Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham filmi listemizde Aksiyon filmi diyince akla ilk gelen aktörlerden, bu tür filmlerin aranılan ismi Jason Statham’ın en iyi filmlerini sunacağız.

Öncelikle aksiyon kelimesinin sözlük karşılığı olan, oynadığı yapımlarda adrenalin seviyesini her zaman tepe yaptıran Jason Statham kimdir kısaca tanıyalım.

12 Eylül 1972 tarihinde, Sydenham, Londra’da doğan ünlü aktör, ailesinin mesleği nedeniyle sokak tiyatrosu ile erken yaşlarda tanıştı. Müzik ve tiyatro ile ilgilenmiş olsa da genç yaşta kendisini spora yönlendiren Statham, özellikle dövüş sporları ve dalgıçlıkla ilgilendi. 1992 yılında dünya 12.si oldu. İlk olarak kariyerine modellik ile başladı. Bu şekilde keşfedildi.

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

İşte Jason Statham’ın oynadığı aksiyon dolu en iyi filmler. En iyi 10 Jason Statham filmi listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Snatch / Kapışma

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 8.3

Yönetmen: Guy Ritchie

Senaryo: Guy Ritchie

Yapımcı: Angad Paul

Oyuncular: Jason Statham, Brad Pitt, Benicio Del Toro

Suç ve aksiyon türünün son dönemdeki en dikkat çeken örneklerinden biri olan Kapışma, Londra’nın suçla örülü yeraltı dünyasında vuku bulan iki farklı hikayeyi ele alıyor.

Annesi ve babası bir uçak kazasında tanıştıkları için, kaza yapan uçağın adını alan Türk ve her ne kadar isminin bir silah ismi olduğunu söylesede 19. yüzyıldaki bir baletin ismini alan ortağı Tommy, sokak köşelerinde gizlice yapılan boks maçlarını düzenleyen iki kafadardır. Kendilerine başarı kazandıracak olan bir dövüş turnuvası düzenlemesi için, düşmanlarını öldürtüp domuzlara yedirten mafya babası Tuğla Kafaya başvururlar.

Çingene Mickey maç yerine kendi kurallarıyla oynamaya başlayınca iş çığrından çıkar. Bu arada dört parmak franky ve 86 karatlık elmas londra’da kaybolmuştur. Franky’nin tuzağa düşürüldüğünü öğrenen kuzen Avi, Frakny’yi kontrol etmesi ve elması bulması için sağkoluyla Londra’ya gelir.

The Bank Job / Banka İşi

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 7.3

Yönetmen: Roger Donaldson

Senaryo: Dick Clement,  Ian La Frenais

Yapımcı: Charles Roven

Oyuncular: Jason Statham, Saffron Burrows, Stephen Campbell Moore

 Film, gerçek bir olaydan esinlenerek sinemaya aktarılmıştır.

Eylül 1971’de, hırsızlar Londra’daki Baker Street’te bulunan bir bankanın kasasına tünel kazarak girdiler ve milyonlarca Sterlin değerinde nakit para ve mücevherin bulunduğu kasaları yağmaladılar. Çalınanların hiçbiri bulunamadı. Kimse tutuklanmadı. Soygun sadece birkaç gün manşetlerde kaldı ve sonra Birleşik Krallık hükümetinin basına ‘D Uyarısı’ yaparak susturmasıyla ortadan kalktı. Bu film, o kutularda neyin saklı olduğunu ortaya çıkarıyor.

Furious 7 / Hızlı ve Öfkeli 7

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 7.2

Yönetmen: James Wan

Senaryo: Chris Morgan,  Gary Scott Thompson

Yapımcı: Vin Diesel,  Neal H. Moritz

Oyuncular: Jason Statham, Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson

Hızlı ve Öfkeli 6 filmindeki olaylardan bu yana geçen beş yılda, sokak yarışçısı Dominic Toretto, eski polis Brian O’Conner, yarışçı Letty Ortiz ve ekibin kalanı, Owen Shaw’ın ölümünden sonra kendi köşelerine çekilmiş ve yıllarca huzurlu bir biçimde yaşamışlardır.

