Dünden Bugüne en iyi Tarantino Filmleri

quentin tarantino en iyi filmleri

Dünden Bugüne en iyi Tarantino filmleri listemizde kendine has tarzıyla sinema tarihine unutulmaz filmler kazandıran ünlü yönetmenin en iyi filmlerini derledik.

Asıl adı Quentin Jerome Tarantino olan 27 Mart 1963 ABD doğumlu film yönetmeni, oyuncu ve iki Oscar ödüllü senarist Tarantino, alışılmışın dışındaki hikaye anlatışıyla bilinir.Kan ve vahşet temalarını ustalıkla beyazperdeye taşıan Tarantino, ayrıca filmlerinde kullandığı müzikleri ilede adından sıkça söz ettirmiştir.

Bizde başarılı yönetmen Tarantino’nun en iyi filmlerini sizler için sıraladık.

Rezervuar Köpekleri – Reservoir Dogs

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 8.3

Yapım: 1992

Yönetmen: Quentin Tarantino,

Oyuncular: Harvey Keitel , Tim Roth , Michael Madsen , Chris Penn , Steve Buscemi

Tarantino filmleri listemizdeki ilk filmimiz Rezervuar Köpekleri.

Bir grup suçlu, bir mücevher deposunu soyarlar. Polis o kadar çabuk peşlerine düşerki aralarında bir muhbir olduğundan şüphelenirler. Soygundan hemen sonrasıyla başlayan film, olayın öncesine dönüp soygunun planlanması aşamasını anlatıyor. Ünlü karakter oyuncularından oluşan kadroyu da bu bölümde tanıyoruz.Bol aksiyon, kan ve şiddet içeren, klasikleşmiş bir Tarantino yapımı...

Ucuz Roman – Pulp Fiction

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 8.9

Yapım: 1994

Yönetmen: Quentin Tarantino,

Oyuncular: John Travolta , Samuel L. Jackson , Uma Thurman , Bruce Willis

Tarantino filmleri listemizdeki Ucuz Roman’da gangsterler camiasına içerden, unutulmaz bir bakış atacağız.

Quentin Tarantino’yu her ne kadar önceki filmi Rezervuar Köpekleri ile çok övgü aldıysa da, kitlelere asıl tanıtan film. Ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir anlaşmada ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öteyandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.

Jackie Brown

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 7.5

Yapım: 1997

Oyuncular: Pam Grier , Samuel L. Jackson , Robert Forster , Bridget Fonda , Michael Keaton , Robert De Niro

Amerika’nın en uyduruk havayollarından birinde hava hostesi olan Jackie Brown’ın emekliliği giderek yaklaşmaktadır. Hostesimiz ayın sonunu getirebilmek için silah kaçakçısı Ordell için çalışmaktadır. Polis durumdan haberdardır. Ordell de polisin haberdar olduğundan ve dolayısıyla Jackie’nin hayatının bıçak sırtında olduğundan.Olaylar ortaya çıktığuında Jackie ve Ordell cephelerine yeni yardımcılar katılır ve herkes yarım milyon doların peşine düşer.Yönetmen Tarantino, hayranı olduğu, 70’li yılların kült zenci dizisi “Foxy Brown”ın kadın oyuncusu Palm Grier’e Jackie Brown rolünü vererek tam onikiden vuruyor.

Kill Bill 1-2

quentin tarantino en iyi filmleri

Tarantino filmleri listemizde bulunan, Quentin Tarantino’nun ikonik filmlerinden biri olan Kill – Bill serisinde, “Gelin” (Uma Thurman) olarak bilinen ana karakter, sevgilisi Bill (David Carradine) tarafından yönetilen Ölümcül Zehirli Yılan Süikast Birliği’nin bir üyesidir. Bill’den hamile olduğunu öğrenen Gelin, katil kimliğinden vazgeçip hayatında yeni bir sayfa açmaya karar verir ve Texas’a kaçar. Gelin, orada genç bir adamla tanışır ve evlendikleri gün öfkeli ve kıskanç Bill tarafından kurşuna dizilirler. Bu olaydan 4 yıl sonra Gelin, komadan çıkar ve bebeğinin artık karnında olmadığını fark eder. Gelin, böylelikle, hayatını mahvedenlere ve bebeğini elinden alanlara karşı intikam yemini eder.

