«

Kulvarlarında en iyi filmleri derlemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda da çoklu kişilik bozukluğu konulu en iyi filmler listesi sunacağız.

Öncelikle Çoklu kişil bozukluğu nedir kısaca değinmekte fayda var. Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu eski adıyla Çoklu Kişilik Bozukluğu kişinin bilinç düzeyinde birbirinden farklı en az iki kişiliğe sahip olması ve bu kişilik yapıları arasında geçişler yaşaması durumuyla karakterize olmuş olan psikolojik bir hastalıktır.

DKB’li kişiler, kendi kişiliklerinin yanında, farkında olarak ya da olmayarak bir veya daha fazla alternatif kişilik geliştirir.

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi Filmler

Çoklu kişilik bozukluğu konulu en iyi filmler  listesini aşağıda bulabilirsiniz. Sıralama IMDB puanına göre yapılmıştır.

Fight Club – Dövüş Kulübü

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı8.8

Yönetmen:  David Fincher,  Chon Kye-Young

Senaryo:  Jim Uhls  

Yapımcı: Art Linson,  Arnon Milchan

Oyuncular :Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf

Dövüş Kulübü, (orijinal adı Fight Club), Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilmiş, izlediğiniz zaman etkisinden kolay çıkamayacağınız , dünya üzerinde ki sistem üzerine eleştirel bir bakış açısına sahip mükemmel bir film.

Jack (Edward Norton) hayatın monotonluğuna kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir de “Uykusuzluk Hastalığından” şikayetçidir. Kendisini rahat hissedebilmek ve psikolojik sorunlarından kurtulmak için grup terapilerine katılır. Bu terapiler sırasında Marla(Helena Bonham Carter) ile tanışır ve bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden(Brad Pitt) ile… Durden , Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış bir adamdır ve Jack’i Dövüş Kulübü ile tanıştıracaktır.

Psycho – Sapık

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı: 8.5

Yönetmen:  Alfred Hitchcock

Senaryo  Joseph Stefano

Yapımcı: Alfred Hitchcock

Oyuncular : Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adam para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur. Polisler Marion’un şüpheli davranışları üzerine peşine takılır. Ancak Marion’un peşine takılan sadece polisler değil, aynı zamanda tanıdıkları da Marion’un peşindedir. Sevgilisi ile buluşmayı planlayan Marion geceyi bir otelde geçirmeye karar verir. Otelden içeri girer girmez garip şeyler olduğunun farkın varan Marion uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Norman ın kişiliğinde sorunlar olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olduğunu öğrenen Marion, odasına gidip duş almaya karar verir.

Bankaya yatırmak için patronundan para alan Crane, parayı çalarak yeni bir hayata başlamak ister. Sevgilisi Sam ile buluşmaya giderken yolda bir otelde gecelemeye karar verir. Alfred Hitchcock’un siyah beyaz çektiği film, senaryosu, gerilimi, çekim teknikleri ve detaylarıyla çekildiği zamanın oldukça ilerisinde.

Türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir.

Sapık filminde Hitchcock, 7. dakikada Marion Crane’nin ofise girdiği sahnede ofisinin dışında, pencere kenarındaki kovboy şapkalı adam olarak görünmüştür.

Persona

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı: 8.1

Yönetmen:  Ingmar Bergman

Senaryo Ingmar Bergman

Yapımcı: Ingmar Bergman

Oyuncular : Bibi Andersson, Liv Ullmann, Margaretha Krook

Persona Ingmar Bergman’ın yönetmenliğini yaptığı 1966 yapımı bir İsveç filmidir. Başrollerde Hemşire Alma rolüyle Bibi Anderson, Elizabeth Vogler rolüyle ise Liv Ullmann bulunmaktadır.

Dönemin en gözde tiyatro oyuncusu, güzeller güzeli Elisabeth Vogler, önemli bir piyes sırasında aniden susar. Şaşkına dönen insanlar ne olup bittiğini anlayabilmek için ellerinden geleni yapsalar da Vogler konuşmamaya devam eder.

Elizabeth, bir kadın psikiyatrist tarafından değerlendirilir ve fiziksel ve ruhsal bir hastalığı olmadığı teşhisi konulur. Genç bir hemşire olan Alma, onun bakımı için görevlendirilir. Ancak Elizabeth’ in durumu klinikte kötüye gider ve Alma’ yla birlikte deniz kıyısında ıssız bir sayfiye evine giderler.

Elizabeth modern hayattan uzaklaştığı bu yerde rahatlar, hafifler ve Alma ile aralarında bir yakınlık doğar. Orada Alma, Elizabeth’ e açılır, geçmişle ilgili kimseyle paylaşmadığı sırlarını anlatır. Ancak, Elizabeth konuşmaya direndikçe Alma’ nın hayal kırıklığı artar ve iki kadının fiziksel ve ruhsal şiddet içeren çatışması başlar.

Shutter Island – Zindan Adası

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı: 8.1

Yönetmen:  Martin Scorsese

Senaryo  Laeta Kalogridis

Yapımcı: Martin Scorsese,  Dennis Lehane

Oyuncular : Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo

Filmde, Massachussets sahili açıklarındaki bir adada suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmakla görevlendirilen Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) adlı iki polisin baş döndüren hikayesi konu ediliyor.

1954’ün ABD’sinde topluma zarar verme ihtimali yüksek olan, ağır cezalık suçlar işlemiş akıl hastaları bir adaya kapatılmaktadır. Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis Shutter Adasında bulunan ve suç işlemiş hastaların bulunduğu akıl hastanesine bir soruşturma için giderler. Rachel isimli bir hastanın hastaneden kaçmasıyla beraber esrarengiz olaylar baş gösterir. Soruşturmayı derinleştirmeye çalışan polis Teddy bir yandan da kendi zihninde ki yansımalarla baş etmek zorundadır.

Martin Scorsese tarafından Dennis Lehane’nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan filmin başrolünde yönetmenin gözde oyuncularından Leonardo Di Caprio bulunuyor.

Black Swan – Siyah Kuğu

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı: 8.0

Yönetmen:  Darren Aronofsky

Senaryo: Mark Heyman,  Andres Heinz,  John J. McLaughlin  

Yapımcı: Darren Aronofsky,  Jon Avnet

Oyuncular : Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel

Bir balerinin hikayesini anlatan psikolojik bir drama/gerilim filmi olan Siyah Kuğu’nun öyküsü şu şekilde.

New York’ta yaşayan Nina genç ve yetenekli bir balerindir. Hayatının tamamını kapsayan dans en büyük tutkusu, yaşam amacıdır. Nina, eski bir balerin olan ve kızına sürekli dans konusunda hırs aşılayan annesi ile birlikte kalıyordur. Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, yeni sezonda Beyaz Kuğu’yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar ve ilk terci olarak da Nina’yı görür.

Balenin saf ve zarif Beyaz Kuğu ile şehvetin temsilcisi Siyah Kuğuyu aynı anda canlandırabilecek birine ihtiyacı vardır. Fakat Nina’yı bekleyen bir yeni bir rakip vardır, ve o da Leroy’u etkilemeyi başarmıştır. Nina Beyaz Kuğu rolüne her ne kadar uysa da Lily de Siyah Kuğu’nun tam karşılığıdır.

Dans hocası (Vincent Cassel) tarafından limitlerini aşması için zorlanan ve baştan çıkarıcı bir dansçı (Mila Kunis) ile rekabete giren Nina’nın gerçeklik algısı zamanla kaymaya başlar ve bu durum, onu içinden çıkılmaz bir kabusa sürükler.

  • Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi Filmler 1

    En İyi Natalie Portman Filmleri

Primal Fear – İlk Korku

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı7.7

Yönetmen:  Gregory Hoblit

Senaryo:  Steve Shagan 

Yapımcı: Gary Lucchesi

Oyuncular : Richard Gere,  Edward Norton,  Laura Linney,  Frances McDormand,  John Mahoney

Primal Fear genel olarak hukuk sistemini sorgulayan, adalet kavramını detaylı analiz eden bir film.

Tanınmış bir psikoposun öldürülmesi, büyük bir yankı uyandırır. Bu cinayet sırasında olay yerinden kaçmakta olan Aaron, görgü tanıkları tarafından suçlu olarak ilan edilir ve suçu işlediğin neredeyse kesinleşmiştir. Son derece prestijli bir avukat olan Martin Vail, ise olayların bu şekilde geliştiğinden tam olarak değildir ve Aaron’ı savunma görevini üstlenir. Aaron’ın suçluluğu o derece nettir ki Vail’in bu göreve atanması beyhude bir uğraş olarak addedilir. Ancak kısa bir süre sonra davanın seyri tam anlamıyla değişir.

Primal Fear, Akademi’de kendisine Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı getiren Edward Norton’ın performansıyla da göz dolduruyor.

The Machinist – Makinist

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı: 7.7

Yönetmen:  Brad Anderson

Senaryo: Scott Kosar   

Yapımcı: Julio Fernandez,  Carlos Fernández

Oyuncular : Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón

Film, bir yıldır uyuyamayan, uyuyamadığı için halüsinasyonlar görmeye başlayan, bununla beraber sürekli kilo kaybeden Trevor Reznik’in (Christian Bale) hikayesini anlatmaktadır.

Trevor Reznik adlı bir makine operatörü uyuma yeteneğini kaybeder. Fakat bu sıradan bir uykusuzluk sendromu değildir. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk yüzünden fiziksel sağlığı ve akli dengesi bozulmaya başlar. Dinlenememekten ötürü vücudu bitik bir haldedir. Öte yandan işi dikkat gerektirir ve en ufak bir hatanın bedeli ağır olacaktır.

