«

Kitaplar birçok film ve dizinin ilham kaynaklarıdır. Sizlere dizisi çekilen 10 kitap listesi sunacağız. Eğer bu kitapları okumadıysanız emin olun dizisini seyrettikten sonra mutlaka kitabınıda edinmek isteyeceksiniz.

Aslına bakarsanız TV’lerde gördüğümüz bir çok yapım kitaplardan uyarlanmıştır. Edebiyat dünyasının sonsuz hayalcilikte ve oldukça renkli olan dünyası zamanımıdaki dizi ve filmlere ilham olmaya devam ediyor. Pekçok kitap izleme rekorları kıran dizi ve filmlere dönüşmüş durumda.

Kitap uyarlaması en başarılı 10 dizi listesinde romandan uyarlanan yabancı diziler arasında en iyileri sıralayacağız.

Dizisi Çekilen 10 Kitap

Dizisi çekilen 10 kitap listemizde bulunan yapımlar IMDB sıralamasına göre listelenmiştir.

Hannibal

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMDB : 8.6

Oyuncular : Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas

Hannibal, ABD’nin NBC kanalında 4 Nisan 2013 tarihinden itibaren yayınlanmaya başlanan psikolojik gerilim-korku dizisidir. Dizide yer alan karakterler Thomas Harris’in Hannibal serisinden olan Red Dragon adlı kitabından ekranlara uyarlanmıştır.

Konusu

Dizi, Thomas Harris’in romanı Red Dragon’da görünen karakterlere ve unsurlara dayanır. Dr Hannibal Lecter, FBI özel dedektif Will Graham’ın şimdiye kadar ki en kurnaz düşmanı olmaya aday bir psikiyatrdır. Ve dizi bu ikili arasında gelişen ilişki üzerinde durur.

Başrol oyuncularının performansı ve görsel stili eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler aldı. FBI özel dedektifi Will Graham, FBI ile sekiz genç kızın kaybını araştırmaktadır. Ama peşinde lduğu seri katilin zihnini anlamakta zorlanır ve ülkenin önde gelen psikiyatrlarından biri olan Dr. Hannibal Lecterdan yardım ister.

The Handmaid’s Tale

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMDB 8.6

Oyuncular: Elisabeth Moss, Max Minghella, Yvonne Strahovski

Sezon Sayısı: 3

Dizi, Türkiye’de ‘Damızlık Kızın Öyküsü’ adıyla yayımlanan Margaret Atwood’un 1985 yapımı gerilim türündeki romanından uyarlandı.

Konusu

The Handmaid’s Tale; kadınların neredeyse bütün haklarının elinden alındığı, sadece çocuk doğurmak ve hizmetçi olarak varlıklarını sürdürdükleri, erkeklerin egemen olduğu dindar bir kesim tarafından totaliter tarzda yönetilen bir ülkeyi anlatıyor. Dizi, distopik yapısıyla karanlık bir hikaye sunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bir terör saldırısı sonucu yıkılması ile yerine kurulan Gilead Cumhuriyeti’ni anlatan dizide yaşanan iç savaş sonrası ABD hükümeti düşürülüp başkan infaz ediliyor. Drama türündeki bu dizide kadın haklarının günümüzdekinin aksine bir hal aldığı ve yayılan bulaşıcı hastalıklar ve artan cinsel hastalıklar ile birlikte doğurganlık özelliklerini yitirmiştir, bunun için olaylar hiç de iyi gitmemektedir; tam aksine ortada kötü giden bir şeyler vardır. Sadece başkan değil, parlamento üyelerinin de infazı olayları içinden çıkılamaz bir duruma sürüklemiştir.

Big Little Lies / Büyük Küçük Yalanlar

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMDB : 8.6

Oyuncular :Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley

Sınırsızlar Kulübü, Yaban ve Yeniden Başla gibi filmlere imza atan yönetmen Jean-Marc Vallee imzası taşıyan dizi, David E. Kelley tarafından Liane Moriarty’nin kitabından uyarlandı

Konusu

California’da huzurlu bir sahil kasabası… Güzel evler, sevimli çocuklar, ilgili anneler ve başarılı eşler… Her şeyin mükemmel göründüğü bu yerde işler ne kadar ters gidebilir? Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley gibi başarılı isimlerin rol aldığı “Big Little Lies” ekranlarda…

‘Big Little Lies’, en iyi mini dizi, en iyi yönetmen (Jean-Marc Vallee), en iyi kadın oyuncu (Nicole Kidman), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Laura Dern), en iyi yardımcı erkek oyuncu (Alexander Skarsgard), en iyi cast ve en iyi müzik yönetimi olmak üzere 7 ödül aldı.

The Leftovers

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMDB : 8.3

Oyuncular : Justin Theroux, Amy Brenneman, Christopher Eccleston

Tom Perrotta’nın aynı isimli romanından uyarlanan dizi; hiçbir açıklaması olmadan, bir anda ortadan kaybolan insanların ardından, geride kalanların yaşadıklarını konu ediyor.

Konusu

Dünyada bir kayboluş, bir kesimin benzettiği ya da tanıtıma eklendiği şekliyle ‘Rapture‘ yaşanmış. Dünya nüfusunun %2’si, yani toplamda 15 New York nüfusu kadar insan 14 Ekim günü bir saniye içinde yok olmuş; üstüne de 3 yıl kadar zaman geçmiş. İnsanoğlunun hala toparlanma sürecinde olduğu söylenebilir, en azından veya özellikle yakınlarını kaybeden kişiler.

Küçük oğlundan bütün ailesini kaybedene kadar birçok yaralı insan var ve hala gidenlere ne olduğuyla ilgili bir şey bulunamamış. Yaşananlarsa haliyle Dünya’yı büyük ölçüde etkilemiş. İşte biz, herkesin bir şekilde yaşamına devam ettiği bu yeni dünyaya konuk oluyoruz.

American Gods / Amerikan Tanrıları

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMDB 8.1

Oyuncular: Ricky Whittle, Emily Browning, Crispin Glover

Sezon Sayısı: 2

 Amerikan Tanrıları Neil Gaiman’ın eseridir.

Konusu

Shadow Moon, üç yıllık cezasını çektikten sonra hapisten bir kaç gün erken bırakılır. Bu sırada hapishane müdürü O’na kötü haberi verir, çok sevdiği eşi Laura otomobil kazası geçirmiş, ölmüştür.

Karısının cenazesine gitmek için bindiği uçakta yanına bir adam oturur. Kendisini Bay Wednesday (Çarşamba) olarak tanıtan adam, Shadow’un hayatı hakkında çok fazla detaya hakimdir ve O’na iş teklif eder. Shadow Moon ise zaten çaresiz ve hapishaneden yeni çıktığı için bu teklifi kabul eder.

Shadow bir süre sonra başka çaresi olmadığını düşünür ve Wednesday’in teklifini kabul eder. Wednesday ilk etapta bir dolandırıcı görüntüsündedir ve Shadow’un ortak ve O’nun koruması olarak çalışmasını istemektedir. Ancak onun asıl kişiliği Norveç mitolojisinin en önde gelen tanrılarından Odin olmasıdır.

Wednesday Amerikayı dolaşarak topluma karışmış ve normal insan rolü yapan kadim tanrıları toparlamaktadır. Modern tanrılar ise medya ve teknolojidir artık. Shadow kadim ve modern tanrıların savaşının ortasında kalacaktır.

merican Gods konusu kısaca tanrıların savaşını anlatıyor ve bunu çok başarılı bir şekilde yapıyor.

A Series of Unfortunate Events / Talihsiz Serüvenler Dizisi 

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMDB 7.9

Oyuncular: Neil Patrick Harris, Patrick Warburton, Malina Weissman

Sezon Sayısı:  2 Sezon

Ülkemizde Talihsiz Serüvenler Dizisi ismiyle raflarda yerini alan seri 13 kitaptan oluşuyor. 1999-2006 arasında Lemony Snicket takma ismiyle Daniel Handler tarafından yazıldı. Lemony Snicket aynı zamanda serinin bir karakteri olarak da okuyanların/izleyenlerin karşısına çıkıyor.

Konusu

Gizemli bir yangın Baudelaire ailesinin evini kül ettiğinde üç kardeş aynı zamanda ailesini de kaybeder. Bunun üzerine ilk bölümle birlikte kardeşler barınabilmeleri için Kont Olaf’ın yanına yerleştiriliyorlar.

Kont Olaf, çok zengin bir servete konan kardeşlerin servetini ele geçirmek için kararlı bir şekilde harakete geçerken, kardeşler de ailelerinin gizli geçmişleri öğrenmek üzere araştırma yapmak durumunda kalıyorlar.

A Young Doctor’s Notebook

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMBD 8.0

Oyuncular : Adam Godley, Daniel Radcliffe, Jon Hamm

Toplam Bölüm Sayısı : 2 Sezon 4+4 Toplam 8 Bölüm

Toplam İzleme Süresi: Her bölüm 30 dakika

A Young Doctor’s Book, Rus edebiyatının güçlü isimlerinden Mikhail Bulgakov’un mini öykülerinden oluşan kitabı A Country Doctor’s Notebook adlı yarı otobiyografik kitabından uyarlama bir dizi.

Konusu

A Young Doctor’s Notebook Mad Men’in sevilen aktörü Jon Hamm ile Harry Potter Daniel Radcliffe’yi aynı projede buluşturuyor. Dizi, Rus edebiyatının en güçlü isimlerinden Mikhail Bulgakov’un mini öykülerinden uyarlama. Rus devriminin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı bir dönemde (1900′lerin başları), küçük bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard’ın hikayesini anlatıyor.