Ölüm Geçirmez – Death Proff

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 7.0

Yapım: 2007

Oyuncular: Kurt Russell , Zoë Bell , Rosario Dawson , Vanessa Ferlito , Sydney Tamiia Poitier

Austin’in en ünlü DJ’I olan, Jungle Julia (Sydney Tamiia Poitier) en yakın arkadaşları Shanna ve Arlene’le (Jordan Ladd and Vanessa Ferlito) eğlenmektedir. Sabaha kadar eğlenen üçlü bir şeyin farkında değildirler. Yaptıkları her şeyi izleyen biri vardır, Stuntman Mike (Kurt Russell), yüzünde derin bir yarası ve korkutucu bir arabası olan eski bir dublördür. Günlerdir kızları izleyen Mike, gecenin bitiminde, sabaha karşı yola koyulan kızların peşinden gider. Filmde Rosario Dawson, Tracie Thoms, Mary Elizabeth Winstead, Zoë Bell, Rose McGowan, Omar Doom ve Eli Roth da rol alıyor.

Soysuzlar Çetesi – Inglourious Basterds

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 8.3

Yapım: 2009

Oyuncular: Brad Pitt , Mélanie Laurent , Christoph Waltz , Eli Roth , Michael Fassbender

Tarantino filmleri listemizdeki “Soysuzlar Çetesi”nin konusu, Alman işgali altındaki Fransa’da başlar. Çok sevdiği ailesinin, Nazi Albay Hans Landa’nın (Christoph Waltz) tarafından katledilmesine tanıklık eden Shosanna Dreyfus (Melanie Laurent) adlı kadın, katliamdan kılpayı kurtularak Paris’e kaçar. Orada sinema salonu sahibi ve işletmecisi olarak yeni bir kimlik edinir.Aynı günlerda Avrupa’nın başka bir köşesinde Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla bilinen Raine’ın grubu, Nazi Almanyasının önde gidenlerine zarar verme misyonunu üstlenmiştir. Bu amaçla, Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile işbirliği yaparlar. Shasoanna’nın kendi intikamını alma planlarını yaptığı bir sinema salonunun çatısı altında hepsinin kaderleri kesişecektir.

Zincirsiz – Django Unchained

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 8.4

Yapım: 2012

Oyuncular: Jamie Foxx , Christoph Waltz , Leonardo DiCaprio , Kerry Washington , Samuel L. Jackson

İç Savaş’tan iki yıl önce, güneyde geçen Django Unchained’de Oscar sahibi Jamie Foxx eski sahipleriyle geçmişi yüzünden Alman bir ödül avcısı olan diş hekimi Dr. King Schultz’la (Christoph Waltz) bir araya gelen Django karakterini canlandırıyor. Schultz, katil Brittle kardeşlerin peşindedir ve ödülüne kavuşmasını sadece Django sağlayabilir. Doğru kabul edilen her şeye aykırı olan Schultz, Brittle kardeşlerin –ölü veya diri- yakalanmasını sağlarsa Django’yu özgürlüğüne kavuşturma sözü verir. Başarıyla sonuçlanan planlarının ardından Schultz, Django’ya özgürlüğünü verir ama birbirlerinden ayrılmazlar. Schultz, Django ile birlikte Güney’in en çok aranan suçlularını avlamaya koyulur. Çok önemli avcılık yeteneklerini geliştiren Django’nun aslında tek bir amacı vardır: Uzun zaman önce köle ticareti yüzünden kaybettiği karısı Broomhilda’yı (Kerry Washington) bulmak ve kurtarmak. Django ve Schultz’un arayışı sonunda onları Calvin Candie’ye (Leonardo DiCaprio) ulaştıracaktır.

The Hateful Eight – Nefret Sekizlisi

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 7.8

Yapım: 2015

Oyuncular: Samuel L. Jackson , Kurt Russell , Jennifer Jason Leigh , Walton Goggins , Demián Bichir

Tarantino filmleri listemizdeki filmlerden Nefret Sekizlisi, Tarantino’nun son filmi iç savaş sonrası Wyoming eyaletinde şiddetli bir kar fırtınası sonrası insanların sığındığı bir mola yerinde geçmektedir. Fırtına, dağdaki konaklama yerini etkisi altına alırken, bu mola yerinde yolları kesişen sekiz kişi Red Rock’a hiç varamayabileceklerini öğrenir.

