın ise oldukça derinliklidir.

Bateman, insanları sebepsiz yere öldürmekten hoşlanan ve öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklayan bir akıl hastasıdır. Bunu kendisi dışında kimse bilmemektedir.

The Others– Diğerleri (2001)

En İyi 10 Gerilim Filmi

IMDB: 7.6

Oyuncular : Nicole Kidman, Christopher Eccleston, Fionnula Flanagan

En iyi 10 gerilim filmi listemizdeki son film gerçekten şok finali ile tüylerinizi diken diken edecek bir yapım.

2.ci Dünya Savaşının son zamanlarında New Jersey kırsalındaki eski ve kasvetli bir malikâne de ışığa karşı ölümcül hassasiyetleri olan iki çocuğuyla birlikte savaştaki kocasının dönmesini bekleyen tükenme noktasındaki Grace, hiçbir açıklama yapmaksızın paralarını dahi almadan evlerini terk eden hizmetçilerin yerine üç hizmetçiyi işe alır.

Çok fazla konuşmayan yeni hizmetçilerin tekinsiz havalarına rağmen, Grace seçme şansının ne boyutta olduğunun farkındadır. Lakin hizmetçiler de sıradan bir zamanda olmadıkları gibi sıradan bir evde sıradan insanlar için çalışmayacaklardır. Bu evin kati surette uyulması gereken bir takım kuralları vardır: Güneş ışınlarının eve girmesini önlemek amacıyla her kapı ancak bir önceki kilitlendikten sonra açılabilecek, evin perdeleri her daim kapalı tutulacaktır. Ayrıca migreni olan Grace, gürültüden de hiç hoşlanmamaktadır.

En iyi 10 gerilim filmi listemiz burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap