Dünyanın en iyi 15 Film Üçlemesi

En iyi Üçleme Filmler

Merhaba sinema severler. Sizlere bu yazımızda onlarca seri film arasından seçtiğimiz Dünyanın en iyi 15 Film üçlemesi listesi hazırladık.

Üçleme film nedir kısaca bakalım; sinemada üçlemeler, birbirleri ile bir şekilde bağlantılı bazı üçlü film gruplarına sinema yazarları ve eleştirmenler tarafından verilen addır. İngilizcede bu kavramın karşılığı Trilogy dir.

Sinema tarihinde üçleme filmlerin ayrı bir yeri vardır. Birbirinin devamı şeklinde hazılranan üçleme filmler her zaman gişelerde başarı sağlamıştır. Üçleme filmler arasındaki yapımlardan bazıları sinema klasiklerine bile girmiştir. Üçlemeyi oluşturan filmlerin büyük çoğunluğu aynı yönetmene aittir ve yönetmenin adıyla anılır

Francis Ford Coppola : The Godfather Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Baba (The Godfather)(1972)
 2. Baba 2 (The Godfather: Part II) (1974)
 3. Baba 3 (The Godfather: Part III) (1990)

”Baba” üçlemesi, hiç kuşkusuz sinema dünyasının en önemli baş yapıtlarından. Sinema dünyasının üç dev ismi Marlon Brando, Al Pacino ve Robert de Niro’nun isimlerini duyurduğu seri film, 1972, 1974 ve 1990 yıllarında çevrildi. Diane Keaton, James Caan, Robert Duvall, Talia Shire, John Cazale, Andy Garcia, Sofia Coppola, Eli Wallach ve Joe Mantegna’nın da rol aldığı üçleme, Mario Puzo’nun şaheserinden sinemaya uyarlandı. ”Yönetmen ve konunun şahane evliliği” olarak tanımlanan filmin kendi türünde eşinin, benzerinin halen çevrilmediği konusunda tüm sinema otoriteleri hemfikir.

Peter Jackson : The Lord of the Rings Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
 2. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (The Lord of the Rings: The Two Towers)
 3. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King)

J.R.R Tolkien’in baş yapıtından sinema perdesine uyarlanan yapım, 11 dalda Oscar ödülünün de sahibi. Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Cate Blanchett, Sean Astin, Sean Bean, Christopher Lee, Andy Serkis, Orlando Bloom, Liv Tyler, Hugo Weaving gibi dev isimlerin rol aldığı serinin ilk filmi ”Yüzük Kardeşliği” 2001, ikinci filmi ”İki Kule” 2002 ve üçlemenin son halkası olan ”Kralın Dönüşü” de 2003 yılında seyirciyle buluştu. Sürükleyici öykünün yanında sinema teknolojisinin en üst düzeyde kullanıldığı film pek çok yönden sinema tarihine geçti.

Wachowski Brothers : The Matrix Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Matrix (1999)
 2. Matrix Revolutions (2003)
 3. Matrix Reloaded (2003)

Bilim-kurgu filmlerinde çığır açan bir başka yapım da ”Matrix” oldu. Başrolün önerildiği Will Smith’in ”böyle bir yapım hayal olur” gerekçesiyle geri çevirdiği film, Smith’in hayallerinin dahi ötesine geçerek alanında bir numara oldu. Will Smith’in reddettiği rolü kabul eden Keanu Reeves, belki de yaşamının en iyi kararını verirken, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne, Hugo Weaving, Joe Pantoliano, Gloria Foster ve Monica Bellucci, seride kamera karşısına geçti. İlki 1999’da, diğer ikisi 2003 yılında gösterime giren ”Matrix”, sinema teknolojisinde çığır açmasının yanında bilim-kurgu ile felsefeyi de bütünleştirdi.

Robert Zemeckis : Back to the Future Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Back to the Future –  Geleceğe Dönüş (1985)
 2. Back to the Future Part II – Geleceğe Dönüş 2 (1989)
 3. Back to the Future Part III – Geleceğe Dönüş 3 (1990)

Yönetmenliğini Oscar ödüllü yönetmen Robert Zemeckis’in yaptığı, yapımcılığını Oscar ödüllü efsane yönetmen Steven Spielberg’in üstlendiği serinin başrollerinde Michael j. Fox ve Christopher Lloyd var. Kült olmuş bu müthiş bilim kurgu filminin 3 diskten oluşan koleksiyoncu versiyonunda görsel şölen sizleri bekliyor.