Sukiyaki Western Django – Düello

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 6.3

Yapım: 2007

Oyuncular: Hideaki Ito , Koichi Sato , Yusuke Iseya , Kaori Momoi , Teruyuki Kagawa

Quentin Tarantino ile Unutulmaz Bir Western! Takashi Miike, “spagetti western” tarzı filmlere hürmeten, popüler Japon yemeğinin adını verdiği “Sukiyaki Western”i icat ediyor. 12. yüzyıldaki Genpei klan savaşları sırasında geçen filmin gerçeküstü dünyası, kovboy filmi temasıyla Japon dönem filmlerini birleştiriyor; filmde ayrıca, Quentin Tarantino da rol alıyor. Beyazlardan Genji ve Kırmızılardan Heike bu sefer fakir bir dağ kasabasında, efsanevi bir hazineyi ararken karşı karşıya gelirler.

Four Rooms – Dört Oda

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 6.7

Yapım: 1995

Oyuncular: Tim Roth , Antonio Banderas , Jennifer Beals , Madonna , Marisa Tomei , Bruce Willis

Tarantino’nun örgütlediği bu ilginç fars-komedi dört ‘bağımsız’ yönetmenin ortak çalışması. Ted lüks fakat gözden düşmüş bir otelde servis elemanı olarak çalışmaya başlar ve ilk çalışma gecesinde dört, biri birinden ilginç odayla uğraşmak zorunda kalır. Odaların ilkinde bir cadılar kumpanyası Tanrıça Diana’nın ruhunu çağırma uğraşındadır. İkincisinde sert bir gangster Ted’i çocuklarına dadılık yapmaya zorlamaktadır. Üçüncü odada ise çıldırmış boynuzlanan bir koca ikâmet etmektedir. Son odaya girdiğinde Ted kendisini snop bir film yıldızının verdiği partinin ortasında bulur. Tüm bu ‘karakterlerin’ Ted’den farklı beklentileri vardır. Tarantino ve arkadaşlarının çok daha sakin, iddiasız bir tarzı denediği fakat absürd komedinin hakkını veren bir çalışma.

From Dusk Till Dawn – Gün Batımından Şafağa

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 7.3

Yapım: 1996

Oyuncular: George Clooney , Quentin Tarantino , Harvey Keitel , Juliette Lewis

Gecko biraderler, rüzgarı arkalarına alıp Meksika’nın özgür ortamına doğru bir yolculuğa çıkarlar. Texas’ta sıkı bir soygun yaptıklarından dolayı, ne olur ne olmaz diye bir rahip ve ailesini de yanlarında rehin olarak bulundururlar. Buluşma için bir Meksika barının kapısını aşındırdıklarında başlarına geleceklerden habersizdirler. Mekan kesinlikle vampirlerin içeri alınmadığı barlardan değildir!Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazıp başrollerinden birine geçtiği film, Robert Rodriguez’in, El Mariachi ve Desperado filmleriyle başladığı sinema kariyerinin şimdilik en parlak filmlerinden birisi.

Natural Born Killers – Katil Doğanlar

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 7.3

Yapım: 1994

Oyuncular: Woody Harrelson , Juliette Lewis , Robert Downey Jr. , Tommy Lee Jones

Senaryosunu Quentin Tarantino’nun yazdığı filmi Oliver Stone yönetmiş ve bunun yüzünden araları açılmıştı. Mickey ve Mallory birbirlerini seven ama ‘doğuştan katil’ olan iki aşık. Yaşadıklarını öldürerek hissedebiliyorlar belki de. Ancak 90’ların giderek çığrından çıkan medyası da onları kahraman gibi göstermekten geri kalmıyor. Böylece iki doğuştan katil yolculukları sırasında arkalarında onlarca ölü bırakarak yollarına devam ediyorlar. Yakalandıklarındaysa medya yine kurtarıcıları olarak çıkıyor karşılarına…

True Romance – Çılgın Romantik

quentin tarantino en iyi filmleri

IMDB: 7.9

Yapım: 1993

Oyuncular: Christian Slater , Patricia Arquette , Michael Rapaport

Sıradan bir hayatı olan Clarence çizgi roman dükkanında çalışmaktadır. Bir gün Alabama isimli fahişeyle tanışır ve ona aşık olur. Fakat onu eski hayatından kurtarmak hiç de kolay bir iş değildir ve bir de Alabama’nın patronundan uyuşturucu çalacaktır. Tony Scott’un kendi çektiği filmler arasında en sevdiği film olan True Romance’ ın senaristliğini de Quentin Tarantino yapmıştır * fazlasıyla eğlenceli ve fazlasıyla doğal bir film,karakterler desen bu kadar kaçık ve bu kadar tatlı olabilirdi

Bir cevap yazın