Hızlı ve Öfkeli ekibi, intikam almak isteyen bir İngiliz gizli operasyonlar suikastçısından gelen tehlikeden habersizdirler. Küçük kardeşi Owen’ı yaralayanları sistematik olarak avlamakta olan Shaw, ekibe verilen Toretto evini havaya uçurur.

Bunun üzerine Dom, yardım için üst düzey bir devlet ajanına başvurur. Kahramanlarımız bir kez daha direksiyona geçer. ABD hükümeti için yapılmış bir takip cihazının ele geçirilmesi gereklidir.

Crank / Tetikçi

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 7.0

Yönetmen: Brian Taylor,  Mark Neveldine

Senaryo: Brian Taylor,  Mark Neveldine

Yapımcı: Tom Rosenberg,  Michael Davis

Oyuncular: Jason Statham, Amy Smart, Carlos Sanz

Tetikçi Chev Chelios, kız arkadaşı Eve ile birlikte yeni bir hayata başlamaya ve artık adam öldürmeyi bırakmaya karar verir. Bu kararı aldıkları gecenin sabahında, Chev’i çok kötü bir süpriz beklemektedir.

Chev Chelios, suçlu Verona tarafından zehirlenir. Umulmadık bir anda kendisine enjekte edilen bu zehirden kurtulana dek hayatta kalmasının bir tek yolu vardır. Arkadaşı ve doktoru olan Miles, panzehir bulunana dek adrenalin seviyesini yüksek tutması gerektiğini söyler. Chev, kız arkadaşı Eve ile buluşur ve onunla birlikte Verona’nın peşine düşerler. Öldürmektir amaçları. Bu süreçte bir yandan başkalarına zarar vermeyi sürdürüp diğer yandan da hayatındaki gerilim ve heyecanı yüksek düzeyde tutmak için takibi hiç bırakmaz.

The Italian Job / İtalyan İşi

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 7.0

Yönetmen: F. Gary Gray

Senaryo: Donna Powers,  Wayne Powers,  Troy Kennedy-Martin

Yapımcı: Tim Bevan,  Eric Fellner

 Jason Statham, Donald Sutherland, Mark Wahlberg, Edward Norton

Konusu:İtalyan İşi, 1969 yılında Michael Caine’in başrolü canlandırdığı, Peter Collinson yapımı filmin, bu kez Mark Wahlberg, Charlize Theron ve Edward Norton’dan oluşan bir oyuncu kadrosu ile yeniden beyaz perdeye aktarılmış versiyonudur.

The Italian Job, kendi alanında kariyer sahibi diye nitelendirilebilecek bir suçlu olan Charlie Croker’ın liderliğindeki bir soyguncu çetesinin macerasını konu alıyor. Çete, Los Angeles tarihindeki en büyük trafik sıkışıklığını yaratarak, yapmayı planladıkları altın soygunu için zaman kazanmak ister. Oluşturdukları kargaşadan kendi paçalarını sıyırabilmek adına kaldırımdan gidebilecek kadar küçük olan Mini Cooper’ı kullanırlar. Hedefleri, trafik açılana dek ortadan kaybolmayı başarmaktır.

The Transporter / Taşıyıcı

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 6.8

Yönetmen: Corey Yuen

Senaryo: Luc Besson,  Robert Mark Kamen

Yapımcı: Luc Besson,  Steve Chasman

Oyuncular:Jason Statham, Qi Shu, Matt Schulze

Frank, hayatının bir kısmını bir özel operasyon biriminin önemli bir parçası olarak geçirmiştir. Artık bir paralı askerdir ve hangi görevi beğeniyorsa onu yerine getirmektedir.

