1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Boşanmayı Anlatan Filmler

Boşanmayı Anlatan Filmler

Ayrılık Boşanma Filmleri

Bozulan evlilikler, arada kalan çocuklar işte size boşanmayı anlatan filmler.

Evlilikler kimi zaman isteyerek kimi zamansa mecburen sonlanır. Çocuklarınız varsa ve boşanma bir seçenek olmuşsa önce kendimizi ve evliliğimizi mi, yoksa onları mı düşünmeliyiz? Sadece çocuklar için bir evliliği sürdürmek ya da sürdürmemek ne kadar doğru?

Mühim olan bu süreçten en az darbeyle sıyrılabilmektir. Ardından yeni bir hayat başlar.

Sizlere ayrılık, boşanma ve boşanma psikolojisini en iyi yansıtan filmler seçtik.

Scener ur ett äktenskap – Bir Evlilikten Manzaralar

Boşanma ile ilgili filmler

Marianne ve Johan, on yıllık evlidir. Çiftin ayrılıkları, evlilik dışı ilişkileri, barışmaları, tekrar ayrılmaları ve sonunda boşanmalarıyla bütün bir ilişkinin dinamikleri gözler önüne serilir. Marianne ve Johan, boşansalar da birbirlerinden kopamazlar. Bundan sonra her görüşmede farklı bir kavga yaşarlar. Fakat aralarındaki karşılıklı sevgi, her koşulda galip gelir.

Jodaeiye Nader az Simin – Bir Ayrılık

Boşanma ile ilgili filmler

Film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor.

İran’ı terk edip etmemek konusunda kararsızlık yaşayan evli bir çift, zorlu bir sürece adım atmıştır. İran’daki hukuk sistemi, insanların inanç ile kişisel çıkarlar arasında gidip gelmeleri, filmde en çok öne çıkan konular arasındadır. Karısı evden ayrıldıktan sonra babasıyla ve ev işleriyle ilgilenmesi için bir hizmetçi tutmasıyla Nader’in hayatında değişim başlar.

Darbareye Elly – Elly Hakkında

Boşanma ile ilgili filmler

“Neden ayrıldın?
-Bir sabah uyandık dedi ki; Ahmet, kötü bir son sonsuz bir umutsuzluktan daha iyidir.”

Yıllardır Almanya’da yaşayan Ahmet tekrar İran’a dönünce eski dostları, kutlamak için Hazar Gölü’nün kıyısında bir tatil yapmaya karar verirler. Bu üç günlük kaçamağı planlayan Sepideh, herkesten habersiz kızının anaokulu öğretmeni Elly’yi de davet eder. Çünkü bu genç ve güzel kadını, Almanya’da geriye mutsuz bir evlilik bırakan Ahmet ile tanıştırmak istiyordur.

Tatilin ilk günü, eski dostların kahkahaları eşliğinde su gibi akıp geçer. Fakat bir sonraki gün bu coşkulu atmosfer, kara bulutların gölgesinde kalır: Elly, ansızın ortadan kaybolur. Genç kadın, geriye sadece çantasıyla beraber cevapsız sorular bırakır. Ahmet ve arkadaşları Elly’yi bulmaya çalışırken beklediklerinden çok daha fazlasını bulacaklardır. Sırlar ve yalanlar su yüzüne çıkmaya başladığında ise kimse, gerçeklerle yüzleşmeye hazır olmayacaktır.

Boyhood – Çocukluk

Boşanma ile ilgili filmler

Richard Linklater’ın senaryosunu yazıp yönettiği film, çıkış noktası olarak yakın zamanda boşanmış bir çiftin, Mason ve Olivia’nın hikayesine odaklanıyor. Sahip oldukları tek çocukları ise artık anne ve babasının bir arada yaşamadığı gerçeğine alışmak ve bu yabancı düzen içerisinde yaşamayı öğrenmek zorunda. Çocuğun 6 yaşında başlayan bu yeni tecrübesini 12 yıl boyunca sürecek olan bir büyüme evresine yayan yönetmen, bu süreç boyunca yaşananları beyaz perdeye aktarıyor.

Richard Linklater’ın, 12 yıllık bir süre zarfının belirli zaman aralıklarında çekimlerini tamamladığı filmin başrollerini Ellar Coltrane, Patricia Arquette ve Ethan Hawke paylaşıyor.

Kramer vs. Kramer – Kramer Kramer’e Karşı

Boşanma ile ilgili filmler

Filmde bir çift olan Ted ve Joanna boşanırlar. Ardından velayet kavgası başlar. Joanna, kocası Ted’i terk eder ve onu çocukları Billy’yle bir başına bırakır. Ted ise bu ani gelişmenin şokuyla sarsılır. İşkolik biri olan Ted’in bütün yaşam düzeni tepetaklak olur. Dahası Ted, çocuğuyla ilk defa yalnız kalmıştır ve ona ne yedirmesi gerektiğini bile bilmemektedir.

Jusqu’à la garde – Velayet

Boşanma ile ilgili filmler

Miriam’ın boşandığı kocası Antoine Besson, hoş bir adamdır. Bir hastanede güvenlik görevlisi olarak çalışan Antoine, amirleri ve meslektaşları tarafından saygınlık kazanmıştır. Üstelik o on bir yaşındaki oğlu Julien’e de yakın olmaya çalışan bir babadır. Bu yüzden de oğlu Julien’in velayetini ister. Fakat sorun şu ki herkes Antoine’yi ne kadar iyi bir olarak görse de iki çocuğu ve karısı onu tamamen farklı biri olarak görür. Geçmişinde melek olmaktan çok uzak olan Antoine evde sürekli bir korku atmosferi yaratır. Ortak vesayet altındaki Julien, annesinin şiddete meyilli olarak yansıttığı babasıyla aşırı korumacı annesi arasında kalınca durumu kontrol altına almaya karar verir.

Nelyubov – Sevgisiz

Boşanma ile ilgili filmler

Birbirlerine karşı nefretle dolu bir kadınla bir erkek ve arka odada, korku içinde gözyaşlarına boğulmuş çocukları… Sevgisiz, bu çocuğun ansızın ortadan kaybolması üzerine onu aramaya başlayan, boşanma arifesindeki bir karı-kocanın bezginlik ve pişmanlıkla yaralı çabalarının hikâyesini anlatıyor. Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri kırılınca ağlamayı bile unutmuş bir toplumun portresini post-modern bilgi çağı filtresinden çiziyor. Yozlaşmış, çürümüş, hayati değere sahip kurumları ardı ardına işlevsiz hale gelmiş Rus toplumu, yönetmenin otopsi masasında. Sevgisiz, Rusya’nın Oscar adayı seçildi.

What Maisie Knew – Arada Kalan

Boşanma ile ilgili filmler

Maisie altı yaşındadır. Anne ve babasının evliliği kötü gitmekte, küçük çocuk ise bunun dramına maruz kalmaktadır. Başlangıçta üzüldüğünü belli etmese de içten içe canı sıkılmaktadır. Bir gün babası evden taşınmaya karar verir; çok sevdiği dadısı da onunla birlikte gitmiştir. Annesi ise bir barmenle evlenir. İki ev arasında gidip gelen Maisie, bir gün farklı bir karar alır.

The Squid and the Whale – Mürekkep Balığı ve Balina

Boşanma ile ilgili filmler

Başarılı bir akademisyen ve yazar olan Bernard’ın hayatı karısı Joan’ın kendindeki yazarlık yeteneğini keşfetmesi ile altüst olur. Kıskançlık krizleri yaşamaya başlayan çiftin boşanma kararı alması ise Berkman ailesinin genç fertleri Frank’le Walt’un hayatını altüst edecektir.

Joan küçük oğlunun tenis hocası ile flört etmeye başlarken, Bernard’ta 16 yaşındaki oğlunun ilgi duyduğu öğrencilerden birine göz koymuştur. Aniden alınan boşanma kararı aile bireylerinin birbirlerini tekrar değerlendirmesine yol açacaktır.

Blue Valentine- Aşk ve Küller

Boşanma ile ilgili filmler

Dean ve Cindy’nin evlilikleri büyük bir başarısızlığa uğramıştır. Hayatlarının bu trajik sürecinde çift, gençlik yıllarına ve birbirlerine aşık oldukları zamanları hatırlamaya çalışırlar.

Blue Jasmine – Mavi Yasemin

Boşanma ile ilgili filmler

New Yorklu çekici ve göz alıcı bir ev kadını olan Jasmine, milyarder kocası Hal ile birlikte son derece gösterişli bir yaşam sürmektedir. Yatırımcı olarak çalışan Hal, son işlerinden birinde battığında, parasını bu denli cömertçe harcaması nedeniyle büyük bir mali krizin içine sürüklenir ve iflas etmenin eşiğine gelir. Jasmine evi terk eder ve bir süreliğine, San Francisco’nun taşrasında yaşayan üvey kız kardeşinin yanına gider. Tek çıkış yolu burada hayatını tekrar düzene sokup, zenginlik ve lüks içerisinde yaşamaktır. Bu süreçte modacı olarak kısa yoldan zengin olmayı ya da varlıklı birileriyle tanışmayı dener ancak içerisinde bulunduğu depresyona alkol ve antidepresan bağımlılığı da eklenince kendisini büyük bir karmaşanın tam ortasında bulur.

Wild- Yaban

Boşanma ile ilgili filmler

Cheryl son zamanlarda yaşadığı sorunlun hayat nedeniyle, kendi içsel dünyasını keşfetmek, yaptığı yanlışları anlamak ve hayatını daha yaşanılır kılmak adına 1,100 millik solo bir yürüyüşe çıkmaya karar verir. Zaman zaman geçmişin karabasanları, zaman zaman o an yaşadığı içsel çatışme ve karşılaştığı engebeler, bu yolculuğa neden çıktığını anımsatır. Cheryl hayatının bu zorlu geçidini aşmak için 1,100 mil yürümeye kararlıdır.

Başrolde Reese Witherspoon’u izleyeceğimiz filmin yönetmen koltuğundaysa Dallas Buyers Club ile sinema severlerin radarına yakalanan Jean-Marc Vallee oturuyor.

The Story of Us- İkimizin Hikayesi

Boşanma ile ilgili filmler

İlişkileri artık iyice içeriğini kaybeden Jordan çifti, çocukları 12 yaşındaki Josh ve 10 yaşındaki Erin yaz kampındayken ayrılmaya karar verirler. Ben ve Katie çiftinin bir arada kalabilmesinin tek yolu birbiri ile olabildiği kadar az iletişim kurmaktır. Ben ve Katie birbirinden ayrı geçirdikleri zaman boyunca geçmişte çok şeyi paylaştıklarını farkederler. Yaşadıkları ortak mutluluklar onları bir araya getiren nedendir.

Yorum Yap

Yorum Yap