Sam Raimi : Spider Man Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Spider-Man –  Örümcek Adam (2002)
 2. Spider-Man 2 – Örümcek Adam 2 (2004)
 3. Spider-Man 3 – Örümcek Adam 3 (2007)

Özel hayatı ve Örümcek Adam kimliğinin getirdiği sorumluluklar arasında bir denge kurmaya çalışan Peter Parker, sonunda hayatını bir düzene oturtmayı başarmıştır. Fakat Örümcek Adam olmak kolay değildir; kendisini bekleyen tehlikelerden habersiz hayatını sürdürürken tüm varlığını tehdit edecek olan büyük tehlike adım adım yaklaşmaktadır.

Krzysztof Kieslowski : Three Colors Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Üç Renk: Mavi
 2. Üç Renk: Kırmızı
 3. Üç Renk: Beyaz

Hayata ve sinemaya erken veda eden Polonyalı usta yönetmen Kieslowski’nin ‘gitmeden’ önce tamamladığı Üç Renk üçlemesi, yönetmenin auteurlüğünü ispatlayan, miras niteliğinde bir başyapıttır.

Niels Arden Oplev, Daniel Alfredson : The Millenium Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Ejderha Dövmeli Kız
 2. Ateşle Oynayan Kız
 3. Arı Kovanına Çomak Sokan Kız

Stieg Larsson tarafından yazılan romanlara dayanan Millennium üçlemesinin kitapları, The Girl with the Dragon Tattoo, The Girl Who Played with Fire ve The Girl Who Kicked the Hornets’ Nest filmleri adı altında yine İsveç’çe çekildi ve kısa sürede Amerikan versiyonuyla da piyasaya sürüldü.

Vincenzo Natali : Cube  Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Cube
 2. Cube 2
 3. Cube Zero
Birbirini daha önce hiç görmemiş,farklı meslek dallarından 7 kişi küp şeklinde dizayn edilmiş odalardan oluşan devasa bir yapıda uyanır.Odalara yüzeydeki kapılardan geçiş yapılabilmektedir.Odaların çoğu tehlikesizdir.Ancak bazı odalarda bubi tuzakları,ısıya ve harekete duyarlı sistemler vardır.Bu 7 kişi küpten kurtulmak için tuzaklarla ve birbirleriyle yarışmak zorundadır.

Elli Ton Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Fifty Shades of Grey – Grinin Elli Tonu (2015)
 2. Fifty Shades Darker – Karanlığın Elli Tonu (2017)
 3. Fifty Shades Freed – Özgürlüğün Elli Tonu (2018)

Anastasia Steele’in ne istediğini bilen, göz alıcı iş adamı Christian Grey’le tanışması, her ikisinin de hayatlarını geri dönülmez biçimde değiştiren şehvetli bir ilişkinin kıvılcımını çakmıştır. Christian’ın sıra dışı zevkleri karşısında şoka uğrayan, ondan hem hoşlanan hem de korkan Ana, daha derin bir bağlılık istiyordur. Onu yanında tutmaya kararlı olan Christian, bunu kabul eder.

James Bond/Daniel Craig Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Quantum of Solace – 2008
 2. Skyfall – 2012
 3. Spectre – 2015

Craig Bond’un adeta yeniden doğmasını sağlamış olan aktördür. Her ne kadar ismi Bond yıldızı olarak açıklandığında yer yerinden oynamış ve kimse onu yakıştıramamışsa da Casino Royal gişeye çıktığında herkes tükürdüğünü yalamıştır. Karşımızda modern erkeğin temsili bir Bond vardır ve herkesin gönlünü çalmayı başarmıştır.

Richard Linklater : The Before Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Before Sunrise
 2. Before Sunset
 3. Before Midnight

Richard Linklater’ın 1995’te Before Sunrise (Gün Doğmadan) ile başlayan serisi dokuzar yıl arayla; Before Sunset (Gün Doğmadan) ve Before Midnight (Gece Yarısından Önce) ile devam ediyor. Jesse (Ethan Hawke) ve Céline (Julie Delpy) ikilisinin 18 yıl boyunca değişen görünümleri, hayatları ve fikirleri zamanın -biz farkında olmadan- ne kadar çabuk geçtiğinin, bir göstergesi.

