1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Bir Bölümü İstanbul’da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

Bir Bölümü İstanbul’da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

Merhaba sinema severler. Bu yazımızda tamamı, yada bir bölümü İstanbul’da geçen en iyi 10 yabancı film listesini beğenileriniz için derledik.

Dünyanın en güzel şehirlerinden olan İstanbul yerli ve yabancı bir çok filme ev sahipliği yapmıştır.

Kozmopolit ve gizemli kimliği ile dikkat çeken İstanbul 1900’lü yıllardan itibaren bir çok filme ev sahipliği yaptı. Pek çok film baştan sona İstanbul’da geçmese de, en azından geçerken şöyle bir uğradı.

Yabancı film yapımcı ve yönetmenleri İstanbul’da daha çok Kapalıçarşı, Balat ve Sultanahmet Camii gibi tarihi yansıtan mekânları tercih ediyorlar.

Bizde bu yazımızda içinde istanbul geçen en popüler filmleri derledik. Oryantalizm hastası Hollywood dünyasının en gözde mekanlarından biri olan İstanbul’da çekilen yabancı filmler ile yönetmenlerin İstanbul’u filmlerinde nasıl tasvir ettiklerini, kültürümüze veya insanımıza bakış açılarının ne doğrultuda olduğunu görebilmeniz mümkün.

İstanbul’da geçen en iyi 10 yabancı filmde Boğaz’ın eşsiz güzelliği, bakir İstanbul tepeleri, dar Arnavut kaldırımlı sokaklar, eski ahşap evler, toprak yollar, konaklar, etnik ve kültürel zenginliği yansıtan mekânlar, bütün haşmetiyle Haydarpaşa Garı, şehir hatları vapurları, İETT otobüsleri, tramvaylar ve dolmuşlara rastlamanızda mümkün.

Bir Bölümü İstanbul’da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

İstanbul’da geçen en iyi 10 film listemiz IMDB puanlamasına göre sıralanmıştır.

Bir Tutam Baharat / Politiki Kouzina

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 7.6

Yapım Yılı: 2003

Oyuncular :  Georges Corraface, Ieroklis Michaelidis, Renia Louizidou

İstanbul’da geçen en iyi 10 yabancı film listemizdeki ilk film olan Bir Tutam Baharat, 2003 Yunan-Türk ortak yapımı bir film. (Orijinal adı Politiki kouzina (Πολίτικη Κουζίνα) Uluslararası adı A Touch of Spice, politiki kouzina kelime anlamı ile “Şehrin mutfağı” anlamını taşır. Şehir İstanbul’dur. Diğer bir Türkçe isim olarak Baharatın Tadı da kullanılmıştır.

“Bir Tutam Baharat”ta, istanbul’da büyüyen ve büyükbabası yemek pişirme konusunda bir filozof olan genç Yunanlı Fanis’in büyüleyici hikayesi anlatılıyor.

Çocukluğunda ailesiyle birlikte İstanbul’dan Yunanistan’a göç eden ve mükemmel bir aşçı adayı olarak yetiştirilen Fanis, bu yeteneğini uzun yıllar boyunca etrafındakilerin yaşamlarını tatlandırmak için kullanmıştır. 35 yıl aradan sonra dedesi ve ilk aşkını tekrar görmek için Atina’dan yola çıkıp doğduğu şehir İstanbul’a geri döndüğünde, bunca yıl boyunca kendi yaşamının tuzunu biberini biraz ihmal ettiğinin farkına varacaktır.

Ölümsüz Kadın / L’immortelle

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 7.4

Yapım Yılı: 1963

Oyuncular : Françoise Brion, Jacques Doniol-Valcroze, Guido Celano

İstanbul’da geçen en iyi 10 yabancı film listemizde 2.ci sırada bulnan film, Robbe-Grillet’in ilk yönetmenlik deneyimi olan L’immortelle/Ölümsüz Kadın, 1960’ların başındaki İstanbul’da geçen gizemli bir aşk ve arayış öyküsüdür.