Doktor, modern çağa yeni girmeye hazırlanan bu köyde, batıl inançlı hastalarla uğraşmakla kalmayıp, aynı zamanda kendi kariyer planını da sürekli olarak kafasında kurmaktadır. Bu karakterin orta yaşlı halini Hamm, genç halini ise Radcliffe canlandırıyor. Her ne kadar ikili aynı karakterin, farklı yaşlardaki hali olarak karşımıza çıkacak olsa da ikisinin karşılıklı sahneleri de mevcut.

Riverdale

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMBD : 7.6

OyuncularK.J. Apa, Lili Reinhart, Camila Mendes

Toplam Bölüm Sayısı : 2 Sezon 13+22 Toplam 35 Bölüm

Son iki yılın en popüler dizileri arasında yer alan ‘Riverdale’, Archie Comics karakterlerinden TV’ye uyarlandı.

Konusu

Riverdale konusu incelendiğinde olaylar küçük ama son derece ilginç bir kasabada geçmektedir. Sakin ve her şeyin sıradan göründüğü bu kasabaya özellikle dışarıdan gelenler farklı duygulara kapılmaktadır.

Sürrealist bir grup gencin yaşadığı kasabada her şey oldukça şirin bir görüntüdedir. Ancak bu kasabada son derece karanlık ve gizemli olaylar yaşanmaktadır.

Özellikle lise öğrencisi Jason Blossom’un nehirde boğulması ve cesedinin bulunamaması dikkatleri bu kasabaya toplamıştır. Yine de hayat sanki normal akışında devam etmektedir. Ancak bu durum kasabanın dışarıya verdiği görüntüyü yansıtmaktadır.

Pretty Little Liars / Tatlı Küçük Yalancılar

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMDB : 7.5

Oyuncular :Troian Bellisario, Ashley Benson, Lucy Hale

Pretty Little Liars, 8 haziran 2010’da ABC family‘de yayınlanmaya başlanan, Sara Shepard’ın aynı adlı roman serisinden uyarlanmış bir gençlik dizisidir.

Konusu

1.Sezon bir arkadaş grubunun 5 kızını anlatır. (Spencer Hastings, Hanna Marin, Aria Montgomery, Emily Fields, ve Alison DiLaurentis)

Beş kız pijama partisi yapmaya karar verir, içlerinden biri ortadan kaybolur ve bir yıl sonra cesedi bulunur. Geriye kalan dört kız da sadece onun bildiği sırlarla dolu mesajlar almaya başlarlar ve hayatları darmaduman olur.

Bir pijama partisinde Alison kaybolur ve hiçbir yerde bulunamaz.1 yıl sonra cesedi eskiden yaşadığı evin arka kısmında bulunur.

Cesedi bulununca diğer dört kız “A” adlı anonim birinden mesajlar alır, bunlar sadece Alison’ın bildiği sırları içeren mesajlardır. Cenaze töreninden sonra bile mesajlar almaya devam ederler. Ve bu sayede tekrar bir araya gelirler. Şimdi işler onlar için çok daha zor ve karmaşık olacaktır…

Pretty Little Liars, People’s Choice Awards 2012: En Beğenilen Drama Dizisi ve Teen Choice Awards 2010-2011-2012: En İyi Yaz Dizisi, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu dahil 13 Ödül sahibi!

Gossip Girl / Dedikoducu Kız

Dizisi Çekilen 10 Kitap

IMDB : 7.4

Oyuncular : Blake Lively, Leighton Meester, Penn Badgley

Gossip Girl, Amerikalı Yazar Cecily von Ziegesar’ın aynı adlı kitabından yarlanmış bir gençlik dizisidir.

Konusu

Gossip Girl adlı blogun sahibi, zengin ve popüler gençliğin ipliğini pazara çıkardığı dedikodularını, yeni teknoloji ve uyumlu oyuncaklar sayesinde hızlı bir şekilde herkese yayıyor.

Manhattan’daki son dedikoduya göre kendi isteğiyle yatılı bir okula giden eski kraliçe Serena van der Woodsen şehre geri dönmüş. Bu haber en çok Serena’nın eski en yakın arkadaşı Blair’in kafasını karıştıracak.

Serena’nın yokluğunda spot ışıkları onun üzerine dönmüş, arkadaş çemberlerinin ilgi odağı olmuştu. Mükemmel bir yaşantısı, yakışıklı bir sevgilisi var. Rüya okulu Yale gitmeyi planlıyor. Serena’nın dönüşüyle bu görünüşteki mükemmel yaşantısı, hatta okulundaki tüm ilişkilerin dengesi değişecek. Erkek arkadaşı Nate’in Serena’ya ilgi duymasıysa cabası. Diğer taraftan o kadar varlıklı olmasalar da Blair’e aynı okula giden Dan Humphrey ve kardeşi Jenny’nin hayatları da ait olmadıkları bu çemberin içine girince değişecek.

Dizisi çekilen 10 kitap yazımız burada sona ermekte.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.