1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Cinsel İstismarı Anlatan Filmler

Cinsel İstismarı Anlatan Filmler

istismarı konu alan filmler

Büyük bir toplumsal problem olan istismarı konu alan, cinsel istismarı anlatan filmler listemiz ile birlikteyiz.

Çocuğun bir yetişkin ya da kendisinden büyük bir çocuk tarafından anlamadığı ve / ya zorlanarak, gelişimsel olarak hazır olmadığı ve karşı tarafın cinsel tatmini için kullanılması durumudur. Bu her türlü cinsel içerikli konuşmayı, şakalaşmayı, teşhir ve röntgencilik gibi temas içermeyen istismar türlerinden, çocuğun cinsel organlarına dokunma, oral-genital seks, ensest, tecavüz, çocuğu fuhuş ve pornografik materyallerin üretiminde kullanma ve sodomi gibi tüm davranışları ve eylemleri kapsamaktadır.

İstismarı konu alan filmler

Jagten – Onur Savaşı

istismarı konu alan filmler

IMDB: 8.3

Yapım: 2012

Yönetmen: Thomas Vinterberg,

Oyuncular: Mads Mikkelsen , Alexandra Rapaport , Thomas Bo Larsen , Anne Louise Hassing

İstismarı konu alan filmler listemizde ilk sıraya aldığımız 2014 OSCAR ödüllerinde Danimarka adına yarışan bu filmde, 40 yaşındaki Lucas (Mads Mikkelsen), geçirdiği zor boşanma döneminin ardından hayatını yeniden düzene koyabilmenin peşindedir. Kreşte bir iş bulur, yeni bir kız arkadaşı vardır ve ergenlik çağındaki oğluyla arasındaki sorunlu ilişkiyi onarmaya çalışmaktadır. Artık her şey yoluna girmek üzereyken işler ters gitmeye başlar. Sadece öylesine söylenmiş küçük bir yalan, içinde yaşadığı kasabaya bir virüs gibi yayılır ve Lucas kendini hayatı ve saygınlığı için savaşırken bulur.

Spotlight

istismarı konu alan filmler

IMDB: 8.1

Yapım: 2015

Yönetmen: Tom McCarthy,

Oyuncular: Mark Ruffalo , Michael Keaton , Rachel McAdams , Liev Schreiber

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Spotlight, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını konu alıyor. Gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” takımı, Katolik Kilisesi’ndeki taciz iddilarıyla ilgili eski defterleri deşer. Bir senelik araştırmaları sonucunda, Boston’ın üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait on yıllarca gizlenen gerçeklere parmak basılır.

Kynodontas – Dohtooth – Köpek Dişi

istismarı konu alan filmler

IMDB: 7.3

Yapım: 2009

Yönetmen: Yorgos Lanthimos,

Oyuncular: Christos Stergioglou , Michele Valley , Angeliki Papoulia , Hristos Passalis

Film, anne ve babalarının sıkı gözetimi altında, dış dünyayla bağlantısı koparılarak bir evde yaşamaya zorlanan ergenlik çağındaki üç kardeşin, ebeveynlerinin kurduğu bu düzen içerisindeki yaşantısını ele alıyor. Yunan bir çift, üç çocuklarıyla birlikte bir şehrin çeperlerinde hayatını sürdürmektedir. Çocuklar, tüm eğitimlerini evde alırken, dış dünya ile hiçbir şekilde temas kuramazlar. Babalarının hayatları boyunca tekrar ettiği gibi, çocukların dışarı güvenle çıkabilmelerinin tek şartı “köpek dişlerinin” düşmesidir.

Sleepers – Kardeş Gibiydiler

istismarı konu alan filmler

IMDB: 7.6

Yapım: 1996

Yönetmen: Barry Levinson,

Oyuncular: Robert De Niro , Brad Pitt , Kevin Bacon , Jason Patric , Ron Eldard

1960’larda Hell’s Kitchen’da büyüyen Shakes, Michael, John ve Tommy adındaki 4 çocuk, eşek şakası yaparken yaşlı bir adamın yaralanmasına neden olurlar. New York’taki Wilkenson Center’da 1 yıla yakın hapsolan 4 arkadaş, buradaki gardiyanların kötü muamelesine maruz kalır. Burada dayak yiyen, onurları zedelenen ve cinsel istismara uğrayan bu 4 arkadaş 13 yıl aradan sonra, Wilkenson Center ve gardiyanlarından intikam alma fırsatını yakalar

Hard Candy – Lolipop

istismarı konu alan filmler

IMDB: 7.1

Yapım: 2005

Yönetmen: David Slade,

Oyuncular: Patrick Wilson , Ellen Page , Sandra Oh , Odessa Rae , G.J. Echternkamp

Hayley, 14 yaşında çekici bir genç kızdır. İnternette tanıştığı 30 yaşındaki moda fotoğrafçısı Jeff ile tanışmak üzere bir kafede buluşurlar. Aralarında yaşanan yakınlaşma onları Jeff’in dairesine kadar götürür ve bu beklenmedik bir olayın başlangıcı olur. Hayley, uzun süredir merak ettiği sırrı çözmek için Jeff’in içkisine ilaç katar. Jeff’in kendisinden önce de küçük kızları dairesine getirip getirmediğini öğrenme çabasındadır. Günlerdir kayıp olan Donna Mauer’in tek şüphelisi olarak da Jeff’i görmektedir.