The Bourne Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Geçmişi Olmayan Adam (The Bourne Identity) 2002
 2. Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy ) 2004
 3. Son Ültimatom (The Bourne Ultimatum) 2007

Başrolünü Matt Damon’ın üstlendiği yapım, 2002’de ”The Bourne Identity”, 2004’te ”The Bourne Supremacy” ve 2007’de ”The Bourne Ultimatum” isimleriyle seyirci karşısına çıktı. Matt Damon’ı aksiyon dünyasına kazandıran film, oyuncunun bu alandaki yeteneğini de gözler önüne seriyor.

Christopher Nolan : The Dark Knight Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Batman Başlıyor (Batman Begins)
 2. Kara Şövalye (The Dark Knight)
 3. Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises)

Batman Begins ile başlayan üçleme, 20 Temmuz 2012’de vizyona giren The Dark Knight Rises isimli filmle final yapmıştı. Bu üç filmde de Batman rolünde Christian Bale’i izlemiştik.

Sergio Leone : The Dollars Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Bir Avuç Dolar (Per un pugno de dollari) 1964
 2. Birkaç Dolar İçin (Per qualche dollari di piu) 1965
 3. İyi, Kötü ve Çirkin (Il Buono, il brutto, il cattivo) 1966

Yönetmenliğini Sergio Leone’nin, başrolünü Clint Eastwood’un üstlendiği seri, sırf bu ikiliyi bir araya getirmesi açısından dahi bir başyapıt olmayı hak ediyordu. 1964’te ”A Fistful of Dollars”, 1965’te ”For A Few Dollars More” ve 1966’da ”The Good, The Bad And The Ugly” adlı filmlerden oluşan üçlü, iyi, kötü ve çirkinin bir araya geldiği en başarılı halka ile sona erdi.

Park Chan-Wook : The Vengeance Üçlemesi

en iyi Üçlemeler

 1. Sympathy For Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002),
 2. İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi) (2003)
 3. İntikam Meleği (Chinjulhan geomjasshi) (2005)

Park Chan-wook’un kaleminden çıkan üç farklı senaryoda da buram buram gelen intikam hem akılcı hem de kaçınılmazdı. İnsanoğlunu sınırlarına kadar zorlayan karakterleriyle bu üçleme, hem sinematografik anlatım dili hem de seyirciye tokat gibi çarpan etkisiyle Uzak Doğu sinemasına mesafeli duran seyirciyi bile yakalamayı başarmıştı…

En iyi 15 Film Üçlemesi yazımız sona erdi. Listede bulunan diğer Üçleme filmleri aşağıda sunuyoruz. Bu filmlerle beraber Üçleme filmler listemizi 33 filme kadar büyüttük.

16- Yaratık-Alien (Ridley Scott, James Cameron, David Fincher)

17- Karayip Korsanları-Pirates of the Carribbean (Gore Verbinski)

18- Zor Ölüm-Die Hard (John McTiernan, Renny Harlin)

19- Yıldız Savaşları-Yeni Seri (George Lucas)

20- Çığlık-Scream (Wes Craven)

21- Çıplak Silah-Naked Gun (David Zucker, David Zucker, Peter Segal)

22- X-Men (Bryan Singer, Brett Ratner)

23- Terminatör (James Cameron, Jonathan Mostow)

24- Kirli İşler-Infernal Affairs (Lau Wai-Keung, Alan Mak)

25- Mad Max (George Miller, George Ogilvie)

26- Austin Powers (Jay Roach)

27- Mighty Ducks (Stephen Herek, Sam Weisman, Robert Lieberman)

28- The Blade (Stephen Norrington, Guillermo del Toro, David Goyer)

29- The Mariachi (Robert Rodriguez)

30- Dead (George A. Romero)

31- Görevimiz Tehlike-Mission: Impossible (Brian De Palma, John Woo, J.J Abrams)

32- The Ingmar Bergman Triology (Ingmar Bergman)

33- Hannibal Lecter (Jonathan Demme, Ridley Scott, Brett Ratner)

Bir cevap yazın