Üç adet altın kuralı vardır. Frank, anlaşmanın bozulmasından; kim için çalıştığının sorulmasından ve taşıdığı paketin içinde ne olduğunu öğrenmekten hiç hoşlanmaz. Aldığı son görevde taşıdığı paket de tıpkı diğerleri gibi bir pakettir. Ancak kazın ayağı aslında öyle değildir.

The Mechanic / Mekanik

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 6.6

Yönetmen: Simon West

Senaryo: Richard Wenk,  Lewis John Carlino

Yapımcı: Michael Douglas,  Robert Chartoff

Oyuncular: Jason Statham, Ben Foster, Donald Sutherland

1972 yılında Charles Bronson’un profesyonel bir kiralık katil rolünde hayat verdiği The Mechanic, yönetmen Simon West tarafından tekar çekildi.

Mekanik, uluslararası boyuttaki bir yeraltı ögütlenmesinin, muhbirler ve olası düşmanlarını yok eden suikastçılarına verilen isimdir.

Arthur Bishop eli çabuk ve temiz ve profesyonelce iş çıkaran bir mekaniktir. Öyle ki örgütle arasında ki bir numaralı arabulucu olan “menejeri” Koca Harry’i dahi yok etmekten çekinmez.

Safe / Koruyucu

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 6.5

Yönetmen: Boaz Yakin

Senaryo: Boaz Yakin

Yapımcı: Kevin Spacey,  Lawrence Bender

Oyuncular: Jason Statham, Catherine Chan, Chris Sarandon

Eski üst düzey bir ajana iki önemli görev verilir: önce ‘kötü adamlar’ tarafından kaçırılan 12 yaşındaki Chan adlı Çinli bir kızı kurtaracak ardından Rus Mafyasını, New York polisimi ve diğer kötü adamları alt edecek oldukça güvenli bir kombinasyonu harekete geçirecektir.

Chaos / Kaos

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 6.5

Yönetmen: Tony Giglio

Senaryo: Tony Giglio

Yapımcı: Mark Williams,  Michael Derbas

Oyuncular:Jason Statham, Ryan Phillippe, Wesley Snipes

Quentin Conners (Jason Statham), polisiye bir olay sonucu rehineyi vurarak öldürür ve bu yüzden suçlanır. Uzun süre sonra banka soygunu gerçekleştiren Lorenz (Wesley Snipes), isteklerini polise bildirir ve Quentin’in gelmesini ister. Yanına çaylak bir dedektifi de alan Quentin olaya müdahil olur. Fakat Lorenz’in bu isteği ve ortağının kim olduğu sorusu cevapsızdır…

War / Suikastçı

Aksiyon Dolu en iyi 10 Jason Statham Filmi

IMDB Puanı: 6.3

Yönetmen: Philip G. Atwell

Senaryo: Lee Anthony Smith,  Gregory J. Bradley

Yapımcı: Steve Chasman,  Jim Thompson

Oyuncular: Jet Li, Jason Statham, Nadine Velazquez

Ortağı kötü şöhretli suikastçı Rogue (Jet Li) tarafından vahşice öldürüldükten sonra, FBI ajanı Jack Crawford (Jason Statham) kaçak katili bulmaya ve ortağının ölümünün intikamını şahsen almaya yemin eder. Ama Rogue izini kaybettirir, ta ki 3 yıl sonra Çin mafyasının lideri Chang (John Lone) ile Japon Yakuza patronu Shiro (Ryo Ishibashi) arasında kanlı bir savaş başlatmak üzere tekrar ortaya çıkana kadar.

Bu kez Rogue’u yakalamaya kesin kararlı olan Crawford özel suç uzmanlarından oluşan ekibini dosdoğru bu çatışmanın içine sürükler. Fakat Crawford’ın intikam arzusu mesleki yargılarını gölgeler. Şiddetin dozu artarken Crawford nihayet düşmanıyla yüz yüze gelir ama keşfettiği şey Rogue ya da planları hakkında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığıdır.

En iyi Jason Statham filmleri listemiz bu kadar.

Bir cevap yazın