Dogville

istismarı konu alan filmler

IMDB :8,0

Yapım : 2003

Yönetmen: Lars von Trier

OyuncularNicole Kidman, Paul Bettany, Lauren Bacall

30’ların Amerika’sında Rock dağlarında bir kasabadayız. Peşindeki gangsterlerden kaçan güzeller güzeli Grace, bir kasabaya sığınmak zorunda kalır. Kadına acıyan kasaba halkı, başlangıçta iyi niyetlerle kadına sahip çıkar ve arasına alır. Fakat kadının konumunun kendileri açısından da bir tehlike arz etmesiyle, aralarındaki ilişki farklı boyutlar kazanmaya başlayacaktır. Grace, kasabalının öteki yüzünü görmeye başlar ve çaresizliği bir kurban konumu almasına neden olur.

Mystic River – Gizemli Nehir

istismarı konu alan filmler

IMDB: 8.0

Tür: Gizem, Gerilim, Suç, Dram,

Yönetmen: Clint Eastwood,

Oyuncular: Sean Penn , Tim Robbins , Kevin Bacon , Laurence Fishburne , Marcia Gay Harden

Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı “Mystic River” adlı film, yazarın ‘sinemaya uyarlanan ilk romanı’ olma özelliğini taşıyor. 2003 yılında gösterime giren “Mystic River”, senarist Brian Helgeland ve Eastwood’un ortak çalışması. Sean Penn, Kevin Bacon, Tim Robbins, Laurence Fishburne, Marcia Gay Harden, Laura Linney gibi güçlü oyuncu kadrosuna sahip olan film, Penn ve Robbins’e 2004 yılında Oscar Ödülü kazandırdı. Jimmy. Dave. Sean. Boston’un işçi semtlerinde birlikte büyüyen ve korkunç bir trajedi ile yolları ayrılan üç yakın arkadaş… Yirmibeş yıl sonra, acı bir olay onları tekrar biraraya getirir. Jimmy’nin 19 yaşındaki kızı korkunç bir cinayete kurban gitmiştir. Dave birinci dereceden süphelidir. Artık polis olan Sean, cinayeti öfke ve intikam ateşiyle yanan ve suçluyu kendi elleriyle cezalandırmak isteyen Jimmy’den önce çözmek zorundadır…

Room – Gizli Dünya

istismarı konu alan filmler

IMDB: 8.2

Yapım: 2015

Yönetmen: Lenny Abrahamson,

Oyuncular: Brie Larson , Jacob Tremblay , Joan Allen , Sean Bridgers , William H. Macy

Jack ile annesi, 5 yıl boyunca tek odada hayatlarını sürdürmek zorunda kalmıştır. Hiç dışarı çıkamadıkları için, 5 yaşındaki Jack bütün hayatı bu odadan ibaret sanmaktadır. Fakat günün birinde kurtuldukları zaman, küçük Jack’in keşifleri oldukça sarsıcı olacaktır. 43 ödül kazanan, 1 dalda Altın Küre ödülü sahibi olan film, yıllarca esaret altında yaşamış anne ve çocuğunun sıradışı dramını ele alıyor.

Salò o le 120 giornate di Sodoma – Salo Ya Da Sodom’un 120 Günü

istismarı konu alan filmler

IMDB: 6.0

Yapım: 1975

Oyuncular:  Paolo Bonacelli, Laura Betti, Giorgio Cataldi

Rahatsız edici filmler listemizde de bulunan film, Marquis de Sade‘ın 1785 yılında Bastille Hapishanesi’ndeyken yazdığı ve ilk defa 1904 yılında Alman psikiyatrist Iwan Bloch tarafından yayımlanan “Sodom’un 120 Günü” kitabını temele alarak çekilmiştir.

Olaylar 1944 yılında Nazi Almanya’sının kontrolünde Kuzey İtalya’da kurulmuş kısa ömürlü bir kukla devlet olan Faşist Salo Cumhuriyeti’nde geçer. Şehrin ileri gelen seçkinlerinden dört sefih 9 kız 9 da erkek 18 genç insanı yakalayıp bir şatoya kapatırlar. Beraberlerindeki 4 yaşlı fahişe ile birlikte bu genç kölelere bir dizi fiziksel, ruhsal ve cinsel işkence uygularlar.

Mysterious Skin – Tenin Gizemi

istismarı konu alan filmler

IMDB: 8.2

Yapım: 2004

Yönetmen: Gregg Araki

Oyuncular: Brady Corbet, Joseph Gordon-Levitt, Elisabeth Shue

Küçük yaşta kısa süreli bir hastalık yaşayan Brian, bu hastalık sırasında hayatından beş saati kaybetmiştir. Bu beş saatte ne yaşadığını hatırlayamayan Brian, bu süreçte uzaylılar tarafından kaçırıldığını iddia etmekte ve onlar tarafından yürütülen kimi deneylere maruz kaldığını söylemektedir. Eski bir arkadaşı ve zamanında beysbol takımında birlikte oynadığı Neil ise, bu dönemde takımın koçunun tacizine uğramış ve hayatı boyunca bu olayın izlerini üzerinden atamamıştır. Şimdilerde ise ara sıra fahişelik yaparak hayatını sürdürmektedir. Çocukluklarında yaşadıkları bu trajik olaylardan sonra yolları ayrılan ikili, yıllar sonra tekrar bir araya gelir. Gregg Araki imzalı film, Scott Heim’ın otobiyografik özellikler taşıyan romanından uyarlandı. Pedofili ve eşcinsellik gibi temalara odaklanan film bu temaları son derece çarpıcı bir şekilde işliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap