1. Ana sayfa
  2. Filmler
  3. Çölde Geçen En iyi 10 Film

Çölde Geçen En iyi 10 Film

Çölde çekilmiş, konusu çölde geçen filmler.

«

Çölde geçen en iyi 10 film listemizde sıcak çöllerde çekilmiş filmlere yer vereceğiz.

Jarhead | Kavanoz Kafa

çölde çekilmiş filmler

IMDB: 7.0

Yapım: 2005

Oyuncular: Jamie Foxx , Jake Gyllenhaal , Scott MacDonald , Lucas Black

Anthony Swoff, Sacramento’da Camus okuyan bir gençtir. 1980’lerin sonlarında askere alınır. Kim olduğunu bilmediği ve esas nedeni de kavrayamadığı bir düşmana karşı savaşması gerekmektedir. Körfez Savaşı sırasında Amerikalı askerler, kendilerine yapılan saç tıraş modeli için bir isim takmışlardır. Kavanozkafa. Yani Jarhead. İşte savaşta duruşları da zaten tam da bu ironik yaklaşım etrafında döner. Aksi takdirde gönüllülük kisvesi altında direnç gösterip de mücadele etmeleri o kadar kolay olmayacaktır. Anthony Swofford’un romanından uyarlanan filmin yönetmeni Sam Mendes.

Gerry

çölde çekilmiş filmler

IMDB: 6.2

Yapım: 2002

Oyuncular: Casey Affleck, Matt Damon

Adları Gerry olan iki genç adam çölde bilinmeyen bir yöne doğru arabayla yol almaktadır. Kim oldukları, nereden geldikleri ve nereye gittikleri gibi sorular akılları kurcalarken Gerry ve Gerry dev çölün ortasında susuz ve yemeksiz bir halde kaybolacaktır. Geri dönüş de imkansız olduğundan gitgide çölün derinliklerine doğru ilerlerler. Yolculuk, hayatta kalma mücadelesine dönüşmüştür.

Rabbit-Proof Fence| Çit

çölde çekilmiş filmler

IMDB: 7.5

Yapım: 2002

Oyuncular: Everlyn Sampi, Tianna Sansbury, Kenneth Branagh

Kardeş olan 3 kız, yaklaşık 1500 millik bir çiti izlemek zorunda bırakılacaktır. Avustralya’ya gelen batılı göçmen ailelerinden birinin kızları ailesinden koparılır ailelerine kavuşmak isteyen üç kız kardeş ise onlara kavuşmak için herşeyi yapacaklardır.

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace | Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike

çölde çekilmiş filmler

IMDB: 6.5

Yapım: 1999

Oyuncular: Liam Neeson , Ewan McGregor , Natalie Portman , Jake Lloyd , Ian McDiarmid

Genç Luke Skywalker’ın içindeki gücü keşfedip galaksinin zalim imparatoruna başkaldırmasına henüz on yıllar vardır. Hatta Luke henüz doğmamıştır. Barış içindeki galakside Cumhuriyet hüküm sürmektedir.Barışçıl bir gezegen olan Naboo, iyi yürekli genç Kraliçe Amidala tarafından yönetilmektedir. Gizli Sith Lordu ve onun şampiyonu Darth Maul’un maşası olan Ticaret Federasyonu, barışı sarsacak girişimler ve adil olmayan müzakere taktikleriyle Amidala’yı köşeye sıkıştırmaktadır. Jedi şövalyesi Qui-Gon Jinn ve çömezi Obi-Wan Kenobi durumu incelemek için Naboo’ya gönderilirler.

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert | Priscilla Çöller Kraliçesi

çölde çekilmiş filmler

IMDB: 7.5

Yapım: 1994

Oyuncular: Terence Stamp , Hugo Weaving , Guy Pearce , Bill Hunter , Sarah Chadwick

Çölde geçen en iyi 10 film listemizde yer alan, Avustralya sinemasının altın yıllarından biri olarak kabul edilen 1994 yılının iki parlayan filminden biri olan Çöller Kraliçesi Priscilla (diğeri Muriel’in Düğünü’dür), son olarak Yüzüklerin Efendisi’nde Elrond rolüyle karşımıza çıkan Hugo Weawing ve Memento filmindeki rolüyle hatırladığımız Guy Pearce’ın ilginç rolleriyle dikkat çekiyor. Film, Avustralya çöllerindeki bir tatil beldesi olan Alice Springs’de bir otelden iş teklifi alan iki travesti ve bir transeksüel dansçının yol macerasını konu alıyor. Priscilla ismini verdikleri tur otobüsleriyle yola çıkan 3 renkli karaktere yolda bozulan otobüslerini tamir eden Bob’da katılır. Bu arada, onlara iş teklifi yapan kadının travestilerden biri olan Anthony’nin karısı olduğunu öğrenirler.

Stargate | Yıldız Geçidi

çölde çekilmiş filmler

IMDB: 7.1

Yapım: 1994

Oyuncular: Kurt Russell , James Spader , Jaye Davidson , Viveca Lindfors

Mısır tarihi uzmanı arkeolog Dr. Daniel Jackson, araştırmaları sırasında çok eski bir geçit bulur. Bu geçit, başka bir gezegene açılmaktadır. Albay O’Neil komutasındaki bir grup askerle birlikte geçitten diğer tarafa geçerler. Eski mısırı andıran bu gezegen, androjen yarı tanrı RA tarafından yönetilmektedir. Acımasız RA’nın eline düşen ekibin, kurtulmak için RA’yı altetmesi gerekecektir.

Walkabout | Sonsuz Çöl

çölde çekilmiş filmler

IMDB: 7.7

Yapım: 1971

Oyuncular: Jenny Agutter, David Gulpilil, Luc Roeg

Çölde geçen filmler listemizde bulunan Sonsuz Çöl filminde, Avustralya’nın ıssız çölllerinden birinde mahsur kalan genç bir kız ve onun küçük erkek kardeşinin hayatta kalma mücadeleleri sırasında karşılarına çıkan, gelenekleri gereği kabilesinden bir süreliğine uzaklaştırılarak tabiatın koynuna \”gezinti\”ye (walkabout) gönderilmiş bir Aborjin gencinden yardım görmeleri anlatılmaktadır.

Lawrence of Arabia | Arabistanlı Lawrence

çölde çekilmiş filmler

IMDB: 8.3

Yapım: 1962

Oyuncular: Peter O’Toole , Alec Guinness , Anthony Quinn , Jack Hawkins , Omar Sharif

T.E. Lawrence (Peter O’Toole), Kuzey Afrika’da konuşlanmış İngiliz ordusunda görevli genç bir teğmendir. İstihbarat bölümünün harita kısmındaki pozisyonundan mutsuz olan Lawrence, bugün Suudi Arabistan olan bölgede araştırma görevi teklif edilince heyecanla kabul eder. Bölgede savaşmakta olan Arap ordusunun komutanı olan Prens Feisal’ı (Alec Guinness) gözlemlemekte olan Lawrence, bir süre sonra bölgede kalarak Prens’e yardım etmeye karar verir. Tarihin en ünlü casuslarından biri olan Lawrence, Araplar’ı Osmanlılar’a karşı kışkırtıp, Arap topraklarına batılı medeniyetlerin girmesine ön ayak olmuştu. O dönemin tarihinde önemli yeri olan T.E. Lawrence’ın anılarından gazeteci Jackson Bentley’in araştırmalarıyla sinemaya aktarılan Arabistanlı Lawrence, 1963 yılında 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, en iyi film ve en iyi yönetim dalları başta olmak üzere 7 dalda ödüle layık görülmüştü.

The English Patient | İngiliz Hasta

çölde çekilmiş filmler

IMDB: 7.4

Yapım: 1996

Oyuncular: Ralph Fiennes , Juliette Binoche , Willem Dafoe , Kristin Scott Thomas

Çölde geçen en iyi 10 film listemizde son sırada bulunan “İngiliz Hasta”, dört yabancının birbirinden farklı hayatlarının kesişerek içinden çıkılmaz bir hal aldığı; aşk, ihanet, entrika ve macera dolu destansı bir film… Hikayemizin çoğu, II. Dünya Savaşı’nın başlamasına yakın vurularak düşen bir uçaktan kurtulan, aklı hayatın sırları ve tutkularıyla dolu, bilinmeyen bir İngiliz hastanın gözlerinden anlatılmaktadır. Geçmişin ve şimdinin öyküleri gözler önüne serildikçe karakterler birbirlerine açılırlar ve iki aşk hikayesi ortaya çıkar. Mısır’dan sahra çöllerine yaptıkları tehlike dolu yolculukları, onları terkedilmiş bir İtalyan manastırında unutulmaz bir sonuca götürür…

Çölde geçen en iyi 10 film listemiz burada sona erdi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.