Trevor ise her şeye çok zor konsantre olmaktadır. Trevor, kendisine bir takım notlar bırakmaya ve giderek azalan kilosunu sarı kağıtlara yazıp dairesine asmaya çok meraklıdır. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı fahişe Stevie ile bir yandan da tutku duyduğu Maria vardır. İş arkadaşları kendisine, bu gözle görünür kilo kaybı ve bedensel çöküşün arkasında ne olduğunu bilmemekten ötürü güven duymazlar.

Mr. Brooks

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı: 7.3

Yönetmen:  Bruce A. Evans

Senaryo  Bruce A. Evans,  Raynold Gideon

Yapımcı: Kevin Costner,  Jim Wilson

Oyuncular :Kevin Costner, Demi Moore, William Hurt

Saygın bir iş adamı olan Earl Brooks yakın zamanda Portland’da yılın adamı seçilmştir. Ancak o korkunç bir sır saklamaktadır. Mr. Brooks, öldürme bağımlısı olan ikinci bir kişiliğe sahiptir.

Bay Brooks (Kevin Costner) karısı (Marg Helgenberger) ve kızıyla (Danielle Panabaker) birlikte oldukça normal biridir. Olağan aldatıcı görünüm altında gömülü olan yine de karanlık bir sırrı barındıran bir insanın duygusal olarak işkence gören ruhudur. Bay Brooks’un çapraşık değişken benliği Marshall (William Hurt) cinayeti ve kargaşayı sever ve Bay Brooks’u kötü işlere sevk eder.

Bay Brooks ne kadar çok disiplin içinde kalmaya karar verip, kötü dürtülere karşı mücadele ederse etsin, Marshall’ın etkisine karşı koyamaz ve seri bir katil olarak ikinci bir yaşam sürer. Onun bu saldırıları kendini işine ve suçluları yakalamaya adamış olan sert kadın dedektif Atwood’un (Demi Moore) dikkatini çeker. Brooks’un zekası yine de Atwood’un saygısını kazanır ve sonunda ikisinin arasında garip simbiyotik bir ilişkinin başlamasına neden olur.

Jonghwa, Hongryeon – Karanlık Sırlar

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı: 7.2

Yönetmen:  Kim Ji-woon

Senaryo: Kim Ji-woon    

Yapımcı: Jeong-wan Oh,  Ki-min Oh

Oyuncular :Kap-su Kim, Jung-ah Yum, Soo-jung Lim

Karanlık sırlar (Janghwa, Hongryeon) 2003 Güney Kore yapımı psikolojik korku filmidir.  ‘Janghwa Hongryeon-Jon’ adlı bir halk hikayesinden esinlenmiştir.

İki kız kardeşin anneleri tuhaf bir biçimde ölür ve bunu takiben de kardeşler hastalanırlar. İyileşene dek de hastanede kalırlar. Tedavileri tamamlandıktan sonra eve dönen kardeşler, babalarının yeni eşi olan Eun-joo isimli üvey anneleriyle anlaşamaz. Zaman zaman üvey annelerinin garip davranışları ve kardeşlerin hastalığının tekrarlaması evde huzursuzlık yaratır. Ayrıca babalarının olaylara tepkisiz kalışı ve labirenti andıran yapısıyla yaşadıkları ev, kızları tedirgin etmeye başlar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de doğaüstü olayların meydana gelmesi, gerilimi arttıracaktır.

Me, Myself & Irene – Ben Kendim ve Sevgilim

Çoklu Kişilik Bozukluğu Konulu en iyi 10 Film

IMDB Puanı: 6.6

Yönetmen:  Bobby Farrelly,  Peter Farrelly

Senaryo:  Bobby Farrelly,  Peter Farrelly,  Mike Cerrone 

Yapımcı: Bobby Farrelly,  Peter Farrelly

Oyuncular : Jim Carrey, Renée Zellweger, Anthony Anderson

Rhode Island’da sevilen bir eyalet polisi olan Charlie (Jim Carrey), biraz çatlak bir karakterdir. Öte yandan kibar, ağırbaşlı ve sorunları içine atan pasif bir insandır. Çevresindeki insanlara sıcakkanlı yaklaşımıyla çevresindekiler tarafından fazlasıyla sevilmektedir.

Fakat bir süre sonra Charlie’nin bastırılmış tarafı üstün gelir ve çift karakterli bir hale bürünür. Charlie, artık olmak istediği kişiyi seçememektedir ve üç ayrı kişilik arasında gidip gelmektedir. Bu hengameden kurtulabilmesi için bir çıkış yolu aramaktadır.

Jim Carrey’nin, çoklu kişilik hastalığı olan bir karakteri canlandırdığı filmde kahkaha eksik olmuyor.

Kulvarlarında en iyi filmleri derledeiğimiz yazılarımızın bu bölümünde sizler için çoklu kişilik bozukluğu konulu en iyi  filmler listesi sunduk.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.