İstanbul sokaklarının karanlık gecelerinden birinde esrarengiz bir adam ve kadının yolları kesişir. Aralarındaki tuhaf elektirik zamanla erkeğin kadına aşık olmasıyla doruk noktasına ulaşır. Bu süreçte karanlık sokaklarda kirli işler çeviren bir adam çaresiz kadınları kaçırıp fuhuş batağına sürüklemektedir. Zamanla yollar kesişir ve ilginç bir tablo ortaya çıkar…

1960’lı yılların İstanbul’unu son derece çarpıcı bir atmosferle peliküle yansıtan film Fransız bir yönetmenin imzasını taşıyor. Alain Robbe-Grillet imzalı film, uzun süre saklı kalmanın ardından İstanbul Film Festivali’nde gösterilmişti.

Şark (Doğu) Ekspresinde Cinayet / Murder on the Orient Express

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 7.3

Yapım Yılı:  1974

Oyuncular : Albert Finney, Lauren Bacall, Ingrid Bergman

İstanbul’da geçen en iyi 10 yabancı film listemizdeki 3.cü film olan Doğu ekspresinde cinayet filmi İstanbul’da boğaz manzarası ile başlar. İstanbul’dan hareket edecek Doğu Ekspresine binmek üzere çeşitli avrupalı yolcular İstanbul sokaklarında telaş içerisindedirler.

Tren müdürünün dediğine göre sanki bütün dünya trene binmek için o günü seçmişlerdir, çünkü trene son anda binmek isteyen dünyaca ünlü özel dedektif Poirot’a zorlukla yer bulunur. Ve tren İstanbul’dan son durağı Londra’ya doğru hareket eder, fakat bu yolculuk biraz gergin ve beklenenden uzun sürecektir. Çünkü bir gece yolculardan biri öldürülür ve yoğun kar fırtınası nedeniyle tren yolda kalır. Yardım ekibi yolu açana kadar dedektif Poirot bu gizemli cinayeti çözmelidir.

Agatha Christie’nin 1933 yılında, İstanbul Pera Palas Otel’de yazdığı zekaya dayalı, bol konuşma ve karakterli romanının sinema uyarlaması olan film, eleştirmenlerce en iyi Agatha Christie uyarlaması olarak kabul edilir.

Topkapı

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 7.1

Yapım Yılı:  1964

Oyuncular : Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximilian Schell

Küçük bir üçkâğıtçı olan Arthur Simpson (Peter Ustinov) biraz para kazanabilmek için, uluslararası çapta mücevher hırsızlığı yapan bir çetenin işini almak zorunda kalır; Görevi çeteye ait bir otomobili Yunanistan’dan Türkiye’ye geçirmektir. Çete İstanbul’daki Topkapı Sarayı’nda bulunan çok değerli bir hançeri çalmayı planlamaktadır.

Başlarda soygundan haberi olmayan Simpson, istemeden de olsa çete ile işbirliğine mecbur kalır. Türk İstihbaratı ise ülkeye silah sokulduğundan ve sonuçta ülkeyi kargaşaya sürükleyebilecek bir suikast yapılacağından kuşkulanarak çeteyi takibe alır, bir yandan da Simpson’ı işbirliğine zorlayarak çetenin içinden bilgi sağlamaya çalışır.

Türkiye’de ilk kez 1965 yılında İstanbul Beyoğlunda Yeni Ar (Sonradan Sinepop) ve Şan sinemalarında gösterime girmişti. Senaryosunu casus romanları yazarı Eric Ambler’ın 1962 tarihli The Light of Day adlı romanından Monja Danischewsky’nin uyarlayıp yazdığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Jules Dassin yapmış, önemli rollerinde Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximilian Schell, Robert Morley ve Akim Tamiroff oynamıştır.

İstanbul’un eski halini, sur içini, boğaziçini görmek isteyenler için kaçırılmaması gereken belgesel niteliğindeki bir filmdir. 

Zoraki Radikal / The Reluctant Fundamentalist

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 6.9

Yapım Yılı:  2012

Oyuncular : Riz Ahmed, Liev Schreiber, Kiefer Sutherland

Cengiz Khan, geleceği parlak, yetenekli, Pakistan doğumlu bir gençtir. Üniversiteden mezun olduktan sonra analist olarak başarılı bir kariyer yapar. Aşkı güzel fotoğrafçı Erica’da bulur, fakat 9 Eylül saldırılarından sonra hayatı altüst olur.

Amerika’daki ırkçı önyargılarla karşı karşıya kalınca memleketinde radikal bir üniversitede profesör olur.

Başrollerinde Riz Ahmed, Kate Hudson,, Kiefer Sutherland oynadığı filmin bazı sahneleri İstanbulda çekilirken, yurt dışında hatırı sayılır bir tanınırlığa sahip olan Haluk Bilginer de filmde önemli bir rol üstleniyor

Uluslararası / The International

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 6.5

Yapım Yılı: 2009

Oyuncular : Clive Owen, Naomi Watts, Armin Mueller-Stahl

Bir Interpol ajanının, kirli işler çeviren bir bankayı takibini konu alan “The International/Uluslararası” adlı filmin bazı sahneleri Süleymaniye Camisi ve Yerebatan Sarnıcı’nda çekildi.

Lois Sallinger (Clive Owen) isimli bir Interpol ajanı, Manhattan Savci Yardımcısı (Naomi Watts) ile beraber, kirli işler çevirmekte olan ve tüm dünyada operasyonlar düzenlemiş bir bankanın peşine düşer.

Bankanın kirli islerini açığa vurma konusunda kararlı olan Sallinger, bu amaçla New York, Berlin ve Milan’da devam eden ve onu İstanbul’a kadar getiren bir takibe başlayacaktır. Global örgütlenme ile karşı karşıya olduğunu anlayan Salinger, hedefinin dünya bazında terrör ve savaşa kaynak sağlamak için cinayeti dahi göze alabileceğini fark ederek hayatını büyük bir tehlikeye atacaktır.

Dünya Yetmez / The World is not Enough

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 6.4

Yapım Yılı:  1999

Oyuncular : Pierce Brosnan, Sophie Marceau, Robert Carlyle

Dünyanın en şık ajanı 007 James Bond(Pierce Brosnan), değerli bir mirasın sahibi güzel bir kadını (Sophie Marceau) korumakla görevlendirildiğinde tutku ve adrenalin dolu bir maceraya adım atmış olur.

Robert King adlı çok zengin bir petrol kralı, uluslararası bir teröristin düzenlediği suikast sonucu öldürülür. Yanına nükleer silahlar uzmanı Christmas Jones’u (Denise Richards) da alan çılgın teröristin amacı dünyayı ele geçirmektir.

Öldürülen petrol kralının güzel kızı Elektra’yı (Sophie Marceau) olabilecek tehlikelerden korumakla görevlendirilen James Bond(Pierce Brosnan), Hazar Denizi’ne ve İstanbul’a yolculuklar yaparak çılgınteröristi durdurmaya çalışır. Bu arada can düşmanı Christmas Jones’la da işbirliği yapmaya başlayan Bond’u İstanbul Boğazı sularının derinliklerinde seyreden nükleer bir denizaltıda ölümcül bir mücadele beklemektedir.

Hitman

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 6.3

Yapım Yılı: 2007

Oyuncular : Timothy Olyphant, Dougray Scott, Olga Kurylenko

Interpol ajanı Mike Whittier, çocuk yaşta suikastçi olarak yetiştirilen Ajan 47’nin bir kiralık katil olduğunu bilmekte ve her ne pahasına olursa olsun onu yakalamak istemektedir. Ajan 47’nin aldığı yeni görev, Rusya devlet başkanını öldürmektir. Görevi tamamlayan Ajan 47, olayın bir görgü tanığı olduğunu ve şimdi de onun peşine düşmesi gerektiğini öğrenmiştir.

Tenten İstanbul’da / Tintin et le mystère de la Toison d’Or (Tintin and the Golden Fleece)

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 6.0

Yapım Yılı:  1961

Oyuncular : Jean-Pierre Talbot, Georges Wilson, Georges Loriot

Orijinal Fransızca adıyla ”Tintin et le Mystère de La Toison d’or” filminde Tenten ve arkadaşı, miras kalan eski bir tekneyi almak üzere İstanbul’a geliyor.

Tenten ve Kaptan Haddock’un Golden Fleece isimli gemideki hazineyi arama maceralarının konu alan film Türkiye ve Yunanistan’da geçer. Kaptan Haddock, eski bir gemici olan arkadaşının öldüğünü ve ona Golden Fleece isimli gemiyi miras bıraktığını öğrenmiştir.

Tenten, Snowy ve Haddock gemiyi bulmak için İstanbul’a gelirler, karşılaştıkları şey ise bakımsız bir kargo gemisinden başka bir şey değildir. Ancak Anton isimli bir iş adamının gemiyi satın almak için yüksek meblağlarda bir ücret teklif ettiğinde, Tenten ve arkadaşları şüphelenip geminin gizemini çözmeye karar verirler.

1961 tarihli Belçika-Fransa ortak yapımı olan filmin yapım tasarımcısı Philippe Ancellin. Tintin serisinin 2.filmi olan ve mekânları kısmen film dekoru olarak inşa edilen projenin mekânları ve yapılı fiziksel çevresi, İstanbul`un 1960`larına dair kentsel bir belgesel niteliğindedir.

Altın Yumruk İstanbul’da / The Accidental Spy

İstanbul'da Geçen En iyi 10 Yabancı Film

IMDB: 5.9

Yapım Yılı:  2001

Oyuncular : Jackie Chan, Min Kim, Eric Tsang

İstanbul’da geçen en iyi 10 yabancı film listemizdeki son film olan Altın Yumruk İstanbul’da, Jackie Chan’in başrolünde oynadığı ve 2001 yılında İstanbul’da çekilmiş bir Hong Kong yapımı aksiyon filmi.

Buck (Jackie Chan) monoton yaşantısından sıkılmıştır. Eğlenceli olacağını düşünerek ve hayatına renk katmak amacıyla tanımadığı iki adamı amaçsızca takip etmeye başlar. Takip ettiği adamların bir kuyumcuyu soyma planı yaptıklarını fark eder. Bunun üzerine soyguncuları ifşa eden Buck büyük bir iş başarmış olur.

Halk tarafından kahraman ilan edilen bu adam kısa zamanda çok popüler olur. Dedektif Liu’nin de dikkatini çeken Buck, gizli görevler için dedektiflik yapması için teklifte bulunur. Liu aynı zamanda Buck’un zengin bir iş adamının oğlu olduğunu düşünmektedir. Buck bunu öğrendiğinde babasını bulmak için harekete geçer. Ancak onun için süprizler bitmemektedir. Babasının da onun gibi çok başarını bir dedektif olduğunu ve şu an ölüm döşeğinde olduğunu öğrenir.

Kafası karışan Buck, babasına kendini ispatlamak ve onun son isteğini de gerçekleştirmek için, İstanbul’da yapılacak gizli bir görevi başarıyla tamamlamak içi Türkiye’ye doğru yola çıkar…

Filmin büyük bir bölümü İstanbul’da tarihi mekanlarda çekilmiş, vaktiyle ana haber bültenlerine epey de malzeme vermişti. 2001 yılında yapımı gerçekleştirilen film ülkemizde de gösterime girmişti.

İstanbul’da geçen en iyi 10 yabancı film listesi yazımızın sonuna geldik.

Yorum Yap

Yorum Yap