1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. ATATÜRK ile ilgili 10 Film

ATATÜRK ile ilgili 10 Film

ATATÜRK Filmleri

ATATÜRK ile ilgili 10 Film yazımızda Milli Mücadele konulu, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan en iyi ATATÜRK filmlerini listeledik.

“San’atsız kalan bir millettin hayat damarlarından biri kopmuş demektir,”

“Bir millet san’attan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bîr millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir,”

“Yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da güzel san’atları sevmek ve onda yükselmektir.”

Beyazperdede de Atatürk’ün hayatını, başarılarını ve bu ülkeyi kurtarmak için yaptıklarını anlatan filmler yada belgeseller mevcut. İşte Milli Mücadele günlerini ve ATATÜRK’ün hayatını en iyi anlatan filmler.

ATATÜRK ile ilgili 10 Film

Sarı Zeybek

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 7.8

Yapım Yılı : 1993

Can Dündar’ın etkileyici sesinden, Atatürk’ün hastalık dönemini, teşhisin gecikme sebeplerini, son günlerini tanıklar yardımıyla anlatan belgeseldir.

Bu belgeselde, Atatürk’ün son 300 gününe tanıklık etmiş kişilerin yazdıkları ya da anlattıkları anılardan yararlanılmıştır.  İlk gösterimi 10 Kasım 1993 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu başarılı belgesel, Hürriyet gazetesi tarafından ‘1993’ün En Başarılı Belgeseli’ seçilmiştir.Belgeselde yer alan müzikler Fahir Atakoğlu tarafından bestelenmiştir.

Cumhuriyet

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 7.8

Yapım Yılı : 1998

Oyuncular: Rutkay Aziz, Hülya Aksular, Dolunay Soysert

Rutkay Aziz ve Savaş Dinçel’in başrolleri paylaştığı filmin yönetmeni Ziya Öztan’dır. 1998 yılında çekilen film, Mudanya Mütareke Antlaşması’ndan başlayarak Cumhuriyet’in ilanını ve 1930’lu yıllara kadar Türkiye’nin panoramasını sunmuştur. Turgut Özakman filmin senaristliğini, Muammer Sun da müziklerini yapmıştır.

Çanakkale : Yolun Sonu

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 7.3

Yapım Yılı : 2013

Oyuncular: Gürkan Uygun, Berrak Tüzünataç, Umut Kurt

Çanakkale Savaşı’nda yaşananları merkezine alacak film, isimsiz kahramanlar üzerinden Çanakkale cephesini orada yaşananları, kısaca bu dramatik öyküyü yeni bir bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor.

Gallipoli – Gelibolu

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 7.5

Yapım Yılı : 2005

Oyuncular: Sam Neill, Zafer Ergin, Demetri Goritsas

Film, 1. Dünya Savaşı sırasında Türklere karşı yapılan ve İtilaf Devletleri’nin büyük yenilgisiyle sonuçlanan Gelibolu Savaşı’nın dramını iki genç Avusturalyalı askerin üzerinden anlatıyor.

120

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 7.3

Yapım Yılı : 2008

Oyuncular: Özge Özberk, Cansel Elcin, Burak Sergen

Van, 1915 Ocak. Kış. 1. Dünya Harbi’nin ilk ayları. Eli tüfek tutan herkes Ruslarla ölüm kalım harbindeyken sınır birliklerinde cephane tükenir. Vanlı çocuklar gönüllü olurlar, yaşları 12 – 17 arasında değişen 120 isimsiz kahraman çocuk. Cephaneyi sırtlanırlar, karlı dağlarda günlerce, gecelerce yürürler. İsimleri unutulmuş olsa da bu büyük yolculuğu gerçek bir kahramanlığa dönüştüren gençlerin öyküsü.

Veda

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 7.2

Yapım Yılı : 2000

Oyuncular: Serhat Mustafa Kiliç, Dolunay Soysert, Burhan Güven

Atatürk’ün son iki saatini Salih Bozok’un gözünden sunan filmin yönetmen koltuğunda Zülfü Livaneli oturmaktadır.

Veda filmi Atatürk’ü ve yakın arkadaşı Salih Bozok’u merkezinde tutarak ilerliyor. Filmde Atatürk’ün çocukluğu, gençliği ve bir milleti kalkındırması konu alınıyor.

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 7.1

Yapım Yılı : 2013

Oyuncular: Ugur Polat, Nergis Öztürk, Serdar Orçin

Bakü’de görevli Hariciye Nazırlığı’nda görevli Kalem Müdürü’nün eşi Gül Hanım ve kızları Nihan, yanlarında Erzurum yolunda kendilerine eşlik eden Hariciye Nazırlığı üyesi Saci Efendi de varken, oldukça zorlu ve sert iklim koşullarının hüküm sürdüğü ıssız topraklarda yola almaktadırlar…

Mustafa

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 6.7

Yapım Yılı : 2008

Oyuncular: Mustafa Kemal Atatürk, Cemalettin Canli, Ulas Canli

ATATÜRK ile ilgili 10 Film listemize giren ve 29 Ekim 2008’de gösterime giren film, Atatürk’ün çocukluğundan başlayarak tüm yaşamını gözler önüne sermektedir. Can Dündar hem senaryosunu yazmış hem de yönetmiştir. Atanın insani yüzüyle tanıştıran Can Dündar ve ekibi şimdi onun bütün hayatını sinema diliyle anlatıyor. Filmin müziklerini ise, Atatürk gibi Balkanlardan yetişmiş uluslararası bir müzisyen olan Goran Bregoviç besteledi. Mekan olarak İstanbul, Makedonya ve Yunanistan kullanılmıştır.

Çanakkale 1915

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 6.3

Yapım Yılı : 2012

Oyuncular: Baris Çakmak, Bülent Alkis, Celil Nalcakan

Turgut Özakman’ın senaristliğini yaptığı film, Türk milletinin yeniden var olma mücadelesini ele alır. Filmde Çanakkale’de Türk askerinin gösterdiği direnç bir kahramanlık destanı olarak anlatılıyor. Deniz ve kara savaşı sahnelerinde dijital özel efektler öne çıkarken, ezanlı, ilahili, türkülü, mehter marşlı bölümler de dikkat çekiyor.

Dersimiz ATATÜRK

ATATÜRK Filmleri

IMDB : 6.1

Yapım Yılı : 2010

Oyuncular: Halit Ergenç, Çetin Tekindor, Batuhan Karacakaya

ATATÜRK ile ilgili 10 Film yazımızdaki son yapım olan, Dersimiz: Atatürk filminin senaryosu Turgut Özakman’a aittir. Film, Atatürk’ün hayatını konu almaktadır. Atatürk’ü Halit Ergenç canlandırmaktadır. Türk halk edebiyatına özgü bir özellikle Tarihçi Dede Çetin Tekindor’un anlatıcı olarak olayları bize aktarması söz konusudur.

ATATÜRK ile ilgili 10 Film yazımız burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap