«

Macera, adrenalin, çalınan dosyalar, kurtarılan dünyalar, komplo teorileri, son dakikada alt edilen kötü insanlar…. Bunların hepsi en iyi 10 Ajan-Casusluk dizisi listemizde.

Ajanlık casusluk filmleri diyince akla il gelen 007 James Bond. Bunu yanında CIA, KGB, MI6 ve Mossad gibi istihbarat örgütleri… Komplolar, dosyalar havada uçuşuyor.

Casusluk konulu diziler ilginizi çekiyorsa bu yazımız çok hoşunuza gidecek. Bu dizileri izlerken dikkatiniz her daim canlı kalacak.

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi listemiz IMDB sıralamasına göre listelenmiştir.

24 (2001–2010) 8.4

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
24

Joel Surnow ve Robert Cochran tarafından yapılan dizi 24; her bölüm gerçek zamanda bir saati işliyor. Dizi toplamda 68 emmy ödülüne aday gösterildi.

Strike Back (2010–2018) 8.3

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
Strike Back

Sullivan Stapleton ve Philip Winchester gibi isimlerin oynaadığı dizi; casusluk türündeki güzel yabancı dizilerden.

Körfez Savaşı sonrası Saddam devrilmiştir. Amerika hala Irak topraklarını işgal eden devlet konumundadır. 2003 yılında İngiliz istihbarat teşkilatı olan MI6, Irak’ta bir rehine kurtarma operasyonu gerçekleştirir. Bu operasyon sonucu ciddi zahiyat verilir. Ve bundan da John Porter isimli asker sorumlu tutulur. Bu operasyon sonucu yaralanan John Porter, ordudaki görevinden de uzaklaştırılır. Ailesi ile de arası açılan John 7 yıl boyunca güvenlik görevlisi olarak hayatını sürdürür. Bu 7 yıl sonunda eski arkadaşı   Hugh Collinson’ın yardımıyla önceki görevine dönme şansına erişir.

The Night Manager (2016–2018) 8.2

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
The Night Manager

Casusluk ve dram türündeki dizi The Night Manager; Tom Hiddleston, Hugh Laurie ve Olivia Colman başrolleri paylaşıyor. The Night Manager; John le Carré’nin aynı adlı kitabından uyarlanmış.

The Night Manager, eski bir İngiliz askeri, şimdilerde geceleri lüks bir otelde denetimci olarak çalışan Jonathan Pine’ı merkezine alıyor.

Pine, bir gün Sophie isminde Fransız-Arap bir kadınla tanışır. İyice yakınlaştığı Sophie kendisine karanlık bir silah taciri ve İngiliz istihbaratına karşı olanlarla çalışan Richard Onslow Roper hakkında bilgi verir.

Chuck (2007–2012) 8.2

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
Chuck

Zachary Levi, Yvonne Strahovski gibi isimlerin oynadığı dizi Chuck; Chuck Bartowski’nin mecburen başladığı ajancılık oyununu devam ediyor. The O.C.’nin yaratıcısı Josh Schwartz imzası olan dizi casusluk denince ilk akla gelenlerden.

Zachary Levi’nin canlandırdığı bir “bilgisayar kurdu” olan Chuck bilgisayarına gelen bir mesajı açmasıyla birlikte birdenbire bütün devlet sırları beynine yüklenir.

Chuck bir süre sonra kıdemli ajan John Casey ve yeni ortağı Sarah tarafından, bilgisayarcıdaki işiyle ve Ulusal Güvenlik görevleri arasında gidip gelen ikili bir yaşantı sürmeye zorlanır. Ortada Chuck, bir yandan John çekiştirecek, diğer yandan Sarah. Uluslararası teröristler, karşılarına çıkacak suikastçılar ise işin kaymak tabakasını oluşturacak

TURN: Washington’s Spies (2014–2017) 8.1

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
TURN: Washington’s Spies

Alexander Rose’un Washington Spies isimli romanından uyarlanan dizi;  The Culper Ring isimli grubun casuslar birliği haline gelmesini anlatıyor.

New York’ta Steakuet adlı bir kasabada, tarlasında lahana yetiştiren genç çiftçi Abraham Woodhull, karısı ve çocuğuyla geçim sıkıntısı olmadan düzgün ve sade bir yaşamın hayalini kuruyor. Fakat İngilizlerin kontrolü altındaki bu kasabada içten içe yayılan adalet olgusunun noksanlığı, yavaş yavaş İngilizlere karşı olan sadakatin sorgulanmasına neden oluyor. Bu uğurda şu ana kadar savunduğu fikirleri ile çatışan Abraham, keskin bir yol ayrımına girmek üzeredir.

Marvel One-Shot: Agent Carter (2015-2016) 8.0

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
Marvel One-Shot: Agent Carter

Hayatının aşkını kaybettikten sonra bekar bir kadın olarak yaşayan genç ve güzel ajan Peggy Carter’ın hikayesini anlatan dizi; Marvel evreninde geçiyor.

Mission: Impossible (1988–1990) 7.6

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
Mission: Impossible

Bruce Geller yapımı olan dizi; başrolünde Peter Graves oynuyor. 1966 yılından 1973 yılına kadar CBS kanalında gösterilen dizi, dünya tarihinin en bilindik serilerinden birisi olmuş ve herkesin ilgiyle izlediği bir tv şovuna dönüşmüştür.

Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (2013-) 7.5

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.

Bir Joss Whedon yapımı olan Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.; 2013 yılında başlayan bir casusluk dizisi. Clark Gregg, Ming-Na Wenn gibi isimlerin başrollerde oynadığı dizi; Enforcement and Logistics Division isimli çok gizli devlet örgütünün maceralarını konu alıyor.

Avengers filminde ölümüne şahit olduğumuz Ajan Coulson, doğaüstü olaylara ve tehditlere karşı dünyayı kurtarmak için Müdür Nick Fury’nin kendisine tanıdığı ayrıcalık ile bir ekip kurar. Ayrıca Müdür Nick Fury, ekibin çalışmalarına yardımcı olması için SHIELD ekibine bir de uçak tahsis eder. Başlangıçta Ajan Coulson ve onun dışında 4 ajandan oluşan ekip, Skype isimli bir hackerın da aralarına katılmasıyla son halini alıyor. Ekip süper güçleri olmayan ama hepsi de birbirinden yetenekli üyelerden oluşuyor.

Quantico (2015–2018) 6.7

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
Quantico

Joshua Safran yapımı olan dizi; casusluk ve gerilim türünde ilk akla gelen yabancı dizilerden. Quantico’da yetişen FBI ajanlarının eğitimlerini ve hayatlarını konu alan dizinin başrollerinde Priyanka Chopra, Aunjanue Ellis ve Jake McLaughlin yer alıyor.

Birbirinden tamamen farklı karakterlerden bir araya gelen bir grup çaylak, ajan olmak üzere eğitilmek üzere FBI’ın Quantico Üssü’nde bir araya geleceklerdir. Her birinin FBI’a katılmak için birbirinden farklı ve geçerli sebepleri vardır. Onlar en iyi ve en parlak çaylaklardan biridir. Fakat ekip üyelerinden birinin yakın gelecekte gerçekleşecek olan ve New York’un 11 Eylül saldırılarından sonra başına gelecek en büyük saldırının arkasındaki isim olması olayları çok farklı şekillendirecektir.

The Prisoner (2009) 6.3

En iyi 10 Ajan-Casusluk Dizisi
The Prisoner

2009 yılında yayın hayatına başlayan dizi; bilim kurgu ve casusluk alanında çok iyi. Jim Caviezel ve Ian McKellen gibi isimlerin dizide başrolü paylaştığı dizide; aynı zamanda Hayley Atwell gibi isimler oynuyor.

Hikayenin kahramanı (Altı) hayatını New York’ta sürdürürken bir sabah uyandığında çöldedir ve hiçbir şey hatırlamıyordur. Silahlı adamlardan kaçan bir yaşlıya yardım etmeye çalışır, adam ölmeden önce ona 554’e gitmesini söyler. 554 nedir? Daha da önemlisi burası neresidir? Köy adı verilen yere gidince insanların isim yerine sayı olarak adlandırıldığı bir yerde olduğunu, buradan başka bir yer olmadığını, daha önce burada yaşadığını öğrenir. Sorun şudur ki onun hatıralarında buraya ait hiçbir şey yoktur. Altı Köy’den kurtulmaya çalışırken bir yandan da kasabanın ve kasaba lideri İki’nin sırlarını öğrenmeye çalışır.

En iyi 10 Ajan-Casusluk dizisi listemiz sona erdi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.